Электромагнитные волны и колебания в ограниченных твердотельних структурах при произвольном направленииоси анизотропии или внешнего магнитного поля тема автореферата и диссертации по физике, 01.04.03 ВАК РФ
Еременко, Зоя Еливна
АВТОР
|
||||
кандидата физико-математических наук
УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
|
||||
Харьков
МЕСТО ЗАЩИТЫ
|
||||
1996
ГОД ЗАЩИТЫ
|
|
01.04.03
КОД ВАК РФ
|
||
|
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РАДІОФІЗИКИ ТА ЕЛЕКТРОНІКИ ім. О.Я.Усикова
Р Г Б ОД На правах рукопису
і з Шй ШВ удк 621-372-852
Єременко Зоя Єлівна
ЕЛЕКТЮМАГНІТНІХВИЛГТА КОЛИВАННЯ У ОБМЕЖЕНИХ ТВЕРДОТІЛЬНИХ СТРУКТУРАХ ПРИ ДОВІЛЬНОМУ НАПРЯМКУ ОСІ АНІЗОТРОПІЇ АБО ЗОВНІШНЬОГО МАГНІТНОГО ПОЛЯ.
Спеціальність 01.04.03 - Радіофізика
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фізико - математичних наук
Харків -1996
Дисертаціао є рукопис.
Робота виконана в Інституті радіофізики та електроніки ім.О.Я.Усикова НАН України
Науковий керівник - доктор фізшсо-математичних наук
Філіпов Юрій Федорович
Офіційні опоненти:
доктор фіа.-мат. наук Николаенко Александр Павлович, кандидат фіз.-мат. наук Абдулкадиров Валерий Абдураза-кович.
Провідна організація - Харківський державний університет ім. А. М .Горького
Захист дисертації відбудеться 30<&!> • 1996 р. о //. ОХ) Год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 02.29.01 в Інституті радіофізики та електроніки ім.О.Я.Усикова НАН України (310085, Харків-85, вул.Акад.Проскури, 12)
Відгук на автореферат у двох примірниках за підписом, засвідченим Гербовою печаткою, просимо направляти на адресу: 310085, Харків-85, вул.Акад.Проскури, 12, Вченому секретарю Спеціалізованої вченої ради Д 02.29.01.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту радіофізики та електроніки ім.О.Я.Усикова НАН України за адресою: Харків-85, вул.Акад.Проскури, 12.
Автореферат розісланий 1996 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради Д 02.29.01А доктор фіз.-мат. наук /Сіл
К.А. Лукін
Актуальність проблеми.
Одним з завдань сучасної твердотільної електроніки є створення напівпровідникових пристроїв, що працюють в міліметровому та субміліметровому діапазонах довжин хвиль. В зв’язку з цим у цей час широко вивчаються хвильові властивості резонансних систем, що включають як напівпровідники, так і діелектрики. Існуючі власні коливання у цих структурах можна використати для безконтактного неруйнівного контролю фізичних параметрів обмежених напівпровідників, зокрема, для визначення концентрації та рухливості електронів. Вивчення розподілу полів резонансних коливавнь, особливості поведінки спектральних кривих можна використати, наприклад, для визначення орієнтації осі анізотропії кристалів. В зв’язку з цим у роботі одним з об’єхтів дослідження є власні коливання у циліндричних діелек-тривних та напівпровідникових анізотропних структурах. До цього часу чітко визначились два напрямки дослідженнь циліндричних діелектричних резонаторів, які широко використовуються при створенні радіоелектроних приладів НВЧ діапазону. Один з них засновано на використанні нижчих типів коливань
у резонаторах, виготовлених з діелектриків з великим значенням діелектричної проникності. Основою іншого напрямку
- можливість існування високодобротних коливань з великими значеннями азимутальних індексів п (ті » 1) у діелектричних резонаторах. Цей напрямок було використано як основу для побудови надвисокодобротних коливальних систем і в цілях реалізації унікальних фізичних експериментів. Важлива властивість коливань з високими азимутальними індексами - наявність каустики та області з майже експоненціальним спадом поля по обидві сторони від межі діелектрика, що обумовлює високе значення радіаційної добротності.
