Нелинейные и резонансные явления в системе поверхностных электронов над жиким гелием тема автореферата и диссертации по физике, 01.04.09 ВАК РФ

Сивоконь, Виталий Юхимович АВТОР
кандидата физико-математических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Харьков МЕСТО ЗАЩИТЫ
1996 ГОД ЗАЩИТЫ
   
01.04.09 КОД ВАК РФ
Автореферат по физике на тему «Нелинейные и резонансные явления в системе поверхностных электронов над жиким гелием»
 
Автореферат диссертации на тему "Нелинейные и резонансные явления в системе поверхностных электронов над жиким гелием"

- НАЩОНАЛЬНА АКАДЕШЯ НАУК УКРА1НИ

п \{ Д

О ^ Ф1ЭИКО-ТЕХН1ЧНМ ШСТИГУТ НИЗЫШХ ТЕМПЕРАТУР о (••->?, 1мен1 Б. I. Вврк1ва

На правах рукояису

Сивок1яь В1тал1й Юхииович

НЕЛ1Н1ИН1 ТА РЕЭОНАНСН1 ЯВИЩА У СИСТЕМ1 ПОВЕРХНЕВИХ БЛЕКТР0Н1В НАД Р1ДКИИ ГЕЛ16Н

(01.04.09. - ф1зика низьких температур)

АВТОРЕФЕРАТ дисертацП на эдобуття вчеяого ступеня кандидата ф1зико-ыатематичних наук

Харк1в - 1996

fiscspraais с рукопве

Роботу вшсонано у Ф1зикогг©2н1чногзу ¿статут! кюзысих тшпэратур !шн! Б.I.Bspitina HAH УкраНш

HayxoBi KepiEKSioi: доктор фАаико-катвштичнпх наук

профссор В.М. Грпгор'ев доктор ^зшга-^тоиатичних наук Ю. 3. Еоздря

OfinifiKi опокевти: доктор ф1зЕка-игте1*гткч1Ш2 наук

С. I.Шевченко

кандидат фхзкко-ь'атеиатлчпак каук старший кауковиЁ cniBpodiTHiiK Я. В. Карнацевнч

Пров1дяа орган1зац!я: Харк1вський дерхавний ушвэрситет

Захист в!дбудеться " 14 " с1чня 1997 року о 15 годия1 на зас1данн1 Спец1ал1зовано1 вчено! ради Д 02.33.02 при Ф1зико-техн1чному iстатут! низьких температур iueHi Б. I.Верк1на HAH УкраХни С310164, ы. XapKiB - 164, пр. Яен1на 47).

3 дисертацхео мохна ознайомнтись у didnioTeni Ф1зико-техн1чного 1ституту низьких температур iueHi Б.I.BepjciHa HAH Укра!ни (310164, м. Xapicis - 164, пр. Лен1на 47).

Автореферат розiслано "/5" грудня 1996 р.

В1дгуки на автореферат у двох екземплярах з п1дписом, до зав!рений гербовое печаткою, просимо направляти за адресов: 310164, м. Харк1в - 164, пр. Лен1на 47, ФТ1НТ HAH Укра1ни, вченому секретаря Спе1иал!зовано! вчено! ради Д 02.35.02.

Вчений секретар Спец1ал1зовано1 вчено! ради

доктор фхзшео-математичних наук

0. С. Ковальов

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн1сть досл!дхвнь, як! е метою дисертац!1, мае два аспекта. Перший зв'язаний з суто експериментальною проблематикою. Розробка та створення рефрижератора розчинення за оригинальною схемою и такого, що мае низку переваг у пор1внянн! з Юнуючими конструкц!ями, мае неабиякий хнтерес у зв'язку з поширюзанням досл1дхень при наднизьких температурах. Другой аспект торкавться досл1джень електронно! системи на поверхн1 р!дкого гел!ю. Актуальн!сть досл!джень нелШйно! рухомост1 у нвупорядкован1й електронно систем! обумовлена мохлив1стю отримання !нформац!1 подо короткохвилъово! далянки риплонного спектру та к!нетичних явнд на поверхя! надплинно! р!дини. Вивчення електронно-рипяонних резонанс!в у в1гнеровськоиу кристал1 мае 1нтерес, бо так! резонаяси мохуть бути ефективниы засобом вивчення к!нетичних явит на поверхн! кваятовпх р!дин, експериментальних данях про як1 надто мало. I нарешт1, досл!дхення нел!н!йно! повед!нхи двовим1рно1 електронно! системи у температурному !нтервал!, що перекривав д1лянки ¿снуваяня неупорядковано! та кристал!чно! фаз, мохе дата !нформац1ю про характер фазового переходу 1 про особливост! деформацД! та руйнуваяня в!гнеровського кристалу.

