Система оценки параметров СВЧ радиосигналов при распространении над морем по метеорологическим измерениям тема автореферата и диссертации по физике, 01.04.03 ВАК РФ

Белоброва, Mapия Владимировна АВТОР
кандидата физико-математических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Харьков МЕСТО ЗАЩИТЫ
1996 ГОД ЗАЩИТЫ
   
01.04.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по физике на тему «Система оценки параметров СВЧ радиосигналов при распространении над морем по метеорологическим измерениям»
 
Автореферат диссертации на тему "Система оценки параметров СВЧ радиосигналов при распространении над морем по метеорологическим измерениям"

СП

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РАДІОФІЗИКИ ТА ЕЛЕКТРОНІКИ

ОД

ім.О. Я.Усикова

На правах рукопису УДК 621371:531.510 ер

Білобройа Марія Володимирівна

СИСТЕМА ОЦІНКИ ПАРАМЕТРІВ НВЧ РАДІОСИГНАЛІВ ПРИ ПОШИРЕННІ НАД МОРЕМ ЗА МЕТЕОРОЛОГІЧНИМИ ВИМІРЮВАННЯМИ

Спеціальність 01.04.03.- радіофізика

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук

Харків - 1996

Дисертація є рукопис.

Робота виконана в Інституті радіофізики та електроніки ім.

0. Я. Усикова НАН України

Науковий керівник - доктор фізико-математичних наук

Офіційні опоненти : доктор техничних наук, професор, завідуючий відділом Інституту радіофізики та електроніки ім. 0.Я.Усикова НАН України Разсказовський В.Б.

кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співро-робітник Інституту радіоастрономії НАН України Шарапов Л. І.

Провідна організація - Харківський державний університет кафедра прикладної електродинаміки.

Захист дисертації відбудеться З грудня 1996р. о 14 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 02.29.01 в Інституті радіофізики та електроніки ім. 0. Я. Усикова НАН України /310083, Харків, вуя. Акад.Проскури, 12 /.

З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту радіофізики та електроніки ім.0. Я. Усикова НАН України за адресою: Харків, вул. Акад.Проскури, 12.

Автореферат розісланий ЬС, ІО 1996 р..

В.о. вченого секретаря Спеціалізованої вченої ради Д С

Іванов Віктор Кузьмич

доктор фіз.-мат. наук ■

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Вплив атмосфери та процесів, які проходять у ній, на поширеная ультракоротких радіохвиль проявляється у дифракції та розсіюванні радіохвиль неоднорідно-стями тропосфери. У діапазоні НВЧ може спостерігатися поглинення та розсіювання хвиль рідкими та твердими частками, які входять до складу повітря.

В 50 - 60 роки були проведені теоретичні та експериментальні дослідження поширення УК радіохвиль на різних трасах над сушею з метою вивчення характеристик розсіяних сигналів, які приводять до заобрійного поширення. Були виміряні поля електромагнітних хвиль на різних відстанях в залежності від сезону, часу, доби та метеорологічних умов. Вказані дослідження були проведені на великій кількості трас, але всі вони проходили над сушею.

На відміну від суші, в атмосфері над морем, завдяки великій вологості, можугь утворюватися приводні хвилеводи та припідняті інверсійні шари. Це приводить до ряду особливостей у поширенні НВЧ радіохвиль над морем.

Встановлення взаємозв’язку між метеорологічними процесами різного масштабу, станоы морської поверхні та просторовою структурою полів НВЧ сигналів над морською поверхнею, розробка адекватних моделей приграничного шару атмосфери, розробка алгоритмів та програм розрахунку радіометеорологічних параметрів, які визначають умови поширення радіохвиль, а також алгоритмів і програм передбачання характеристик сигналів, які поширюються над морською поверхнею е актуальною задачею радіофізики та радіотехніки.

Мета роботи.

Обгрунтування методів, розробка алгоритмів та програм прогнозування сучасних та сезонних умов поширення УКХ над морською поверхнею з використанням як стандартних судових метеоданих, так і банка радіометеорологічних параметрів шляхом узагальнення стандартних судових метеовимірювань.

