Динамические и релаксационные свойства ферромагнетиков с биквадратичным взаимодействием тема автореферата и диссертации по физике, 01.04.07 ВАК РФ
Майорова, Анжела Николаевна
АВТОР
|
||||
кандидата физико-математических наук
УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
|
||||
Харьков
МЕСТО ЗАЩИТЫ
|
||||
1994
ГОД ЗАЩИТЫ
|
|
01.04.07
КОД ВАК РФ
|
||
|
ол
НАЦІОНАЛЬНА ^ічАДЬііій НАУК УКРАЇНІ-!
ІНСТИТУТ МОКСКРііСЇАДІЗ
На правах рукопису УЛА ЬЗ?.сІІ
ШЬЮРОВА АНЖЕЛа МИКОЛАЇВНА
ДШМІЧНІ ТА РЕЛАКСАЦІЙНІ ВЛАСТИВОСТІ ЖРОМАГНЕТЙКІВ З БШАДРАТИЧНОЮ ВЗАЄМОДІЄЮ.
01.04.07 - ЙІзика тпардсго тіла
АВТОРЕФЕРАТ'-дисертації на здобуття ученого есупк?. кандидата ■рі^ико.тііагенаїичних каук
Робота виконана у Сімферопольському державному університеті Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор МІцай Ю.М. ' -
С)ІцІйнІ опоненти :доктор фізико-математичних наук, професор Іванов Ь.О.
Провідна організація: Донецький фізико-технічний Інститут
Захист відбудеться "23 " листопада 1994 року о__________^годин
на засіданні спеціалізованої ради Д 02.ІІ.0І в Інституті монокристалів. Адреса: 310001, м. Харків - 001, пр.Леніна, 60.
доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник Рожавський О.С.
НАН України 0
З дисертацією моана ознайомитися в бібліотеці Інституту монокристалів
НАН України
Автореферат розіслано ь_____”
Вчений секретар спеціалізованої ради Д 02.II.От кандидат
1994 року.
- з -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТИРИСТЖА РОБОТИ
АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ. Вивчення динамічних проявлень магніто-пружного зв’язку має принципове значення в теорії магнетизму. По-перше, спін-решіткова взаємодія визначає зв’язок магнітних І механічних властивостей системи. По-друге, магнітопругла взаємодія проявляє Істотний вплив на динамічні властивості магнетиків, в особливості поблизу срієнтаційних фазових переходів.
Теоретичні дослідження проявлень магнітопрукного зв’язку проводились до цього часу в межах двох взаємодоповнюючих один одного підходів. Перігий підхід заснований' на загальній гідродинамічній теорії, Ігноруючій динамічну природу внутрішніх ступнів вільності кристалу. При цьому ёфекти часової та просторової дисперсії або зовсім залишаються поза рамками розгляду, або враховуються липе на симетрійному гідродинамічному рівні. Другий підхід такси прийнято називати феноменологічним, проте, він взсе Істотно використовує конкретні' динамічні рівняння дія опису спінової системи,- звичайно це рівняння Лзндг-’у-ЛІфпіша, або його модифікація. Остання обставина Істотно розпирає галузь застосованості теорії щодо частот та довжин хвиль. Однак, використання квазІкласичниХ'методів при описі спінової динаміки допустимо аг ніяк не для всіх систем. Зокрема, такий підхід не мсге бути застосований до систем з сильною одноІонною анізотропією, до систем з негейзенбергівськил обміном.
Вельми актуальною задачею являється опис динамічних властивостей магнітних систем з негеЯзенбергІвським обміном, довільним значенням константи одноіонної анізотропії та з урахування:» взаємодії магнітних та пругних ступнів вільності.
В останній час рядом авторів вказувалось на необхідність урахування ефектів обертальної Інзаріанткості магнітопрумної енергії при побудові теорії магкїтспруяких хвиль у нагнітсупо-
• іддксз- •=•:>:?: Всі сСгсногекня цього питання до теперіа-
ньсго часу обмежувалися галуззя застосування с/енскенологічної теорії, Актуальною являється задача дослідження цього питання для квантових сильнсанізотропних систем.
