Синтез и свойства некоторых фосфоро- и серосодержащих аминокислотных производных 1,4-нафтохинона тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Маринцова, Наталья Геннадьевна АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Львов МЕСТО ЗАЩИТЫ
1997 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Синтез и свойства некоторых фосфоро- и серосодержащих аминокислотных производных 1,4-нафтохинона»
 
Автореферат диссертации на тему "Синтез и свойства некоторых фосфоро- и серосодержащих аминокислотных производных 1,4-нафтохинона"

2 НОЯ ІЯ97

ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”

МАРІНЦОВА Наталія Г енадіївна

■ ;УДК 547.655.6

СИНТЕЗ ТА ВЛАСТИВОСТІ ДЕЯКИХ ФОСФОРО-1 СІРКОВМІСНИХ АМІНОКИСЛОТНИХ ПОХІДНИХ 1,4-НАФТОХІНОНУ

02.00.03 - органічна хімія АВТОРЕФЕРАТ

ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА ХІМІЧНИХ НАУК

ЛЬВІВ-1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у Державному упіверстеті "Львівська політехніка" Міносвіти України. ■

Науковий керівник: Доктор хімічних наук, професор, Новіков

Володимир Павлович, Держуніверситет ".Львівська політехніка", зав.каф.ТБСНБ. .

[іауковий констультант: Кандидат хімічних наук, доцент, Картофліцька

■ Алефтнна Павлівна, Держуніверситет."Львівська

політехніка”, доцент. ,

Офіційні опоненти: 1. Доктор хімічних наук, професор. Чирва Василь

Якович, Сімферопольський Держуніверситет, зав,

* « • _

каф.орг.хімії, декан ф-ту природничих наук.

2. Кандидат хімічних паук, п.н.с., Гевусь Орест Іванович, Держуніверситет "Львівська політехніка"

Проиідна установа: Державний університет ім. І.Франка (м.Львів).

Захист відбудеться/Vлистопада 1997 р. о К год. на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д35.052.0! у Державному університеті "Львівська політехніка" за адресою: 290646, Львів-13, пл.Св.Юра 3/4, ауд.240. .

Відг уки на автореферат у двох примірниках, завірені печаткою, просимо надсилати на адресу: 290646, Львів-ІЗ, вул.С.Бакдери, 12. Державний університет "Львівська політехніка",;; ченому секретарю ради Д35.052.01.

З дисертацією можна ознайомитись в науково-технічній бібліотеці Державного університету "Львівська політехніка" (вул.Професорська, 1).

Автореферат розіслано "/У" №(>$7

1997 р.

Нч лініі секретар спеціалізованої вченої ради кі'.ндкдаг хіиі ¡них наук, доцент- ¿<5^ Скорохода В.Й.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність роботи. Значне місце в органічній хімії займають хінони. Сполуки цього класу викликають інтерес завдяки фізіологічним, хімічним та фізико-хімічним властивостям хінонового фрагмента, зокрема здатністю до зворотнього окислення-відновлення, що зумовлює різноманітну високу біологічну активність похідних 1,4-хінонів, серед якнх найбільш перспектіщними є амінокислотні похідні.

Проте похідні 1,4-хіионю, що містять амінокислотний фрагмент вимагають подальшого вивчення. Зокрема 'введення макроциклічшгх фрагментів в ці похідні дозволяє надати їм юнофорпнх властивостей і полепшгпі проникнення крізь біологічні мембрашіг-Окремим напрямком даної дисертаційної роботи було введення тіосульфонаткнх фрагментів, що надає їм нових біологічній властивостей, оскільки тіоефіри відомі як аналога природних антибіотиків і мають надзвичайно високу фунгібактерицидну активність.

Аміноалкілфосфонові кислоти також відомі як сполуки з цікавими хімічними властивостями та різноманітною біологічною активністю. Тому, без сумніву,’ поєднання в одній молекулі кількох функцій, зокрема хінонового фрагменту та залишку амінокислоти мають важливе значення як з теоретичної, так і з практичної точок зору.