Дісертаційна робота виконана в лабораторії "Радіокліма-тології ІРЕ НАН України відповідно плану науково - дослідних робіт інституту у межах НДР "Подстанция-УН", "Подстанция", "Океан"! "Прогноз-І", "Прогноз-П”, "Прогноз-ІІІ", "Тран-зит-УН", "Торец-І".

Методологія. .

Поставлена задача вирішується за допомогою експериментальних, теоретичних досліджень та чисельних методів.

Наукова . новизна дисертаційної роботи міститься у такому.

Установлено раніш невідомі закономірності розподілу флуктуацій коефіцієнту заломлення приводного шару атмосфери над океаном Сдисперсії флуктуацій, продольні масштаби, коефіцієнт анізотропії та інші), які встанавлюють їх зв’язок з метеоумовами. Це дозволило розвинути теорію поширення в приводному шарі атмосфери. Вперше показано, що степеневий закон "-5/3" у колмогорівському спектрі для ізотропних флуктуацій метеорологічних параметрів поширюється до'зони сильно анізотропних флуктуацій, що дозволяє використовувати теорію, розроблену Моніним та Обуховим, для подальшого вивчення приграничного шару атмосфери, розробки алгоритмів та програм розрахунку статистичних радіометеорологічних параметрів флуктуацій коефіцієнта заломлення атмосфери, які нпливають на поширення УК радіохвиль.

Модернізовано американську систему діагнозу та прогнозування поширення радіохвиль ІКК шляхом урахування механізму розсіювання радіохвиль на турбулентних флуктуаціях коефіцієнта заломлення атмосфери.

Уточнено константи у полуемпіричній моделі приводного шару атмосфери; це дозволяє проводити розрахунки радіометеорологічних параметрів приводного шару атмосфери по стандартним гідрометеорологічним вимірюванням.

Наукова .та практична цінність роботи міститься у наступному:

- доведено, що по стандартним гідрометеорологічним вимірюванням можна розраховувати основні радіометеорологічні параметри з похибкою ке більш 20,;

- розроблено методи, алгоритми та пакет програм розрахунку параметрів радіосигналів НВЧ діапазону над морсько» поверхнею з урахуванням усіх відомих в теперішній час механізмів поширення радіохвиль, що дозволяє запропонувати доступні методи діагнозу умов поширення радіохвиль УКХ та НВЧ діапазонів;

- по багаторічним даним стандартних судових гідрометеороло-

гічних вимірювань та аерологічного зондування розроблено банк радіометеорологічних параметрів Світового океану; -розроблено алгоритми та програми розрахунку імовірністю^ характеристик роботи судових радіоелектронних приладів у різних районах Світового океану в визначені сезони року;

- одержані результати дисертаційної роботи використовуються як при експлуатації радіоелектронних приладів, так і при проектуванні вказаних приладів нового покоління. Результати досліджень приводного шару атмосфери- використовуються у навчальному курсі "Радіометеорологія" Одеського гідрометеорологічного інституту Мінвуза України.

Основні результати роботи, положення, висновки та рекомендації. які виносяться до захисту:

1.Обгрунтованая методів розрахунку енергетичних характеристик сигналів'УКХ діапазону з урахуванням відомих у теперішній час механізмів поширення радіохвиль на дистанціях до 500 км при різних висотах розміщення антен кореспондуючих пунктів, алгоритми та пакет програм для цих розрахунків.

2. Банк радіометеорологічних параметрів приграничного шару атмосфери над Світовим океаном, який базується на численних даних стандартних судових гідрометеорологічних вимірювань та даних аерологічного зондування.

3. Статистичні закономірності змінювання радіометеорологіч-

них параметрів, які обумовлюють поширення радіохвиль УКХ діапазону. ,

4. Уточнено емпіричні залежності та константи у основоположній теорії Моніна-Обухова, які дозволяють розраховувати основні радіометеорологічні параметри з точністю, не гірше 20%. ... .