Однією з актуальних задач фізики магнітоупорядкозаних се-редсзгсц у цей «--с являється дослідження динамічних властивосте;! к2.:І!-:І..ь;:х хвиль типу домінкпх мея. Подібного род,’’ дослідження иірско проводилися ддгя магнетиків, до яких мокна застосувати квазіклссіїчнгй підхід, ііа тс-/, хе час динамік^ I ьелакс^ція пс-дІСнсго рсду утворень у сильноанізотропних магнетиках з негей-зенбергівськиї! обміном дослідеєні явно недостатньо. ’
*
Висловлене вище влснечае актуальність теми дисертації.
Мета дисертації гх.лгала у вивченні слідуючих питань:
- дослідження спе:.:р!з іщгнітопрусних хвиль в системах з кегейзен
бергівськііі; оомінсм та.довільніш значенням константи одноіонної анізотропії; •
- розроблення формалізму, в рамках Лкого ыовливе урахування
еіектІЕ обертальної Інваріантності для сильнсанізотропних систем ; ’
- ;,сслідеєння динамічних та релаксаційних властивостей систем з бікзадратичним обіїїном для однорідного випадку I для ситуації з домікнев МЄКЄЮ.
Наукова новизна результатів, одержаних автором, визначається слідуючим:
I. Сдер;.~нІ спектри магнітопрукккх хвиль у феромагнетику з 61-квадратичким обміном та довільніш значенням константи одноіонної
анізотропії. Особливо слідує підкреслити дослідкення спектрів магнітопружних хвиль у фазі з тензорним параметром порядку.
Розв’язана задача про спектр магнітопружних хвиль у феромагнетику з великоп одноіонноп анізотропією з урахуванням ефекті?
о бе ртал ьно-Ін варІантноI те ор11.
3. Зперіле вивчена задача про релаксацію нелінійної хвилі типу доменної мемі у сильноанізотропному феромагнетику з (ІІквадра точним обміном. Вивчена такоя релаксація магноніз у просторово однорідному випадку.
Особистий внесок автора - приймав участь у постанові задач, в проведенні досліджень внесок був визначаючим.
Наукова та практична значущість роботи. Розроблені методи та проведене дослідження дозволили адекватно описати сильноані-оотропні магнетики, загалом кажучи, з довільній спіном. У таких магнетиків обмінна.енергія на зводилася до геїізенбергівського обміну. Проведені дослід'азкня динамічних властивостей з урахуванням магнітопругліоі взаємодії та релаксаційних властивосте.! можуть бути використані для вірної Інтерпретації експериментальних даних. _
, . НА ЗАХИСТ ЗИНЗСШ СЛІДУЮЧІ ОСНОВНІ ПОЛОгІЕННЯ І. Розрахунок спектрів магнітопружних хвиль у•феромагнетиках з довільним значенням константи одно Іонної • анізотропії ;,•>
» вільна» значенням бікзадратдчкого обміну константа.
2.. Побудова обертально - Інваріантної теорії иапЛїопругаик хвиль для сильноунігог-ропних иагьотіїків.
3. ДсслІд:.-.екня динамічних І релаксаційних властивостей для силь-коанізотропних магнетиків з біквадратпчноа пзасмодіея для просторово однорідного випадку I для ситуації з доменною може».
- б -
Публікації. Матеріали дисертації були опубліковані у 4 працях. Апробація роботи: Результати цієї роботи були докладені на слідуючих наукових семінарах І конференціях: XIX Всесоюзна конференція з фізики магнітних явищ (Ташкент, 1991 р.), семінар з магнітної мікроелектроніки (Алушта, 1991 р.), УІ науковий семінар "Фізика магнітних явищ" (Донецьк, 24-29 вересня 1993 р.)
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів та висновку, списку літератури Із ІІЬ найменувань. Повний обсяг роботи, включаючи 9 малюнків, складає 113 сторінок. ■ э - .
ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ ;
У вступі обговорюється актуальність обраної теми, формулюється мета роботи, перелічуються основні положення, винесені на захист, викладається наукова новизна та значення роботи, розглядається структура та зміст дисертації.
■ Парний розділ дисертації присвячений вивченню спектрів магнітопрушшх хвиль у магнетиках з великою одноіонноа анізо-тропіею та негейзенбергівсьшш обміном. Докладао вивчається система, яка описується слідуючим гамільтоніаном: .
Тут л - зовнішнє магнітне поле, ЦІСп-гО та У^.(г'-'п)- константи гєлзенбергівського І біквадратичного обміну відповідно,
- константа одноіонноі анізотропії, та модулі прух-ності.
