Исследование в области хинонмоно- и хинондиоксимов и их производных тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ
Глиняна, Наталия Михайловна
АВТОР
|
||||
кандидата химических наук
УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
|
||||
Днепропетровск
МЕСТО ЗАЩИТЫ
|
||||
1994
ГОД ЗАЩИТЫ
|
|
02.00.03
КОД ВАК РФ
|
||
|
р Г Б ОД
2 2 АВГ йМипаивоная дешмй уніввгаяет
' <
• , I
Н* правах рукопису
ГАЛИНА' Щталін Михайлові!**
ДОСЯЩЕННЯ В ГАЛУЗІ ХІНОНМОНО-! ХІШіЩІОгССЙМЇВ ТА ІХ ПОХІДНИХ
Спеціальність 02.00.03 - органічна хімія
Автореферат дисертації’ на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних науі-
Дніпропетровс^к
1994
Лисертаців в ¡рукопип
Роб.ода виконана в Донбаській державній машинобудівні* академіі'.
Науковая «грішник; «ацпддат кімічнйк наух., доцент '
йвдв .кжо ішттій Шея^ови»
Офіційні агоиеит:
І Доктор кіаічні к наук, професор Нарком Фімедр Іванович 2. Кацдідат хімічних няук, доцега? Чмиленюо ЗСвсяш Степанівна
Провіяла орггіНіЗеціяг Донецький ¿«сїитуїг фіздасе-органічног хімії
•2а вугтжіші' АН ІЬраііш» ¡и-Докецьк
V
Закис? .віябуадться І99^оогс" о годині
т зпсія&ияі сзещшітшюї жжої рада К 063.24.01 Дніпропетровського ^егогаашзго згйї^рзйшї^ за адрес сю: 320625, іг.Дніпро-иетравсь^-Ю» ИОТ5 нр.Рагаріна, 72, Дніпропетровський державний університет, кімп'-шй факультет, корп. 16, ауд„ 204.
З ди'-ертацієв можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського державного університету.
А*л ¡реферат розіслано і/ікС'/І-МЛ- 1994 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
Мала ?.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ ,
Актуальність роботи» Гі-оксизамп jhí хінояімгнь відомі майже століття. Достатків досліджена структура хіиоьоксимів та їх похідних. Однак реакційноздгтність, ововМЬо похідних хіноноксимів, практично ¡¡е вивчалась.
Серед представників Яінонмоно— та хінондіоиоимів і їх похідних знайдено представники( відзначені цінними властивостями, і.априклвч, вулканізаційною йКТИВНІЄТй. Хінонмоно- та хінонді ягчми, ефір1’, солі хіненмоно- та ХІНОНДІЄКОйміь, крім того, виявляють інсектицидну, ака-ріцидну,'фунг{ПНДИу ікчивність, -еякі представники а*’илгідразонтв хі-ноноксйїйв вияялдать иитостаткчний та б. ;<т&,лостатичний ефекти.
lías Й9ЛИК0 значення синтез нових похідних хітнмоно- і хінонді ок-6Hff9i СііЗИТрЯЯЬні дослідження структури, зокрема 1ШР, ЯМР та мас» -егшктромзтричні, та вивченн" реакційної спроможності нз ’ гжкладі ре-ОЯц! Й ГйЛогекуваннг, гідро галогенування т- циклоприєдкаи т для оци,.ефг-рій h-Síhohkoho- і -діоксимів. Має та коте практична значення досліджг -Hit вулканізаційної та пестицидноі' активності синтезог-иих сполук.
