Неасимптотические методы статистики случайных процессов тема автореферата и диссертации по математике, 01.01.05 ВАК РФ

Бондарев, Борис Владимирович АВТОР
доктора физико-математических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1993 ГОД ЗАЩИТЫ
   
01.01.05 КОД ВАК РФ
Автореферат по математике на тему «Неасимптотические методы статистики случайных процессов»
 
Автореферат диссертации на тему "Неасимптотические методы статистики случайных процессов"

Академ)Я наук Украши Ордена Трудового Червоного Прапора Гнсштут математики

На правах рукспжл

Бондарев Борис Володимирович НЕАСИМПТОТИЧН1 МЕТОДИ СТАТИСТИКИ ВИПАДКОВИХ ПРОЦЕС1В

Спешальшсть 01.01.05. — xeop'iH ймовфностей та математичнз статистигр

Автореферат дисертацЯ íia здобуття паукового стугтеия доктора сЫзяго-матенатичнп* наук

Kit e-I'."' >

Робота внкананз у Дснецьхому держа -.кому утпеерсктег! Офщшш ононенти :

доктор ф131!ко-1!агеиатичн!!х на}К, прсфесор TypCiH А.Ф, доктор фгажо-чатематнчпих наук, прсфесор Кяоясв П.С, доктор фЬпко-матенатичннх тук, професср Л!ньков Ю.Н.

_ЯQCLUCbfOt

Пров(диа оргашзлщя: 1нсгигут проблем передач! ¡нфоршшШкадемЯГ наук

Захист днеертаци идбудеться " Л_ " i'O'tO 199 3_ г.

о годши на зладант спецЬлЬованоТ ради Д 015.50.01

при Тиституп математики АН УкраТш: за адрссою: 252601 м. Khje вул. Терещенкшська , 3.

3 дпеерташгю можпа озчайочитнер у б|бл:отец| шетптугу.

Авгпоеферат poaicjiajio " " ____log г.

Пмсиий сскретар

■•' !телko'i ради.

:пк ор <J>Lw>-!темптччиич наук

Гуся к Л

: ти.-^!

Актуалыйсть роботи. ГБсля того, як у 1937 рощ на конфе ренин з теорп ¡Ыов1рностей у Женев! (Шайтан зачитав доклад, присвячений розроблешй Гм те-орИ надШннк ¡нтервалш, питания побудови надШиоТ облает! стало нев1д'емшш пунктом будь-якого статнстичного дослщження. Це поясшост1>ся тим, що у бшьшост випадыв важливо знати не -ильки оп'шку неведомого параметра, але й вказати область, в яий приблизно повгашо знаходитися справжнс значения параметра. Побудована за результатами спостережень, така область може змжюватися В1Д виб1рки до виб!рки, вона с випадковою , отже можна гопоритн про нмовфшсть того, що область покривае справжнс значения параметра. Вибираючн у > О, ми маемо можлив>сть поставите за мету, побудупати правило, яке дозво-ляе поставити у В1дл0в1'дшсть результатам спостережень таку область у "парамет-ричнш" множит, що з нмовфшстго 1 - у справжнс значения параметра буде знаходитися у ци область Величина I — у мае наз'ву коефщкнт мдшносп.

Пехай X — спостереження над вишдковнм елементом розподьд якого мостить исшдомнй параметр 0о е 0 — параметричшй нножип. Пехай 0{д) — яка-небудь оцшка параметра во- Знаючн розподьл 0(х) , за даким у > 0 неважно побудупати шдШшш ¡нтервал для 0о з коефщкнтом над1йност1 1 - у. На жаль ( за рьдккншм винзтком — др!б Стыодентл 1 т.д. \точпий розподи оцшки 0(х) нев|домнй доел ¡д пику, гаму доводиться оЗгрунтовуюти вибз'р меж на шдпоз(дкпх гршщчпих розподьлах,-що, природно, не да? правильно! уявн про пмовфцкть покриття, яка шдрЫтсться Ыд справжньо! на доданок, пкнй характеризуешь швидк!стю зопкносл до граннчного розпод!лу. Встанояитн оцшху ивидкост! мжносп — виписати ксефнненти навпъ у шпадку иеззлежннх спостережень скшченнодирност! параметра — задача, пов'язаиа 3 певпими труднощзми, не кажучл в;ке про винпдкп залежних спостережень I фушпиональннх вярЬшш ощшозлпою параметра, для яких ц! метоли зняходяпс:! у сгаш позробок та ми млечэ лише деяк! рззриигеш результат-У рол! параметра мохе фп'урувати елемзнт функционального простору. ОкрЫ того, у наГюшли .отладках невьдомий параметр 0о входить до оцшки ншндкосп зб1жнасп таким чином, що взагал! немоаслнпо ксристуватнся грпшмнимя теоремами для побудови надпит;,-областей. Дссить розглянутп з ше! точхч гору побудову нядЬ'ших областей для иев1домо1" ймойрноеи 0 < р с 1 у схем! Бермулль Нер!зн!сгь ПеррШссена у даночу мшадку мае вигляд

), то няднЧнкй пг.ерпал для невЬо'.гаго /) псоудупати за допомсго'о иядаио! нер!виост1 B3.mil пгмохдапл Газом з Ш'м лзд1йнкй 1»лер5ял ( оолаег. ) г".:'?-лясться дссягь легко ».юяша по^дугап» кз сс;го;:1 скспоквяйляышх «»^.«ипт^ дли й;го^'рност) »¡¡лтчегага Hop.4cn.nwt р{зявп( снЫгсп П он/пюр,--¡"".у г..'"-чиною за зростг.К!Чяй Тяг, V ^чнадду ехг-«« П^,•¡гул.'! т

нер1>-ч!сть гягл».1

очевидно, якшо нема «1екнх опр:орних оншох для р ( р > щ > 0 , р,> — Н-.о"..'

1'я

> Л) Й 2ехр[-Л ),

тут р — нев!дома ймошртсть каступу подН А, Гп — к1льк!сть настань подН А у серн з п незалежних випробувань.

Нехай у > О — моле, Яг > V- > Тод| 3 ймов!ршстю не менш шж 1 - у

маемо

п ^ п ^

Так при у = 0,02, Яу < 2,15 сунД вданачити, що подана методика побудови зидшннх областей дае можл!шсть отримуватн позитнвний результат навить у тих випадках, коли Ыдпошдннх граничит теорем немае. Останшй фактор ма« особли-ве значения тд час статнстичного доыпдження динам1чних систем. Щц час внв-чання поводження стохастичних дннамачних систем не менш важлива наступна задача, у деякому внгляд! зворотна до задач! побудови надшно! облаем п кла-сичш'й статистшп. Тсбто, нехай у метршу вщповщного простору |е(0 зб^гаеться, якщо с — О, до |о (/) — випадког-ого процесу, "влаштояаного" проятше, п!ж (/). ( Наприклзд, у випадку стохастичного принципу усереднення, процес — роз^'язання вщповадпоГ детермшогано! системи ). ТТостагимо наступну задачу:

магочи задану ймовфшств покриття, треба розрахуватн по |с(/) меж) облает!, в якш буде знаходитися $с (0 — траектория руху шшдноТ стохаетнчноТ'снстсми _ Побудуиавшн в1дпошдш експоненщалый нертносп, ми мае.чо можливють позитивно □¡Д1юшст11 на поставлене запитанни навпь у тих кшадхах, коли вщпав'дш гранича! цггсграли для нормоваш! р13.ш!щ Ы1Ж £е(0 та £о(0 не ыають мкця.

