Исследование согласованности реализаций динамической системы координат тема автореферата и диссертации по астрономии, 01.03.01 ВАК РФ
Свачий, Лидия Николаевна
АВТОР
|
||||
кандидата физико-математических наук
УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
|
||||
Киев
МЕСТО ЗАЩИТЫ
|
||||
1996
ГОД ЗАЩИТЫ
|
|
01.03.01
КОД ВАК РФ
|
||
|
РГ6 0НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ГОЛОВНА АСТРОНОМІЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
~пг~т
На правах рукопису
СВАЧІИ ЛІДІЯ МИКОЛАЇВНА
ДОСЛІДХЕННЯ УЗГОДЖЕНОСТІ РЕАЛІЗАЦІЙ ДИНАМІЧНОЇ СИСТЕМИ КООРДИНАТ
01.03.01 - Астрометрія 1 небесна иеханіка
Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня кавдидата фізико-математичних наук
КИЇВ - 1996
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Головній астрономічній обсерваторії Національної Академії Наук України.
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук
професор Духа Дмитро Павлович.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук
Тельнюк-Адамчук Володимир Володимирович, кандидат фізико-математичних наук Чолій Василь Ярославович.
Провідна організація: Інститут теоретичної астрономії Російської академії наук, Санкт-Петербург.
Захист відбудеться 4 жовтня 1596 року на засіданні Спеціалізованої ради Д 01.74.01 при Головній астрономічній обсерваторії НАН України (252650, Київ-22, Голосіїв, ГАО НАЛУ). Початок засідань о 9 годині.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Головної астрономічної обсерваторії Національної Академії Наук України
Автореферат розісланий ”{£п ЛШІК.Х 1996 р.
Вчений секретар Спеціалізованої ради кандидат фізико-математичних наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.
Актуальність проблеми.
Проблема узгодження нуль-пунктів фундаментальної та динамічної систем координат вирішується вже тривалий час, проте одержані за спостереженнями різних тіл Сонячної системи оцінки поправок до положень каталожних нуль-пунктів Істотно відрізняються між собою. Факт неспівпадання згаданих оцінок до цих пір не мав однозначного пояснення, що в перепоною для розв’язання задачі про визначення відносної орієнтації осей каталожної та динамічної систем координат за великим масивом спостережень, накопичених при виконанні міжнародної програми спостережень вибраних малих планат. Отже, зосередження зусиль на виявленні факторів, які перешкоджають вирішенню згаданої проблеми на належному рівні, в актуальним з наукової 1 практичної точок зору.
Раніше неузгодженість оцінок поправок до каталожних нуль-пунктів пояснювалася, в основному, наявністю невиключе-них систематичних похибок в спостереженнях різних об'єктів. В роботі ІЗ] теоретично показано, що, разом з наведеним, важливим чинником неспівпадання оцінок поправок до нуль-пунктів каталога в наявність неоднакових для різних планет тісних кореляційних зв'язків між невідомими в рівняннях для узгодження каталожних та динамічних систем координат. Саме дослідженню цього фактору з використанням тривалих рядів спостережень яскравих астероїдів Церери, Паллади, Юнони 1 Вести присвячено дисертаційну роботу.
Мета роботи
Метою дисертаційної роботи в: 1) визначення 1 аналіз оцінок поправок до нуль-пунктів фундаментального каталога РК5 1 до елементів орбіт малих планет 1 Землі з тривалих рядів меридіанних спостережень яскравих астероїдів; 2) вивчення кореляційних зв'язків між поправками до нуль-пунктів каталогу 1 до елементів орбіт малих планет 1 Землі, а також їхнього впливу на зміщення оцінок поправок до каталожних нуль-пунктів 1 до параметрів орбіт; 3) дослідження узгодженості реалізацій динамічної системи координат за спостереженнями вибраних малих планет; 4) вивчення ефекту фази в позиційних спостереженнях яскравих астероїдів 1 визначення поправок за фазу з тривалих рядів меридіанних спостережень цих об'єктів.
Наукова новизна роботи.