5. Параметри лрипіднятих инверсійних шарів, оцінка їх впливу на характеристики сигналів УКВ и НВЧ діапазонів, а також просторові та часові неоднорідності цих параметрів, які приводять до глибоких завмирань сигналів на похилих трасах.

Обгрунтованність і достовірність одержаних наукових результатів:

- використані метрологічно атестовані прилади для вимірювань;

- використані апробовані методики експериментів, які охоплюють прямі вимірювання радіофізичних та радіометеорологічних параметрів, а також порівняння з розрахованими по метеорологічним параметрам;

- обробка експериментальних результатів заснована на відомих

методах статистичної радіофізики; '

- достовірність експериментальних результатів підтверджена повторенням результатів, здобутих у різних районах Світового океану у різні сезони року та збігом з теоретичними розрахунками;

- чіткою фізичною інтерпретацією результатів та наступним розвитком досліджень у працях інших авторів.

Особистий внесок. Усі результати дисертаційної роботи отримані за особистою участю автора. У працях, написаних у співавторстві, дисертанту належить: [1,8,101 - здобуття

експериментальних матеріалів, програми їх статистичної обробки, зіставлення з теоретичними розрахунками, [2,3,111 -алгоритми та програми розрахунку характеристик радіосигналів та радіометеорологічних параметрів, алгоритми та програми розрахунку імовірностних характеристик радіосистем; [3,41 -ідея оптимізації розміщення антен в залежності від метеоумов, проведення розрахунків та їх аналіз; [63- методика та проведення статистичної обробки сигналів та аналіз впливу пршііднятих інверсійних шарів на їх параметри; 171 - ідея оцінки напівемпіричних моделей приводного шару атмосфери, здобутих різними авторами, та порівняння розрахункових параметрів радіосигналів з урахуванням цих моделей; [91 - перевірка алгоритмів та програм розрахунку рівня поля радіосигналів у заданному районі Світового океану.

Апробація роботи.

Основні результати дисертаційної роботи були представлені на І Всесоюзній школі-семинарі "Методи представлення та обробки випадкових сигналів та полів" (Туапсе, 1987), на III Всесоюзній школі по поширенню мм и субмм хвиль в атмосфері (Харків, 1989), на Міжвідомчому семинарі "Радіометеорологічні умови дальнього тропосферного поширення УКХ над поверхнею океану" (Владивосток, 1989), на Всесоюзній нараді у приземного поширення радіохвиль та електромагнітній сумісності (Улан-Уде, 1990), на International Simposium "Physical and Engineering of Millimeter and Submillimeter Waves" (Харків, 1994), на Міжнародній науково-технічній конференції "Сучасна радіолокація" (Київ, 1994).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 11 робіт, в тому числі 4 статті, 2 препринта,. 5 тезисів доповідей.

Обсяг та структура роботи: Дисертація містить 139 сторінок, включає 43 мал., 4 таблиці та складається з вступу, трьох розділів, висновків та списку цитованої літератури з 54 назв.

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі приведена загальна характеристика дисертаційної роботи, обгрунтована актуальність досліджень, сформульована мета роботи, наукова новизна роботи, практична цінність одержаних результатів. Наведені основні результати та основні положення, винесені на захист. Схематично викладено зміст дисертаційної роботи, апробація одержаних результатів, внесок дисертанта.

У першому розділі визначено основні радіометеорологічні параметри приводного шару атмосфери, які впливавть на умови поширення УК и НВЧ радіохвиль над морською поверхнею, Свисота хвилевода випарювання Н0, М-дефіцит ДМ, структурна константа коефіцієнта заломлення С2, коефіцієнт анізотропії

1 І

флуктуація коефіцієнта заломлення а ------------, де і. |И і ^

вертикальний та горизонтальний розміри неоднорідностей коефіцієнта заломлення атмосфери, ступінь хвилювання морської поверхні).