Мета роботи. Синтез, вивчення будови і реакційної' здатності похідних П-XÍHOHUOHO- І -ДІОКСИМІВ, зокрема З Ю ром* бромом, гідрогалогеї!’ ми та циклопентаді єно?*. Дослідження вулканізаційної активності в СКД та іневктоакаufцидноі' і фу>!ггбакїеріцідної активності. '
Наукова новина. Синтезован ряд нових похідних хіионояеимгв: О-ацилефіри І,4-бензохінонмог юксииіп, моно-О-ацилефіри 1,4-бензохі-нондіоксимів, біс-О-ацилєфіри 1,4-ббнзс/ХінондіоксиміР гідразоии 1,4--хіконионооксимів, гі драпни О-ацилеф'рів І,4-бензохінг-'ШЖогжсимів, солі Хінонмоно- і хінондіокекмхв. Вивчено спектри 14. ІШР, fííáP іас та мос-епекгри багатьох вищезазначених сполук.
Вперше вивчено реакцію хлорування О-ацилефірів '1,4-бензоххнонмо-нооксимів. Запропанована схема реакції, лої.азана dyj. joa продуктів хлорування. Вперше вивчено реакцію бромування 0-ац:ілефгргв. 1,4-бензохї-нонмонооксимів. запропанована схема реакції, доказана Судова продуктів Зрошування. Вперта вивчено реакцію гідрогалс*<?нування О-аиилефіріп І,*1--беизокінокис -осксимів. Запротшкована схема реакції, доказана будог^. продуктів ггр'огалогекувгжия. Бперше здійснено ц. ;лоприелняннг иикло-ленталіецу до ft-ацилефіріз 1,4-бензохінонмонооксиміз, встановлено зтр;'.<туру аддуктів як Z-ендо ізомерів. Для р? ідіг с сполук та прогсух-гів вищпас.аачекик реакцій встано-. .єно просторову конфігурімгію.
0В25ІИ“1>2_іФійІ£І'&• Досліджено вулканізації у активність п 'Л
золей ХІНОНМОНО- І -ДІОКСИМІВ, MOHO- ’ бІС!.-|!ГрІВ І,-«-бЄНЗоХІ!Г ЯЛІ
•іів. ЗнчЯяено ефективні вулм...,ізуючі агенти. Один іт оклалі ч r,, v ; ■. зумї'зі вир: йппжено j чиробїікіггзо.
Проведено первинний скринінг ряду синтезованих гпожук на пестициде активність. Серед . ослідженкх сполук виявлено афективні фунгі-бактеріцидні та гкоекгоакаріцидні препарати.
Апробація робої.і» Основні результати роботи доповідали^» ка Всо-поюзній кснфзоеицяі's хімії хінонів і хіноїдних сп яук Сій,Красноярськ 1991 п.}, на ХУІ •укра'тдаькі; конференції а органічно? хімії (и. Тернопіль, І9С2 p.).
Публікації. По матеріалам дисертації опубликовано 14 н^кових праць. в тому чисяі: І сгатті, В депонований рукописів та тези двох доповідей на «оиферещіі.х.
СМсяг роботі.. Дисертація викладена на 171 сторінці друкованого тексту, складаємо« si вступу, б гл»в„ висновків, списка літератури з 188 дверея та додатку, містить 35 маланків, 55 таблиць.
Э11СС РОБОТИ
І. Синтез «ОХІД..ИХ хінонмоно- та -діоксимі«
Хінонмоно- та -діоксимн і їх похідні відносяться до класу К-ок-сизаніще^их хінонімінів. Присутність кисно в складі замісника біля атома азоту хіноніміна викликає значні зміни у реакційноздатнооті хі-ноноксимів у порИнені з хінонімінами.
В зв»пі .у а привченою метою нашого дослідження синтезовано сліпуючі похідні хінонмоно- та -діоксимів: О-ацил^ $іри 1,4 бензох^нон-монооксиміг (1-3), Moi.j-O-ацилефіри 1,4-бензохінондіоксимів (4,5), бІс-О-ацилефіни 1,4-бензохінондіоксииів (б,?), гі^ азони 1,4 5єнзо-хінонмоноокекма (8), гідразони О-ацилефірів 1,4-бензохі ношоноокскыа (9\ 1,4-бензохінондіоксийи (10), 1,4-дінітробензоли (II) і солі хі-НОНМОНОт- ТП ~ДІОК''ИМІВ (ІЯ-І7).