Для того, щоб урахувати одноіонну анізотропію точно, можна застосувати формалізм операторів Хаббарда. Використовуючи цей формалізм у цій роботі, ми також точно ураховуємо у нульовому гамільтсніані магнітопружну енергію, пов’язану зі спонтанними деформаціями магнітоупорядкованого кристалу. •
Розв’язання одноіонноі задачі визначає хвильові функції та енергетичні рівні магнітного Іону. У першому розділі докладно розглянуто випадок, коли спін .магнітного Іону 5=1*
На основі одержаних функцій збудовуються за стандартними правилами оператори Хаббарда ХР<? = І^Гр>0^|. У термінах цих операторів був виражений гамільтоніан обмінної взаємодії I гамільтоніан, описуючий процеси перетворювання магнону у фонон та зворотні процеси, так званий гамільтоніан трансформацій.
.. Рівняння для кореляційних функцій, полюси яких визначають спектр елементарних збуджень, являється узагальненням рівняння типу Іаркіна на Еипадок наявності процесів трансформацій. Графічно подібне рівняння має слідуючий вигляд:
Пал. I '
Перлі дві складаючі мають стандартну структуру. Пзрхо складаюче лвляеться суі:си графіків ко розрізусмих на дзсс по лінії взаємодії, яка і-:а малснку зображена хвилястсз лінією. Останнє
с.слс^ыче олиеує ефекти взаємодії з фононами. Заштриховане кільце відловідас амплітуді трансформації ыагнону у фонон та зисрсткім процесам. Пунктирна лінія відповідає пункції Гріну фонону.
У рілшіні, яке обговорюється, магнон - фононна взаємодія урахована лише у тій мірі, в якій вона призводить до гібридизації квазічастск. .
Подвійної суцільної лінії на малюнку відповідає кореляційна ‘іушгція хаббардовських операторів ^ТХ^Ф^Х^? СС'У^ • З-Гальне рішення для кореляційних функцій аналізується для різноманітних окремих випадків. Підкреслимо, цо використаний нами підхід справедливий при довільних значеннях енергії одноіонноі анізотропії, у всьому Інтервалі температур Існування магніто-упорядкованого стану І, загалом кажучи, при довільних значеннях спіну магнітного Іону.
В залежності він співвідношення-мія константами білінїйної та біквадратнчної взаємодій або
де КС°) ~ 21 КС'п') та *3 Со) =21 'З (*0) реалізуються різні фа-
п и ^
зові діаграмі! на площині ( П , ) для магнетика, якого ми досліджуємо. - ’
При зміненні магнітного поля можуть бути реалізовані слідуючі фази: феромагнітна, квадрупельно-феромагнітна та квадру-кольна. У феромагнітній фазі вектор магнітного моменту спрямований уздовк магнітного поля, квадрупольно-феромагнітна фаза характеризується тим, цо вектор магнітного моменту спрямований під кутом до магнітного поля, у квадрупольній фазі векторний параметр дорівняється нулю. ■ ‘ .
Переходи міг; переліченими дозами можуть бути реалізовані у вигляді фазових переходів другого порядку. Добре відомо, цо
саме поблизу таких переходів магнітопруакий зв’язок проявлю-еться найбільш сильно. Ми докладно проаналізували дисперсійне різняння для магнітопружних хвиль поблизу таких фазових перзхо-дів. У випадку слабкого біквадратичного обміну ^ СГС"°) поблизу переходу Із високопольової ( феромагнітної ) фази до кутової ( квадрупсльно - феромагнітної ) спектри магнітоиружних хвиль мають стандартний вигляд та слабо залежать від константи біквадратичного обміну. Поблизу переходу Із низькопольової ( квадрупольної )фази у кутову константи; які визначають спектр магнітопрузших хвиль, Істотно залежать від величини біквадратичного обміну. Так щілина у спектрі магнонів СОм^ визначається виразом:
а\,~Оот/і- 4 (і)
де Оо~ - стандартне значення магнітопрунної цілини
у спектрі квазімагнснів у слабоанізотропних феромагнетиках.
йононна мода при малих хвильових векторах розн’ягшуеться. Заксн дисперсії у цьому сппадку ;.'ае гигляд:
соі0'-) = о<) ^
дз СС^_(1)=Сік > - швидкість поперечного звуку,
3„ = о, (\- 4 ;
-3^ Р'о . &>- радіус обмінної взаємодії.