Визначено параметри орієнтації фундаментального каталогу ЇК5 і орбіт малих планет 1-4 та Землі із використанням останніх опублікованих спостережень, які ще не оброблялися для узгодження каталожної 1 динамічної систем координат. Вперше із обробки реальних спостережень одержано підтвердження теоретичного припущення відносно деяких причин неспівпадання оцінок поправок каталожних нуль-пунктів. Виявлено неузгодженість реалізацій динамічної системи координат за спостереженнями вибраних малих планет. Вперше здійснено детальне дослідження ефекту фази в позиційних спостереженнях яскравих астероїдів Із залученням тривалих рядів спостере-
жень 1 вироблено деякі рекомендації стосовно його врахування.
Практична цінність роботи.
Обчислені оцінки поправок нуль-пунктів каталогу ГСб і елементів планетних орбіт можуть бути використані для уточнення теорій руху астероїдів, а також для інших досліджень фундаментального характару.
Висновки про неузгодженість реалізацій динамічної системи координат за спостереженнями різних малих планет 1 про причини цієї неузгодженості необхідно враховувати при підготовці 1 складанні програм спостережень для узгодження зоряної 1 планетної систем координат, а також при обробці матеріалу, накопиченого при виконанні міжнародної програми спостережень вибраних малих планет. '
Одержані оцінки поправок за фазу, а також деякі рекомендації стосовно їх обчислення сприятимуть корректному врахуванню ефекта фази в точних позиційних спостереженнях яскравих малих планет.
Створене математичне забезпечення для обчислення положень малих планет, приведення спостережень до системи каталогу ЇК5 і узгодження каталожної та динамічної систем координат використовується в ГАО НАН України і може використовуватися в астрономічних обсерваторіях України 1 країн СЦЦ, в також в інших установах, де проводяться дослідження з аналогічної тематики.
Не захист виносяться наступні положення дисертації.
1. Результати визначення поправок нуль-пунктів фундаментального каталогу РК5 1 елементів орбіт малих планет та Землі за меридіанними спостереженнями чотирьох яскравих астероїдів 1 одержані на основі цих результатів висновки.
2. Результати дослідження ступеня корельованості поправок нуль-пунктів каталогу та елементів орбіт Землі 1 -малих планет, 1 вперше одержане з обробки реальних спостережень підтвердження теоретичного припущення про залежність ступеня корельованості згаданих невідомих від положення планетної орбіти в просторі.
3. Висновки про одержання зміщених на різну величину оцінок поправок каталожних нуль-пунктів і елементів орбіт Землі і планет та про неузгодженість реалізацій динамічної системи координат за спостереженнями вибраних малих планет.
4. Висновки про необхідність врахування ефекту фази в точних позиційних спостереженнях яскравих астероїдів, про обчислення поправки за фазу із задовільною точністю за формулами з врахуванням законів відбиття світла поверхнями планети за Ломмелем-Зеелігером і за Ламбертом для Церери, Пал-лади і Шони та про некоректність застосування цих виразів для Вести, про неістотний вплив фази астероїдів на визначення положень каталожних нуль-пунктів 1 параметрів планетних орбіт.
Апробація роботи.
Результати дослідження доповідались на Другій нараді
міжнародної робочої групи з позиційної астрономії та небесної механіки (Валенсія, Іспанія, жовтень, 1992 p.), на Третій відкритій конференції молодих вчених (Київ, квітень, 1996 р.) 1 на семінарах в ГАО НАН України.
З тематики дисертації опубліковано такі роботи:
1. Дума Д.П., Свачий Л.Н. Поправка за фазу в позиционных наблюдениях малых планет. // Кинематика и физика небес, тел. 1993. Т.9. N 5, с. 8-15.
2. Duma D.P., ShvachiJ L.N. Phase Correction in the Position Observations of the Minor Planeta.- In: Proceeding of the Second International Workshop on Positional Astronomy and Celestial Mechanics (1992), Valencia, 1993, p. 99-105.
3. Свачий Л.Н. Влияние поправки за фазу на определение положений ярких астероидов. // Кинематика и физика небес, тел. - 1995. - 11, N б, О. 90-92.
4. Дума Д.П., Свачий Л.Н. О согласованности реализаций динамической системы координат. // Кинематика и физика небес, тел. - 1996. - 12, N 3, с.21-36.
Особистий внесок автора.