Мета дисертац!1 - досл!дити нел!н!йн1 та резонансн1 явияа в систем! повергневих електрон!в над р!дким гел!ем, зокрема при наднизьких температурах.

Для цьго було вир!шено так1 проблеми:

1. Розроблено, виготовлено, запущено рефрихератор розчинення оригинально! конструхаН з низьхотемпературним циклом цирхуляцП 2Не та експериментально досл1дхево його характеристики.

2. Експериментально досл!джено нелШйну рухом!сть неупорядковано! електронно! системи в умовах !! перегр!ву.

3. Експериментально досл!дхено нелШйну повед!нку електронно! системи ^ у температурному !ятервая!, до

3

порзкриваз дАлянкп 1снувгивя неупорацкоЕако! та крзсталгчдо! £аз. Дося1д2оно ввя1в1йку повзд1шгу в1гнеро£сьяого крпсталу

прз ЕаЕЕизышг тешэратураЕ.

4. ЕкспбршзшалъБо досл1дшв1 ояактрон-ршикжа! резопакса у вЛгвгравсысоиу кристап! у сшрэкону температуркой

Ейдо кяутшво!. усвудгг;: отршаш; рэзультат1в, треба п1дкрй<аштп, со розробязшй та побудоваввй' у раикая цАеХ робота ргфрЕкэратор розч^кення е орлпшальнии 1 Лого запз&ко авторсыош св1доцтвоц. Досл1деэння кел1.к1йио1 рузо^эст! нбуворадкавгяоХ елзхтроино! свстолп в укавах В8ЛНЕИ2 притЕскувчгп: полХв провс-дсыо упарао 1 упериэ за допо^огов систола поверхнавюс еяоктроя1в вдалося отраиатл вхспврицэнтальну 1ц£эр:кт1» аодо спектру ркдяо;пв у корэткохвпяызвЛй д1яянц1. Ввы1ра£ання частот зв'язаяах екоктрон-раплавних р§зонанс1в проводоно у огрок1й тешшратурзХй облает!, у тону чесл! пра теюгературах, да раиЛи таких вш1рввань не було. КрХн того, вивчення зв'язаЕЕХ олактрон-ршяоянвх ргзоязнсЛв було проведано за уцов добро контрольаванох лЛнЛйностЛ в1дгуку, со дозволило отрншти над!£нХ результата 1 паказатн застааовн!сть Лснувчнх теоретичная уяв для к!яьк1сного опясу.

Нагков! результата та положения, по виносяться на захист:

1. Конструкц1й рефрижератора розчкнэння з криогеннии оихлоы циркуляцЛХ "Не та результата досл1дгення його робота.

2. Експеришнтальне дося1дгвння нелЛнЛйноХ рухошстЛ по-верхневих оя9ктрон1в у неупорядкованЛй фаз!.

3. Висновок про те, во спектр риплонЛв у короткохвильов1й дХлянцХ спЛвпадае з його довгохвильовою асиыптотшсоя.

4. Експериыентальяе дослХдженяя нелЛнЛйноХ поведЛнки в1гне-ровського кристаяу при надназысих температурах.

5. Експериментаяьну досяЛдюння зв'язаних електрон-риплонних резонансХв у вХгнеровсысому христаяХ у широк1й температурой дХлянаХ.

Наукова та практична ц1нн!сть робота:

РозробленЕй у робот! рефрнетратор розчинення шжз бути

корисяни у багатьох галузях ф1зика низысих температур. Отриман! нов! експерииентальв1 дан1 подо нел!н1йно1 поведАяхи повврхневях вивктроя1в над pisjaat гвл1еи изптъ служити удосхоналенню наших знань про двоввм1рн1 системи, зокрема про двовим1рну елехтронну систему з кулоновсъкоп взавмод!вю.

Апробап1я робота.

Результата podora допов!дались на:

- IV Распублí канськоиу сем1яар1 э ф!зихи та техн1ки низысих температур, Донецьх, 1989 р.

XXI OdnacHift наухово-техн1чн1й конференцИ молодих досл1дник1в, ФТ1НТ HAH УграХкн, Харк1в, 1990 р.

