Структура динамических пропускающих решеток в фоторефрактивных кристаллах с нелокальным откликом тема автореферата и диссертации по физике, 01.04.05 ВАК РФ
Бугайчук, Светлана Анатольевна
АВТОР
|
||||
кандидата физико-математических наук
УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
|
||||
Киев
МЕСТО ЗАЩИТЫ
|
||||
1998
ГОД ЗАЩИТЫ
|
|
01.04.05
КОД ВАК РФ
|
||
|
?їй и1' г г №*
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ФІЗИКИ
На праиах рукопису
БУГАЙЧУЕС СВІТЛАНА АНАТОЛІЇВНА
УДК 535:530.18?
*■ СТРУКТУРА ДИНАМІЧНИХ ПРОПУСКАЮЧИЙ ГРАТОК В &ОТОРЕФРАКТИВНИХ КРИСТАЛАХ З НЕЛОКАЛЬНЫМ ВІДГУКОМ
Спеціальність - 01.04.05 - оптика, лазерна фізика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук
Київ-1998
Дисертація е рукописом
Робота виконана V відділі квантової електроніки, лабораторії оптики багвтохвильовнх процесів Інституту фізики НАН України
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор Хижняк Анатолій Іванович
заступник директора Інституту прикладно! оптики НАН України
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор Борщ Анатолій Олександрович '
провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України
доктор фізико-математичних наук Павлик Борис Дмитрович
провідний науковий співробітник Інституту прикладних проблем фізики і біофізики НАН України
Провідна організація: Національний університет ім. Т.Г.Шевченка, радіофізичний факультет, м.Киів
Захист відбудеться “____•________________ 1998 р. о_______годині
.на засіданні спеціалізованої вченоі ради Д 26.159.01 при Інституті фізики НАН України (252022, Київ, проспект Науки, 46)
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Інституту фізики НАН Украіни. -
Автореферат розісланий *____*___________ 1998 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченоі ради кандидат фізико-математичних наук
Іщук В.А.
Актуальність тем»*
Актуальним напрямком розвитку сучасної науки і технології е йироке використання, дослідження і проектування оптичних систем обробки інформації. В них здійснюється направлене перетворення параметрів оптичних пучків за допомогою методів нелінійної оптики, динамічної голографії, у тому числі на фоторефрактивних кристалах (ФРК), які виділяються як особистий клас реєструючих реверсивних нелінійних середовищ.
Запис динамічних голограм в ФРК (і в інших середовищах) базується на багатохвильовій взаємодії лазерних пучків, які утворюють в нелінійному середовищі просторово-неоднорідний розподіл інтенсивності * інтерференційні картини, - що призводить до модуляції показника заломлення (&п), 1 тим самим забезпечуються умови дифракції цих же самих пучків на створеній ними гратці Ап. Якщо гратка показника заломлення зсунута відносно світлової картини інтерференції (нелокальний відгук), відбувається обмін енергією між пучками, що дифрзгують [1*, 2*]. .
Теоретичний опис і експериментальні дослідження двох-, нотири-пучкової взаємодії лазерних пучків на пропускаючих та відбиваючих гратках в ФРК інтенсивно проводяться останку 25 років. Постійним напрямком досліджень е поліпшення якості фоторефрактивних кристалів, вирощування нових ФРК [3*,4*]. Запропоновані і вивчаються різноманітні схеми застосувань Оагатопучкової взаємодії в ФРК [1 *-4*]. Однак, на шляху широкого використання цих схем постає ряд невирішених проблем, серед яких можно назвати .
• існування багатозначних стаціонарних станів при чотирипучковій взаємодії в ФРК з великим коефіцієнтом нелінійного відгуку, що виражається в багатозначності вихідних характеристик; відсутність роз’яснення причин утворення цих станів;
- нестабільність вихідних параметрів пучків в схемах з чотирипучковою взаємодією в ФРК;
- не проводилась оптимізація І направлене керування величиною дифракційної ефективності динамічної голограми при різноманітних застосуваннях.
Задача дифракції на динамічній голограмі в ФРК є багатопараметричноіо, її розв'язок залежить від фізичних характеристик нелінійного соредовища, геометрії експерименту, а також від параметрів вхідних пучків (їх інтенсивностей і фаз).
Теоретичні і експериментальні дослідження йшли в основному у напрямку знаходження зв'язку між вхідними та вихідними параметрами взаємодіючих пучків, не проводячи аналіза структури записаної динамічної голограми.
Починаючи з 1995-1996 рр. в теоретичному описі з’являється новий підхід, який полягає у вивченні і дослідженні структури створюваних динамічних граток. Цей підхід дозволяє з’єднати разом всі параметри взаємодії в одну характеристику - структуру динамічної гратки (розподіл її амплітуди і фази). Таким чином, різноманітні схеми і процеси динамічної голографії можуть розглядатися з єдиної точки зору.
Теоретичному вивченню сфуктури динамічних граток, що формуються при двох-пучковій взаємодії, присвячена робота [5*]. Для чотирипучкоаої взаємодії (ЧПВ), яка охоплює широке коло застосувань, таких робіт не було відомо на момент початку дисертаційної роботи. Тому вивчення структури і властивостей динамічних граток ЧПВ в Фї'К та факторів, що на нгх впливаюг, є актуальною проблемою як з фундаментальної, так і з прикладної точок зору.
Мета дисертаційної роботи; -
- отримання теоретичного опису структури пропускаючих динамічних граток, які формуюіься при зустрічній чотирипучковій взаємодії (ЗЧПВ) в фоторефрактивному середовищі з мепокальним відгуком,
- дослідження, як залежить структура іраток, що формуються в кристалі, від параметрів взаємодіючих пучків - співвідношення їх початкових інтенсивностей і фаз;
- визначення способів керування ефективносгю ЗЧП8 а ФРК та її опгимізації при різних практичних застосуваннях (оптичне підсилення - переключення, оптичні логічні пристрої, отримання пучків з оберненим хвильовим фронтом (ОХф) і т.д );
• проведення за допомогою розробленого теоретичного опису розрахунків іенераційних харакіерисгик гібридного лазера з ЗЧПВ на ФРК всередині резонатора.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що в ній вперше показано.