Дана робота виконана у відповідності з державшім» науково-технічними програмами 03.06 "Нові екологічно безпечні лікувальні засоби", ’7.03.01 “Нові речовини та матеріали малотонажного хімічного виробництва", 1.02 "Створення, вивчення та впровадження в практику охорони здоров'я України гостро необхідних лікарських засобів", що є підтвердженням актуальності та перспективності дашіх досліджень.

Мета роботи. Синтез, вивчення фізико-хімічних та біологічних властивостей амінокислотних та аміноалкілфосфонових похідних 1,4-нафтохінону, а також похідних, що містять тіосульфонатні та макроциклічні фрагменти, вивчення можливостей практичного застосування одержаних сполук.

Наукова новизна. Вперше детально досліджено перебіг реакцій 2,3-дихлоро- 1,4-нафтохінону з амінокислотами та ефірами амінофосфоновнх кислот, які приводять до заміщення атому хлора на амінокислотний

залишок. Показано, що для заміни атома хлору в амінокислотних похідних необхідною умовою є їх И-ацилювання, що веде до перерозподілу електронної густини в системі спряження і надає рухомості атому хлора в реакціях нуклеофільного заміщення. .

Методом циклічної вольтамперометрії досліджено електрохімічні властивості 1^-заміщених 2-(ІІ)аміно-3-хлоро-І,4-нафтохінонів. Встановлений механізм електрохімічного відновлення N-заміщеній 2-(Л)аміно-3-хлоро-1,4-нафтохінонів в апротоннних середовищах з утворенням аніон-раднкалу та діаніон-радикалу, який в подальшому хімічно трансформується з відщепленням хлорищ-аніону; на основі даних циклічних водьтамперограм.запрогнозо-віїно рівень антиоксидантної активності, які підтвердились експериментально. ' • • .

Введено фрагмент азакраун-ефіру в амінокислотні похідні та ' встановлена найбільш оптимальна просторова конформація краун-ефірних похідних аміно-кислотних нафтохінонів на основі їх кваїгговохімічшгх розрахунків в наближенні ММР 2 з оптимізацією геометри.

Здійснена екзоциклічна функцюналпація амінокислотними залишками ендоциклічних краун-ефірів, що містять нафтохіноновий фрагмент. Встановлено взаємозв'язок між деякими видами біологічної активності (фунгіцидної, бактерицидної, рістрегулюючої) та будовою нафтохінонових молекул.

Практична цінність. Розроблені прості та надійні препаративні методики одержання похідних 1,4-нафтохінону, що містять різноманітні біологічно-активні фрагменти, що дає можливість здійснити цілеспрямований синтез нових екологічно безпечних біолог і чно-активних сполук.

Встановлено, що амінокислотні похідні з тіосульфонатним фрагментом та етерифіковаиі амінокислотні похідні мають різноманітну високу біологічну активність при низькій або середній токсичності, що дозволяє вважати їх екологічно безпечними пестицидами. Проведені розширені випробування амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону на кардіотропн'у активність і отримано позитивні результати.

Серед синтезованих хінонових похідних виявлено активні пестициди та сері'евосудічіні препарати. ■ . .

Апробація роботи. Основні результати роботи доповідались на Науковій конференції "Проблеми органічного синтезу" (Львів, 1994), на

Українській конференції з органічної хімії (Харків, 1995), на Міжнародній науково-технічній конференції "Розвиток технічної хімії в Україні1' (Харків, 1995) та науково-технічних конференціях Державного університету "Львівська політехніка" в 1990-1996 рр. ;

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 7 друкованих робіт, подана заявка на патент України. .

Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні експериментальних досліджень, обробці отриманих результатів, формулюванні основних положень та висновків дисертаційної роботи.

Об’єм роботи. Дисертаційна робота викладені на 138 сторінках машинописного тексту, складається з вступу, 7 глав, висновків, списку цитованої літератури, що складається з 160 найменувань та додатка, містить 17 малюнків та 21 таблиць.

■ ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

' СИНТЕЗ АМІНОКИСЛОТНИХ ТА АМІНОАЛКІЛФОСФОНОВИХ • ПОХІДНИХ 1,4-НАФТОХІНОНА.

Можливість хяоропохідних 1,4-нафтохінону, вступати в реакції за участю вінільних реакційних центрів дозволяє сконструювати хінонові сполуки з мішаними властивостями (біологічними та іонофорними).