Викладена методика проведення з борту корабля рефракто- ' метричних вимірювань статистичних параметрів коефіцієнту заломлення у приводному шарі атмосфери. Вимірювання проводились спеціально розробленим рефрактометром, який має два однакових датчика, які можуть'бути рознесені на відстань до ЗО м.

Вимірювання радіометеорологічних параметрів коефіцієнта заломлення за допомогою рефрактометра - це надто важка задача, яка потребує високої кваліфікації. Саме тому була розглянута можливість використання стандартних гідрометеорологічних вимірювань для розрахунку основних радіометеорологічних параметрів.-Одночасно були проведені числені рефрактометричні вимірювання радіометеорологічних параметрів та стандартні гідрометеорологічні вимірювання (температура повітря, вологість,- тиск та швидкість повітря на висоті 10 -

15 м, температура морської води), оцінювалась висота морських хвиль у (Залах. Результати зіставлення цих вимірювань дозволили уточнити напівемпіричну модель приводного шару атмосфери у теорії подібності Моніна- Обухова та розробити алгоритми та програми розрахунку основних радіометеорологічних параметрів. Виявилося, що при певному виборі однієї із констант у напівемпіричній моделі здобуто добрий збіг розрахованих та вимірюваних радіометеорологічних параметрів. Коефіцієнт кореляції міх виміряними та розрахованими параметрами рівняється 0,86. Помилка розрахунку висоти хвилевода не перевищує + 2 м. .

У другому розділі розглянуті питання, впливу припіднятих інверсійних шарів на параметри радіосигналів УКХ діапазону для випадку великої висоти одного з кореспондуючих пунктів. Встановлені межі застосування методів геометричної оптики для розглянутого випадку, зіставлені результати розрахунку напруженості електромагнітного поля по формулам геометричної оптики та формулам В.А. Фока для реально існуючих приводних хвилеводів та припіднятих інверсійних шарів.

Проведені зіставлення вказують, що для найбільш існуючих приводних хвилеводів у всій освітленій області можна викоростовувати методи геометричної оптики.

Експериментальні дослідження параметрів припіднятих інверсійних шарів вказують, що горизонтальне протягнення шарів було від декілька км до 200 - 300 км. Шари, як правило, не-бувають горизонтальними, а мають кут нахилу у межах 0,11,0* та відрізняються великою мінливістю у часі та простору.

Припідняті інверсії є однією з основних причин глибоких флуктуацій сигналів, які перетинають інверсійний шар. Безперервна змінювання' параметрів припіднятих інверсій є причиною виникнення глибоких згасань та сплесків амплітуди сигналів. Цей вплив виявляється більш усього поблизу горизонту, у районі перших інтерференційних пелюстків. На змінювання рівня сигналу великий вплив чинить також морське хвилювання.

Глибокі осциляції сигналів чинять великий вплив на роботу різних радіосистем. По записам прямого сигналу, перерахованим у значення відбитого сигналу, було розглянуто зміцнювання імовірності спостереження цілей для обраної радіолокаційної станції. —

Як показали експериментальні дослідження, при будь-

якій рефракції дальність спостереження високолітаючої цілі може змінюватися у широких інтервалах у відповідності зі змінністю напруженості поля радіосигналу 50% забезпеченості.

Таким чином, радіолокаційне спостереження цілей на великих висотах суттєво залежить від структури поля радіосигналу, яка в свою чергу визначається мікроструктурою приграничного шару атмосфери по усій трасі радіопроменю, висота якого дорівнюється 1 - 2 км.

Аномалії у дальності спостереження повітряних цілей пов’язані з мінливостю напруженості поля 50% забезпеченості. Разом з цим, рівень поля 50%. забезпеченості може значно змінюватися від випадка до випадка для схожих метеорологічних умов. У зв’язку з цим було введено поняття середньої величини напруженості поля заданої забезпеченості та виявлені статистичні закономірності мінливості цієї величини.

За численними експериментальними даними дистанційних залежностей радіосигнала при польотах на висотах 10 км, 5 кмі и 2,2 км на хвилях 3,2 ск і 10 см побудовано усереднені забезпеченості від відстані. Рівні сигналів 25%, 50% та 75% забезпеченості для хвиль 3,2 см і 10 см цілком однакові.