1) Пропускаюча динамічна гратка В'стаціонарному сіані ЗЧПВ має розподіл по амплітуді в товщині ФРК у ви<пнді нерухомої колокоподібиої функції секонса ііперболічиого Величина констаніи зв'язку ФРК, співвідношення інтенсивностей і фаз вхідних хвиль визначають форму розподілу стаціонарної амплітуди гратки -величину її максимуму, ступінь локалізації, місцезнаходження максимуму. Ефективність ЗЧПВ залежить від форми розподілу амплітуди гратки.
і
2) Стаціонарні розв’язки ЗЧПВ отримуються за допомогою нової теоретичної моделі, в основі якої лежить формування двостороннього ОХФ-дзеркала. Тобто розглядається нескінченне нелінійне середовище, а граничні умови підставляються на уявних гранях, які е гранями крайової дислокації інтерференційного поля.
3) В стаціонарному стані в ФРК з великою константою зв’язку гратка може мати таку структуру, яка існує тільки при умові створення крайових дислокацій інтерференційного світлового поля, що формує цю гратку.
4) При заданному геометричному положенні вісі спонтанної поляризації ФРК в схемі ЗЧПВ обмін енергією між взаємодіючими пучками може відбуватися як у напрямку вісі спонтанної поляризації, так і у протилежному напрямку. .
5) Існують два стійких класи стаціонарних розв'язків при ЗЧПВ о ФРК на нелокальних пропускаючих гратках. їм відповідають різні структури граток, і вони відрізняються за динамічними процесами запису гратки. Для першого класу розв'язків завжди записується нова гратка. Другий клас розв'язків описує гр; гку, що з’являється як результат перерозподілу амплітуди вже існуючої о ФРК пропускаючої гратки, який відбувається при зміни різниці фаз між вхідними світловими пучками.
6) Перехідний процес запису гратки о ФРК з . великою константою зз'пзку супроводжується створенням крайових дислокацій як для гратки показника заломлення, так і для світлового Ьоля.
7) Оптичне керування ефективністю ЗЧПВ зводиться до отримання різних профілів розподілу амплітуди гратки, що, зокрема, має місце при зміні параметрів вхідних пучків.
Практична цінність роботи,
1) Показано, що можна оптимізувати значення дифракційної ефективності гратки в оптичних схемах з ЗЧПВ на ФРК шляхом керування ступенем локалізації гратки в залежності від співвідношення інтенсивностей і фаз вхідних хвиль і константою зв'язку кристалу:
2) Пояснено причини і умови існування бістабільних стаціонарних станів, якйм
відповідають різні структури граток. '
3) Застосований напрямок дослідження структури граток може використовуватись як універсальний метод розгляду явищ дифракції на динамічних гратках та для пояснення фізичних процесів, що при цьому відбуваються.
ОсжшнЗ положення, що вмнсеатьса на захист.
1) Стаціонарна фазова об'ємна пропускаюча гратка, яка записується в фоторефрактивному кристалі (ФРК) з нелокальним відгуком при зустрічній чотирипучкоаій взаємодії, є просторово локалізованою, а огинаюча її амплітуди описується секансом гіперболічним. Величина і просторове положення максимуму огинаючої амплітуди гратки та її напівширина (ступінь локалізації) визначаються величиною константи зв’язку ФРК, співвідношенням інтенсивностей хвиль, що падають на кристал, і узгодженням їх фаз на двох входах в ФРК.
2) В режимі двостороннього обертаючого хвильовий фронт дзеркала динамічна пропускаюча гратка має максимальну ступінь локалізації, яка визначається тільки величиною константи зв’язку ФРК. При подачі на вхідну грань ФРК двох супутніх пучків максимум амплітуди гратки в стаціонарному стані зсувається в сторону цієї грані. Максимум амплітуди гратки "відштовхується" від вхідної грані ФРК, на якій різниця фаз між супутніми хвилями не дорівнює 0.
3) При зустрічній чотирипучковій взаємодії в ФРК існують два типи стійких стаціонарних станів просторового розподілення світлового поля і динамічної гратки. Другий тип відрізняється від першого динамічним процесом запису гратки, що заключається в перерозподілі амплітуди стартової пропускаючої гратки, з якої повинен починатися запис: він може бути реалізований тільки о ФРК з константою зв'язку більшою ніж 2.
Внесок автора а опубліковані праці полягає в наступному:
- самостійному отриманні теоретичних формул і розв’язків;
- самостійному створенні програм і проведенні розрахунків на ЕОМ; формуванні напрямків розрахунків;
- активній участі у постановці задач і створенні теоретичних моделей;
- безпосередній участі у написанні статей, що лягли в основу дисертаційної роботи;
• представленні результатів роботи на наукових конференціях.
Достовірність рззультатів та 'висновків обгрунтовується використанням загальновизнаною метода для отримання аналітичних .розв'язків і рівнянь, що описують структуру гратки і вихідні характеристики ЗЧПВ; узгодженням цих розв'язків і результатів з даними і розв'язками, отриманими іншими авторами, як для.ЗЧПВ, так і для випадка двох-пучкоаої взаємодії; проведенням і зрівнянням розрахунків) альїернативмими методами аналітичного і чисельного розв'язанню
рівнянь; якісним поясненням і узгодженням отриманих теоретичних даних з експериментальними результатами, зробленими іншими авторами.
Апробація роботи.
Матеріали дисертації доповідалися І обговорювалися на; таких конференціях: .