• Для здійснення поставленої мета в якості синтдау використовували 2,3-дихлоро-1,4-нафтохінон (1), який легко, в м'япсих умовах вступає в реакції з нуклеофільними реагентами обмінюючи один атом хлору на відповідний нуклеоф ільшш залишок, зокрема амінокислотний.

. В роботі одержані амінокислотні похідні на основі: р-феніл-а-аланіну, валіну, лейцину,, норлейцину, метіоніну, аланіну, глутамінової та аспарагінової кислот. '•

о • о

І 2-®

де Я= -СН2С.Н5 (2); -СЩСНгЬ (3); -СН:СН(СН,)і (4); ЧСВД,СН (5); -{СІШСН, (6); -(СН2) зСООН (7); -СЯ, (8); -СНгСООН (9)

З метою встановленій особливостей перебігу реакцій 2,3-дихлоро-1,4-нафтохінону (1) з солями амінокислот ці взаємодії проводили при нагріванні в етиловому спирті в порівняльних умовах, що приводить до бажаних амінокислотних похідних (2-9), будова яких підтверджена результатами елементного аналізу, ТШХ та спектральними даними. В ІЧ-спектрах амінопохідних 1,4-нафтохінону (2-9) спостерігаються хдр; терні смуги валентних коливань -ИН- групи при ~3400 см1. Смуги при 1642-1675 см-> відносяться до поглинання карбонільних груп хіноїдного ядра, в ділянці 1684-1720 см-' виявляються інтенсивні смуги валентних коливань карбонільної групи -СООН фрагменту, а в області ~1600 см валентні коливання спряжеїшх С=С зв'язків. Так,.наприклад,, спектр ПМР (5,м.д.) 2-лейцино-3-хлоро-І,4-нафтохінону (4) містить в собі дублет дублетів шести метальних протонів при 0.995, мультиплет двох протонів метиленової групи при 1.856, два муяьтиплеги двох метанових протонів при 5.250 і 5.996, а в області від 7.627 до 7.758 та від 8.129 до 8.255 - дублет чотирьох ароматичних протонів (мал. І). ' •

3 метою цілеспрямованого синтезу нової речовини з підсиленою пестицидною активністю був синтезований 2-[2-(4-нітрофеніл)-2 гідроксиетші]-аміно-3-хлоро-1,4-нафтохінон (10)

Для надання водорозчинності ' амінокислотним похідним 1,4-нафтохінону (3,4,7,9) були отримані їх морфолінові, калієві та натрієві солі з метою подальшого випробування їх на кардіостимулюючу активність. Це було досягнуто шляхом взаємодії сполук (3,4,7,9) з морфоліном в хлороформі (За,46), гідроксидами калію (4а,7а,9а) і натрію (96) в метиловому спирті. ’ .

При одержанні калієвих солей протікання-реакції контролювали за допомогою рН-метра; таким чином було встановлено, що монокалієва сіль двохосновного амінокислотного похідного (7а) утворюється при рН-9, а днкалієва сіль при рН=13 (мші.2).

ю

О 4а.7а,9а,б

ДЄ Я= -СН(СНз)! (За); -СН2СН(С1Ь)2 (45); К= -СН2СН(СН3)2, Х=К (4а); Я=-

(СНг)2СООН, Х=К (7а); К=-СНгСООН, Х=К (9а); Я—СН3СООН, Х=Ыа (96)

Оскільки метою досліджень було заміщення як одного, так і другого атома хлору в молекулі 2,3-дихлоро-1,4-нафтохінону (1) виникла необхід-

хлоро-1,4-нафтохінону (4). (7) 1 н метанольним розчином КОН

амінокислотні похідні 1,4-нафтохінону не дала бажаних результатів.Тому спочатку були отримані їх металові ефіри (11-16), які досить легко були проацильовані, що сприяло збільшенню реакційної здатності центру С3 і полегшило заміщення другого атома хлору на нуклеофільні залишки (схема 1). Цей факт пояснюється зменшенням основності аміногрупи в результаті ацшповзння, внаслідок перерозподілу електронної густини на атомах Сг і С} системи.

Ацилювання проводили оцтовим ангідридом в присутності каталітичної кількості концентрованої сірчаної кислоти при 5-10 °С.