Іа-п 2а-г
X = Н (а), ' СН3 (б), 4-Cf (в), X » Н (а), 4-СН3 (б), 4-GP (в),
3-СР (г), °-С£ (д), л,4-(СЕ)2 <е>, 4-Н0г L)
4-Вг (ж), 2-Вг <з\ 4-І їй), 4 ? n V
_ b -
ця („>, ,-»o2 <я), 3-»ог ы. щ S.!M'
CIlWHgK (щ-э), С(сн3)3 (ю,я,Х-<Г-; W я H (а-э), С(СНз)з '(ю,я,^ - o )
2-Й02 Íh)
0ЬЙ-ОН=О іто-й-О
5a-в
X = H (a), 4-CH3 (б), 4-CP (в)
X'O'S02CÍÍO“ÍÍ02S02“O"X
7а-в ' .
X = H (a), 4-CH3 (U, 4-G£ (в) (K)f г.м0^ (л), 4-
3f4,5-(CH¡0)3 (и)
6а-н
X « н -д), 4-сн3 (б4-се (в), З-Cf (г), 2,4-(C?2J2 (Д>. 4_Вг (е)*
2-Вг te), 4-Р (з), 4-110« Ьі), 3~И0г
■Al Um ’
Ы,
0
^Г\-С-НЯ-Я=/=)=Н0Н X 0 /=гч И /"Vv
\=/ '—' ЬНО-С-' ^
8а-в \=/ '=з/
X = H (а), 4-СР И), З-c? (в), 9а-к,м
3,4.«.)* W. г-вг<д>. мю, Ш ;of ы’Л-'он (е>
0 /=* н /-Л У = Н (а-e), 4-СЧ3 Ы, 4-С? Ы,
Г^^С-ОТ-В=\_}=В0-С'\и)1/"г 4_р (и,К,, 4-И02 (м)
9л ■ • у
л ОНЧ0-1
нон=0=
-но
нон
X
10й-г Иа-г
X . Н (а,б), U3 (в),сн(ин3)2(г); X = H (a,б), CH3 W, CH(CH3)2 (г);
У а Н (а), СН3 (б-г)
У = Н (а), СН3 (бгг)
н-ом
»
о
12а-н
(-<я«^3,В0*)А«
X
15а-д
ЫОНЦ =НОМ
ГЛ'
1ба-и
1?а-е
Вудова синтезованих сполук дорезана за допомогою даних елементного аналізу, вивчзншш спектрів ІЧ„ ПМР, ЯМР *%. Спектри ПМР и ЯМР ІЗС, иис-спекїри шіе} ;е досвідчено идя ряд? сполук (І-II).
За даними спектріь ПМР, ЯМР Еотанозлено, сю вивчені О-ацик-єфіри І,4-<>ензо>сінонмоно- ге -діоксимів представлені суміш» 2.2-Гізомерів Високий бар’єр інверсії егоаа азоту О-ааміщвних похідних хінонмоно- та -;лоясимів о перешкодою процесу ізомерізаціт' у роэчк.шх
тамування в ^..т~поанції відносно заміснк..а біля імінігого е?онв азоту.
Ллн’лзаніиені у хіної/шоиу ядрі О-ацилєфіри І»4 1ензохгнонмона~ оксиму (3) ісіфіоть т:т у вигляді анті-ізомеру, коли алкільвдй зенітник розташований в орто-полокенні біля С=Н гчупи.