Розробка відкритих дискових діелектричних резонаторів з
З
лейкосапфіру дає можливість одержати рекордні значеннями добротності (} ~ 108 при температурі рідинного гелія у робочому діапазоні 8—10 ГГц. Роботи у цьому напрямку відкривають широкі перспективи для стабілізації частоти генераторів, фільтрації та розподілу сигналів, вимірювання параметрів діелектриків.
Дослідження напівпровідникових циліндричних структур потрібне для каналізації електромагнітних хвиль, генерації або підсилення їх пучками заряджених частинок. У таких хвильових системах існують власні азимутальні поверхневі хвилі, які мають значно меншу густоту спектру та простіше збуджуються в порівнені з об’шними хвилями, саме вони більш перспективні для застосування у радіоелектронних приладах.
Слід відзначити, що усі відомі теоретичні роботи по дослідженню власних коливань у діелектричних та напівпровідникових циліндрах були виконані для випадків , коли напрямок осі анізотропії або зовнішнього постійного магнітного поля співпадає з геометричною віссю структури. Ефекти, які виникають у діелектричних стержнях при неспівпаданні осі анізотропії з геометричною, були використані, зокрема, при розробці приладів для визначення осі анізотропії оптично непрозорих кристалів. Для всебічного вивчення хвильових ефектів виникає необхідність розвитку теорії розповсюдження власних електромагнітних хвиль, які існують у циліндричних анізотропних структурах при довільному напрямку осі анізотропії або зовнішнього магнітного поля.
В області виродження частот при зміні одного з неспектраль-них параметрів виникає міжтиповий зв’язок, який веде до створення нових типів коливаннь. Слід відзначити, що під керівництвом академіка НАН України В.П.Шестопалова була розроблена спектральна теорія аксіально- симетричних резонаторів, запропонований ефективний засіб класифікації типів коливань, проведено систематичне детальне дослідження явища взаємодії власних
коливань ізотропних резонаторів.
Вивченню розповсюдження власних коливаннь у шарових напівпровідникових діелектричних структурах, які розташовані у зовнішньому магнітному полі, присвячена достатня кількість робіт. Однак, задача дослідження міжтипового зв’язку коливань в області виродження частот у таких структурах до цього часу не була вивчена. Зокрема, представляє інтерес вивчення впливу малого відхилення зовнішнього постійного магнітного поля на зміну резонансних частот нових типів коливань в області частотного виродження у шарових напівпровідниково- діелектричних структурах.
Всебічне аналітичне та чисельне вивчення порушених питань дозволяє одержати більш повну інформацію щодо особливостей розповсюдження власних електромагнітних коливань у структурах з напівпровідниками та діелектриками.
Мета роботи —
дослідження спектральних характеристик електромагнітних хвиль та коливань у циліндричних діелектричних та напівпровідникових анізотропних структурах при довільному напрямку осі анізотропії одноосного кристалу або зовнішнього постійного магнітного поля, вивчення взаємодії коливань у напівпровідниково-діелектричних шарових планарних та циліндричних структурах.
Поставлена мета досягається за допомогою числового дослідження дисперсійних рівнянь на персональному комп’ютері, аналітичного аналізу їх у граничних випадках.
Наукова та практична цінність.
1. Вперше проведено дослідження дисперсійного рівняння для анізотропних діелектричних та напівпровідникових циліндрів у випадку, коли вісь анізотропії або напрямок зовнішнього постійного магнітного поля складає довільний кут з геометричною віссю структури.
2. Вперше вивчені нові типи об'шних та поверхневих хвиль в анізотропному діелектричному стержні, які виникають в результаті взаємодії парціальних хвиль з суміжними азимутальними індексами.
3. Вперше вивчені нові типи поверхневих коливань у напівпровідниковому намагніченому циліндричному стержні, які є наслідком розщеплення коливань при відхиленні напрямку зовнішнього магнітного поля від осі циліндра.
4. Виявлені нові типи гібридних поверхневих та об’ємних коливань у шаровій планарній напівпровідниково- діелектричній структурі, у ізотропному та радіально-шаровому резонаторі, які виникають при зміні різноманітних неспектральних параметрів.