Схема 1

о

17,18

Я = -СНгС Ч5 (2,11); -СНгСН(СН3)3 (4,12); -(СНі)зСНз (5,13); -(СШ)а5СНз (б,14);'-СНз (8,15); -СНгСООСН, (16); -СНіСН(СНз)і (І2;і7); -СНіСООСН3(16,І8). '

•В ІЧ-спектрах сполук (17,13) відсутні поглинання в області 3400 - 3200 см -1, що відповідають валентним коливанням ИН-групи, проте спостерігаються інтенсивні смуги поглинання при ~1700-1698 см що відповідають коливанням метилоксикарбонільної групи. •

Аміногрупа алкіламінофосфонатів вступає в ряд реакцій, характерних . даній функціональній групі. З метою вирішенім поставлених завдань був синтезований ряд аміноалкілфосфонових похідних 1,4-нафтохінону за схемою 2. .

Схема 2

де К!= -С(СНі),, Я>=Н (19); Ю-СНСбНз, Я'=Н (20); Я^-СН!, Я*=Н (21); ГНСН». К'=-С*Н» (21,. •

З метою виявлення можливих механізмів антиоксидантної дії 1,4-нафто-хінонів і прогнозування їх активності було досліджено електрохімічні властивості амінокислотних та аміноалкілфосфонових похідних 1,4-нафтохінону методом циклічної вольтамперометрії. За допомогою цього методу, було встановлено механізм їх електрохімічного відновлення в апротонних середовищах з утворенням аніон-радикалу та діаиіону, який в подальшому хімічно трансформується з відщепленням хлорид аніону (схема 3).

Таблиця 1

№сп. 12 14 6 20 18 21 38 39 1 40

А -7.59 -7.88 -6.87 -10.66 -17.59 -13.31 -11.15 4.86 -8.47 -6.54

38 - 1,4 бензохінои 33 - 2,3 дициан - 5,6 дихлорбензол 40 - 2 - метил - 1,4 - нафтохінон

Схема З

ин — я

СІ

Аналіз даних по електрохімічному відновленню N-заміщених 2-аміно-З-хлоро-1,4-нафтохінонів (табл.1) показує, що більшість вивчених сполук (12,14, 20,21) відновлюються в досить вузькому інтервалі потенціалів, що не дозволяє використовувати ці дані, як єдиний критерій антиоксидантної активності цих сполук. Для цього був запропонований простий і наочний метод первинної оцінки ефективності взаємодії хінонів з аніон-радикалом кисню, який може бути використаний для вивчення антиоксидантних властивостей цих сполук. Циклічна вольтамперограма кисню (мал.З) змінюється при додаванні в досліджувальиий розчин хінонів таким чином,

що зворотній пік кисню зменшується пропорційно кількості добавленого хінона. Чим активніше аніон-радикали кисню взаємодіють з відповідним хіноном, тим менше зворотній пік на циклічній вольтамперограмі кисню при тій же самій концентрації хінона. Математичний аналіз отриманих залежностей показує, що криву (мал.4) можна з достатнім ступенем наближення описати рівнянням: У=1+АХ'/і, де коефіциєнт А відтворює ефективність взаємодії хінона з аніон-радикалом кисню:

Мал.З.Циклічна вольтамперограма Мал.4. Залежність величини •

відновлення кисню.— після зворотнього піку Н, кисню від

додавання сполуки 18. концентрації лінона.

На основі отриманих експериментальних даних можна припустити, що найбільш сильною антиоксидантною активністю характеризується диметиловий ефір 2^-ацетнласпарагіно-З-хлоро-1,4-нафтохінон (18), який мас найбільш від'ємний коефіцієнт А=-17.59.

Дійсно, первинний скринінг нафтохінонів на антиоксидантну активність підтвердив експериментальні результати циклічної вольтамлерометрії. Найкращими антаокснданішшн властивостями володіє 2-М-ацегіиласнарагіно-3-хлоро-1.4-нафтохінон (18), який перевищує показники еі ¡тонного препарату - ацетат «-токоферолу у всі терміни вивчення.