- 3-му Радянсысо-зах1днон1меаысому сем1нар! по теплообм1ну, Харк1в, 1990 р.

- М1хнародн1а конференцИ ICEC-14, Ки1в, 1992 р.

- Симпоя1ум1 по квантован рiдинам та крвсталам, 1така (США), 1995 р.

- М1хнародн1й хонференцИ LT-21, Прага СЧесьха pecnydnlica), 1996 р.

Особистий внесок здобувача полягае в pospodui б1лъшост1 вузл!в та елемевт!в рефрижератора розчивенвя, виготовленн!, 1спитах 1 проведевн! ехспериментального досл1дженяя йога робота, a такох проведена! експериментальяих досл!дхевь електронно1 системи на поверхн1 р!дкого reniD, обробц! exc-периментальвих результат1в (з використаявям ЕОЮ 1 прсведен-н1 розрахунх1в, веобх1дних для пор1внянвя отриманих резуль-тат1в з !снуючкмн теор1ями.

Odeяг та структура codorra. Дксертаа1я складаеться з вступу, п'ти глав, заключения и списку л1тератури з 105 ва1иевувавь. Повила обе яг podora склада« 143 стор1вка, у тому чхсл1 26 малгнк!в 1 1 таблица.

основнии ас ст ровоти

Вступ м! стать схЗговорення ахтуальност! проблеки та наукам! новизнн. Обговорввться такох мета робота та

5

положения, HKi виносяться на захнст. У Bcryni йдеться такок про науков! npaui, у яких опубл!ковано ochobhI результата дасертацП та про апробац1ю них результат1в.

Глава 1 мае вступний характер. Виходячи з того, mo е низка обзор1в 11-3), де доситъ повно описано властивост! поверхневих електрон1в, у тому числ1 i в1гнеровського кристалу, було доц1льним викласти в н!й загальн1 результата, щр масть в1дношення до теми дисертацН, а при обговорена оригинальних експериментальних результат1в сконцетруватися на конкретних питаниях, що безпосередне торкавться пробле-ми, пю досл!дхувться.

Глава 2 присвячена проблемам розробки та створення установки для досл1дження системи поверхневих електрон1в в умовах низьких та наднизьких температур. В Hift описано розроблений у робот1 рефрижератор розчинення оригинально! конструкцП. Суттввов особлив1ств цьго рефрижератора е зас!б реал!зац!1 безперевного режиму циркуляр! 'Не. Основна 1дея конструкП м!ститься у використанн! двох конденсац!йних HacociB, кожен з яких може незалежно охолоджуватись рефрижератором з адсорбц!йнов в1дкачков 'Не. КонденсацДйн! насоси з'еднан! niHiara в!дкачки з камеров випарввання, а л!ниями повертання через теплооби1нники з камерою розчинення. Низкотемпературна частка С камера випарввання i розчинення та теплообм1нники) в принцип! Taxi х сам!, як у традиц1йних рефрижераторах (41, хоча й масть Д8як1 особливост!. Принцип роботи рефрижератора досить простий. Якто конденсац1йний насос охолоджуеться, пари 'Не в!дкачуоться з каыери випарввання, конденсукться на холодн1й поверхн!, а р!дкий 'Не CTiKae в камеру розчинення; таким чином в1дбувавться циркуляция 'Не. Якщо адсорбц!йний насос вичерпав св1й ресурс i регенеруеться, то "Не, що вид!лився, поступав при температур! близьхо 1,5 К в охолоджувчу ванну 'Не. Конденсац!йний насос в!д1гр!ва8ться i перестав в1дкачувати 'Не з камери випарввання i, таким чином, виключавться з контуру циркуляц!!. У глав! анал!зувться дан! експериментального досл!дження роботи рефрижератора. На малюнку 1 зобрахена залехн1сть температури у камер: розчинення в!д циркуляц!! при вихористанн! у рефрижератор! системи теплообм!нник!в, по складавться з безперервних та 6

Т.тК

20

18 16 и

12

10

4 б е 7 8 9 10 11 12 13 14 16

П. 10 ГГ01Э/Э

Мал. 1

дпскретних теплоо<Зи1штк1в. !!1н1:£альна отрииана температура було близько 12 гдК при швкдкост! циркуляцИ 100 шшояей за секунду.