Міжнародній конференції по лазерам і електрооптиці СІ-ЕО-Єигсре, Гамбург, Германія, 8-13 вересня 1996 р.;
Міжнародній тематичній нараді “Фотсрефрактивні матеріали, ефсюи та прилади" (РІТ97), Чіба, Японія, 11-13 червня 1997 р.;
Міжнародній конференції "Оптична голографія та її застосування", Київ, Україна, 24-25 червня 1997 р.; .
Міжнародній конференції “Нелінійна оптика в рідких І фоторефрактивних кристалах*, Пзртеніт, Україна, 5-10 жовтня 1397 р. .
Публікації. На тему дисертаційної роботи опубліковано 4 статті, 2 тези доповідей, і 1 депонований, рукопис.
Структура дисертації*
Дисертація складається із вступу, п’яти розділів, висисакіз і списку цитованої літератури.
Короткий зміст дисертації. .
У а ступі обгрунтовано актуальність теми, сформульовано положення, що захищаються, відображено ноаиіну і практично значення роботи.
Розділ 1 має оглядовий характер, що евсднть у стан проблеми бзгатопучкової взаємодії у фоторефрактивних соредоеищзх, відображує сучасні напрямки застосувань динамічної голографії, в тому числі ЗЧЛЗ в ФРК.
Одним із найбільш поширених фоторефрактивних кристалів е тітанат барію (ВаТіОз), який належить до сегнетоелектричного класу симетрії 4тт {2*] . В ньому легко записується нелокальна гратка завдяки дифузійному механізму. Вирощують кристали ВаТї03. в яких константа зв’язку в досить великою: у ( “10.
Практичне застосування динамічних голограм в ФРК ідо по слідуючим основним напрямкам {1*-4*]. Використання ефекту пзредачи енергії між пучками: в схемах оптичного переключення,. оптичного підсилення, оптичних логічних пристроїв, оптичного транзистора, оптичних мережах, оптичної пам'яті. Використання обернення хвильового фронту при чотирипучковій взаємодії: в схемах, де здійснюється компенсація спотворень хвильового фроигу • в лазерних
системах, в інтерферометри, в схемах фазового кодування, в схемах вимірювання і корекції хвильових фронтів.
У розділі 2 теоретично розглядається просторова структура пропускаючих нелокальних динамічних граток, що формуються при ЗЧПВ в ФРК при умові нехтування поглинанням.
Схема ЗЧПВ зображена на рис.1. В ній традиційно вважається, що хвиля 4 відсутня на своєму вході, вона народжується в ФРК в результаті дифракції на динамічній гратці і на виході з кристалу має обернений хвильовий фронт по відношенню до вхідної хвилі 3. Полярна вісь ФРК (вісь спонтанної поляризації) С на рис.і направлена вниз, тому хвилі 3 і 2, які мають напрямок розповсюдження проти полярної вісі, при дифракції віддають свою енергію (послаблюються), відповідно, хвилям 1 і 4, які посилюються, і мають напрямок розповсюдження вздовж полярної вісі ФРК [1 ’-З*].
Теоретичний аналіз проводиться на базі систем.' рівнять зв'язаних хвиль, в якій враховується, що різниця фаз між супутніми взаємодіючими хвилями може дорівнювати як 0, так і я.
Пропускаюча динамічна гратка в стаціонарному стані описується наступним виразом:
Де - Вехр
<(§ ♦*•)]«у [лД'ч .ї.Ч]
(1)
де Де - значення наведеної діелектричної проникності нелінійного середовища; В -амплітуда гратки, 'V - її фаза відносно початку координат; А. = /І.сх ріАр.) • комплексна амлпуда п-тої хвилі, нормована на сумарну інтенсивність хвиль, А„, <;„, відповідно, їі вмшйіуда і фаза; у -коефіцієнт нелінійною відгуку середовища Права частка (1) отісує змінну складову інтерференційного поля, яко формує іься чотирма взаємодіючими хвилями.
Складова х/2 показує, що гратка
ФРК
£
Л<°і о
Рис. І. Схема нєлоквльним
ЗЧПВ а відгуком.
ФРК
ЛП
штрихи пропускаючої динамічної діелектричної промиклиьосп зсунута по гратки. Крива 1 показує розподіл
Фазі на чверть періоде відносно картини
амплітуди гратки в ФРК з великим значенням у).
а
інтерференції світла. При Ч"=0 (чисто нелокальний відгук) різниця фаз між супутніми взаємодіючими хвилями (ср,-<|>з)- (фд-ч>г) становить 0 або п.
Для динамітної гратки (1) стаціонарний розв’язок ми отримали у вигляді
[3-5]:
в ---------£-------- (2)
соїЬ(2уСг + р)
да С і р - константи, які знаходяться шляхом підстановки граничних умов і визначаються інтенсивностями і фазами вхідних хвиль; г * координата товщини ФРК вздовж напрямку бісектриси кута сходження взаємодіючих хвиль. Гратка.(2) має розподіл по товщині ФРК у вигляді колоколу з максимумом С, місцезнаходженням максимуму г0=-р/2уС і напівцшриною, яка залежить від константи С та величини у; '
Дифракційна ефективність гратки визначається площею під кривою розподілу амплітуди гратки а границях ФРК; грЧІ/ОІДІДО^їіп^и), т
а - у \'^В(г')<1г.', а Л„(г) - інтенсианость п-ої хвилі в перетині г ФРК.
Найпростіший розв'язок для знаходження значень констант С і р отримується у випадку, коли реалізується режим двостороннього ОХФ дзеркала (ДОХФД) [1*]. Тоді на вхідних гранях кристалу задані тільки деі хвилі, 3 і 2, а хоилі .114 народжуються в кристалі о результаті дифракції. Для визначення константи С ми отримали наступне нелінійне рівняння [3, 4]:
£лІ=]£І£І (3)
* + 1 у< '
де х=ехр(2у?С). Після знаходження х з (3), офектианість дифракції ч та
інтенсивності вихідних хвиль отримуються за формулами:
(х-/„ХЛ,х-і) . . ^(О“ІД0)п . Л(0)=^(<К ...