За ЕсЫа циг.ш причинами задача побудови скспонешцальких нерщпостей при дослаженш дингмНпшх систем с актуальною та важливого на практящ. Розробш такого наяряму 1 прнсвячеиа дисертаци.

Мета риботп. Мето!<1 робота с розробка метод! в побудови скспоненцюлышх нср'иигостей у стохастичних дннамнпшх системах : при ощпшваиш невщомнх па-рамсгрш у СДР, при дослщженш принципу усереднення у стохастичних системах, при перевфщ стохастичних гшогез, а також при плгарамстрпчшм ощшлвашп неЫдомих д^янь у «стермшовакому середовчщь Меюзи доСл'даашя. У робот! використввуються методи теори стохастичних дн-({1ер;нц!0лыг.!х рвнякь, парабол!чнкх, елшнг-пшх та ппер&шчних р1впяиь з час-тншпшя гюх!дннмн другого порядку, ыстоди пЦсумусапня слабко залежних ви-нддковнх елематв у функщональипх просторах, а також способа теорН стоха-стнчноТ апроксвмацП.

Наукова иотина. У днеертанп вперше встановлено скспонснц!альш нершност! при ом1шовлшн яев!до,\!их параметры у СД.Р, при оцЬщ! розв'язания задач! Дирихле. Запропоновано-споаб побудови експоненщальинх ксршлостеГ! у стохастнч-нкх саегем.'.х, якнй грунтуеться на абсолютн!й непсрерпност1 М1р, породхеннх ¡•1\5в'»ланнйм та збурннч щхзцесом. Дослйжсно оД1Нкп неведомою п:1раметра, ■.•уч.т«11.1!катпв1!0 пхишого до "шуму".

При дослщженш .принципу усереднення у стохастпчних системах побудотаю над/йн/ облает', в яках 13 задпною ймомрнпстю буде зплходптися розв'я.т": гэтилткпгр! системи. Мсж1 облает! розраховано по роза'язку уссре,!;нспО| спстемн, яка с детермтопаною. Розглянуто як випядки збурення процессами з незллежничн приростами, так 1 гипадки збурення процесамн, пи задовольншоть умопу сильного, або р1впом1рно сильного перемннуолння. З'ясоваш умови, з яких усереднення початкоооТ стохастичноТ систем)! з залежшетю в'щ усього мпнулого дас детермпгогану систему марк1вського типу.

Дослщ-жепо питания усереднення у стохастпчних системах, як'| описуюгься р!вняпнями з частинними похщними парабол1чпого та пперболншого типу.

ПоСудовано експонешшльш лерЬносп для статистики А.Н. Колмогорова у випадку кусково-неперервно! гшотетичноТ функцп розподьчу для статистик О ч

юп (V та шл' де 0о — неш'дошш параметр у а'м'Г функцш розподту, коли спостереження зв'язаш у сташонарну посл!Дов1псть, яка зддовольняе яку-небудь з умов слабкоТ залежное«.

Встановлспо оцпжи "розрахункових" швидкостей та "розрахунковпх" д>чпь у стохастпчних системах.

Теоретична та практична цппнеть роботи. Методи, розроблсш у дисертанп, е:ки-взються при статистичному дослщжешп стохастичпих систем, я)а можна описатп диференишльннми ршшшями, як звичайшг.чи, так \ ршшипямп з частшшлмн похщними при випадкових д'шнпях духе загального виду.

Запропоногаш методи достижения у стохастичгпгх системах дозволяють • використовувати у розрахунках пронеси, простое побудоват, шж пох!дш, частковнм внпадком £ ш'дпот'дь на традиншне питания ¡яженерш : насильки малпм повинен бути параметр с > 0, щоб розв'язання початково! стохастичноГ системи можна було шдмшити розз'язанням усереднсно! детермшовано! системи. Ексгюнетиалмн нершгосл, побудова;п для статистики Л-Н.Колмогорова, для статистики у випадху слабко залежннх спостережень дають можл]ш!сть ефективно перев!рят>г статиетичт ппотвзи про функщю розподглу.

У випадку гшотетичноГ ам!, залежноГ в!д невщомого параметра, побудокша позитивна виправка до яка дозволяе в!р1ншс розрахуват1> критичний ртень

при перев'фщ парамегричних ппотез непараметричними засобамн. Таким чином, запропоноваиа методика перев1ркя ппогез про иалежшеть функцй розподьту спостережевд! випадкояо! велдошпи параметричтй ймТ фуикцн"! роз>юд!лу. Запро-поноваш засоби неглрамстричного оцтювання "розрахункових" дааиъ дозволяють учинитн "як1снин" аяаш'з пепедшки системи у детермшояаному середовшц!. Розро -лен! у дисертацИ методи анал!зу стохастичпих систем ефективт та легко реалЬуготься при застосуваннях , а залрононован! засоби досл!джения можуть бугн використаш не т1льки при досл1джеин1 свор1диених ситувщй, а тапок стати основою для досл1пжемня ситуаиШ, не зрушеких у и!й робот!.

Лпробашя роботи. Результат« яисертаиЛ цоповтаднея м Ш та V М1»кзрод;тх Е|лыиоськчх конфр.ретнях з теср!\ ймт'.фчк^.ей та см'л'.чи*!: <

1432 та 1985 >, га РсспуЛчкйнськИ ковф:!«!'.!;!! «»••«гичив"; ' >;•> ч>5<

ртияиь ( ЮМ ) 1« та VI !»-.ч»1«гико-«кс».-'лт!ум»> " 'О'

ймошрносгсй та математично! статистики ( 13S2, 1992 ), на I Всесвшиюму конг-peci товариства ¡м. Бернулл1 ( 1986 ), на Всесоюзшй науково-техшчшй конфе-реищ! з м'икнародною участю членш РЕВ "Застосування статистичних метод!в у виробництш та управлшш" ( 1990 ), на I та II Донецьких конференщях "Ймошршсш модал! процейв у керуванш та надшносп" ( 1978, 1990 ), на ceMiHapi "Асимптогичш метода статистики" Московского державного ушверснтету ¡м. ALBJIomouocobj ( 1984 ), на Респуйшканському ceuiuapi з теорп ймовфностен та математично! статистики Кшвсысого державного ушверситету ¡м. Т.Г.П1еачеш;о ( 19S4 ), на семшарах Е1ддшу Teopil ймоьзрносгей та математично! статистики 1кститугу пршсладноТ матеыатихи та мехашки АН Укра1ни ( 1977 - 1992 ), на друпй Укра?ясько- Угорськш хояферекцп з теорН ймов1рлостей та математично! статистики (1992 X

Пу<шк,!1ш. Результат днсергацН опу&нкоЕаы у 23 друкозаних роботах. Структура та сб'ем робот. Дисергащя складаеться з вступу, трьох роздшв та списку л;тератури, якай мостить у cc6i 150 найменувань в1тчизияних та закордон-них aBTopis. Ззгальшш сбсаг дисергацП разом з списком лЬератури — 358 сторшок.