5. Встановлені параметри, при яких існує розрідження спектру при збудженні поверхневих хвиль у досліджених структурах.
6. Вивчені ефекти, які можна застосувати для створення напівпровідникових пристроїв міліметрового та субміліметрового діапазонів довжин хвиль з новими функціональними можливостями, параметрами яких можна керувати.
7. Здобуті результати можна застосувати для з’ясування ефектів, які спостерігаються в експериментах, що проведені в ІРЕ ім.О.Я.Усикова НАН України, при, дослідженні впливу зміни напрямку осі анізотропії на спектральні параметри структур, вивчення умов виникнення гібридних коливань в областях частотного виродження [1-5].
8. Пакет програм, який приведений у додатку, може бути використаний для вивчення спектру електромагнітних хвиль у розглянутих структурах.
Рівень реалізації досліджень:
теоретичні дослідження явища міжтипової взаємодії та власних коливань у ізотропному та анізотропному діелектричних резонаторах підтверджують і розвивають експериментальні до-
Обгрунтування та достовірність здобутих
наукових результатів
визначаються:
— чітким формулюванням розглянутої фізичної задачі, використанням адекватної фізичної та математичної моделів.
— числовим рішенням дисперсійних рівнянь на ЕОМ за допо-
могою програм, які дозволяють знайти повний спектр коливань у заданому діапазоні параметрів. .
— наявністю ясного фізичного роз’яснення передбачених явищ, експериментальним підтвердженням ряду ефектів.
Наукова новизна.
У роботі вперше:
1. Досліджені власні коливання анізотропного діелектричного стержня з одноосного кристалу при довільному напрямку осі анізотропії. Вивчена залежність спектральних характеристик від кута нахилу осі анізотропії. Показано, що в результаті взаємодії парціальних хвиль, які мають суміжні азимутальні індекси, виникають нові типи об’ємних та поверхневих хвиль, що не існують у випадках повздовжньої анізотропії.
2. Передбачена різка зміна фазової швидкості та згасання об’є* мних хвиль під впливом зовнішнього постійного магнітного поля у діелектричному стержні, який розташовано в намагніченій напівпровідниковій плазмі. Виявлено нові тини об’шних хвиль.
3. Досліджено власні аксіально - однорідні коливання круглого напівпровідникового стержня при довільному напрямку зовнішнього постійного магнітного поля. Передбачено нові типи поверхневих хвиль.
4. Виявлено, що мале відхилення напрямку магнітного поля від осі планарної шарової напівпровідниково - діелектричної структури веде до створення поблизу точок виродження по ча-
т
стоті двох ортогональних просторово. - розподілених гібридних коливань з близькими резонансними частотами.
5. Вивчено вплив зазору між кільцем та диском на власні коливання у шаровому діелектричному резонаторі. Показано, що його виникнення веде до появи взаємодії та перетворення коливать. Заповнення зазору різноманітними середовищами веде до зміщення резонансних частот системи, яке яскраво виражено в області взашодії.
Апробація роботи:
основні результати дисертації доповідались і обговорювались на 1-му Українському Симпозіумі з фізики і техніки міліметрових та субміліметрових хвиль (Харків,Україна,1991); 2-й Міжнародній Конференції з міліметрових хвиль і інфрачервоної технології (Китай,1992); 13-й Генеральній конференції відділення фізики твердого тіла Європейського фізичного товариства (Німеччина, 1993); XXIV - й Генеральній асамблеї ІЛІБІ (Японія,1993); Міжнародній Конференції з міліметрових та субміліметрових хвиль і застосування (США,1994) ; Конференції иШ>І (Харків,Україна,1994) ; 3 - й Міжнародній Конференції з міліметрових хвиль і інфрачервоної техніки (Китай, 1994); 15-му Міжнародному Симпозіумі з електромагнітної теорії (Санкт-Петербург, Росія, 1995) .
Публікації.
По матеріалах роботи опубліковано 16 друкованих робіт, у тому числі 8 наукових статей, список яких подано в кінці автореферату.
Особистий внесок автора.
Проведення аналітичного аналізу здобутих дисперсійних рівнянь для розглянутих структур, створення програм для ПЕОМ за допомогою яких можна знайти спектральні залежності власних хвиль та коливань, детальне числове дослідження дисперсійних
рівнянь, інтерпретація здобутих результатів.