Автор брав активну участь в підготовці бази даних спостережень малих планет 1-4. Автором розроблено методики, підготовлено алгоритми і програми, здійснено розрахунки та одержано результати стосовно приведення спостережень до сис-
теми фундаментального каталога ЇК5, дослідження впливу кореляційних зв'язків між невідомими в рівняннях на оцінки параметрів орієнтації каталогу та планетних орбіт, а також стосовно вивчення ефекту фази в позиційних спостереженнях яскравих астероїдів. Автор підготував алгоритми та програми, виконав обчислення та одержав результати щодо узгодження каталожних 1 динамічних нуль-пунктів каталога Ж5, а також.розробив частину програмного забезпечення для обчислення положень малих планет. Автор брав активну участь в обгоровенні одержаних результатів, а також в підготовці доповідей та рукописів статей.
Структура та об'еи дисертації.
Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновку, списку цитованої літератури та додатку. Загальний об'єм дисертації становить 156 ст, включаючи 16 малюнків, 69 таблиць та 89 найменувань бібліографічних джерел.
ЗМІСТ РОБОТИ.
У Вступі відображено актуальність проблеми, мету дослідження, основні положення, які виносяться на захист, вказано наукову новизну роботи, 11 практичну цінність та апробацію. Розділ 1. Спостережувані положения малих планет та порівняння їх з обчислениш.
В роботі використано спостереження Церери (і), Палла-да (2), Юнони (3) та Вести (4), виконані на Є" меридіанному
крузі Морської обсерваторії США (Вашингтон) в 1949-1977 рр. та на 7" меридіанному крузі Кука Королівської гринвіцької обсерваторії (Херстмонсо) в 1957-1982 рр. Одержані після
1975 р. вашингтонські 1 після 1972 р. гринвіцькі спостереження' малих планет 1-4 до цих пір не використовувалися для узгодження каталожної та динамічної систем координат.
Опубліковані в різних каталожних системах прямі піднесення та схилення малих планет 1-4 приведені до системи фундаментального каталогу FK5 для середніх екватора та рівнодення епохи J 2000.С. При цьому використано систематичні різниці між каталогами ГК5 1 FK4 із Г4] та між FK4 і вашингтонськими каталогами W3so та W4=o Із £63. Опубліковані в
різних шкалах часу моменти спостережень приведені до шкали земного динамічного часу TDT за формулами:
TDT = TAI + 32.184“,
TDT = UT1 + АТ
1 І
TDT = ЕТ + АТ ,
г
де поправку ATt обчислено інтерполюванням табличних значень із [11, а поправка ДТ2= ДТ4- ЛТ враховує невідповідність використаних спостерігачами різниць АТ = ЕТ - UT1 поправкам ATj( визначеним пізніше.
З метою обчислення положень малих планет 1-4 методом Грегга-Булірша-Штера проінтегровано рівняння руху цій об’єктів з використанням вихідних елементів орбіт на епоху То = 9.02.1965 = JD 2438800.5. При інтегруванні рівнянь враховано збурення від 9 великих і 4 масивних малих планет Це-
рери (1), Паллади (2), Вести (4) 1 ГІгІІ (10). Необхідні для цього координати великих планет обчислено на основі теорій руху DE 200, а координати астероїдів одержано інтерполюванням заздалегідь створених ефемерид цих об'єктів на Інтервалі часу від Т4= JD 2433190.6 до Тг = JD 2445380.5. Одержані в результаті інтегрування прямокутні геліоцентричні середні координати малих планет перетворено у сферичні геоцентричні видимі координати з використанням обчислених на основі DE200 геоцентричних координат Сонця, запропонованих МАС 1976 р. астрономічних сталих і рядів для нутації, що відповідають Теорії нутації МАС 1980 р. Похибки обчислених координат малих планет, зумовлені неточностями теорій DE 200 1 теорій малих планет, в танок похибкою обчислень при використанні програмної реалізації DIFSY 4 методу Грегга-Булірша-Штера не перевищують 0.05' на Інтервалі спостережень, які обробляються.
Обчислені координати ag, б0 малих планет 1-4 порівнювались з одержаними зі спостережень 1 приведеними до FK5 положеннями о^, ök. Для малих планет 1-4 різниці c^-otg, ök-ö8 тільки в деяких випадках перевищують 2'.