КОРОТКИЙ 3MiCT ДИСЕРТАЦН-

У ЕСтуп! сформулымяна мета робота, визначеш П задач!, наукова та практична вага, В1нуле;и" основш положения, як! виносятъся на захист.

Перший роздЬт носить иазву "Експоненщальш HepiBiiocri у стохастичних системах з нгаер&ртшм часом Оцшкп невдампх лараметр]в". g !. HEPiSHOCTi ВЕЛИКИХ ВВДХИЛЕНЬ ДЛЯ НЕПЕРЕРВННХ ПРОЦЕДУР CTOXACTH4HOI АПРОХСИМАЦ)! ТА IX ВИКОРИСТАННЯ.

Теорема 1. Нехаа р'шняння £(х) - 0 мае едшшй розв'язок &а |i?o I £ N < + <= — вщома апргариа ошнка, R(jr) така, то

у - еа Р s й(х> u - е„\ v > о

Л'(') — розэ'взок стохасгачного двферешналыгого рГемяиня

dX(l) = R(X(t))dt + <J,(X(-))d*{t) + /X(0) = 0-

неперервка процедура Ройнса-Монро вщшу'кання Со, о-(А'(-)). ft (У(-)л) — нгупгреджуюч! фуныдоналн, тод! мае Mictie оценка

Р { sup ' ( 1 + ( X(t) - Х0 I > S

Т < ( < + ■» ' • . ■

£ 4ехр { - ( Л.Т.Л', р 1 + —-}.

" - 2d' [ 1-iov)

число Ейлсра, | /,(,V(• \u)| <</<■+*,•

e

С < +м,

N > О,

л + 1

о» +1 = вп + ^ [ад - (?«,(■). ^т^д* ' =

р (RJTJffi) = КГ a{v ~

0<a<^,0<ß<v.

Оцшки под!бного вигляду отрнмаш тд цас оштовання невдомого параметра у cuoci СДР.

t) = а, %(•).»„) dt Sey))dW(t) + !Г, ile4.fi) ~v У"**

— тут|0о| .5 JV < + м — невщомнй параметр, = | %go(t), 0 < t < Т j — TpaeKTopin, яку ми cnocrepiracMO. Розглянено дв> пропедуря ощнгаланъ :

d *(0 = ГТТК,« - Ы-Ь ®М) dt\5a' m - ^перервна,

^ J д 0

п J 8 О

— дискретна процедура^ також неперервна та дискретна процедура Робшса-Мон-ро знаходження оцшкн неведомого параметра у сгохастпчшй задзщ ТЧтсз.

<% = Л ds + <г(Л^(«л)) dw ад

CW)i = (^)l = V (4 '»' (0) = (0)

'( = 0 's = 0

Цим питаниям присвячеш теорсмп 2, 3, 4 § 1 глзви I.

У § 2 першо! главл у випадку лишгаого входження »еэд??'сго параметра у снос р1вняння побудоваш ощнки вигляду />(vf|0r - 0О| > R\ < С,ехр(- CjEßj + C^exp{C47-"j Teopc.al. Нехай спостерп-аеться = ® s < -

'%(') = "('•%,«) dt + d?(f), f0a(O) = 0. d 5 (О = ст (i)i/iv (0 + / / (Гл) v (rfiyft), fe | < /V ■ ; год! мае Mi'cue оп!нка

■V.

p( vT pr - > R\ S 2exp(-~i + 2exp{

s rf < ■+ « ,

йе,

exp

aii 1*4

де

аУд)

0(1)

sq<+»,

( ! )

LM.SM

У ряд! випадкЬ можна побудупяти ехп'ттенс:лл11го сгадку по Т оц!нху другого доданку у (I) :

а) с (.') = 1, / 0, и2(Гл) а л";.

б) a'(t) - лг'Г — .г> .

frf

8) "2(X)l = e = "2(Л) L - * • PH * = U ^ Л- - 4 •

i?(x + b - а) = а2{х), b > a, b - а — перюд. Таким чипом , иадшшш штервал ыо,кна, наириклад, побудувати для сносу сигля-ду а(х) — sinхРезультатн внгляду (1) отрныал! тахож ш'д час розгладаиля стоха-стнчноТ задач! Гурса — теорема 2 § 2

У § 3 розглянуто задач! оцшюзання нев!доьшх параметров у р^вняннях внгляду

^ = Оо abXgJfi) + £'(*).

X (0) = | (0) = О,

тут £ '(0— гаусшськнй npouec.Af £ '(I) = 0, JU ,(í,s) — його корглящйш функщя, -Ц , { рд. (/) ¡ — вадшидно власу! фуикци кореляцшного оператора з ядром >te). Вважиоться невщомимн спостсркачу як ,(t,s), так й а((,х). Пехай

+ <» г X

2 f / <р.(0 (í)f 0(^(0)

я - 1 = 1 - °

вт _ —.

т

v¿

Теор&ма i. Лехай р^вняшы a{tJCeJt)) - j Rt • (tA) Z (5) ds мае едииий розв'язок , f?0 | s Л' < . + ю , тод'| для е > О Р\Г7 \9Т - Оо j> R j £ 2ехр {-(« - е j +

4 exp¡£ Г)[Мехр{ J 2 + N ' . (2)

— тут Al — максимальна вдасие чисто ('аба його оцшка зверху ) коредяцишого оператора 3 ^дром R^ .(í,s),

Кь ф) - / ЗДЛ

s о s

Лаиедено приклади гауавськнх процейв, коли Другой доданок у иравШ части! <2> мохна оашят)! таким чином, щоб bin при Т ■* + ю Шближався ехспо-кенщаяьно шввдко 'до нуля. Розглянуто також питания оц!нюваннй немдомйго параметра вдо мультипликативно входить у "збурений" шум. СаМе па ре-am-auií ?B/t) : О S f s Т ¡,

де —-розд'язок задаЧ1 Кошидбо гочатково-крайово! задач1 для р!вняння " и-1

+ 2 4ÍV') dt + / (f¿fti(0) Л - 0о i (1) dt

— де iíj. {О, А - !л /(/л)— Ыдом! функиИ,

7 (0— центрозаний гаус1вський пронес з виомою кореляц|Гшою ф>!ч:1иь'!опл(гл').01ип\осты:я (1еи1д»мпй параметр С» Прононуегься oniima:

т

1 11 От ~ тМ $ фЛ, де ¿(Т) о

С*,« = + / о / л,

з* г о I °

= ; / о ((,т)Л (^О^тйг,

70 о '

5(Т) = / Н(и)Л, О (у) — вщпоз1дна функшя Грша, вщшукана по однорушй о

. задач!

й1п * = 0 Л

з такими ж крайовнми та початковими умовами, що й для (3).

Теоремп 2. Мае м!с«г одагеа

о1 <, 02г

01а < т-1-

Р

1 + е ° 1

г1_ехр|_А1П.г

1С (Г )1

- ехр I --^-ЙХ rvTTT -1]3|, 0<£<1

2 С (Г)

С (Г ) — оцпша -?1 — максимального власиого числа оператора з ядром Л (г,5).