Методологія;
основні результати дисертації здобуті методами теоретичної фізики.
Положення та результати,
які виносяться на захист.
1. Виявлені нові типи об’шпих та поверхневих хвиль у циліндричному анізотропному стержні з одноосного кристалу при довільному напрямку осі анізотропії. В результаті взашодії парціальних хвиль зі суміжними азимутальними індексами передбачено взашовплив нових типів об’ємних хвиль, який веде до суттєвої перебудови спектральних залежностей.
2. Виявлено створення нових типів поверхневих магнітоплаз-мових коливань, які мають різні фазові швидкості при відхиленні напрямку зовнішнього магнітного поля від осі напівпровідникового циліндра.
3. Показано, що мала зміна напрямку зовнішнього постійного магнітного поля веде до зняття частотного виродження та створення гібридних коливань на виродженій частоті у планарній напівпровідниково- діелектричній структурі. Гібридні коливання мають близькі частоти і просторово розподілені ортогональними обвідними.
4. Виявлено взаємозв’язок та резонансну перебудову азимутальних коливань у радіально- шаровому резонаторі, які приводять до суттою! варіації добротності при зміненпі зазору між зовнішнім кільцем і внутрішним диском.
Структура, обсяг дисертації.
Дисертація складається з Вступу, трьох Розділів, Закінчення, Додатка та Літератури. Обсяг дисертації складає 119 сторінок, 28 малюнків, робота містить 130 найменувань наукових праць вітчизняних і закордонних авторів на 19 сторінках та
Додатка на 10 сторінках.
Зміст роботи
Вступна частина складається з двох параграфів. Викладено стан питання, обгрунтована актуальність теми, поставлена ціль роботи, показана практична цінність, обгрунтованність та достовірність здобутих наукових результатів, наукова новина, відмічена апробація роботи, особистий внесок автора, основні положення, які виносяться на захист та стисло викладено зміст дисертації.
Розглянуто фізичні та математичні моделі: основні рівняння, які використані для одержання та аналізу дисперсійних рівнянь, а також граничні умови.
В Розділі І здобуто дисперсійне рівняння для круглого анізотропного стержня у загальному випадку при довільному напрямку осі анізотропії або зовнішнього магнітного поля відносно геометричної осі стержня.
Проведено числове дослідження рівнянь для окремих випадків. Для анізотропного діелектричного стержня при поперечній анізотропії [А1] проведені дослідження показали, що існують два парціальні ЕН та НЕ коливання, які розповсюджуються з різними фазовими швидкостями. Вплив малої неоднорідності веде до розщеплення цих коливань. Виявлено виникнення зв’язку коливань різноманітної поляризації.
При довільному напрямку осі анізотропії [А14,А16] не тільки існує залежність спектральних параметрів від кута нахилу осі анізотропії, але й ще в результаті взаємозв’язку парціальних хвиль з суміжними азимутальними індексами виникають нові ти-іШ об’смних та поверхневих хвиль, які не існують при повздожній анізотропії. При зміні кута нахилу осі анізотропії від 0 до тг/2 у цих об’шних хвиль відбувається сутт<ва перебудова спектральних характеристик.
Розділ II присвячено вивченню розповсюдження електромагнітних хвиль в круглому діелектричному [АІО] та замагніченому напівпровідниковому стержні [А15], які знаходяться у зовнішньому постійному магнітному полі.
Показано, що у діелектричному стержні, який знаходиться у напівпровідниковій плазмі, при певних умовах розповсюджуються об’ємні хвилі, які не мають аналогів у звичайних діелектричних хвилеводах. Вони розповсюджуються при значенні діелектричної проникності діелектрика меншій ніж діелектрична стала напівпровідника. Виявлено, що зміна напрямку аксіального магнітного поля на протилежне різко змінює фазову швидкість та загасання об’ємних хвиль.
Вивчено спектр аксіально - однорідних коливань у напівпровідниковому стержні при довільному напрямку зовнішнього постійного магнітного поля. Показано, що неаксіальнісгь магнітного поля приводить до розщеплення та створення двох нових типів поверхневих хвиль, які не існують у повздожаьому полі, а також до залежності їх резонансних частот від напрямку магнітного поля.