Розділ 2. Дослідження узгодженості реалізацій динамічної системи координат і оцінок до елементів орбіт планет.
В ІЗ] теоретично показано, що ступінь корельованості поправок до елементів орбіт малих планет 1 Землі та до каталожних нуль-пунктів залежить від положення планетної орбіти відносно екватора (екліптики). На думку автора (3], цей фактор зумовлює одержання зміщених на різну величину і неузгод-
жених між собою оцінок поправок каталожних нуль-пунктів при обробці спостережень різних планет. В дисертації проведено дослідження узгодженості реалізацій динамічної системи координат за спостереженнями малих планет 1-4 з використанням аналітичного 121 та геометричного ІЗ] підходів до вирішення проблеми.
Нараховані масиви різниць с^-Лд, 0к-8э для малих планет 1-4 використано як вільні члени рівнянь з [21:
[(с^-а^совО, 0к-вэ] = (АМо+Дг, Др, Aq, еДг, 100Да/а, Де,
ам,;+дф^, де;, аф^, є'аф;, де', ad, дф;, к] » м,» м2.
З цих рівнянь обчислено 6 комбінацій поправок до елементів орбіти планети, 6 комбінацій поправок до елементів орбіти Землі, поправка схилень каталогу AD та коефіцієнт к, який входить у вираз для поправки за фазу AP=ksinI (І-кут фази). Поправку прямих піднесень каталогу ДЕ та 11 зміну з часом ДЕ обчислено за формулами:
ДЕ ® - ДФ^ / віл є,
ДЕ = - дф; / з1п є.
Системи умовних рівнянь розв'язано методом найменших квадратів. Розв'язки рівнянь знайдено для різних варіантів: за спостереженнями кожної планети (роздільні розв'язки), спільно за спостереженнями всіх планет (спільний розв'язок), за спостереженнями Вашингтонської, Гринвіцької та обох обсерваторій разом. Для роздільних розв'язків визначено 14 невідомих: 6 комбінацій поправок до елементів орбіти планети, 6
комбінацій поправок до елементів орбіти Землі, поправку схилень каталогу ЛБ та поправку за фазу, а також 11 невідомих (величини ЛФ^, ДЧі'а 1 Ле1 не включались в рівняння). При сумісному розв'язку число невідомих дорівнювало 35.
Одержані за спостереженнями малих планет 1-4 оцінки ДЕ незадовільно узгоджуються між собою, а характер зміни цих величин від планети до планети підтверджує результати інших дослідників. Виявлена закономірність неспівпадання оцінок поправок прямих піднесень вказує на доцільність дослідження кореляційних зв’язків між невідомими рівнянь для узгодження каталожних та динамічних систем координат та вивчення їхнього впливу на визначення елементів орбіт 1 каталожних нуль-пунктів.
, Для вивчення кореляційних зв'язків між поправками до нуль-пунктів каталогу та до елементів орбіт планет і Землі обчислено кореляційні матриці рівнянь з С2] та з [31. Останні мають вигляд:
[ сово (а^д), 6к-Сэ] =
= [ДА, ДБ, зіпєДгс,, Де, ДПд, аІпІдДо^, Д1П) » М, де ДА - поправка прямих піднесень каталогу, яка за своєю геометричною суттю відрізняється від поправки ДЕ в рівняннях з 12], ДБ - поправка схилень каталогу в біляекваторіальній вон і, а дтсо, Дє, Д»^, ДШд, Д(п - поправки до зовнішніх екваторіальних елементів орбіт планети і Землі.
Дослідження одержаних з реальних спостережень кореляційних зв’язків підтвердило теоретичний висновок з £3) про
залежність ступеня корельованості деяких невідомих від орієнтації планетної орбіти в просторі. Для перевірки припущення про зміщення оцінок поправок до елементів орбіт малих планет здійснено моделювання етапу покращення елементів планетних орбіт. З цією метою складено 1 розв'язано системи умовних рівнянь Із С2] та [3], вільні члени яких обчислені на основі апріорно взятих значень неточностей елементів земної орбіти в теорії 11 руху. За результатами цього етапу дослідження встановлено, що одержані значення елементів планетних орбіт можуть Істотно відрізнятися від реальних, а зміщення зовнІнших елементів залежить від орієнтації орбіти в просторі. Використання таких параметрів орбіт при Інтегруванні рівнянь руху зумовлює одержання різниць с^-ад, \-fig. неадекватних реальним. ЦІ результати, а- також моделювання процедури одержання оцінок ДЕ і ДБ показали, що використання таких вільних членів спричиняв одержання нереальних 1 зміщених на різну величину оцінок поправок до каталожних нуль-пунктів, які для різних планет незадовільно узгоджуються між собою. Одержання неузгодаених оцінок параметрів орієнтації каталогу свідчить про реалізацію різних нуль-пунктів динамічної системи координат за спостереженнями тіл Сонячної системи.