У глаз! такоа списано 1 докяадяо проаная1зозако сксперпг'елтаяьпу для зпи1рэзаиь харадторпстая

еяоктронного шару по понерхн1 р!дкого гэя!п та вшйрювальпу схему, наведено формула для розрахуих!з, ао базувться на точному р!пенн! рхвнянь Максвелла.

У глав! 3 обгсворюсться результата досл!д2ень рухоиост! неупорядковако! електронно! систеш! з уловах 11 парегр1ву. Якцо ефэктивна електронна температура досить велика, основну роль в енергетичн!й релаксацП почннавть гратн двохрнплотп процесп, у яхих беруть участь короткохвильов1 риплони. Вивчая нел!н1йну рухои1сть електрон!в на основному енергетичному р!вн1, моаио визночити ефективну електронну температуру, перев1рити теоретичн! уяви про релаксации! процеси в електрон-риплонн1й систем! та зробити висновки щодо короткохвильово! д1лянки риплонного спектру. На малюнку

7

Мал. 2

2 приведено експериментаяыи дан1 про pyxouicrrb електрон1в в залежност1 в!д ведучого поля при р!зних значениях притискую-чого поля..Дан1 пор1внюються з розрахункаыи на баз! 1снуючо1 Teopil [5] у припущенн!, и,о короткохвильова д1лянка риплон-ного спектру мае такий же функцiональний вид, цо i його дов-гохвильова асимптотика. Як видно, кореляц1я ui* теор!ев та експериментом досить добра, до св1дчить про те, то двохрип-лонн! пронеси, в яких народжуються короткохвильовi риплони, д!йсно вШграють важливу роль у процесах енергетично! ре-лаксацП електронно! системи, а припущення подо спектру ко-роткохвильових риплон1в добре обгрунтован1.

У глав1 4 oiracaHi результата експериментального дослгдження електронно! системи на поверхн1 р1дкого гел!ю в д1ляши температур, то включав в себе температуру плавл1ння в1гнеровського кристалу в умовах нел1н!йного впливу на систему та нел1н1йну повед1нку в!гнеровського кристалу при наднизьких температур. Характер фазового переходу неупорядкована система-вiгнеровський кристал добре видно на 8

Р1,<*зд

101-

8 -

а- ' 19п*

x □ + во ту

х X ^ о 210 ту

4" ^

о- - „ О

01-1-1-1-1-1--1-

0 0.2 0.4 О.е 0.8 1 1.2 и Т.К

Мал. 3

маяшку 3. При палях р1внях сигналу спостер1гаеться стрибок фази при кристалгзацИ 1 приблизна незалеазисть фази в1д температури у кристал!чн1й фаз1. Але якао ведуче поле зб1льшуетьсяг характер повед1нки фази сигналу при кристал!зацИ зы1нивться. На иалтаку 4 приведено дан! цодо повед1нки електронного кристалу при наднизьких температурах. Эалежн!сть фази в1д ведучого поля мае немонотонний характер. Дан! масть попередн!й характер. Поки ао неыае теорэтичних моделей аодо спостер1гааиих явищ. Моаливо, ао повед1нка, до ми бачимо, пов'язана з! збудхенням нел!н1йного резонансу та плавл!нням електронного кристалу, але проблема потребуй додаткових досл!д*ень.

У глав! 5 анал1зу1зться результата експериментального досл!дхення зв'заних електрон-риплонних резснанс!в у в!гнеровському кристал! у широк!й д!лянц! температур (70 -600 мК). Уперше так! резонанси спостер!гались у експериментах Грайыса ! Адаыса [61, де уперше було продемонструвано наявн!сть в!гнеровського кристалу. Експернменталъних даних

3

ф 1 ■ □ У X □ Хх а- 1 1 . о о ц • 1 1

Р«. 4ед

20

16

10

«« <

• -н- "

******

| 1 11111

20 Мал. 4

200

V . тУ 0

цодо електрон-риплонних резонанспв було ыало, енспериыентаяьн1 дан! [7] значно в1др1знялись в1д теоретичных оценок [8). У робот! вим!ряно частота 1 ширит зе'язаккх резонанс1в у широкому температурному 1нтервал1 та за уков коятрольоваио! Л1к1йност1 в1дгуку. Результата приведено на шлшку 3 у виглзцЦ тегаюратуряо! залегност! частот двох гармонак зв'зглпх колнваиь. Л1я1я:л2 показано результате теоретичних розрахунгив [9]. Як видно, теор!я кллыасно описуе експеркмэнтальн1 дан!., за винятком вишрввань при найнижчих температурах. В1дхилення можно пояснити впливом дом1шок 3Не у.природному 4Не, як! змХнвють коеф!ц!ент поверхневого натягу р1дини. Якщо прийняти ней факт до ува.ги, сп!впад!ння теоретичних та експериментальних даних стае добрим у всьму 1нтервал1 тешератур. На малгаку 6 приведено темлературну заяеяя1стъ ширини резонансЛв. Ширина резонансу залехить в1д к1нетичних явищ на поверхн1 надплинно! р!дини, але характер тако! залежност! не духе зрозушлий 1 потребуе додаткових досл!д*ень, у першу чергу 10

vf»