МОДИФІКАЦІЯ АМІНОКИСЛОТНИХ ПОХІДНИХ 1,4-НАФТОХІНОНУ •

ТІОСУЛЬФОНАТНИМИ ТА МАКРОЦИКЛІЧНИМИ ФРАГМЕНТАМИ

Відомо, що ефіри тіосульфокислот, які наближені за своєю будовою до природного антибіотика алліцину, мають надзвичайно широкий спектр протимікробної дії, а також високу протибактеріальну, фунгіцидну і протистоцидну актнвністі.

. Тому було цікаво отримати тіопохідні 1,4-нафтохіноиу, які одночасно містять залишок амінокислоти. Для синтезу таких сполук були використані деякі амінокислотні похідні 1,4-нафтохінону.

Виявилось, що ацильовані метилові ефіри амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону, які мають рухомий атом хлору в третьому положенні, легко реагують з калієвими солями тіосульфокислот навіть при кімнатній температурі, утворюючи відповідні нафтохінонілові тіоефіри (26-30).

о о

17-18 2&-33

а= -СНіСН(СН,)і. -СН, (26); а=-СНгСН(СНз)і, 1*'= -ОН, (27)Л=-СНгСООСН,. К'=-СН,(28); Я—СНіСООСН,, а'=-СНіСН(СНі)і (29); К=-СНгСООСН3, Я'=-С4Н5(30)

В сучасній хімії макроциклів одним з найбільш перспективних напрямків є поєднання в одній молекулі іонофорних та фармакофорних у групувань. Завдяки іонофорним властивостям коронанда фармакофорні групи переносяться крізь біологічні мембрани, а функції фармакофорних фрагментів виконують амінокислотні залишки. Таке сполучення різних груп досягалося двома шляхами; нуклеофільїшм заміщенням атома хлору в ацпгіьованкх метилових ефірах амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону на залишок краун-ефіру з аміногрупою або екзоциклічною функціоналі );іці!о ендоциклічних краун-ефірів фрагментами, що містять амінокнслопіий -залишок.

Протягом останніх років на кафедрі проводились розробки серцево-судинних препаратів, котрі мають високу антигіпоксичну, протиінфарктну та антиішемічну активність. З цією метою отримано ряд амінокислотних

препарати з низькою токсичністю. Продовженням цих досліджень є модифікація структури хінонів іонофорними фрагментами.

Нуклеофільне заміщення другого атома хлору в сполуці (18) проводили взаємодією її з аза-коронандами. Для здійснення цієї реакції використовували похідну аспарагінової кислоти (18), атом хлору в положенні -3 заміщали на залишки азабензо-І5-краун-5 (31) та аза-12-краун-4 (32).

Для екзоциклічної функціоналізації ендоциклічних краун-ефірів фрагментами, що містять амінокислотний залишок, як синтон було обрано 1,8,11,14,21 -пенгаоксо[1]( 1,2)бензо[7](1,2)бензо[1](2,3) -1,4-нафтохінонофан

(35), що містить 1,4-нафтохіноновий фрагмент та два бензольних'кільця, включених в 15-членннй цикл, який має широкий спектр дії (фунгіцидна, інсектоакаріцидна, рістрегулююча) і специфічну конформацію молекули. Крім того, встановлено, що екзоциклічні замісники здатні змінювати фізико-хімічні властивості краун-ефірів (наприклад, розчинність), впливати на процес їх комплексоутворення з молекулами "гостя", а також бути

похідних 1,4-нафтохінону, котрі мають широкий спектр дії як кардіотропні

ч^И^СООСИ, о Ас СООСН,

Ас

О

реакційними центрами для введення фармакофориих фрагментів, аналітичних міток, проведення полімерних та полімер-аналогічних перетворень.

. Для проведення. запланованої функціоналізації використовувався класичний метод сульфохлорування надлишком хлорсульфонової кислоти в хлороформі в м'яких умовах. Це дозволило ввести сірковмісну функцію в ароматичні ядра краун-ефіру (35). Конкретні положення хлорсульфонільних фрагментів не встановлено. Подальша ь^аємодія реакційноздатного хлорсульфонільного похідного (36) з амінокислотою, зокрема, з проліном приводить до одержання макроцтслічного поліефіру (37) з двома екзоциклічними амінокислотними фрагментами.