Розділ 3. Вплив ефекту фази на визначення положень малих
планет.
Серед поправок до спостережуваних положень малих планет недостатньо досліджена редукція за фазу. Однак на доціль-
ність 11 вивчення вказують теоретично одержані в [7] попередні оцінки поправок за фазу для яскравих астероїдів.
Для дослідження ефекту фази в положеннях астероїдів за різними законами відбиття світла твердими поверхнями обчислено поправки за фазу для різних значень фазових кутів 1 геоцентричних відстаней малих планет 1-4. Методом найменших квадратів розв'язано системи умовних рівнянь з [2], складені за вашингтонскими 1949-1977 рр. та гринвіцькими 19571982 рр. спостереженнями цих об'єктів. Досліджено коректність застосування деяких законів відбиття світла поверхнями для врахування ефекту фази в спостереженнях Церери, Паллади, Шони 1 Вести. З використанням рівнянь різного виду для узгодження каталожних 1 динамічних нуль-пунктів на фіктивних спостереженнях Церери та реальних спостереженнях малих планет 1-4 вивчено вплив ефекта фази в позиційних спостереженнях астероїдів 1-4 на визначення оцінок поправок до каталожних нуль-пунктів та елементів орбіт цих планет 1 Землі.
Виявлено, що обчислені з обробки спостережень оцінки поправки за фазу у випадку Церери, Паллади 1 Юнони задовільно узгоджуються з теоретичними розрахунками за формулами для законів відбиття світла Ломмвля-Зеелігера 1 Ламберта. Для Вести одержана зі спостережень 1 теоретична оцінки не співпадають між собою.
У Висновках відображено основні результати дисертаційної роботи, які зводяться до наступного.
1. За вашингтонськими 1949-1977 рр. 1 гринвіцькими
1967-1982 рр. спостереженнями одержано оцінки поправок до елементів орбіт яскравих малих планет. Покращені елементи орбіт на епоху То=9.02.1965 в системі екліптики та екватора J 2000.0 мають такі значення:
Церера І Паллада | Юнона | Веста М 160.247906667° 150.020998889° 241.008203889° 120.457908889°
О
(І) 70.982801667 310.091337222 247.172936111 148.883475000
П 81.138703333 173.518874444 170.752350000 104.308623333
і 10.612166111 34.822348333 12.982437778 7.131204444
<р 4.518373507 13.641353056 14.841064781 5.074136557
Ц 0.214228779 0.213869068 0.225939954 0.271564104
2. Для поправок елементів орбіти Землі і Іх комбінацій одержано такі оцінки:
Поправки Спосте- реження Церери Спосте- реження Паллади Спосте- реження Юнони Спосте- реження Вести
ДМ'+ДФ’ О ■ 1.05' ± .10' .62' ± .12' .94' ± .19' .85' ± .08'
дф; .14 .08 .26 .09 -.26 .11 .05 .06
дф; .05 .07 .19 .12 -.08 .11 .09 .06
є'дф; .26 .11 .14 .12 .35 .16 .42 .08
Де' .12 .11 -.16 .10 -.05 .14 .01 .09
дф; -.15. .48 -.88 .55 1.12 .51 .39 .36
3. Обчислені оцінки поправок до прямих піднесень ДЕ і схилень ДБ каталогу ГК5 за спостереженнями окремих планет
мають значення:
По- правки Спосте- реження Церери Спосте- реження Паллади Спосте- реження Юнони Спосте- реження Вести
ДЕ -.008“±.012“ -.030*±.020* .013“±.018“ -.015* + .010*
ДВ -.08' .02' -.11* .05' .01' .04' .02' .02”
Одержана зі спільного розв'язку оцінка ДЕ=-0.009*±0.006" не узгоджується з результатами інших дослідників. Оцінка поправки схилень ДБ=-0.02'±0.01* свідчить про задовільну узгодженість екватора М5 з динамічним екватором.