Таким чином, явища, які обумовлюють зниження рівня електромагнітного поля в порівнянні з розрахованими, діють однаково з відстанню на обох хвилях.

У третьому розділі описано розроблений пакет алгоритмів та програм діагнозу умов поширення УК радіохвиль над морем "ПРОГНОЗ". Система є модернізацією американської системи діагностики і прогнозування умов поширення радіохвиль (ІИІРБ). Ядром системи диагностики та прогнозування, як розробленої, ' так і американської є пакет програм, який реалізовано на персональному комшьютері.

Він складається з двох основних частин:

1. База даних метеорологічних параметрів у різних районах

Світового океану, який включає у.себе сезонну статистику їх повторюваності, а також алгоритми та програми розрахунку радіометеорологічних параметрів. '

2. Пакет програм розрахунку енергетичних параметрів радіосигналів, у якому реалізовані фізичні механізми поширення радіохвиль в приводному і припіднятому тропосферному хвилеводах. На відтану від системи ІРЕРБ, у розробленій системі реалізовані такі механізми поширення УК радіохвиль в пригра-

ничному шарі атмосфери:

1. Поширення у приводному хькпеводі випарювання з урахуван-

ням розсіювання на анізотропних турбулентних флуктуаціях коефіцієнта заломлення атмосфери та на схвильованій морській поверхні. _

2. Поширення у тропосферному хвилеводі, створеному припід-нятою інверсією коефіцієнта заломлення.

3. Класичний механізм одноразового розсіювання СДТГО у верхніх иарах тропосфери. •

4. У борновському наближенні ураховується внесок у розсіювання дифракційного поля.

5. Для освітленої області використовуються відбивні аналітичні залежності, які ураховують розсіювання на турбулентних флуктуаціях коефіцієнта заломлення атмосфери.

Пакет програм "ПРОГНОЗ" складається з організуючої частини системи, написаній на алгоритмічній мові Сі, та розрахункових модулів, написаних на алгоритмічній мові Фортран.

Вхідними параметрами системи є 'радіометеорологічні параметри або стандартні гідрометеорологічні вимірювання та параметри радіотехнічних приладів.

Програма виконує чотири види розрахунків:

- дистанційна залежність;

- висотна залежність;

- траєкторії;

- діаграма пошуку. .

Для розрахунку множника згасання окремо розглядається освітлена область та область тіні.

Алгоритм розрахунку хвилевих полів в освітленій області виконується по модефікованим інтерференційним формулам у випадково-неоднорідній тропосфері при наймі інверсій коефіцієнта заломлення. ,

Вплив припіднятої інверсії коефіцієнту заломлення у тропосфері здійснюється в приближенні лінійно-ломаної моделі МСЮ. В області тіні множник згасання розраховується у вигляді суми нормальних хвиль. • Поблизу горизонта здійснюється інтерполяція значення множника згасання.

Результатом роботи системи прогнозування є графік на екрані дисплею. -

Дані про приводний шар атмосфери над Світовим океаном рознесені по сезонам і упорядковані по номерам 10-ти градус-

іих квадратів С а в межах квадрата - по одноградусним квадра-■ам та місяцям).

Архів приводних даних складається з 32 файлів, кожний і яких містить спостереження в одному октанті за один сезон. Іагальна кількість спостережень перевищує 2.6 млн.

База радіометеорологічних параметрів складається з двох юзділів. Перший розділ зв'язує географічні координати іаданої точки Світового океану з кліматичними районами і ібумовлює номер записів у другому розділі, який вміщує файли іадіометеорологічних параметрів. Знаючи гістограми розподілу іадіометеирологічних параметрів, можна наперед прогнозувати юботу радіозлектроних приладів у необхідному районі океану

■ необхідний час року.

ВИСНОВКИ

.Визначено основні радіометеорологічні параметри приводного іару атмосфери, які впливають на умови поширення УК и НВЧ іадіохвияь над морською поверхнею.