5 -1 першого розд!лу прнсвяченнй пошчреншо результат^ теореми 1 § 3 на вппадок б1дьш складних систем. Розглянуто р'шняння шшшх порядкт, перша початково-крайова задача для квазъч'шШного парабоЛ1чтго р1в!штя, стохасгнчна задача Д1р1Хле, а також яиалопчш постановки для гшербол!чиих систем. [Ндгедадш результата знаГшми свое воображения у теоремах I, 2, 3, 4 та прикладах, иаведеннх у § 4 розд'иду I

■ Яз зак1кчеиня розд!лу / у § 5 розглянуто пропедури стохасгичноГ апроксимлш'1 — багатовим!риа иепергрзна процедура Роббпгса-Монро, результат дослдосення яко! п!дсумовано у теорем! 1 — е поширення вшговмв теореми 1 § 1 на багатовикнрний випадок. (На в&мшу в!д шхористаного у § 1 нартшгального методу, метод момелт1в, що вякористовуйться у § 5, дозволив подолати трудноиЛ пов'язап! з вим1рн'1стю простору, отриматп в!дпошдн1 експоненцЬльн! перепоет!, але з дето пршнм ступеней спадания 1з зросташйм Я — у лохазняху експоиентп злм!еть Л сто!ть Я , та нескШченна процедура Роб5Ыса-Моиро. Якщо спостертасться розв'язаинч стохастнч-ного парабол!чного р!вняння

/ ((,*)) ,'1 - ! К (хл>) $ (<У) <(у Л + а (и? (',*)) <1* (О 1

хе)0

Щтукання розв'язку задач! Дирихле п

3 г sSu

«(t*)^ - * M. « (t*)U.4B = ° - '

D — деяка обмежена область в R , SD — Ii достатньо гладка межа.

Теорема 2 . Нехай п

v |z р < 2 «v Ч 2/ s 1оР = / и2(*)</г < N <+«, .

у«=1 о

ja (Uz) р S (То (.г), ; a0(x)dx < Cl < +

00

(/ (*,z) - / (ад), z - к) а /У Jz - «|3, р > О

т0д1

/>(< few - u | > «1 s С,, ехр| - | V« / С3 ), 14-1

де К0 = [ C(inesD) J + р, стал: Cj, Cj С як! виписаш у явному вигляд!.

Другий розд/л носнть назву "Усереднення у стохастичних системах. Експо-ненщальи! оцшхи ймов1рност1 вдаилення розв'язх) . § 1. Розглянемо у R 1 стохастичке днферешцальне р!вняннп d |е(<) = £ [ a(t£t(f))dt + a (^(«»rfw (0 + О)

+ / / (/><) ? (л«л) 1 £е(о) =.*о

де функцН о((д), о (<,*), / (f,*") — иевипадков!', f > 0 — мзлий параметр, w (() — стандартний BiHepie пронес,

V (АО = V (Л/) - я (A)/, v(A<) — незалежна в!д iv(/) пуассонова м!ра, М V (Л,0 = ж (Л)1 Нехай виконан! умови

1a{tji) Р + |o(U) Р + / 1/(<аи) Ря (Л<) SC .

UM - a(tj>) Р + )t; (tjc) - a (f,v) p + f I{ (LXM) - / frv//) p л (</«) S £ ^ -">• p, piBnOMipiro .за C,,v кн^е^границя ■

lim — f a((jc)di = а0(д:), Г - + ю T С

X(t) — розв'язок задач! ^ = a0(X (()), X(0) = Xo

Теорема 1. Нехай

, г, 1 '

P (сД 1 = sip

О < I « 7

юд|. якщо (О (£,Т)е 4 < D < expj - iT j,

^ J t a ( -До (T)) - a (Xo (t)) 1 dx vF "

ч м * *- тI*Л3

| 0 < < « Г * [

£ 4ехр( - -Ац- { ^ | у*, | - О - СТ ]| . . (2)

Алалогичну нед.^д^зд. $ усередненн1 у стохастичнш задач! Гурса

^ * [ + Фи*/«')) ТГ^]'

| IX ¡0, | I ££(*,0) = = О ; (3)

'Ш V — в1нер<>?? поде, у даному випадку ' . А+Т с+Г

щЫ 1га — 1 / Фж) (¡х <1у, Т •» + « . г« й с

•* д: >

я (£,ТД) тр I I / / К I, I, г^)) - ч/ ^ад) ] а л I

а <

— розч'язак "усередненоГ задач! Гурса.

аа{г{я#)\ 0,Г ]х [ 0,.5 1 (х,0) = 2(0^) = 0

аг2

дх ду

Теорема 2. Якщо 0 < р (е,ГЛ) Уе 5 Р < ехр| - /Л'5|, то Я'Р |1(|, | ) -

0 (КГ О <5 »

5 ^гг е*Р1 I ехР I -¿"I - О } 2} (4)

Зауважимо., що оцшки .(2) та (4) ¡снують 1 у тих випадках, коли зб!жмос1!.нормо-.'.ваних' р1зниць .;'.'*.■.•"" '•'■'■'•.'..

"'•'..■ '" *.е .'. . • • • . .. ..

. д6'тдфшдних.5зйфузш1шх процеав може 'I не бути, .тобто'нер1вносп (2)'та.(4) '..' '.можна використовувати при побудов1.надшних "смуг" 1 в тнх випадках, коли-. . Стандартна Методика пойудови'1гад1Йних областей, яка грунтусться на застос\-' .йан'н! лранйчних.теорем| неприпустима. '. " " • - .

• ■ "У '.§ '2 ■ ;рлзд1лу '11 дослШжуюгься ¡питанця усереднення. та побулот/\-ксп(> ■ченн1рльниЧ- нершностей у -стохасшчиих рара(х>я1чнич. т.а.Чин^^лгших.сустемлх . .•Нер1^нл!-л1'.зигляду''(2>; '(«О'-поб^лои-пй при усередненч! у "зала.-п.Ки»;!'.' ,

dt (M) 1 i i-u le (M) Cft + Л (US, (U)) л 1 +

n

+ 2 "i (U?e (u)) tf^W , (5)

tt('»*) | = ^ i £ > 0 — малий параметр ,

Чг " = 2 + Д ¥<•*) -fx] 4 " '

Нехай у нсвипадковнх коеф!щентт р!вняння (5) iciiye середне за часом

lira - / Д = а,:(х), Ц * 1л

Г - » Т ° ' 1

I т -

lim - s Ь.а^с) dt = ЬЛх), i = Ut, т - » Т о

1 Г

lim — / c{tjc) dt = с (л), Г - » Т"

1 Г

lim — / A {trxs) dt = Л (x,z) Г - » Т"

piBHOMipHO за хс R", ге Л1 Нехай

п 2 "

Lx и = 2 «у (х) + 2 Цх) jft 4 с(х) н - "усередненчй" опера-

тор,

л 2 (1

• Я ri

V « =у2 [ V*) « 1 - S ^ « 1 + ? С-*)"

— оператор, сполучений до Нехяй и (f,x) — розв'язок задач) Коти

~ А(хд),-й(1л)j' '«f (4'

■ p.tiix) =' /' tA(s/r ,W(V0) - й(х,И(4\х)) ] </.?' + . IV? О . .

npitpvchiHOitno величини

0°,

. /?г = • Г / Лс] < «г ;

о <./ <>r L л„ • ' •. . J

/V- • ■ f i >,('•*) <'* ]'

О « г < f' L ■ &>.'■ * ' ' • 1

я

а, = sup 2 / М < |2 tlx < г с R1 /=1

дар sup |Л( l И*) Р.