4. Одержана із спільного розв'язку оцінка ДЕ=-0.028* ±
± 0.037* свідчить про регресивний характер ефекту непреце-сійного руху рівнодення в Ж5. Це підтверджується результатами Інших дослідників, тому виникає сумнів стосовно доцільності введення прогресивного руху ДЕ=0.085*/ст при створенні каталогу ГК5.
5. Підтверджено теоретичний висновок з [3] про неоднакову структуру.1 залежність ступеня корельованості поправок до каталожних нуль-пунктів та до елементів орбіт планет 1 Землі від розміщення орбіти планети в просторі. Встановлено, що наявність тісних 1 неоднакових для різних планет кореляційних зв’язків між згаданими поправками зумовлює неоднакове для різних планет зміщення оцінок поправок до зовнішних елементів планетних орбіт на етапі попереднього покращення. Зміщення оцінок може досягати декількох десятих секунди дуги
і більше.
6. Використання зміщених параметрів орбіт для обчислення положень малих планет зумовлює одержання неадекватних реальним різниць між виміряними при спостереженнях 1 обчисленими положеннями. Ця обставина разом з наявністю тісних кореляційних зв’язків між невідомими, в свою чергу, зумовлює обчислення за спостереженнями різних планет нереальних 1 незадовільно узгоджених між собою оцінок поправок каталожних нуль-пунктїв. Одержання неузгоджених поправок нуль-пунктів каталогу в наслідком погано обумовлених систем рівнянь, тобто, способу їх обчислення, 1 свідчить про реалізацію різних динамічних систем координат за спостереженнями вибраних малих планет.
7. Поправка за фазу для яскравих астероїдів у деяких випадках досягав О.Г. II необхідно враховувати в точних наземних 1 космічних спостереженнях цих об'єктів. Поправки за фазу для Церери, Паллади 1 Юнони можна обчислювати за формулами для законів відбиття світла Ломмеля-Зевлігера 1 Ламберта. Застосування цих формул некоректне для Вести, що може бути спричинено неоднаковими альбедо різних ділянок 11 поверхні. ЦІ результати свідчать про необхідність перевірки коректності застосування виразів для законів відбиття світла поверхнею при обробці спостережень кожного астероїда.
8. Ефект фази в позиційних спостереженнях яокравих астероїдів істотно не впливав на визначення параметрів орієнтації каталогу та елементів планетних орбіт еа рівняннями.
які широко використовуються для узгодження фундаментальної та динамічної систем координат. Однак слід очікувати Істотного впливу цього ефекту на оцінки періодичних похибок каталожної системи координат внаслідок явно вираженого періодичного характеру зміни поправки за фазу.
Одержані при виконанні дисертаційної роботи результати свідчать про ще недостатньо коректне вирішення проблеми узгодження каталожних 1 динамічних нуль-пунктів прийнятими методами та мають практичне значення для обробки матеріалу, накопиченого в процесі виконання міжнародної програми спостережень вибраних малих планет. Висновки, що випливають а цього дослідження, е підставою для чергового перегляду питання про доцільність використання спостережень малих планет для узгодження каталожних і динамічних нуль-пунктів. При позитивній відповіді на це запитання необхідно виконати більш старанний підбір астероїдів, вдосконалити методи вирішення проблеми з метою послаблення кореляційних зв'язків між невідомими, звернути увагу на узгодженість одержаних оцінок поправок нуль-пунктів 1 елементів орбіт за спостереженнями різних планет та їх супутників, вирішити низку інших питань з позиції перспективності вирішення проблеми покращення каталогів в систематичному відношенні за спостереженнями тіл Сонячної системи. Результати дослідження ефекту фази сприятимуть його коректному врахуванню при визначенні точних положень 8 наземних і космічних спостережень яскравих астероїдів.
' Перелік цитованих джерел.
1. Астрономический ежегодник СССР на 1993 г. - Л.: Наука, 1991. - 691 с.