50аСГ

60, N

N ■ <

З метою встановлення просторової будови синтечованих краун-е^ірів (33, 34} були проведені квантово-хімічні розрахунки їх структури в наближенні ММР 2 з оптимізацією геометрії. Згідно з результатами квантовохімічних розрахунків найбільш вірогідною конформаціїю метилового ефіра Ы-(3-азабензо-15-краун-5-1,4-нэфтохшонуг)-

2ацетиласпарагінової кислоти (33) є форма, якій відповідає мінімальне значення загальної енергії (Е= 48.14еВ), з копланарним площинним розташуванням нафтохінонового та азабензокраун-фрагментів. На відміну, иід попередньої картини будови сполуки (33), оптимізована гес .етрія метилового ефіру ¡Ч-(3-аза- і 2-краун-4-1,4-нафтохіноиіл)-2-

ацетиласпарагінової кислоти (34) не вказує на копланарність нафтохінонового та азакраун фрагментів. Мінімальне значення енергії (Е= ‘ 148.94еВ) п ідповідає конформаційному стану азакраун у групування в кріслоподібній формі.

12 ' . БІОЛОГІЧНА АКТИВНІСТЬ СИНТЕЗОВАНИХ РЕЧОВИН

В резу льтаті цілеспрямованого синтезу знайдені речовини, які володіють широким спектром біологічної дії. ’ .

Речовини (4,12,20,21) по рівню фунгіцидної активності перевищують показники еталонів - фігону, юглону, фундазоїху • і представляють безсумнівний практичний інтерес та заслуговують перевірки в якості засобів боротьби з різноманітними хворобами рослин і . перш за все гельмінтоспоріозами злаків. Так, метиловий ефір 2-лейцино-3-хлоро-1,4-нафтохінон (12) на 100% пригнічує спори гриба Helminthasporium sativum.

Як иактерициди найбільш ефективно проявили себе 2-лейцино-З-хлоро-(4) та метиловий ефір 2-леґщино-3-хлоро-1,4-рафтохінон (12), Практично всі синтезовані речовини можна віднести до регуляторів росту. Всі сполуки, крім (20), можуть застосовуватись як для обробки насіння, так і для обприскування рослин в якості фугібактеріцидів та регуляторів росту рослин.

Аналіз синтезованих солей амінокислотних похідних 1,4-нафтохінону на кардіостимулюю'чу активність вказує на присутність серед похідних 1,4-нафтохінону речовин з вираженими протиішемічшім та протигіпоксичним властивостями. На моделі циркуляторної ішемії мозку захисну дію в більшій мірі проявляють нафтохінонові похідні, які містять в своїй структурі залишки аспарагінової (9а,б) та глутамінової (7а) кислот.

Сполуки (За,4б) в нетоксичних дозах проявили сильну протиінфаркгну дію і зменшували розміри зони некрозу міокарда, а також виявлено, що вони володі: )ть протигіпоксичною активністю. По своїй дії ці сполуки перевищують еталонний препарат. , .

ВИСНОВКИ

1. Синтезовано ряд похідних 2,3-дихлоро-1,4-нафтохінону та встановлені закономірності • перебігу ' реакцій з амінокислотами та 'ефірами

■ аміноалкілфосфонових кислот, а також 2-Я-3-хлоро-1,4-нафтохінонів з анпщридами, тіосульфонатами та азанраун-ефірами. Визначені шляхи цілеспрямованого синтезу речовин з різними видами біологічної активності.

2. Розроблені нові препаративні методики введення амінокислотних залишків, в тому числі і фосфоровмісних, в хіноїдну молекулу - взаємодією

.2,3-дихлоро-1,4-нафтйхінону з амінокислотною складовою в спиртовому середовищі в присутності основ.

3. Методом циклічної вольтамперометрії досліджено електрохімічні властивості N-заміщені« 2-(Я)аміно-3-хлоро-1,4-нафтохіногав. Встановлено механізм їх електрохімічного відновлення в апротонних середовищах з утворенням аніон-радикалу та діаніон-радшсалу, який в подальшому хімічно трансформується з відщепленням хлорид-аніону. ,

4. Запропоновано метод оцінки антиоксидантної дії цих сполук, ' оснований на взаємодії хінонів з аніон-радикалом кисню.