У Розділі III досліджуються спектральні характеристики пленарних шарових структур, які складаються з планерних напівпровідниково - діелектричних шарів [А6,А7,А12]. Одержано дисперсійне рівняння, що визначає спектральні характеристики хвиль, які розповсюджуються паралельно шарам у повздожньому зовнішньому магнітному полі. Проведено аналітичне та числове дослідження. Розглянуто резонатор з торцевими відбивачами. Показана можливість існування слабозагасаючих хвилеводних та поверхневих хвиль з сповільненням у кілька разів більшим, ніж на одній межі напівпровідник - діелектрик. Вивчено вплив товщини шарів на спектр коливань.
З’ясовано, що в залежності від звичайного діелектричного
хвилеводу існують власні хвилі, які мають поверхневий характер в напівпровіднику та об’ємний у діелектрику навіть коли модуль діелектричної проникності напівпровідника більший проникності діелектрика.
Визначена добротність об’ємних та поверхневих коливань у резонаторі. Вивчено вплив непаралельності шарів та неаксіаль-ності зовнішнього магнітного поля в областях частот виродження і створення гібридних коливань. Розглянута можливість керування частотами гібридних коливань.
Показано за яких умов виникає взаємодія зовнішнього поверхневого коливання з внутрішяим поверхневим, а також з хвилевід-ними модами у діелектричному шарі в результаті зменшення товщини напівпровідникових шарів. Досліджено зміну добротності цих коливань.
Проведеш дослідження виникнення міжтипового зв’язку резонансних коливань у дисковому ізотропному резонаторі під впливом розподіленої неоднорідності [А4]. Спостерігається перебудова спектральних характеристик азимутальних коливань зі співпадаючими частотами і виникають міжтипові коливання.
При розгляді аксіально - однорідних коливань у радіально
- шаровому діелектричному резонаторі [А2], який складається з диска і кільця, розділених між собою зазором, виявлено існування області взаємодії парціальних коливань диска і кільця та різка зміна добротності цих коливань в області взаємодії. Досліджена можливість використання такого резонатора для вимірювання комплексної діелектричної проникності середовищ, які можна розташувати у зазорі.
У додатку подано пакет програм (Сі -Н-) для дослідження комплексного дисперсійного рівняння будь-якого вигляду. Приведено програми для розрахунку спектральних характеристик діелектричного та напівпровідникового анізотропних резонаторів.
Усі параграфи з результативним матеріалом побудовані по єдиному плану: складаються з вступної, математичної, фізичної частин, аналітичного та числового аналізу, результати подані у вигляді малюнків. У Закінченні подані основні результати та висновки роботи.
Основні результати та висновки роботи.
1. Досліджено власні коливання циліндра з одноосного кристалу при довільному напрямку осі анізотропії відносно геометричної осі структури. Виявлено існування двох нових типів об’ємних хвиль. Передбачена поява поверхневої хвилі.
2. Показано, що у діелектричному стержні, який знаходиться у намагніченій напівпровідниковій плазмі, зміна напрямку та величини зовнішнього магнітного поля суттєво впливає на фазову швидкість та згасання об’шних хвиль у діелектричному стержні.
3. Досліджено власні'коливання намагніченого напівпровідникового стержня при довільному напрямку зовнішнього магнітного поля відносно геометричної осі. Неаксіальність магнітного поля веде до появи нових типів поверхневих магнітошіазмових хвиль. При відповідних кутах нахилу спостерігається їх частотне виродження. Досліджено ефект невзашності пра зміні напрямку магнітного поля на протилежне.
4. Досліджено електромагнітні властивості шарової структури напівпровідник - діелектрик. Показано, що в ній можливе існування слабозагасаючих хвилеводи их та поверхневих хвиль. При відповідних умовах виникає взаємодія поверхневих хвиль на кожній межі розділу. Виявлено власні хвилі, які мають поверхневий характер у напівпровіднику та об’шний у діелектрику навіть у випадку, коли модуль діелектричної проникності напівпровідника більший ніж діелектрична проникність діелектрика, на відміну від звичайного діелектричного хвилеводу. Вплив малої неоднорідності веде до розщеплення частот виродження на
спектральних кривих.