1 1 + хг ’ /,(О«^(0Х1-П)’ ‘
де >ізг^)(0)/^(г> - відношення інтенсивностей вхідних хвиль.
Нами показано, що гратка в режимі ДОХФД має максимальний ступінь локалізації, і він визначається тільки константою зв'язку у(. У випадку рівних інтенсивностей хвиль накачки Узг“1) максимум амплітуди гратки розташовується посередині кристалу. При зміні співвідношення ,)м ступінь локалізації стаїионарнаї гратки не змінюється, а її максимум перемішується а сторону тізї грані, иа яку подається вхідна хвиля меншої інтенсивності (рис.2} [3. 4].
ол
о.«
М
0.3
0.1
мої' \ *г\ /\ /\ * /иУ^г \ • / А а • А А \ ~ 0.5 0.4 Пї: ! : : і Г :
/ \і і\ \ \ і 1 • ! і : 2'
і і >: \ / і \ \ 0.) ■ ' V 1 ' ! і і У~*\
/ А V V А \ ' 0.2 ■ і \ і і | І і/. і
> . і \ /* / / \ \ : г V V V \ \ 0.1 . ! . \ Ул І
' / / V '/' \ у —-—' •
ал
0.2 0.4 0.6 0.1
ги
0.2 0.4 0.6
VI
<1.8
Рис.2. Зміна розподілу амплігуди Рис.З. Стаціонарні розподіли амплітуди гратки а залежності від спіевідно- .
шения інтенсивностей вхідних хвиль 2 (сгійкий стан) і 3 (нестійкий стан) -
(позначено цифрами) у випадку 2-ий клас розв'язків.
ДОХФД. у/ =10.
гратки при ЗЧПВ. 1 - 1-ий клас,
2 (сгійкий стан) і 3 (нестійкий ст: 2-ий клас розв'язків. чІ,(0И),1;Ч(0)=0,4; ^(0=0,5; у*=10.
Традиційно ЗЧПВ відбувається, коли на вхід ФРК подаються три пучки (рис.1). Нами показано, що розподіл амплітуди гратки змінюється порівняно з випадком ДОХФД [3, 4]. При подачі пучка 1 разом з пучками 2 і 3 максимум амплітуди гратки зміщується до грані і=0, на яку подається додатковий пучок (рис.З, крива 1). Відстань переміщення тим більша, чим вища інтенсивність пучка 1
- «МО)-. Для >М0)»^(0), ^;(<) максимум амплітуди гратки розташовується за межами кристалу.
Показано, що коли два супутніх пучки подаються на одну вхідну грань, стаціонарний розподіл амплітуди гратки залежатиме від вхідної різниш фаз між цими двома пучками На рис.З кривими 2 і 3 зображується розподіл амплітуди гратки у випадку на вході ФРК. Максимум амплігуди гратки
' "відштовхуєіьси" від грані, на яку подається додатковий пучок 1. Аналітичне рішення задачі ЗЧПВ дає два розв'язки: один - стійкий (крива 2), і другий -нестійкий (крива З).
Таким чином, в залежності від різниці фаз між двома вхідними супутніми хвилями формуються стійкі стаціонарні гратки з різними розподілами амплітуди. Знайдено, що для цих граток відрізняється також розподіл світлового поля у стаціонарному стані (див. рис. 4) (3, 4). У разі <#>,-Ч'а=0 (рис.4а; рис.З крива 1) ізофазні поверхні динамічної гратки зсунуті відносно максимумів
1.0
0.0
Рис.4. Просторове розташування "штрихів’' динамічної гратки (тонкі лінії) і максимумів інтерференційної картини хвиль 1,3 (товсті лінії) і 2,4 (пунктирні ліні?) у випадку 1-го класу (а) і 2-го класу (б) розв'язків.
інтерференційних смуг світлового поля у напрямку полярної бісі ФРК. Ми назвали розв’язки, що відповідають за цей стаціокзрний стані розв'язками 1-го класу.
У разі ч>,-<?3=п (рис.46; рис.З криза 2) встановлюється такий стаціонарний стан, при якому інтерференційні максимуми світлової картини супутніх хвиль 1 і З зсунуті відносно ізофазних поверхонь динамічної гратки у напрямку проти полярної вісі ФРК; гідбуззоться зворотня пзредзчз енергії між пучками 113-посилюєтьса пучок 3, а інтенсивність пуїка 1 зменшується; а точці г~г^ всередині ФРК інтенсивність пучка 1 стає ріпно» нулю; паралельно полярної пісі ФРК утворюється грань оптичної крайової дислокації інтерференційної картини для супутніх хвиль 1 і 3, яка проходить через точку , І фаза змінюється на я
асередині кристалу. На грані г„ маємо «і1(гв)=0, і на грак! кристала / - «І,(0=0. таким чином, всередині ФРК утворюється ДОХФД довжиною Розв’язки,
що відповідають цьому стаціонарному стану, ми назвали розв'язками 2-го класу.
Забезпечення режиму ДОХФД осародині ФРК, що в пороговим (т^>2 [Г]), накладає обмеження на величину у знизу для задакмого співвідношення інтенсивностей вхідних хвиль. 2-й клас розв’язків може реалізуватися тільки в ФРК з константою зв’язку у02.