- 5. Ацилювання ефірних амінокислотних нафтохінонів ангідридами

кислот в присутності каталітичних кількостей сірчаної кислоти веде до N1-ацильованих похідних, завдяки чому атом хлору в третьому положенні стає

• рухливим і легко заміщується на нуклеофільний залишок - зручних синтонів для одержання нових тіосульфонатних та азакраун похідних.

6. Синтезовано нові макроциклічні амінокислотні похідні 1,4-нафтохінону методом введення фрагмету аза-коронанду в амінокислотні похідні хінону та екзоциклічною функціоналізаціїю ендоциклічних нафтохінонових краун-ефірів амінокислотним залишком.

7. Проведені кванговохімічні розрахунки, на основі яких спрогнозована найвірогідніша конформація метилових ефірів ЬЦЗ-азабензо-15-краун-5-1,4-нафтохіноніл)-2^ацетітаспарагінової кислоти та М-(3-аза-12-краун-4-1,4-нафтохі-ноніл)-2-ацегиласпарагінової кислоти з копланарним площинним розташуванням краун та нафтохінонового фрагментів для першого ефіру та лкопланарним крісло подібним краун-фрагментом - для другого.

8. В результаті вивчення біологічної активності синтезованих сполук виявлені ефективні фунгібактерициди - 2-лейцино-3-хлоро-1,4-нафтохінон, метиловий ефір 2-лейщшо-З-хлоро-1,4-нафтохінону та 2-Й-(2-днетнлфосфоніл)-бензиламіно-3-хлоро-1,4-нафтохінон; активні пестициди - морфолінова сіль 2-аланіно-З-хлоро-1,4-нафтохінону, калієва сіль 2-лейцино-З-хлоро-1,4-нафтохінону та метиловий ефір 2-лейцино-З-хлоро-1,4-нафтохінону. Виявлено, що калієві солі 2-глутаміно і 2-аспарагіно- та морфолінош солі 2-валіно і 2-лейцино-3-хлоро-1,4-нафтохіконів володіють протиішемічною та

- протигіпоксичною властивостями.

Основний зміст дисертації в^;'ладен о в наступних публікаціях:

1. Картофлицкая А.П., Колесников В.Т., Кульчицкая Л.Р., Маринцова

H.Г. Эндоциклические краун-эфиры на основе ' 1,4-нафтохинона с

серосодержащим экзоцнклическими фрагментами.//Журн.орг.химии.-1995 -Т.31 -Ы З -С.394-396. ’ ■ "

2. Картофлицкая • А.П., Коспокова С.Е., Маринцова Н.Г.

Экзоциклическая функционализация амшюкислотного производного 1,4-нафтохинона азотсодержащим макроциклом.//Журн.орг.химии. -1997 -Т.ЗЗ -Вып. 1-С. 130-131. ; . '

3. Картофлицкая А.П., Степашок Г.И., Юшкова В.В., Маринцова Н.Г., Новиков В.П. Синтез некоторых аминокислотных производных 2-хлор-1,4-нафтохинона и их антипшоксйческая и противоишемическая активность. //Хим. фармацевтический журн. -1997 -N.6 -Т.31 -С.17-18.

4. Карпліок Ю.Я., Волошинець В.А., Чуйко Л.С., Марінцова Н.Г.

Вивчення процесу синтезу в-алілового ефіру п-етилбеизолтіосульфонової кислоти. //Вісник’Державного університету "Львівська політехніка". Ввдво ДУ "Львівська політехніка". -1993 -И 270 -С.25-27. '

5. Колесников В.Т., Марінцова Н.Г., Картофліцька А.П. Синтез нових

тіолсульфонатів, що містять 1,4-нафтохіноновий фрагмент.//Вісник . Державного університету "Львівська політехніка". Вид-во. ДУ"Львівська політехніка". -1995 -И 285 -С.52-54. .

6. Марінцова Н.Г., Колесников В.Т., Новіков В.П., Картофліцька А.П.