О с г < r z с

п

iiip sup 2 </елг),

О « < < Г , е л" ¡=1

обмежек! та наближаються до нуля за Jx | -» + я п п - п

v 2 2 »¡¡MZjij S N 2 *}, v > О, //<+», г с Я",

/=1 </=1 <=)

2 »?(«:) а В < + га 1=1

Теорема 3. Якщо виконан! перел!чен1 вище умов» та до того ж

aif(U)

0«f<7V, its, 4 U=1 TO

!;c (i /,*) - и (Г,х) P dx > t R , «.

< К < a>

( S«|> / 1 0 « ( Ч Г ft

s •ГТ7п exp (--г—(б)

2D (е)

де Л (с) вшшсано у явному енглядК

Зауважеиня- HcpisuicTb (б) дае можливкггь побудувати над!йиу "смугу" для

t 1*4

|е( - rï) також у тепадку , коли е р£ просто обмежено, тобто умова ре О, ф!гуруюча п!д час доведения слабкоГ з6!жност1

В (i/fjc) - и (trX) ) до деякого гаус1вського процесу дифузМного типу може не vf

мати м]сця.' Аналопчн) (6) нер1вност'1 встановлен! при уссредиенн! в першШ початково-крайовш задач! для стохастичногр параСолтиого та пнербол!чного р1внянь. Доведению цих фактт теореми 1,2 присвячений § 3 роздту II.

4 розд1Лу. II. ирисвячеио досл5дженик> принципу усереднення в системах, припускаючих- залежн^ть вщ всього мииулсго траектор)! руху. Под®»! йапитання вяникагать при досл!джени( ¡нтегро-д!ференц!йнчх систем р!в!шпь з зашзнениям аргументу .

Буде, зокрема, встановлено, то якшо Mipa ff(A). яка вводиться нижче. задовольняе певш умови ( м!ра К(Л) харакюршус залежн1сть я|д мнну.'юю ), ci/tl усереднене рЬняння не буде волпдгт залсл-шс-т oi.( мииулого, Розгпяиемо систему

Ф — множим обмежених функцш <р(з), ¡с ( — О ] ¡з значениями в Я 2 з натвнормою ^

• I И = Ц

— «

де — деяка зл1ченно-адитивна м!ра борел1вських множил напгвоа (- ю, О 1 К(- м, 0 ] = К 2 < + и, б, X (/) — оператор, акий ставить траекторп А' (/), 1е (- оо, + а) п частину на (— ю, ( }Нехан процес Р(1,>р,">) задовольняс закон великих чисел у наступит ^¡.ррш

sup

^еФ^еЮ,-!-»»)

Z I ds - F0 (f)

Т 1

О, Т -» + 00,

тод! вадомо, wo sup |£е(/) - X *(/) | -*• 0, г -» О

0 < ( < г/>

також за HMOBipnieno, тут X E(i) — розв'азок усереднено! задач1 нх £

= £ F(0, X *(•)), * » = ¥>№ * О (8)

В TeopeMi I § 4 встановлено наступний факт:

1 ° 2 '

якщо Иго — / 1K(ds) = 0 , то усереднеле ршняшш (8) не мае залежное!!

г - 1 -г шд ыннулого.тобто с ршнянням "маривського" типу.

Як BiflOMO,специфика ¡¡MocipHiCHoro випадку методу усереднення в, системах, ьигляду (7) Гдзслясться при досл'щженш флухгуащ! розв'язку похщного р1вня.ш1я Ыдносно розв'язку усереднено! систем«. У вкпадку, якщо процес F(t,(p,a>) ( <ре Ф — фаховаиг ) задовольняг уыову сильного або рашюьпрно сильною перемниування, похпзано, що процес

мо.-Г«f 1

"J vr .....

теоремах .

збйгаезься до J(f) — деякого гауавського процесу дифузшного типу..-Б 2 та 3 § 4 було встановлено ехспонетщлыи нер1вност1 .'вигляду ' •

Р

< Г, exp j -С2 Я ■•) + £е*р| - ^ )', : .' : * ' ' ■ " №

« > 0. /) > 0 , ' •

да- уе.ш'ннш с; С3, С'4 впинегм! у яти 'iv wi i«v . ¡ti l г-.';иП1\!0 . Br M-umri .

t/t

pe(0 = дар I VT / [MF(r,0, X '(•)/») - Fo(9г , X £(-)) 1 rfrl ,

0 « t s T 1 ° 1

прямування якоГ до нуля e одшею з вимог при доведет^ слабкоТ збжносп ?е(() , до граничного процесу £(<) може не мати мгсця; разом з там ощнки вигляду (9) дозволяють побудувати в1дпов|дну над)бну "смугу" для Цс(Г/г), 0 £ t < Т.

§ 5 розд!лу II присвячено побудов1 iiepiBHOCTeii типу (9) для стохастичних систем .вигляду

ди,

= с I ис + A(mit ) + а(ШЕ) у (i) 1 (10)

I = <Р(х) . '( = 0

При внхонанн! певних умов теореми I встановлено, що мае Micne оцшка р Í sup / Цг( t/rrx) - U(tjc) \lx > <t C(es,R)\ £ I 0 <s t ч T Rn J

S С, cxp I - Сг R + c3 exp { - C4 rP\ + r{(c) + гг(e),

де r¡(e) та r2(e) наблнжаються до нуля при е -» О, С(е/,Д) записано у явному вигляд!, //(/;*) — розв'язок в1дповщно1 "усередненоГ задач! Kouii. Випадковий про-цес 7(í) — центрований, мае Kiuuesi експоненщальш момент. Аналопчш HepÍBiiocTi встановлено також у випадку початково-крайових задач для пара-бол1чного та гшербол1чкого р1внянь з випадксвпми збуреннямп такими ж , як в piBHHHHi (10). Цим питаниям присвячеш теорема 2 § 5 та теорема 1 § 6.

Останшй § 7 розд!лу И присвячено дослщженню усереднення в пер!одичних випадковнх середовищах. Розглянута, наприклад, задача Д!р1хле

Тх [ хА } &.] = /W + ХА * = D = 0 ' <Ю

К(х) — периодична з передом 1 функшя, яка задовольняе умову О' < К0 s К(х) s K¡ < + с», .

t](x) — випадковий центрований процес. f . Нехай регулярна складова поля / (х) там, що

/ f\x) dx s /о < + о», к = ( [ — Г*, о ' \ о К{х) '

и(х) — розв'язок задач!

К ~ = /(.*), и(0) = ц(1) = 0. (12)

dx

х/,

Нехай г), (/) = V7 Í >) {у) dy, \r¡ | — його норма у L, [ 0J 1, прнчому мае о

м!сце оц!нка

Р | | > R } ¡5 Ci exp ¡ ~C2 R a | <- r(e),

r(c) -» 0 при í -> 0

ТеоремаТ. Слушня ¡'epÍBHicrb

Р ( ^ - 4 I > * Я + ^ V7b72 ( 1 + s К0 2 V Ко'

i' -у а а/у I

s С, схр ( ~ С2 R 1 К0 г | + г(е) X ,du

К(у)

dy.