2. Брауэр Д., Клеменс Дж. Метода небесной механики. - М.: Мир, 1964. - 514 с.
3. Дума Д.П. Согласование звездной и планетной систем отсчета. II.Определение разностей положений каталожных и динамических нуль-пунктов по наблюдениям планет. // Кинематика и физика небес, тел.- 1996.-12, Н 3, с. 3-20.
4. Frlcke W., Schwan H., Lederle T. Flith Fundamental Catalogue. Veröffentlichungen Astr. Rechen-Institut. 1988.
N 32, Pt.1, 106 p. ’ •
5. Kolesnik Yu.B. Analysis of modem observations of the Sun and Inner planets. // Astron. and Aetrophys. - 1995. -294, p. 874-894.
6. Schwan H. Development and Testing of a Method to Derive an Instrumental System of Positions and Proper Motions of Stars. Veröffentlichungen Astr. Rechen-Institut. 1977.
N 27, 36 p.
7. Sltarsky G. On a Displacement of the Photometric Center from the Center of Mass In Positive Observations of Comets and Minor Planet. - Acta Astronómica, 1984, vol.34, N 2, p. 269-280.
Автор висловлює щиру подяку науковому керівникові професору Думі Д.ГІ. за корисні поради і постійну увагу до робо-
ТИ на всіх етапах 11 виконання, а також кандидату фізико-математичних наук Федію П.М. за надання частиш програмного забезпечення для обчислення положень малих планет, співробітникам відділу астрометрії ГАО НАНУ Нестерук М.Р. за допомогу в створенні бази даних гринвіцьких спостережень та Ба-хонському О.В. за допомогу в оформленні рукопису роботи.
АННОТАЦИЯ'
Свачий Л.Н. Исследование согласованности реализаций динамической системы координат. Диссертация на соискание ученой степени кандидата физико-математических наук по специальности 01.03.01 - Астрометрия и небесная механика, рукопись. Главная астрономическая обсерватория НАН Украины, Киев, 1996.
Из обработки вашингтонских 1949-1977 гг. и гринвичских 1957-1982 гг. меридианных наблюдений Цереры, Паллады, Шоны и Весты получены оценки поправок к элементам орбит планет и Земли и к положениям нуль-пунктов каталога ТК5. Показано, что степень коррелированности неизвестных в уравнениях для согласования каталожных и динамических нуль-пунктов зависит от расположения орбиты планеты в пространстве. Наличие тесных корреляционных связей между неизвестными и различной их структуры для разных планет обуславливает получение по-разному смещенных оценок поправок к элементам орбит и к нуль-пунктам каталога. На основании этого сделан вывод о рассогласованности ориентировки осей в реализациях динамической системы координат по наблюдениям разных малых планет.
По меридианным наблюдениям определены поправки за фазу для Цереры, Паллады, Шоны и Весты, и сделан вывод о необходимости учета этих поправок в высокоточных положениях ярких астероидов. Показана некорректность применения выражений для законов отражения света Ламберта и Ломыеля-Зеелигера для учета эффекта фазы в случае Весты.
ABSTRACT
SvachlJ L.M. Investigation of relations between dynamical reference frames. Candidate of Sciences (Physics and Mathematics) Thesis In 01.03.01 - Astrometry and Celestial Mechanics speciality, a manuscript. Main Astronomical Observatory of the National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, 1996.
Washington 1949-1977 and Greenwich 1957-1982 meridian observations of Ceres, Pallas, Juno, and Vesta have been used to obtain the estimates for the corrections to the orbital elements of these planets and the Earth, as well as to the FK5 zero points. We show that the correlations between similar unknowns In the equations for the relationship between the fundamental and dynamical zero points depend on the orientation of the orbit of a planet In space. Close correlations between unknowns together with different structure of these correlations for various planets give rise to different bias of the estimates for corrections to the orbital elements and the catalog zero points. We Infer that the orientations of dynamical reference frames specified by observations of different minor planets are In bad agreement.
The phase corrections for Ceres, Pallas, Juno, and Vesta are defined from meridian observations of these objects. It Is infered that the phase corrections must be taken into account In hlgh-preclslon positions of bright asteroids. We show that Lambert's law and the lommel-Zeellger law of light reflection Is not apllcable for Vesta. •