!. Одержано статистичні властивості висот хвилеводів, струк-урних констант, продольних розмірів неоднорідностей, кое-ііцієнту анізотропії неоднорідностей, дисперсії флуктуацій :оефіцієнта заломлення атмосфери, які дозволяють:

■ уточнити напівемпіричну модель приводного шару атмосфери;

■ проводити теоретичні розрахунки характеристик радіосигна-гів, які поширюються над морською поверхнею;

використовувати здобуті експериментальні дані в учбовому роцесі по курсу “Радіометеорологія".

і. Показано, що за допомогою стандартних судових гідрометеорологічних вимірюваннь, можна проводити розрахунки дальнос-1 діі РЛС, в момент гідрометеорологічних вимірювань та на :айближчий час, не вмикаючи її.

>. Розглянуто вплив припіднятих інверсійних шарів та при-одних хвилеводів на параметри радіосигналів при великій ви-оті розміщення антени одного з кореспондуючих пунктів. По-:азано, що просторова мінливість параметрів припіднятих інверсійних шарів приводить до глибоких завмирань та осціляцій угнала. Приведена оцінка зниження дальності спостереження едіолокаційних станцій в см и дм діапазонах,

і. Розроблено алгоритми та програми розрахунку параметрів

радіосигналів УКХ и НВЧ діапазонів в зоні прямої видимості, зоні тіні та ДТП при наявністі одночасно приводних хвилеводів та припіднятих інверсійних шарів. '

6. Розроблено алгоритми та програми розрахунку радіометеорологічних параметрів за даними стандартних судових гідрометеорологічних вимірювань.

7. Усі розроблені алгоритми та програми об’єднані у загальну систему "ПРОГНОЗ" - систему діагнозу та прогнозу умов поширення радіохвиль над морською поверхнею.

8. По багаторічним даним кораблів погоди та дослідницьких кораблів розраховані статистичні закономірності поведінки параметрів атмосферних хвилеводів, структурних констант і побудовані радіокліматичні карти Світового океану.

9. Розроблені алгоритм та програми розрахунку імовірностної оцінки роботи радіоелектроних приладів у вказаному районі Світового океану у необхідний сезон року.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМО» ДИСЕРТАЦІЇ

1. Comparison of different approaches for obtaining values

of boundary Layer radio meteorological parameters/ М.V. Belobrova, V.K. Ivanov, F. V. Kiwa, L. S. Pankratov and S. P. Salikov // Turkish Journal of Physics.-1995. - V.19,N 3. - . P.480-483. ■

2. Пакет программ для диагностики условий распространения ультракоротких радиоволн над морем/ М. В. Белоброва, В. К. Иванов, А.В. Кукушкин, М.Б. Левин, • Я.А.Фастовский // Изв. вузов. Радиофизика. - 1990,- т. 33, М 12 . - С. 1315 - 1319.

3. Оценка флуктуационных параметров атмосферы,' определяющих

высвечивание электромагнитной энергии из атмосферного волновода /А.Л.Андреев, М.В.Белоброва, В.К.Иванов, А.Н.Кашель. -В кн.: Распространение радиоволн мм и сбмм диапазонов.-

Харьков, АН УССР, 1989,- С.5 - 19.

4. Радиометеорологические параметры, определяющие условия распространения. СВЧ радиоволн над поверхностью океана и методы их измерения / М. В. Белоброва, В.К. Иванов, А.Н.Кошель и И.Е. Островский // Радиофизика и радиоастрономия. - 1996. -N 1 Св печ.)

5. Методика оценки распространения СВЧ радиоволн в пограничном слое атмосферы / М. В. Белоброва, В. К. Иванов, Ф.В. Кивва,

А.В. Кукушкин. - В кн.: III Всесоюзная школа по распространению мм и субмм волн в атмосфере. Тез. докладов. - Харьков, 1989.- С.205-212.