Для побудови аналітичних розв’язків традиційного ЗЧПВ нами створена модель формування ДОХФД есородині фоторефрзкгивного сврядоаища (3, 4}: оскільки сумарна інтенсивність супутніх хейль зберігається при їх розповсюдженні через середозища (що витікає із системи рівнянь зв’язаних хвиль), завжди можна знайти такі грані, на яких інтенсивність однієї із хвиль будо дорівнювати нулю. Мїя
цими гранями формується ДОХФД, якщо на них Л,=0 і Л=0. Можна вихористши рівняння (3), а якому замість х, що залежить від і, будуть входити відстані Іи І2 до уявних граней ДОХФД. Тоді задача ЗЧПВ зводиться до знаходження значень Л І <2- '•
При традиційному ЗЧПВ (г співпадає з вхідною гранню ФРК - (г~(, на якій Л=0. Для 1-го класу розв’язкіа (, знаходиться за межами ФРК в районі негативних г ({,<0). Для 2-го класу розв'язків реальна грань оптичної дислокації формується всередині ФРК {і,=гл).
Розділ 3 присвячений розгляду динамічної задачі ЗЧПВ. .
Динамічний процес взаємодії хвиль описується системою комплексних диференційних рівнянь в частинних похідних. Ця система складається з чотирьох рівнянь, що відображують зміну комплексних амплітуд взаємодіючих хвиль при їх розповсюдженні через кристал, і рівнняння, яке описує; кінетику запису динамічної грагки. Останнє рівняння враховує, що комплексна амплітуда гратки змінюється з часом за рахунок двох процесів: збільшення амплітуди гратки (Де) внаслідок електрооптичного ефекту, тобто Де в точці г пропорційна інтенсивності світлового поля в цій точці. Другий процес становить релаксація гратки, час релаксації вважається значно більший за час проходження світла через кристал. Ця система за звичай записується та розв'язується при наближенні плоских хвиль і нехгується поглинанням в середовищі; також вважається, що взаємодіючі хвилі мають одну і ту ж саму частоту щ. '
У випадку співпадаючих інтерференційних каріин, що створюються двома парами супутніх хвиль (1,3 та 2,4), різниця фаз між цими хвилями становить 0 або
- я, система динамічних рівнянь стає дійсною і зводиться до одного диференційного рівняння другого порядку, яке має вигляд модифікованого рівняння Біп-Гордона 15", 2, 4):
Т!Г ' * ;Г* * 15 )
аіа\ , сі
де у~2и*і>, и - площа під кривою розподілення амплітуди гратки в границях кристалу, і - час, а коефіцієнти Я і & виражаються через вхідні інтенсивності взаємодіючих хвиль та їхні початкові різниці фаз.
У роботі проведені розрахунки, які відображують просторово-часову поьедінку амплітуди граїки. Показано, що при ЗЧПВ в ФРК з часом гратка виходить на стаціонарний стан, в якому не змінює свого розподілу.
ю
Нами показано, що для одного і того ж співвідношення інтенсизностей вхідних хвиль можно отримати дві різні стаціонарні гратки, які відрізняються за розподілом амплітуди, в залежності від початкових умов запису [2, 4). Дня того, щоб отримати ці гратки, необхідно в кристалі записати якусь початкову пропускаючу гратку, а потім змінювати різницю фаз між супутніми хвилями на вході на т., не порушуючи при цьому брегівські умови запису. Тоді відбувається перерозподіл амплітуди гратки, а положення “штрихів" гратки (її ізофазних поверхонь) не змінюється.
Ці дві гратки реалізуються тільки для тих співвідношень інтенсивностей хвиль, які задовільняють умові існування 2-го класу стаціонарних розз’язків (див. розділ 2). Стаціонарні гратки, які відповідають розв'язкам 1-го класу, записуються в кристалі для будь-яких вхідних співвідношень хвиль і для довільних початкових умов запису.
Нами показано, що в ФРК з великим коефіцієнтом підсилення нелінійного середовища динамічний процес запису гратки супроводжується створенням поперечних до вісі г граней крайових дислокацій гратки і крайових дислокацій світлового поля, а також областей “прямої" і “зворотньої” передачи енергії між хвилями всередині кристалу. В стаціонарному стані грагка не має кранових дислокацій. '
У розділі 4 підсумовуються основні закономірності, від яких залежить форма розподілу амплітуди гратки та її місцезнаходження в кристалі. Для цього розглядається стаціонарна задача ЗЧПВ в ФРК з чотирма вхідними пучками накачки з урахуванням їх фаз. У випадку комплексної стаціонарної задачі ЗЧПВ нами отримані загальні розв'язки для інтенсивностей і фаз взаємодіючих хвиль та амплітуди і фази гратки. На відміну від розв’язків, опублікованих в інших робоїах ІГ-6*), отримані нами розв'язки виражаються через величину н(2), яка дорівнює площі під кривою профіля розподілу амплітуди динамічної гратки на відрізку [0,г]. Інтенсивності хвиль пропорційні зіп(2и(2)), а різниці фаз між супутніми хвилями -соб(2и(г)) - таким чином виражається їх зміна в об’ємі кристалу вздовж напрямку розповсюдження пучхів.
Якщо різниця фаз між супугніми хвилями дорівнює 0 або и, це задовольняє умові існування граней світлової крайової дислокації для супутніх хвиль, тобто граней, на яких інтенсивність однієї з хвиль обертається в нуль. При розгляді нескінченного нелінійного середовища положення таких граней може буї и завжди знайдено. Підстановка граничних умов на цих уявних гранях значно спрощує ■ стаціонарну задачу ЗЧПВ і зводить П до задачіДОХФД, як показано нами в (3, 4]. '
В 11.5 (< із
(.1
«.1
В ФРК з сильним відгуком і чотирма вхідними пучками грані крайової світлової дислокації можуть знаходитись зсередині кристала.