5. Якщо шарова напівпровідниково - діелектрична структура знаходиться у постійному магнітному полі, з’являється можливість керування спектральними характеристиками структури за допомогою магнітного поля. Мале відхилення магнітного поля від осі структури веде до створення поблизу точок виродження по частоті на спектральних кривих двох ортогональних гібридних коливань, які просторово промодульовані ортогональними обвідними.
6. У п’ятишаровій структурі спостерігається взаємодія зовнішнього поверхневого коливання з внутрішними поверхневими, а також з хвилеводними модами у діелектричному шарі. Розглянуто вплив зміни товщини шарів на характер поведінки добротності поверхневих та об’ємних коливань.
7. У ізотропному діелектричному резонаторі вивчено міжти-повий зв’язок під впливом розподіленої неоднорідності. Досліджено особливості розщеплення вироджених азимутальних коливань типу ”шепочучої галереї ”. Вивчено шляхи уникнення міжтипо-вого зв’язку коливань.
8. У шаровому діелектричному резонаторі досліджено вплив зазору між кільцем та диском на власні парціальні коливання структури. З’ясовано, що зміна величини зазору веде до появи взашодії коливань з різними радіальними індексами та розподілу їх по шарах резонатора.
Основні результати дисертації
опубліковані в роботах.
А1. Еременко З.Е., Филиппов КХФ. Электромагнитные колебания в дисковых диэлектрических резонаторах с осью анизотропии, лежащей в плоскости поперечного сечения. - Радиотехника и электроника, 1991, т.36, No.4, с. 813 - 817.
А2. Еременко З.Е., Филиппов Ю.Ф., Харьковский С.Н. От-
крытые слоистые диэлектрические резонаторы с азимутальными колебаниями. - Доклады АН УССР, 1991, No.5, с.62 - 65.
АЗ. Еременко З.Е., Филиппов Ю.Ф., Харьковский С.Н. Азимутальные колебания в радиально - слоистых твердотельных резонаторах. - Тезисы докладов по физике и технике миллиметровых и субмиллиметровых волн, Харьков, ИРЭ АН УССР, 1991, с. 279 - 280.
А4. Еременко З.Е., Филиппов Ю.Ф., Харьковский С.Н. Меж-дутиповая связь и резонансная перестройка азимутальных колебаний квазиоптических диэлектрических резонаторов. - Журнал технической физики, 1992, т.62, No.4, с. 126 - 131.
А5. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F, Kharkovskii S.N. Electromagnetic Whispering Gallary Modes in a Radial Layer Dielectric Resonator. - Conference digest 2-th International Conference on Millimeter Waves and Far - Infrared Tech. 1992, China, p. 363 -366.
A6. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F, Kharkovskii S.N. Electromagnetic waves and oscillations in the layered semiconductor
- dielectric - semiconductor structure. - International Journal of Infrared and Millimeter Waves, 1993, V.14, No.2, February, p.273
- 286.
A7. Еременко 3.E., Филиппов Ю.Ф., Харьковский С.Н. Взаимодействие электромагнитных колебаний в слоистом полупро-водпиково - диэлектрическом резонаторе. - Доклады АН Украины, 1993, No.5, с.
А8. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F, Kharkovskii S.N. Electromagnetic waves and oscillations in the layered semiconductor -dielectric structure. - Proc. of 13-th General Conference Matter Division, Regensburg, FRG, March,1993.
A9. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F, Kharkovskii S.N. Electromagnetic oscillations and their interaction in the semiconductor-
dielectric - semiconductor structure. - Abstracts of XXIV-th General Assembly of URSI, 1993, Japan, p.92.
A10. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F. Propagation of electromagnetic wave in dielectric waveguide being in magnetized semiconductor plasma. - Proc. of International Conference on Millimeter and Submillimeter Waves and Application, 1994, January, Sam Diego, California, USA.
All. Еременко 3.E., Филиппов Ю.Ф. Гибридные колебания в слоистом гиротропвом резонаторе. - Тезисы докладов, Конференция URSI, ИРЭ АН Украины, Харьков, 1994, Май, с.267 -268.