6. Влияние приподнятого инверсионного слоя на уровень поля на трассе Земля-Воздух /А. Д.Андреев, М.В.Белоброва, В.В.Белоус, В.К.Иванов, А.Н.Кошель. - В кн.: Всесоюзное совещание по приземному распространению радиоволн и электромагнитной совместимости. Тез. докладов. Улан-Удэ, 1990.- С.21-22.

7. Сравнение значений радиометеорологических параметров приводного слоя атмосферы, определенных различными методам:: /А. Л. Андреев, М. В. Белоброва, В. К. Иванов, А. Н. Кошель, й. Н. Шейпук.- В кн.: Всесоюзное совещание по приземному распространению радиоволн и электромагнитной совместимости. Тез. докладов. Улан-Удэ, 1990,- С.21-22.

8. Comparison of different approaches for obtaining the

values of boundary layer radiometeorological parameters/ М. V. Belobrova, V.K. Ivanov, I.E.Ostrovskij and L.S,Pankratov. - In: International Simposium "Physics and Enginering

of Millimeter and Submillimeter Waves". 1994, June 7-10. Kharkov, Ukraine, URSI, v.III.- P.561-563.

9. Исследование распространения УКВ радиоволн в прибрежной части Тихого океана /М.В.Белоброва, А.Н. Кошель. В.Е.Морозов, И. М. Мыценко, Л. С. Панкратов, А.А.Снурников - В кн.: Тезисы докладов Международной научно-технической конференции "Современная радиолокация". Киев, 1994. -С.88-89.

10. Статистические характеристики флуктуаций коэффициента преломления атмосферы в приводном слое /Белоброва М.В., Иванов В. К., Кивва Ф. В., Кошель А.Н. . - Харьков, 1986. - 37 с. -(Препринт/ АН УССР, ИРЭ; N 324D.

И. Пакет программ для оценки условий распространения радиоволн УКВ диапазона в пограничном слое атмосферы над морем /Белоброва М.В., Кукушкин А.В., Левин М.Б., Фастовский Я.А..- Харьков, 1989. - 42 с. -СПрепринт/АН УССР, РИ; N 31).

Белоброва М.В. Система оценки параметров СВЧ радиосигналов при распространении над морем по метеорологическим измерениям. - Рукопись. ■

Диссертация на соискание ученой степени кандидата физико-математических наук по специальности 01.04.03 - радиофизика. -Институт радиофизики и электроники НАН Украины, Харьков,1996. В диссертации приведены результаты экспериментальных метеорологических и радиометеорологических исследований приводного слоя атмосферы над морем, уточнены константы в модели приводного слоя атмосферы. Изучено влияние приподнятых инверсионных слоев на параметры радиосигналов. Разработаны алгоритмы и программы расчета радиометеорологических параметров, множителя ослабления радиоволн УКВ диапазона, создан банк радиометеорологических данных для Мирового океана. Все это объединено в единую систему "ПРОГНОЗ". Осуществлено внедрение результатов в учебный процесс вуза.

М. V.Belobrova. A system for estimating the parameters of UHF radio signals propagating over the sea f rom meteorological measured data.- Manuscript.

Thesis in partial fulfilment of requirements for the Ph.D. degree in physics and mathematics, speciality 01.04.03 - Radiophysics. - Institute of Radio Physics and Electronics, Kharkov, Ukraine, 1996.

This thesis presents results of exsperimental meteorological and radiometeorological investigations of the atmospheric boundary layer over the sea. Values of the constants in the model of the boundary layer over the sea has been improved. Effects of elevated inversion layers upon radio signal have been studied. Numerical algoritms and computer programs for calculating radiometeorological parameters and attenuation factor of UHF have been developed. A bank of radiometeorological data for the World Ocean has been created. All this has been united in the software system "PRQGN0Z". The results have been offered for use in the curriculum of a technical university.

Ключові слова: поширення радіохвиль, коефіцієнт заломлення, приводний шар атмосфери, гідрометеорологічні вимірювання, коефіцієнт нізотропії, інверсійні шари, множник згасання.