* , -f

+

0.6

>

0.1

02

__i___

0 3

___t..

0 4

11 '

0.6 T.K

Мал. О

И

теоретичних.

OchobhI результата та висновки робота сформульовано у заключному розд!л! дисертацП.

1. Розроблено, виготовлено i налагодхено рефрижератор розчияення оригинально! конструкцП з кондесац!йно-адсорбцДйною в1дкачкою. Рефрижератор мае ннзъхотемпературний цшсл циркуляа!! 'Не. Изго конструкц!ю захнаеяа авторе ыаш св!доцтвом. Експериментально досл!джено характеристики рефрижератора.

2. Проведено експерименти по вивченню нел!н!йно! pyxoMQCTi у систем! поверхневих еяектрон!в з поверхневими густинами заряд!в 1,3-10" та 2,7-10е см~а у неупорядкован!й фаз! при температурах близько 0,5 К при ведучих полях до 20 мВ/см та притискуючих полях ао 1500 В/см. Отриман! результата проанал1зовано у рамках !снуючих теоретичних уяв, цо дозволило перев1рити теоретичн! м!ркування soso впливу двохрип-лонних процес!в на поверхн! надплинно! р1дини на енергетичну релаксад!в електрон!в i зробити висновок про те, по фуюоЦо-нальна форма короткохвильво! д!лянки риплонного спектру совпадав з його довгохвильовою асимптотикою.

3. Проведено експерииенти по вивченню нел!н!йно! повед!вки електронно! системи . при переход! плавл1ння-кристал!зац!я. Энайдено, во зм!на фази сигналу при фазовому перехода суттвво залежить в1д його амплитуди. Вивчена залежн1сть фаза в!дгуку сигналу в!д його амплитуди у в1гнерогському кристал! при наднизьхнх температурах. Энайдемо, ао залежн1сть мае максимум i в значн!й Mipi визначаеться геометр!ею системи.

4. Проведено експерименти по вивченню зв'язаних електрон-риплонних резованс1в у в!гнеровському кристал1 з поверхневою густиною заряду 1,3*10" см"а у шхрох1й д!лянц! температур С70 -600 мЮ. Ретельн! вим!рювання частот резонанс1в та ретельний 1х анал!з в рамках 1снуючих теор!й похазали, во теоретичн! розрахунхн к1льк!сво узгодхуються з ехслериментальнями даними. Вим!ряно температурну зал8хн!сть вирияи резонансíb, «о лае п!дстав* для вюсорхстання таких резонанс!» для мвчгавя ж!нетячннх явп на поьерхн! надплинно! р1даям.

Основа! результата дясертапП внхладюо у роботах:

1. В. Е.Сгшскопв, В. В. Доцетгяо, Я. А.Погоролоз, В. И, Соболев Особзяпостп работа реЗрагератора растворояяя с конденсационной откачкой, Ж, 13, 444-449 (1993).

2. В. Е. Сивоконь, В.З.Доцекхо, D. З.Ковдря, В. Н. Григорьев, Нзя!Ж0аН1:э особежтсстя в зяектрояноЗ подяягностя в дзу-торосм Е!гг::орогско:! кристалле» над яндкни геяяом, ФНТ, 21, 1020-1022 (1ШЗ).

3. В.S. Савскспь,- В.В.Дсцсяко, В.З.Кездра, В. Н. Григорьев, Нзлинойпыэ язлешхя з подвижности двумерного электронного слоя иа поверхности яядкого гелня, ФНТ, 22, N7,715-723 (1996).

4. В.Е. Сивоконь, В. В. Доценко, Ю.З, Ковдря, В, Н. Григорьев, Ооион-ряплсшшэ рззонавсы в двушрвом электронном кристалле над аядхнм гелием, ФНТ, 22, Ml0, 1107-1112 (1QS5).