Синтез амінофосфонових похідних 2,3-дихлоро-1,4-нафтохінону.//Вісник Державного університету "Львівська політехніка". Вид-во ДУ "Львівська політехніка". г1996 -Ы 298 -С.43-44. •

7. Марінцова Н.Г., Колесников В.Т., Картофліцька А.П. Синтез нових

тіолсульфонатів, що містять 1,4-нафтохіноновий фрагмент7/Тези доп. Наук, конф. "Проблеми органічного синтезу".-Львів-1994-С.ЗО. ,

. 8. Картофліцька А.П., Марінцова Н.Г., Кульчицька Л.Р., Костюкова

С.Ї., Ромашко 1.В.' Екзоциклічна функціоналізація краун-ефірів на основі

I,4-нафто-хінону амідосульфонільними та . амінокислотними фрагментами.//Тези доп. Української конф. з органічної хімії. -Харків—1995 -С. 75.

, 9. Картофліцька А.П., ЛубенеЦь В.І., Новіков В.П., Марінцова К.Г.,

Паращіїн Ж.Д. Нові екологічно-безпечні біоциди.ЛТези доп. Міжнародної науково-технічної конф. "Розвиток технічної хімії в Україні. -Харків -1995 -С.109.

10. Н.Гладун, С.Костгокова, Н.Марінцова, А.Картофліцька, В.Новіков. Синтез похідних краун-ефірів, що містять екзоциклічний хіноновий фрагмент. IIТези доп. шостої наукової конференції "Львівські хімічні читання-97" -Львів -1997 -С.54.

11. Новіков В.П., Марінцова Н.Г. Субстанція К-4.//Рекламий проспект, Львів,-1995.

Марінцова Н.Г. Сшггез та властивості деяких фосфоро- і сірковмісішх амінокислотних похідних Г,4-нафтохінону. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.Ю03 -органічна хімія, Державний університет "Львівська політехніка", Львів,1997р. • •

Захищається 11 друкованих праць, які містять теоретичні розробки процесів нуклеофільного заміщення 2,3-дихлоро-І,4-нафтохіиону з амінокислотами, ефірами аміноалкілфосфоновнх кислот а також їх функціонапізацію тіосульфонат-ними та макроциклічними фрагментами. Досліджені електрохімічні властивості синтезованих речовші. Розроблені препаративні методики цілеспрямованого синтезу сполук, що проявляють широкий спектр біологічної дії: фунгіциди, бактерициди, кардіосудшші препарати і т.п. •

Ключові слова: амінокислоти, амшоалкілфосфоїщти, нафтохінони, фунгіциди, бактерициди, серцевосудиині препарати. .

Маринцова Н.Г. "Синтез и свойства некоторых фосфоро- и серосодержащих аминокислотных производных 1,4-нафтохииона“.-Рукопись.

Диссертация на соискание степени кандидата химических наук по специальности 02.00."03 - органическая химия, Государственный университет "Львивська политехника", Львов, 1997 г.

Защищается 11 печатных работ которые содержат теоретические разработки процессов нуклеофильного замещения 2,3-дихлоро- 1,4-нафтохинона с аминокислотами, эфирами аминоалкилфосфоновых кислот а также их фуикциона-лизацию тиосульфонатными и макроциклическими фрагментами. Изучены електрохимические свойства синтезированых соединений. Разработаны препаративные методики целенаправленного синтеза веществ, проявляющих широкий спекір биологического действия: фунгициды, баетерициды, карднососудистые препараты и т.д. . ’

Ключевые слова: аминокислоты, амшгоалкнлфссфонапл, илфтохинонм,

• фунгициды, бактерициды, сердечнососудистые препараты.

N.G.Marintsova. Synthesis and properties of the some phosphorus-containing and sulfur-containing aminoacid derivatives of 1,4-naphthoquinone.- Manuscript

' 11 publications in area of elaborations concerning processes of nucleopfilic substitution of 2,3-dichloro-l,4-naphthoquincne by aminoacids, aminoalkylphosphonyc acids ethers are defend. These works also concern functionalization of these derivatives by thiosulfonates and macrocyclic remains. Electrochtmicnl properties of synthetic materials have been investigated. As a result of purposeful synthesis substances with .wide spectrum of biological activity: fungicidal, bactericidal, cardial vascular and others. ,

Key words: aminoacids, aminoalkylphosphonate, n3phthoquinor.es, fungicidal, bactericidal, cardial vascular. ,