Були досліджені спектри магнітопругних хвиль І у випадку сильної СІквадратичноІ.взаємодії, одержані конкретні залежності енергії гібр-ідизозашіх кназічасток від хвильового вектору, величини магнітного поля, константи одно Іонної анізотропії та ге.іи-чині: об?лТіггіоІ ззаємодії.
У другому розділі на прикладі сильноанізотрспного ;;ерс:лаг-
і.стика з анізотропією типу "легка площина” досліджується спектр магіитолружних хвиль у так званої обертально - Інваріантній теорії. теорія розроблялась багатьма авторами. Наприклад, Тёрстон Х.^., Меяьчер Р.Л. звернули увагу на той факт, 40 гамільто-ніан магнетика не повинен змінюватись при повороті кристалу як цілого. Наслідком такої форми гамільтоніану з’явилося відкриття левого механізму "игьітопружного зв’язку. Суть якого полягає у слідуючому. При проходженні звукових хвиль скрізь і.:агнІтоупоряд-ксванигі кристал, елементарна ячійка кристалу крім стиснень та розтягнень підлягає локальним поворотам. Оскільки осі магнітної анізотропії пов’язані з осями кристалічної решітки, то при проходженні звуку звершують коливання I положення осей анізотропії. Магнітний момент реагуе на положення локальної осі анізотропії.
Так™ чином, навіть у відсутності класичної магніт с. пружно І взаємодії з’являється механізм, пов’язуючий пружні та магнітні ступні вільності. Дгіг елабоанізотропних феромагнетиків деякі каслідкй обертальне- - Інваріантної форми запису гамільтоніану досліджувались в роботах В.Г. Ьар’яхтара та співробітників.
Модель аеромагнесика, дослідкуємого нами, слідуюча: магнітна частина гамільтоніану: '
ко;.;у вигляді, для Ізотропної моделі.
Вимоги обертальної Інваріантності теорії призводять до того, що енергія анізотропії приймає вигляд:
-л
де ^ - оператор локальних поворотів, який через компоненти тензору дисторсії виражається слідуючим чином:
^ ^ ^ - СО;,; -V +1 (ис*(Аіі+
туг и,ч - тензор деформацій, аіО.^- антискметрична частина тензору дисторсії, яка описує локальні повороти:
со ц = і
і £ *• ''йх; )
Вже з приведених виразів слідує, 40 у енергії анізотропії
з’являються складаючі, характерні для магнітопрукної взаємодії. Це означає, що константа анізотропії увіходить складовою частиною у ефективну константу магнітопружного зв’язку.
Конкретні обчислювання пророблені за слідуючою схемсэ.Для досліджуємого нами магнетика реалізуються три магнітоупорядко-вані фази: квадрупольна фаза при 04 Ц £ НС| , квадрупольно-феромагнітна при НСі^ М Нс? та феромагнітна при н>нс^. Переходи мін ціш фазами являються фазовими переходами другого роду. Поблизу цих переходів, де нагнітопруяна взаємодія пропалюється найбільш яскраво, докладно досліджені одернані відповіді для спектрів магнітопружних хвиль.
Нами знайдені спонтанні деформації решітки.та перенорму-,,вання пругких модулів системи.
Загальна структура спектрів ззичайна’.квайіфононна мода роз-м’ягшусться при малих хвильових векторах .у точці фагового переходу, у спектрі магноців .сщагнітопруета-щілина, величина якої визначається лінійкою комбінацією констант магнітопруаного зв’язку І анізотропії. . ' ,
Нами був досліджений так званий ефект невзасшості. Одержана різність швидкостей звуку, розповсюдхувчогсся уздовж осі У та поляризованого по осі^ , I звуку, розиовсндкутачогося ^уздовж осі 2- та поляризованого по осі У . Різність квадрат Із '.швидкостей звуку лінійна по магнітному пола у феромагнітній
чазІ та квадратична у квадрупольній фазі. Така відміна обновлена різністю параметрів порядку магнітоупорядкованих фаз, фаз з векторнім параметром порядку та фази з тензорним параметром порядку. Природа ефекту нєвзаемності пов’язана з порушенням обертальної Інваріантності теорії магнітним полем. -
У третьому розділі досліджуються динамічні та релаксаційні якості сильноанізотропнкх феромагнетиків з негейзенбергівським обміном. Досліджуваний магнетик описується слідуючим гамільтоні-аном
ІІ = -І Д -
- £ {ь0г(Х?-* Л
^ 2*-^. • ро
В залежності від співвідношення констант анізотропії рі..