Ступінь локалізації (напівширина) профіля амплітуди гратки визначається величиною константи зв’язку ФРК у( та співвідношенням інтенсивностей хвиль, що розповсюджуються вздовж напрямку полярної БІСІ ФРК і проти неї -*Іи=ч)і(0)М(0); >і,2=Л(0ЛУ0 (див- рис.1), Якщо ,і,(0)=ч14(0=0, амплітуда гратки буде мати максимальну ступінь локалізації, яка залежить тільки від величини у(. При збільшенні інтенсивностей хвиль 1 і 4 • и,(0>, ,1,(0 -порівняно з інтенсивностями 4(0), .уо. напівширина профіля амплітуди гратки збільшується, а її максимальне значення падає. Таким чином зменшується ефективність ЗЧПВ,
Рис.5. Профілі амплітуди гратки яка визначається площею під кривою розподілу в залежності від співвідношення амплітуди гратки в границях ФРК (рис.5). інтенсивностей вхідних хвиль. .
Цифрами позначено значення Місцезнаходження максимуму амплітуди
•оШОЛУО); у£=10; гратки залежить від співвідношення
чМО)-<Лі(0)=ч>4(0-<р,(0=0; інтенсивностей вхідних хвиль і вхідних різниць
а) «МОИЛгМб,в) І0(^13(0)1=0. фаз між супутніми хвилями. Максимум амплітуди гратки зсувається в сторону тієї грані ФРК (і може виходити за її межі), де інтенсивність хвилі, що розповсюджується вздовж полярної вісі (1 або 4), більша, а відповідна інтенсивність хвилі, що розповсюджується проти полярної вісі (З або 2), менша. Максимум амплітуди гратки 'відштовхується" від тієї грані ФРК, на якій вхідна різниця фаз між хвилями не дорівнює нулю.
Таким чином, оскільки ефективність ЗЧПВ ц залежить від розподілу амплітуди гратки, нами показано, що оптичне керування вихідними параметрами ЗЧПВ зводиться до керування профілем розподілу амплітуди динамічної гратки та її місцезнаходженням всередині ФРК шляхом зміни параметрів вхідних пучків.
Ми отримали, що вихідні характеристики ЗЧПВ (ефективніть, інтенсивності вихідних хвиль, коефіцієнт відбивання ОХФ-дзеркапа Нрс=^(0)^<(0)) розрізнюються для 1-го та 2-го класів розв'язків. Розв’язки 2-го класу
стійким розв'язкам, друга - нестійким. Всі розв’язки 2-го класу для кожного співвідношення вхідних інтенсивностей хвиль мають пороговв значення константи зв'язку ч>, при нижчих -/І вони реалізуватися не можуть.
Отримані розрахунки динамічної задачі ЗЧПВ показують, що при кожній зміні співвідношення вхідних інтенсивностей і фаз хвиль змінюється структура динамічної гратки. Тому для забезпечення стабільних вихідних параметрів ЗЧПВ треба стабілізувати інтенсивності і фази хвиль на вході в ФРК, що було доведено в експерименті [7*].
Розділ 5 присвячений застосуванню розробленої у роботі теорії для оптимізації генераційних характеристик гібридного лазера з ОХФ-дзеркалом, в якому використовується ЗЧПВ на ФРК.
Схема гібридного лазера (рис.б) складається з ФРК, а зі сторін вхідних хвиль 2 і 3 (плечі І І 11) розташовані активні середовища (АС) лазерів (наприклад, квантрони з АИГ:ПсІ3') з коефіцієнтом підсилення О=Ь д0, де І - довжина АС, д0 -ненасичений коефіцієнт підсилення АС. Ці плечі замикаються дзеркалами - в плечі накачки 1 зі сторони хвилі 1 з коефіцієнтом відбивання Я; і напівпрозорим вихідним дзеркалом зі сторони плеча 11 з коефіцієнтом відбивання р. Утворюється зв'язаний через ФРК лазерний резонатор-інтерферометр Майкельсона з двома активними середовищами. Ж вибирається рівним 100%.
а—» я
перевищувати ц„і4< } В(ї)і1ї .
відображуються у вигляді петлеподібних кривих, одна гілка петлі відповідає
Фі С
В плечі II вихідна хвиля 4, яка
І*
Ці народжується при ЗЧПВ в ФРК. має
у обернений хвильовий фронт по
~У відношенню до хвилі 3. Таким чином
компенсуються фазові спотворення
хвильового фронту, що наводяться в
.активному середовищі плеча II, і
досягається покращення якості
Рис.б. Схема гібридного лазера на ФРК.
вихідного пучка 4 та зменшення його розбіжності.
Нами розраховані порогові умови і характеристики стаціонарної генерації в лазерному резонаторі з урахуванням підсилення світла в АС в плечі II, і без нього [5]. Тах як хвиля 4 відсутня на своєму вході, для розрахунків використані рівняння, отримані в розділі 2, що описують традиційне ЗЧПВ. В данному випадку інтенсивності вхідних хвиль ЗЧПВ будуть визначатися граничними умовами о лазерному резонаторі. Ефективність динамічної гратки ті характеризує коефіцієнт . зв’язку між двома плечима резонатора.
Нами отримано, що порогові умови генерації, я і вихідні параметри в резонаторі без АС не залежать від величин інтенсивностей взаємодіючих хвиль, а визначаються тільки значеннями Я, р і у( [5]. При збільшенні коефіцієнта Я інтенсивність хвилі 1 (І,) зростає, і максимум амплітуди динамічної гратки ФРК зміщується до грані, на яку подається цей пучок. Як результат, г) падає. І навпаки, підвищення коефіцієнта р призводить до збільшення }3 , максимум амплітуди гратки зміщується до центру ФРК, і я зростає.
Ефективність дифракції п в лазерному резонаторі, має різьку залежність від константи зв’язку ФРК. Для у(>7 отримано л*1 при всіх можливих значеннях Я і р. Для малих величин константи зв’язку п сильно залежить від Пір.