тут = «(*) + 6 ЛГ( f де //(л) =

и(х) — розв'язок "усередненоП' задач! (12). Оцшки вигляду (13) побудоваш у ви-падку першш початкоио-крайоыЯ зада vi для парабол'шного ршпяння ( теорема 2 § 7) •

5(х/г )

й и£

17"

х [ К{х/£) 17] = +

«Д'.о) = "£W) = о, ие(и)|

= о

У даному виладку О <i ¿у < 5 (л) < Sj < + оо, 0 < К0 < Л" (х) < А', < +

u(trx) — узагалший розв'язок 3V3( Ör) усереднено! задач1 - du

я 0 =

. и (tfl) в к (у) = О, и ('**)! = <р(х), = О

I/' (t^c) 5 ll(l^) + £ j7( */£ )

, о Л*

п та ко;:; гг;;;< цосл1Дхеиш усерсднеппя в гшербсшчнш задаЧ1 ( теорема 3 § 7 ) 2

х/£ .) _ А I */е ) U ] = /ftx) + >;(?, дг/£ X

(14)

М«>) = 1'С(1,Ц = 0, = у>(*),

'/ = 0

О < s R(x) äü,< Ч=>, О < S К(х) < Л', < + 00 ,

усереднгие pisstiima i!r.e скглзд . гг ^ sx 2

«((,0) с »(¿,5) а 0, ,7 (,',.*) j ' ' j^l

С J)

a {(t.x) ~ a it,x) + £ ,V( x f ? )

uitrX) — уззталыгай розп'язох з ^ задачМ5).

РоздЬт III носить назву "Експонепшальш нер'шносп шд час иепараметричного оцЬповання. Перейрка траметричних пп.отез непарзмсгричтшн методами. Оццш1 "розрахункозих" дшиь",

§ I. ОкрЫ дискретпих та непгрервннх иипадковпх величии в задачах практики природннм чином вшшкають неперервно-днскретш селичинн. Паприклад, час шсля першого ремонту, проходженггя сигналу кр!3ь фшьтр- обмежник, розподьт довжцнц перегону поданого интервалу внпадковни ¡нтерпалом та iuuie.

У § 1 поставлена задача. Ilexaii {Х^гХ^Хц} - незалежш спостереження за Р, де F^(x) = а + ( 1 - а ) F"(x), 0 < а < I Теорема I. Якщо » 2 ,, ,п~2 ® S u - а Г"2 сIF'Xx) < -ml, m > 2 , а = / x (IF ''(*},

— » 2. — OS

ход!

P { Vi Slip !f„(x) - F{(x) I > r I < .t

< 2 exp I-----T) +

M sup I F"(x) - Fp(x) p

JC 4

+ exp Г 1 + 1,62 Г77Т1 H f1 +

L - а 1 .-r a z

+ (r 114 (i + ш ГШ И f 2 ) + 4 о я i п а

+ С exp {-(r — t5)^ + -L^-t j

В § 2 розглянуто задачу nepesipsii гшотезн про належн!сть флуктупцн розпо.д1лу cnocTepiracMol винядкого! величпнп tiiil неперервних фунхцШ розпод!лу. Г = | F(xß) : ОеВеП , хе Я 1 }

Нехай { J — пезалежш сйостереження за випадковою величиною,

tarye 0ае О гака, то Р j J < ] - F(x,0o), дз On — оцпгка, одерхачп та vero-дом мМмуму ß)„ ( 0 ). В!домо, що

lim Р { а> и 2(б,1 ) > А | s Р { а2 > Д.) ./ it «

Теорема 1 Нехай F(x,0) задокиыте деяк( умовл регулярност!, тпд!

Хп 1 Г

Hm pj ш2д е„) к2 (<?„, 5) > г! < /■^"Tiin-.r; ^ " " "J "п>

де .г» — корть .wig х + 2rx - f = 0 , ям»if лежигь и i!?Tej7nii.ii- ( 1

2 1 11 -1 д (4) = А1п Г1 + 4f f R(usi вп) е. (оп) g(s, оп) dt ds, -

хЪ L 00

де R = min(f,s) - ts,

b¡j(0) = I ~ (X,0 ) dF(x,e ), ¿j - Í/n ,

- » a e¡

оцшка (i) щлком придатка для практичного використання, наприхлад, при. г = 1,41 права частика менша 0,008, при г = 1,23 права частина дор^внюг 0,018. Icnye грубший, але проспший capiaiiT.

Теорема 3.

г д2 | ,

lira Р { а>1 (вп) + Л \вп) > г] < е ' ~ ' ;

п СО

ТУ2 ' '

Д (£у = -2 In [ 1 + я2 So Л fa) «(Л0Я) Я 1 (<?„) g*(s,0„) di ds ] .

Зауваженяя. У бигыносп випадк!в 3¡raítfn ошнку вп у явному вигляд! клдто паука Разом з тим при деякш регулярности címT фукквд'й розподАлу довЬину <?„'- Vn обгрунтовану оцшку можна перетворити таким чином, щоб вона була екв1валенгна 0п .

Лема. Нехай виконаш умови теореми 1. OspÍM того с третя чшшна похщна F(x.0) по 0 , абсолютно цггегрована за 9 е 0, тод!

+ ее

С = вп + /_ „ г W - ) ] я ~Ч" ) Н <x¿* )

р

асимлтотвчно ехв^валентна , Vñ |бц - | -» 0, л -* » Результата пункту 1 мойна перенести такояс па випадок задежннх спостережень. 2 Пехай Х,,Х2*-,Х — спсстереженм за лшшчатич сташопарннм процесом

ее

х i ° = 2 ак(в0> f Í-A • I* — иезалежн! Л« -'»

£с

м|Л.= о, ¡н (¡ - i, £ <£(**) <+"

Кехай Г =• t f : '

S f 2(W) dx < Ю , Of Ge R m, к с Юл 1 i

о

rt /(V) >0 — спектрадыга густинэ процесу X t Еажг.с).'0 псрсв!рити ш;отез> гро те, що спехтральна фун:<шя пронесу Xi калЕжкть сьй Г, тобго зн.-.чггться 'V s в. при яхочу Г(yfitl) будс сам« сгектратьиш фуйпп!.«г.

Нехай

п~ 1

с/ = 2 ** **+, • = + ^ 2 С„ ' аклЯ - пергадогрзма,

*=1

л-1

2 л п я п гД.

Г=1

„ ... • С„ Я 1 „ г Б1П Г Я . .

/'..(А) = ,- --2 С. - — оцшка спектрально) функц!!.

г=1

Нехай л

Л„2(0) = 2 я н-/ (ГЯ(А) - Г(А,0) ]2 /(А,в) £|Л , 2 ° .

0„ — надае Лп (в) ,

п(0) - матриця, Ьц(в) ■-= /о ~~ (Щ / 4(А,0) (Д .