та Ь\ - обмінних констант на фазовій діаграмі такого магнетика у площині СЬ\ ^Ьд, ) реалізуються чотири фази. Дві з них з векторним параметром порядку, а дві ІніЛ - квадрупільні фази, іазові переходи пік згаданими магнітоупорядкосаюши станами реалізуються у виїляді фазових переходів другого роду.
Списана система при значенні спіну атому, яке дорівняється одиниці, являється Істотно квантовою. Для II спису необхідно чотири динамічні перемінні. У цьому розділі будується ефектив-ниі: лагракіїїан системи, загалом калучи, залегший від двох перемінних, на основі якого вдасться порівняно просто розглянути деякі релаксаційні задачі. Указана тс-.козі галузь застосовності такого ефективного опису.
Збудувати ефективний лггранжіан дозволяють досліджування сіїекгру спінових хвиль, проведені у г.ерпому параграфі цього роз-
ділу. На сенові кегсду Соооьіо^цІІ хлСслрдевськ!'л: га:.їіЛі.ч :ні«-. нів для даної системи збудований бозевськил аналог. Тсд. :с г-г-ПІЛЬТСНІсіН, ЯКИЛ Вїф2Г:;ЄКС через два ссрти (4=1) сезоні»:..*» операторів. ііліні.іна частика цього гамільтснілну зілзь^чає спектр елементарних збуджень.
.шалІз спетру слінозих хвиль дозволив виділи", и гс,х.узі на чазсзІп діаграмі, де спектри і.і^ьть лореііі; - інвдріілшлні вигляд. Така структура спектрів однозначно визначає динанілму частки, о.ектнзного лаграьжЬну, у гідродинамічній :/е:<:І зона має ізпі\.л,\:
£<3» 5* + ^
Коефіцієнти О, І Оі метуть бути однозначне вІдбудс®інІ із .оріз-няння феноменологічного та мікроскопічного розрахунків.
Лс будо і а статичної частини лагрангліану зил'аі -є роа;і ’язуїин-ня задачі! про гнахсдгіеіля енергетичних рівнеіі магнітних існії у просторово неоднорідному молекулярно;.:;,' полі. Т-ка Злдача вирішується. Зиклочаачи кзадр-піліні перемінні, сдзр'^его -з;-ек'і:і лагранл-.іан, зирамений тільки через спіиоаі перемінні.
В запевності з ід співвідношення констант є-єкїизкин лагра.-.-\'.1ан зводиться ~,о слідуючих г.'0'елсй. Коли реалізуєтьеЛ ситуацій близька де Еиладку анізотропії тилу "легка іілсщлкг.", е.зки-л.-л. лагранжиан зводиться до дрокемленептноі моделі . поли
ація Низька до анізотропії тилу "легка вісь . " о>екттіш.г.і ...і-оанікі н злоднться до однокомпонентної моделі <р>*і .
На основі ефективного лагранаїзну, ни гнаходжо силу галь. о
иуванкя, діячу на домінну нэзу, яка рухається. І'.’л розглядус«.;о
одші механізм гальиугання доміших ;.*оз, гальмування на теплсічх
збудження спінової -"Г^'їєни - магнонах. Як виявляється, найбільш
ефективними процесам:;, даючими внесок у силу гальмування, являзті
і
ся тркмагнонні процеси. Тобто процеси, при якіх і/агноь, ігри рез-
сіянні на дсмінной мекі, розпадається на два магнони. Такі процеси призводять до квадратичної залежності сили гальмування бід температури. '
Необхідно з-уважіші, що у випадку коли анізотропія близька до "легкої площини" низьколе&ачими' являються дві галузі спінових хвиль. Одна галузь відповідає коливанням модуля намагніченості, а друга, галузь відповідає поворотам вектора намагніченості у шіоцині. Для магнонів цих двох типів домінна кека утворює потенціали
•відповідно. Як відомо, у таких потенціальних ямах Ірнують локалізовані стани, так звані«поверхневі магнони.