У гібридному лазері окрім сигнального випромінювання (10=1,*“) здійснюється вихід випромінювання у напрямках хвиль 1, 2 і 3 - це випромінювання втрат І,=І,*”+і!*“Чіа*". в лазерному резонаторі без АС з заданим у/ в ФРК можно оптимізувати відношення іуі,, вибираючи відповідні коефіцієнти відбивання дзеркал Я і р. При у( не великих (у нашому випадку у£=3), значення уі. буде максимальним, коли коефіцієнт пропускання вихідного дзеркала Т=1-р дорівнює 50%, а й вибирається якомога меншим близько до його порогового значення. Для великих уі (у!>7) відношення уі, залежить тільки від величини Т, зростаючи пропорційно Т. Якщо поставити підсилююче середовище у II плече резонатора, значення І^І, значно підвищується, наприклад, для аипадка у/=10 більше ніж на порядок. ■ ■ '
Висновки. ' .
1) Результати,, теоретичних досліджень показують, що пропускаюча нелокальна динамічна гратка показника заломлення, яка формується при ЗЧПВ в нелінійному середовищі з нелокальним відгуком (ФРК), в стаціонарному стані має розподіл по
амплітуді в товщині кристалу вздовж напрямку бісектриси кута сходження супутніх пучків з огинаючою у вигляді секонса гіперболічного. Профіль розподілу амплітуди гратки у стаціонарному стані ЗЧПВ залежить від вхідних інтенсивностей і фаз хвиль, а також константи зв’язку ФРК
.2) Ступінь локалізації гратки буде тим більший, чим більша константа зв'язку ФРК та менші вхідні інтенсивності хвиль, що розповсюджуються а напрямку оптичної вісі ФРК.
3) При ЗЧПВ в ФРК з великою у і >2) всередині кристала можуть утворюватись крайові оптичні дислокації, а при перехідному процесі запису - крайові дислокації динамічної гратки.
4) Внаслідок створення крайових дислокацій при одному і тому ж геометричному положенні ФРК в ньому можуть одночасно існувати області прямої і зворотньої передачі енергії. Це залежить від напрямку зсуву “штрихів" динамічної гратки відносно максимумів інтерференційної картини хвиль вздовж полярної вісі ФРК, або, відповідно, проти цієї вісі.
5) Для одного і того ж співвідношення вхідних інтенсивностей пучків при ЗЧПВ в ФРК можуть бути записані дві гратки з різною структурою при виконанні деяких умов, а саме: процес запису повинен починатися при умові існування в ФРК початкової брегівської для даних пучків пропускаючої гратки; різниця фаз між двома супутніми вхідними хвилями змінюється на я - в результаті зміни просторового розподілу світлового поля відбувається перерозподіл амплітуди початкової іратки; {! повинна перевищувати порогове значення, величина якого залежить від співвідношення вхідних інтенсивностей хвиль.
6) Кожному співвідношенню інтенсивностей і фаз вхідних хвиль відповідає своя структура стаціонарної динамічної гратки при ЗЧПВ в ФРК. При зміні початкових умов запису (наприклад, флуктуаціях інтенсивностей і фаз хвиль), іратка буде перебудовуватись, тому для отримання стабільних вихідних параметрів ЗЧПВ необхідно стабілізувати інтенсивності і фази вхідних хвиль. Відповідно, направленою зміною вхідних інтенсивностей і фаз хвиль можно здійснювати перебудову розподілу профіля амплітуди гратки, І тим самим оптичне керування ефективністю ЗЧПВ у заданому напрямку.
7) Отримано новий теоретичний опис задачі ЗЧПВ в ФРК, який оперує визначенням структури динамічної гратки і базується на формуванні двостороннього ОХФ-дзеркала; він може ефективно використовуватися при
, розрахунках, проектуванні і оптимізоді приладів і систем з ЗЧПВ в ФРК.
Основні результати роботи опубліковано в статтях:
1) Бугайчук С.А., Кутана О.Г., Хижняк А.І. Структура динамічних голографічних граток у фоторефрактивних кристалах із зсувним механізмом запису // Укр.фіз.журн. - 1997. - 42, N 5. - С.530-535.
2) Бугайчук С.А., Кутана ОТ., Хижняк А.І. Динаміка запису пропускної
динамічної гратки у фоторефрактивному середовищі з нелокальним відгуком при чотирипучковій взаємодії // Укр.фіз.журн. - 1997. - 42, N 6. - С.678-683. .
3) Бугайчук С.А., Кутана А.Г., Хижняк А.И. Пространственная структура голографических решеток в фоторефрактивных кристаллах с нелокальным откликом // Квантовая электроника. - 1997. - 24, N 8. - С.746-750.
4) Bugaichuk S.A., Khizhnyak A.I. Steady state and dynamic gratings in photorefractive four-wave miximg // J. Opt. Soc. Am. 8. - 1998. - 15, N 7. - P.2107-2113.
5) Гибридный лазер на динамической решетке / Бугайчук С.А., Хижняк А.И.,
Шумелюк А.Н. : Инс. Физики НАН Украины. - Киев, 1995. - 66 с. - Рус. - Деп. в ГНТБ Украины 11.05.95, N 1І81 - Ук95 // Анот. в библиографическом указателе ВИНИТИ РАН, N 9 (286). 1995, б/о 179, С.68. •
та в тезах доповідей:
6) Khyzniak A.I., Bougaychouk S.A. Edge dislocation of FWM dynamic grating in
photorefractive medium // Conference on Lasers and Electro-Optics Europe (CLEO* Europe-96). - Hamburg (Germany). - 1996. - IEEE Catalog Number 96TH8161, paper CMK6. - P.40. .
7) Bougaichouk S.A., Kutana A.G., Khizhnyak A.I. Steady state and dynamic solutions for the dynamic holographic orating formed during the FWM in PRC // 1997 Topical Meeting on Photorefractive Materials, Effects and Devices (PR'97). - Chiba (Japan). - 1997. ■ P.254-257.
Цитована література.