3. V. I. Sobolev, V. E.Sivckon', L. A. Pogorelov, V. Н. Repin and V. V. Dotsenko Hoat transfer at condensation pumping of the *Ha in dilution refrigerator, Ш, 16, 5, 554- 567 (1990).

6. В..И. Соболев, Л. А. Погорэяов, В. H. Релин, В.Е. Сивоконь Рефрижератор растворения а.с. СССР N 1290817, 1985 г. Балл, изобретений N 44, 264 (1987).

7. V,E.Sivokon', V. V. Dotser.ko, L. A. Pogorelov and V.I. So~ bolev. Dilution refrigerator with cryogenic pumping, Cryogenics, v. 32, ICEC Suppl., 209-210 С1992).

8. V. E.Sivolcon', V.V. Dotsenko, Yu.Z.Kovdrya and V. N. Gri-gor'ev. The study of phonon-ripplon resonaces in Wigner crystal over liquid helium, Czechosl. Journ. of Phys. v. 46, Suppl. SI, 349-350 (1996).

9. V. E. Sivokon', V.V. Dotsenko, Yu.Z. Kovdrya and V.N. Gri-gor'ev, Non-linear mobility of two-dimensoinal electron layer over liquid helium, Czechosl. Journ.of Phys. v. 46, Suppl. SI, 351-352 С19963.

Штована л1тература

1. В.Б.Шикин , Ю. П. Монарха, Двумерные заряаенные системы в гелии. Москва, Наука С1989).

2. В.С.Эдельшш. УФН, т.130, N 4, 675-705 (1SS0).

3. Ю.П.Монарха, В.Б.Шшшн, ФНТ, т.8, N 6, 563-593 С1982).

4. О. В. Лоунасмаа, Принципы и методы получения температур ниже 1 К, Москва, Мир (1977),

5. Ю.П. Монарха, ФНТ, т.5, N 9 , 994-1014 (1979).

6. С.С.Grimes, 6.Adams, Phys.Rev. Lett., 42, К 12, 793-798 (1979).

7. К.Коло, J.Phys.Soc.Japan, N 3, 1111-1122 C1987).

8. H.Naaaizawa, Solid St. Comrauns, 34, H 7, 007-010 (1980).

9. Ю.П.Монарха, В.Б.Шикин, ФНГ, т.9, Н 9 , 913-917 (1983).

Sivokon' V. E. í!cr¡-linear and resonant phenomena in a surface electron system over liquid helium.

The thesis for taking a Candidate degree of science (physics and natheraatics) speciality 01.04.09. - low tempt— ratúre physics, В.I.Verкin Institute fur Low Temperature Physics and Engineering, HAS, Kharkov, Ukraine, 1996.

The 8 scientific paper s and 1 authors cer tificate are defended, which contain investigation of important problems in a range of two-dimensional electron systems. Mobility of surface electrons in overheating regias, behavior of the electron system at Uigner crystallization, non-linear nobility pa cularities of the Yligner crystal at superior temperatures and characteristics electron-ripplon resonanses are studied. Besides, a dilution refrigerator with cryogenic circulation is developed.

Key words: helium, dilution refrigerator, two-dimensional system, electron crystal, non-linearity, resonanse.

Сивоконь B.E. Нелинейные и резонансные явления в системе поверхностных электронов над жидким гелием.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата физико-математических наук по специальности 01.04.09. -физика низких температур. Физико-технических институт низких температур им.Б.И.Веркина НАН Украины, Харьков, 1996.

Защищается 8 научных работ и 1 авторское свидетельство, которые содержат исследование актуальных проблем в области двумерных электронных систем. Исследуется подвижность поверхностных электронов в условиях их сильного перегрева, поведение электронной системы при вигнеровской кристаллиза ции, нелинейные особенности подвижности вигнеровского кристалла при сверхнизких температурах и характеристики элект-рон-риплонных резонансов. Разработан также рефрижератор растворения с криогенной циркуляцией.

Клгчов! слова: гелхй, рефрижератор розчинення, двовим1рна система, електронний кристал, нел1н1йн1сть, резонанс.

В1дпов1дальний за випуск - канд.ф1з.-мат.наук Зуев Н.В.

Шдписано до друку 21.11.1996 р., ф1з.др.ар. 1, обя. вид. ар., замовленяя N 24 , тира* 100 прим.

Ротапр1нт ФИНТ НАН УкраХни, 310164, Харк1В, пр.Лен1на, 47