Припуствмо, идо с В '((3), а також, що О — компакт, в - його вкутршжя точка

2

Нехай I — четверти секНвар^ант, / = У|-3/!2=0- Тод1 мае нзступне тверджешы. Теорема 4.

ар.

зк

Ни Р

Г Хр

е~ 2

"'К)

ха с ( 6, п / 2 ) Крр!.чь !дх 2 г .

Д 2 (0+1) = Д. 1 л [1 4- хог [ / 2 л / / 2 (А,0) х л -

Усозж0

л л п:1п (/д)

/

о о

ЛР -1 2 2

х в \б) т! (1,0) г а л I

С((,е) = 2 я / / (А.0) л

о

Оц'лта ц1лкои придатпа для практики при г = 4,7, х0 = 1,5 , права часпгна меи-ше 0,02

Нехай I < 0, С - V 2+1 / .т - V 1 / л. Теорема 5.

. л 2 ,п V 2 / л

Ит П

+ Л (0„,<) > г

( С + «Т71г)

Нехай 0 < I с

V 1 - 1,'* ( 1 + чТ^Л/ТТ ) (} - 1/л ) ( 1 + у' 1 -\/я Г С2 2 1

г > 0 таке. то 1 + л

Г / + ГГлТ С + <ГГл

( 1 + С ) > О, тол!

Нт Р

2 (I + О

+

- С + vгTli''

а (*,<?„) В£(С) = [ 1 + л

Ос{С)ГТл С2

А(в„4) > г

Г

г х„

е~ 2~

г <

ч'о>$Хо

I + с

2 С

( С + тГТл-у

С + У2 я

( 1 + Е )

2 (1 + )

Якщо, наггриклад, ( А'^А^—,Л'П ] — спостережеиня у дтскретш момент стацюнариого розз'язаиня ршшшя

- <?0 Л', Л + (/н< (Г), 0 < д < 0о < К < + ее.

¡¡X,

У дапому внпадку О

/(А,0) = --г-

я (А + 0 )

С((,0 ) =

20

2 (

¿1

о А + б

.2 .т

Г(А,0) = ~ огйг В'(0) = -- г -£—^-,

я 0 у л ° ( а + е )"

1 х 2 К Ж

л = —2 + -2— ; / ,„що

- * 1>\У) о о

(Г + Г)(! 'И'Г

1п

0. =

к=\

.." = о'

С „ (6>„' )'

к=\

и {&) , *±1с*>, с (в) =

<10 ' "[а) ¿в2 '

Тод1, у воттадку слушност! гшотези

1" а

+ Д " 2, 15) < 4,7, р г 0,98 .

а 2ивп")

У прошлежному випадку ппотезу вдаидають. .

Параграф 3 'прцглячений пастуший задач1. Нехан | | — спостережения за стацюнарним процесом, як! задовольня-

ють пбо р.сп., або сл. з суспоиенвдалшо швидчич переьпщуванням.

Теорема б. Пехай | X ^ 2~Д'„ ] — задозоли'яють умову ре.п, з коеф!щентом р(1). Тол>'

г

р I и I > ti fri ( s 2 ехр i (i + 1) r«) Ге 1 x

32( 1+ 4C)(Ve - + v )

X 1 +

.....>»

a P1 J 32(1+ 4C)(V? -I,5)(l+- — )

P

2

П

X

x e 32 ( 1 + 4 С ) ( vT - U ) ( I + /n\

В * •

[1/«1 к

тут О < а < i-, B(ajQ = 1 + 2 П ( i ).

к = I x i=l

»

"r„ - » : — - 0 üfel -> o, 2 P (4 < С < + со.

Теорема 7. Якщо виконана умова сильного яеремннування з а (т) < С ехр ( - у mj, тод1 для 0 < ß < - мае Miene оцшка „J2 Р 2 ( 2 - 2 /J )i г , [ С )Ч fl +• 12 у 1

' К > £ 1-2/ 1 S [ 1 + 3'31 1^2} еХР {-3^ ) ]

В § 4 роздиу III розглянута наступна задача. Неха» спостерпаеться X т е - j X e(t), ie [ 0,7" ] ) , де Xe(t) — розз'язох задач! Ковш

^ = a(f,Xe(t)) + ,,( t /с ), Хе( 0) = .v0, (1)

де а (irх) — невипадкопа фуптн'я, невщояа спостериачу ; будемо прчпускатн, то ! a{trx) | < С ( 1 + | л | ),

| а{U) - a(svv) | < L ( | л- - у | + | t - s | ), U< е [ О,Т } Поряд з рпчгашгем (1) рэзглпнемо рпшяшп

= a(f,X0m = ль .

яке описуе рух сисгеиг при вцсутнесп пчпадкопчх /нянь V( t /с), t с [ О,Г ].

Спчшшо a(t,X0(t)) будемо лазг.сати розрахупкочою швнд1пстст руху системп у детер.чшованому ссредовищи У даному параграф! поставлено наступну задачу : по Д' — спостсреженШ траскторп руху системп у швндкохоливпому вннадково-му середогиин ошнпгь швидгЛсть руху п ¡деальному середотпш. Лк ошнку ,т(?,Л'„(г)) с::ьнз.".о фупгчно

«ДО = y£ К, К ' (х5 ) ^^ к< '' h> 0 l!mi E "* 0

На ядро К , (и) будемо иахладати настугай обмеження : К , (и) fe 0,

1 /V +"

"Г S-K t ( ) ds = I, S К Uu)du s С . < +

О \ /*£ / — ОЭ 1

+ »

/

dKJ А/ < С 2 < + 03, Slip К ,£ («) = A'o < + <

"" I - «J < U < + <*>

Припустимо також, що випадкове дшння >/ (t) таке, що М j; (i) = О, ' /е

Р Г sup I / i;(s) </s I > R \ & rt + С' exp j - С ' R ),

1 0 i i < Г 1 0 1 j

С ' > О, С " > О, у > О, Ге - 0 при £ 0.

14 14

Теорема 8. Нехай R -* + м при £ -» 0 так, що £ R, е -* 0, ht = е , тод1

/>Г mp |a£(i) - a(t,X0(t)) |> £ 14 [К£ гСг+лу+С^АоДГ) ]1 s

1о «: < < Г j

£ гс + С ' QXP [ - С " Я£ У )

де С зО^СТ )=^1 + С(1+|л0| + СТ ) exp j СГ |

Як приклад на використання теореыи 8 розглянуто ршняпия

I ^ = d + >/еС) - м %(!)•

j ' ¿7,(0 a /Ve , i) </) ) Л + 4: о( < /г , Ч (0 ) rfv (/)

I ' •

х,{ О) = V ve (0) = О,

де ¿(/л) таке, що xb(t*x) fi — Л х2,

А > О, I ¿(te) - ¿(<У) | < С | А' - у I o(i,x) — piBiiOMipHO обмелена по л- позитивна величина.

§ 5 роздшу Ш присвячено оцшюизншо вилнву келпШпюсп )■ Д-

£о(<Л") — розв'язок задач! ¿)|а

У7 = Ltjc + Mt^ol ¿„(0.x) = >р (х),

'ас :,и

якщо с!)0стер!гасться — розв'язок стохастично! зпдач1

= L + /!(/,<) + а(и££) ,,( f /с),

£Д0д) = *>(*). х с Л с Л,й =

'i f

тут D - деяка hiffo^iiua з — il дсстагзп.о гладка яг^сп,

п ^ n k .