1") Одулов С.Г., Соскин М.С., Хижняк А.И. Лазеры на динамических решетках. - М.: Наука. - 1990. - 272 с.
2*) Photorefractive Metarials and Applications (Ed. by P. Gunter and
J.-P. Huignard). - TAP 61. - Heidelberg: Springer Verlag. - 1988. - 295 p.
3*) Yeh P. Introduction to photorefractive nonlinear optics. • John Wiley. Sons, New York. - 1^93. - 375 p.
4*) Photorefractive Metarials and Applications (Ed. by P. Gunter and
J.-P. Huignard). - TAP 62. • Heidelberg: Springer Verlag. - 1988. - 320 p.
5*) Jaganathan М., Bashaw M.C., Hesseling L. Evolution and propagation of grating envelopes during erasure in bulk photorefcactive media // J. Opt. Soc. Am. B. -1995. - Vol. 12, N.7. - P.1370-1383. '
6*) Зозуля A.A., Тихончук B.T. Решение нелинейных уравнений четырехволнового взаимодействия в фоторефрактивных средах // Квантовая электроника. - 1988. - Т. 15, N 8. - С.1570-1576.
7*) Shimure Т., Nakamura A., Kuroda К., Wakomoto Н., Thuraroshi М. Stabilization of the phase conjugate reflectivity in photorefractive tour-wave mixing // Presented an Conference or, Lasers and Electro-Optics Europe (CLEO-96 Europe). -IEEE Catalog Number 96TH8161. - 1996. - P. 109
Бугайчук C.A. Структура динамічних пропускаючих граток в фоторефрактивних кристалах з нелокальным відгуком. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.05 - оптика, лазерна фізика. - Інститут фізики НАН України, Київ, 1998.
Дисертація присвячена теоретичному дослідженню структури об’ємних пропускаючих динамічних граток, що формуються при зустрічній чотирипучкоеій взаємодії (ЗЧПВ) в фоторефрактивному (ФР) середовищі з нелокальним відгуком. Гратка показника заломлення є локалізованою у товщині ФР середовища Вперше описується профіль огинаючої амплітуди цієї грагки, отриманий у вигляді функції секанса гіперболічного. Визначено, ях залежить форма профілю амплітуди гратки та місцеположення її максимуму від параметрів вхідних взаємодіючих хвиль -співвідношення їх інтенсивностей і фаз. Роз'яснені умови існування багатозначних стаціонарних станів, їм відповідають різні структури граток. Створена і застосована нова теоретична модель для отримання стаціонарних розв'язків при ЗЧПВ, яка базується на формуванні двостороннього обертаючого хвильовий фронт дзеркала всередині ФР середовища.
Ключові слова: динамічна голографія, динамічна гратка, фогорефрактивиий кристал, нелокальний відгук, чотирипучкова взаємодія.
Бугайчук С.А. Структура динамических пропускающих решзток в фоторефрактивных кристаллах с нелокальным откликом. - Рукопись. Диссертация на соискание ученой степени кандидата физико-математических наук по специальности 01.04.05 - оптика, лазерная физика. - Институт физики ИАН Украины, Киев, 1998.
Диссертация посвящена теоретическому исследованию структуры объемных пропускающих динамических решеток, которые формируются при встречном четырехпучковом взаимодействии (ВЧПВ) в фоторефрактианой (ФР) среде с нелокальным откликом. Решетка показателя преломления является локализованной внутри ФР среды. Впервые описывается профиль огибающей амплитуды этой решетки, полученный в виде функции секанса гиперболического. Показано, как зависит форма профиля амлитуды решетки и местоположение ее максимума от параметров входных взаимодействующих волн - соотношения их интенсивностей и фаз. Объяснены условия существования многозначных стационарных состояний, им соответствуют разные структуры решеток. Создана и применена новая теоретическая модель для получения стационарных решений при ВЧПВ, которая базируется на формирований двухстороннего обращающего волновой фронт зеркала внутри ФР среды.
Ключевые слова: динамическая голография, динамическая решетка, фоторефрактианый кристалл, нелокальный отклик, четырехпучковое взаимодействие.
Bugalchuk S.A. The structure of the dynamic transmission gratings in pliotorofrsctive crystals with non-locai response. - Manuscript. Thesis for in candidate's degree Physics & Mathematics in speciality 01.04.05 - optics, lasers' physics. - Institute of Physics of National Academy of Science of Ukraine, Kyiv, 1998.
The dessirtation is devoted to the theoretical investigations of the structures of the volume transmission dynamic gratings, that are formed during four-wave mixing (FWM) in photorefractive (PR) medium with non-local response. The refracting index grating is localized in the volume of the PR medium. For the first time the profile of the grating amplitude are described with the secanse hyperbolic function. It has been determined the manner, how the grating amplitude profile and its maximum location depend on parameters of input coupling waves. The parameters studied have been intensities ratio and phases of waves. The conditions of the existence of the many-values steady states have been explained. These states have different gratings' structures. It has been developed and used the new theoretical model, that allows to obtain the FWM steady state solutions. The basis of this mode lias on forming of a double phase-conjugation mirror within the PR medium.
Key words; dynamic holography, dynamic grating, photorefractive crystal, nonlocal response, four-wave mixing. • . - ■
БУГАЙЧУК СВІТЛАНА АНАТОЛІЇВНА
СТРУКТУРА ДИНАМІЧНИХ ПРОПУСКАЮЧИХ ГРАТОК В ФОТОРЕФРАКТИВНИХ КРИСТАЛАХ З НЕЛОКАЛЬНИМ ВІДГУКОМ
Підписано до друку t6.09.SS формат папару 60x84/16. Офсетний друк. Ум. друк, аркушів 1,2 Обл. вид. аркушів 0,62. Тираж 100. Зам. № 32 Безкоштовно.
252022
Інститут фізики НАН України, ВНТІ Київ, пр.Науки 46