А12. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F. Hyrbid surface mag-netoplasma oscillations in the layered semiconductor - dielectric resonator. - International Journal of Infrared and Millimeter Waves, 1994, V.15, No.5, May.
A13. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F, Kharkovskii S.N. Mag-netoplasma oscillations intertype coupling in layered resonator. -Conference digest of Third International Conference on Millimeter Wave and Far - Infrared Science and Technology, Angust, 1994, Guangzhou, China, p. 394 - 397.
A14. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F. Electromagnetic waves in dielectric rod with an arbitrary direction of the axis anisotropy. -Proc. of 15-th Triannial International Symposium on Electromagnetic Theory, St. Peterburg, Russia, 1995, May.
A15. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F. Axial - homogeneous oscillations in semiconductor rod with arbitrary direction of the magnetic field. - International Journal of Infrared and Millimeter Waves, 1995, V.16, No. 4, April, p.783-796.
A16. Eremenko Z.E., Filippov Yu.F. New Types of Electromagnetic Waves in Single-Crystal Dielectric Rod with Arbitrary Direction of Anisotropic Axis. - International Journal of Infrared
Література.
1. Филиппов Ю.Ф., Харьковский С.Н. Распределенное взаимодействие колебаний в квазиотпических диэлектрических резонаторах. // Письма в журнал техн. физики, 1990, т.16, N0.20,с.24
- 28.
2. Кириченко А.Я., Прокопенко Ю.В.,Филиппов Ю.Ф., Черпак Н.Т. Аксиально - однородные азимутальные колебания в анизотропных диэлектрических резонаторах. // Радиотехника и электроника, 1989, т.ЗЗ, N0. ,с.300 - 304.
3. Кириченко А.Я., Харьковский С.Н. Взаимодействие колебаний в квазиоптическом диэлектрическом резонаторе. // Письма в журн. тех. физики, 1990, т.16, вып. 6, с.12 - 16.
4- Харьковский С.Н. Двухчастотная генерация колебаний мм диапазона в распределенной колебательной системе твердотельного генератора. // Письма в журнал тех. физики, 1990, т.16, вып. И, С.90 -94.
Еременко З.Е. "Электромагнитные волны и колебания в ограниченных твердотельних структурах при произвольном направлении оси анизотропии или внешнего магнитного поля”.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата физикоматематических наук по специальности 01.04.03 - Радиофизика. Институт Радиофизики и Электроники НАН Украины, Харьков, 1996.
Защищается 16 научных работ. Исследованы новые типы объемных и поверхностных волн, существующие в анизотропном диэлектрическом стержне из одноосного кристалла при произвольном направлении оси анизотропии. Изучены новые типы азимутальных поверхностных колебаний в полупроводниковом стержне, помещенном в неаксиальное постоянное магнитное поле. Исследованы пространственно- разделенные гибридные колебания в планарном полупроводниково- диэлектрическом резонаторе при малом отклонении направления внешнего постоянного магнитного поля от плоскости симметрии структуры. Рассмотрено взаимодействие азимутальных колебаний в радиально -слоистом диэлектрическом резонаторе.
Eremenko Z.E.” Electromagnetic waves and oscillations in the limited solid state structures with an arbitrary direction of anisotropy axis or external magnetic field”.
The thesis submitted for a Candidate degree of science, physics and mathematics, speciality 01.04.03 - Padiophysics. Institute of Radiophysics and Electronics, Kharkov, 1996.
The 16 scientific works are defended. The new types of volume and surface waves are investigated. They are exist in an anisotropic dielectric single - crystal rod with arbitrary direction of the anisotropic axis. The new types of azimuthal surface oscillations are examined in a semiconductor rod located in the non-axial constant magnetic field. The space- separated hybrid oscillations in the flat semiconductor - dielectric resonator are invesieated at the small deviation of the external constant magnetic field direction from the symmetric structure plane. It is examined the interaction of the azimuthal oscillations in the radial - layered dielectric resonator.
Ключові слова: об’ємні та поверхневі хвилі, анізотропія, азимутальний індекс, магнітоплазмов], гібридні коливання, частотне виродження, взаємодія.