L" = s .««с-») ^ + Д 'W^-

Зм1ста« гсаульитв § 5 pwt'iy 1U € теорема 1, с я га Л г.рл c64iv.ciuu:x тпп t >Л гь г? угг^^ах icojv'vn О д j ста;ш <и; or 1 ч:; у ~ е z рд 'А' с 2: • • i а тс о г с iva ь они;: \.

P f íup í | ЛД/.v) - A(f,x¿0(U) ) \fx > r U С(Д,е) 1 < 1 O s / ^ г n j

< С ' exp j - С " Л '), лг C{R,r) влгшс.ыа у явному г.ш.чяд',,

W = -h SD /[ ^ - , ] Kf (^f) к, )* df

ÍIkujo ük Mipa, яка характернзус в1дхнленнп оцпткн гад оцшювано! фупкцц у §

5 використочувалась метрика I,¡ — xecpií

р(/,'Г) = S"P / |/(í,.v) - pfA-v) | ¿r, п s: Í с Г D

тому що б!льше Ешвчена 2 — reopin приводить p;.i;iy аномалышх ефект1в та уявлень.

В § б роздьпу Ш було розглянуто аналопчну задачу, коли як Mipy сщхилення брали стандарту метрику L i — теори. У мстрнц\ L i — тсорП при менших обмежсннях побудовано перепеть, аналопчну вцттенчднш iiepiEiroCTi § 5, що складае 3míct тсореми 1 § б.

Останшй § 7 роздЫу III прнсвячено Ыдгговцн на анадотш питания у внпадку псршоТ початкого-крайопо!" задач! для пперболЕчного ршиякня. У метрищ L 1 — Tcopií отрпмано аналоп'чний §5 та §6 результат для rinep6o.iÍ4imx систем.

Ociioisiii положения за темою днеертацм надруковзш у наступних роботах . ,

I. Бондарев Б.В. К вопросу о скорости сходимости в принципе усреднештя//Тео-рня случайных процессов.-1980,- Вып.8.-С.7-16.

2. Бондарев Б.В. Неравенства больших уклонений для непрерывных процедур стохастической аппроксимации// Теория случайных процессов-1981. -Вып.9.-С.20-24.

3. Бондарев Б В. Вероятности больших уклонений для рекуррентных оценок неизвестного параметра в сносе стохастического урзвкення//Теория случайных процессов. -1981 -Вып.Ю-С.3-0.

4. Бондарев Б.В. Об оценке неизвестного параметра в сносе стохастического днф-(^еренциального уравнения// Теория случайных пронессов.-1933- лын.М-С.5-9^

5. Бондарев Б.В. Об оценке неизвестного параметра п сносе простейшего стохастического дифференциального уравнения// Теория случайных нроиессоп.-19Я5-!!ып.13.-С10-13.

6. Бондарев Б.В. О .Ч|Юз:-рке сложных статистических гипотез 1.//Теорчя вероятностей и мат. статистикз.-1937- Вып-Зб.-СЗ-К).

7. Бондарев Б.В. О проверке сложных статистических гипотез НУ/Телрня вероятностей и мат. статистика.-1958.-Вып38-С.!п-25.

X. Бондарев Б.В, О доверительном интервале для параметра ш\ча в сюхлекне-ских системах// Марковские случайнее процессы ч их при г/енення: г vi. науч.. сб.- Саратов: Изд-во Саратов, ун-та. IQ.SS. - С. 3-11 .

9. Бондарев Б.В. О проверке статистических гтпо'ет лрп слабо запмР'г/ы?: наблпу-денччх//Теорня пероат носей и мат. c^v.iíiuwn.-V^S.-fiuníVCtM/.

Ю. Бондарев Б.В. О статистике Колмогорова в случае кусочно- непрерывной функции раснределешга//Укр. мат. журн-1988- 40, N 2-С.145-149. II. Бондарев Б.В. Усреднение в стохастических квазилинейных параболических уравнениях//Геория вероятностей и мат. статистика.-19ВУ.Еып.41.-С.16-23. 12. Бондарев Б.В. Об оценке неизвестного параметра косффициента сноса уравнения, возмущенного гауссозскнм шумом//Теория вероятностей и математическая статистика.-1990.-Вып.42.-СЗ-13..

13. Бондарев Б.В. Некоторые вопросы иетриметрическоп статистики слабо зависимых наблюдений//Теория вероятностей и мат. статистика.-1990.-Вип.43.С.-19-26.

14. Бондарев Б.В. Об усреднении в стохастических системах с зависимостью от всего прошлого//Укр. мат. журм-1990. - 42 , N 3. -С.443-451.

15. Бондарев Б.В. 05 усреднении стохастических систем при слабо зависимых воз-му1цениях//Укр. мат. журн.-1990- 42, N 5.- С.593-600.

16. Бондарев Б.В. О принципе усреднения в начально-краевых задачах для стохастических параболических и гиперболических уравнений//Теория случайных процессов и ее прил. -Киек Наук. думка,1980.-С.15-25.

17. Бондарев Б.В. Усреднение в параболических системах, подверженных слабо зависимым случайным возмущениям/Л'кр. мат. журн-1991. - 43, N 2- С.167-172.

18. Бондарев Б.В. Усреднение в параболических системах, подверженных слабо зависимым случайным возмуще1шям//Укр. мат. журн-1991, - 43, N 3.- С315-322

19. Бондарев Б.В. Усреднение в периодических средах при слабо зависимых случайных воздействиях. ¡//Теория вероятностей и мат. статистика.-1991.-Вып.45.-С.12-

20.

20. Бондарев Б.Б. Осереднення в пертд^ших середовищах прислабко залежнкх випадкових буджеишх.й//Теорня вероятностей и мат. статистика-1992,- Вып.46.-СЛ8-24.

21. Бондарев КВ. Оценка параметра нелинейности в'начально- краевых задачах с гауссовскимн возмущениями//Теория вероятностей и её прлменения.-1991^б, N 3,- С553-560. -

22. Бондарев Б.В. Об одном применении метода стохастической аппроксима-щш//Те& докл. VI Советско-Японского симпоз. по теории вероятностей и мат. статистике. Киев, 5-10 авг. 1991r.-C.24.

23. Бондарев ЕЕ Метод малого параметра для параболических и гиперболических систем, возмуженных слабо зависимыми случайными процессамн//Тез. докл. V Мсждунар. Вильнюс, конф. по теории вероятностей п мат. статистике, Вильнюс, 20 июня - 1 июля 1989г.-Т. Ш.-&78-79.

Шдп. до друку 10.12.92. Формат 60x84/16. -Ilaaip друк. Офс.друк. Умоя.друк.арк.- 1,39. Умов.фарб.-п1дб. 1,39. Обл.-вдд.арк. 1,1. "üpuí 100 лрш. Зам. 346. Еежоатсшю.

^ЦдвШейИ* в ММ^-ГЖт'сйатМ АН УкшЬм ¿OÍÍ6ÜJ IüiJb 4, МОП» гул. lépemeHiíiBCH«», 3