Сила гальмування обчислюється за рахунком внеску усіх станів. ' . •
У останньому параграфі цього розділу обчислюється коефіцієнт згасання шгнснір у просторово однорідному випадку. Знайде- .. ні І докладно проаналізовані коефіцієнти згасання в двох ситуаціях: для гкпадку анізотропії близької до "легкої площини" та для випадку анізотропії близької до "легкої осі". У першому випадку дві галузі спектру спінових хвиль являються низьколекачими
1 основний внесок у згасання дають трьохмагнонні процеси за участю магконів двох галузей спектру. У- другому випадку одна з Гслузей являється вкссколегіачою з великим згасанням. Для низькочастотної галузі в цьому випадку внесок у згасання дають чоти-римагнонні процеси. ' ■
У висновку сумуються основні результати, одержані у цій дисертаційній роботі.
- 1-0 -
СскоанІ результати дисертації опубліковані у працях:
І- Мицаґі Э.Н., Майорова А.К., Фридман Ю.А. Связанные магнитоупругие волны в магнетиках с биквадратичным обменом // uYl -199£.- 34, lt-1. - с. со - ^4.
2. Витебский-Й.М., Лавриненко 11.М., Ыицай L.H., ££;ісроза л.П., іридман Ю.А. Зрадательно-инваркантная теория магнитоупругих волк в сильно анизотропном легкоплоскостнсм ферромагнетике.
- Препринт 1І.1К - 93 - Ь - йн-та монокристаллов АН Украпнь, Харьков - IS93. «Лс.
3. ллексссв К.М., Майорова А.М., 1,'Іцай U.U. Динамічні та релак-
саційні властивості феромагнетиків з біквадратичною взаємодією }] УіЕ - IS94. - 39, ЇЗ. - с. ' '
4. Вітебський I.M., Лавріненко Н.М., Майорова A.M., Міцай Ю.М., ірідман Ю.А. Теорія магнітопрукних хвиль в сильноанізстроп-
• нему легкоплоскїстнсму феромагнетику, враховуюча обертальну Інваріантність /У УйЖ - 19Э4. 39, }? с.
АННОТАЦИЯ ■' ' ■
Майорова А.Н. Динамические я релаксационные свойства ферромагнетиков с бшевадпа-тичнкм взакмодэй'ствием. Диссертация на еоис-' - " О
канне ученой степени кандп^атз 'физико-математических наук по
специальности 01.04.07 - физика твердого тела, Институт' монокристаллов НАН Украины, г.Харькоз, IS94. , '
В диссертационной работе проведеггы исследования динамических и релаксационных свойств ферромагнетиков с блквадратичным взеико-действиэм и одноконной анизотропной. Наряду с исследованием динамических и релаксационных свойств в традщионно изуча’змых ыагнитоупрядоченкых фазах с векторным параметром порядка изу-
цеiit: сзо,.ства „;азы с тензорным параметре:.! порядка - квадру-лольнс.': ;агы. Исследования магнитоупругих волн проведены с уче-то!/ агентов вращательно - инвариантной теории. Изучены релаксационные свойства доменных границ и линейных элементарных воз-оужденки - магнонов - вблизи линии перехода в квадрупельную фазу. Построен эффективный лагранжиан, на основе которого возможно достаточно простое описание динамических и релаксационных свойств сильноанизотропных ферромагнетиков. Определены условия применимости такого описания.
Ключові слова: ■
біквадратична взаємодія, квадрупільна фаза, магнітопружні хвилі, релаксаційні властивості доменних меж.
А К Н О І А ' Т І О II
. liajorova А.;К. Dynamical and relsxational properties c£ f erro magnets with, biquadratic exchange . Dissertation for a master'e degree in physical - mathetaatical sciences on. speciality o1.o4. o?
- solid state physics, Institute for single-crystall HAS of Ukraine, Kharkov, 1994. •
In the dissertation there were carried out investigation of
dynanical and relaxational properties of ferromagnets with biquadratic exchange and one-ion anisotropy. At the sane tine v/ith the investigation of dynanical and rclazational properties in traditionally studied ciagnetically-ordered phases ■with vectorial order pa-raTL-?-u^r there v/еге studied properties of a phase v.ith the tensoricl order parameter - the cuadrupole oae. Investigations of cagneto-еіазгіс -.raves v.’ore cr.de v/ith the account of eff'ects of rotatory invariance. Relaxaticnal properties of domain vails and bincar cs-ci-catioriG - Gagnons - were studied in the vicinity of line of phase ticn in GuadruDOle phase. £h?- effective lagrangian is built on bast; of v.aich it is possible to describe- rather sitaply dynamical end relsxational properties of strongly anisotropic f erros»agnet3. Condition^ of applicability of such description were determined.