Проте наява процесів г,Е-ізомерізації встановлена у розчинах сокей (12), які ке мають алкіяьних замісників у хіноїдному ядрі. Про ізомерізаці !и* процеси сві; ‘дать уширешш сигналів протонів у спектрах Ш1Р даних сполук, а також зміни в спектрах ГШР пр& температурних до-сятаженнях. Так при підвищенні температури відбувається зливання сигналів віпповідних протоь*.в. Сигнал протонів І?» (5.69-6.09 н.ч.),
розщеплений ь дублет дублетів при 2Э7К, приймав вигляд, дублета при 5.97 і ч. з підвищенії..*! температури до 2еОК.
Солг аЛКІЛЗАН- іених у хіноїдному ядрі хіионмоноокс; ІІВ присутні ь вигляд-' єдиного Е-ізомеру відносно алкільного заміснк.,^. ¿іі, }{&-Солі хікондіОКСИМУ (14/ є сумішшю 2,Е-ізомерів. Процес г.Е-гзомері-заціі' не відбувається, як і для 0-іцилефіріь 1,4-бензо.лноноксимі».
мослгикено ..ас .пектри л-бензохінондіоксимів ^0), а також і.о-хі.шшх хінонноно- та -пгонсимів (1-9). Встановлено, то заміна атома кисню хінони на одну чи дві оксимні групи суттєвим чином впливає на п.мч*пінку хіноілних сполук в умовах зняття мас-спектру. Жоден з ві-и-мах і'.п::гямків розпаду молекулярного іону, характерних для п-хіно-■ . гякі:х як: гоглідогії.; оломінувзння двох молекул СО з утворенням
Е
З
г
Е
12
відповідних перегрупованих іонів, розщеплення молекули "пополам", елімінування ацетілену не відбувається. Для вивчених сполук не зафіксовано утворення іонів [М+2]*’. ,
Найбільш характерна картино фраі.лентагЧ' молекулярного іоні, О-ацилефірів 1,4-бензохіноноксиму відображена схемою І. '
*»<>Л '*— 0°1+ —Ч>1+
ra/z 123 M+'.s Іб ,^п/з 241_ - т/ & 107 -СО т/г 80
«^oLt-ж <%о^ -ж. яі^іоні" го-ср*'
т/з 120 а/г 119 m/s 136 га/а 79
|-со 4-СО
-¿É1L сяот^фтГ
Ія/в 65 и/з 91 m/s 108
В мас-спектрах сполук (І 2,4-7) присутні малоінтенсні іі піки молекулярних ІОНІВ, Щ'Т свідчить про низьку '■’ІЙКІСТЬ молекул цих сполук до електронного удеру у протилежність хінонам, які мають стабільні нолекулярні іони, що часто домінують б мас-спектрах. Гійбільш характерний процес розпаду молекулярного Іону ефірів ХІНГ'НОКСКІїу зумовлено готеролітичним розривом зв'язку С-0 (для сполук І), або з-о (ля сполук 2) з локалізацією позитивного заряду на АгСО групі. Можливий та-кок розрив зв’язку М-0 з притопуванням обох фрагментів, в результаті чого з'являються іони п~хінонмоноіміну с n/s 107 і відповідної ароматичної кислоти. Фрагментація ' она |[Агсооя]+' г:дпозідає. літературним даним. Розпад іоні в АгСО+ в більшості супроводжується зикидом молекули СО з подальшим еліміну знням Для АгСО* з одніє нітрогрупою
Лл,м,н) характерне іГ елімінування ,
jl -но5 . -,А • '
2(з,4)-ио2с6н4со+---4- [СуІІ^о]
ш/з 150 п/г 104 ’
Для сполуки (Іо) з двома нітрогрупами елімінування.молекули СО відсутнє, але спостерігається послідовний відрив двох мг іекул KOg.
Д..Я моно- та біс-О-ацилефірів 1,4-беноо: іноцпіоксиму у картині фрагментації молекулярного іону додаються шляхи розпаду, зв’язані з . наявою незаміш»?ноГ ефірної групи =ШОН, або з дру ою О-ацилефірчою групою =МОАс відповідно.
Вивч'-чо мас-спектри І.^-бензохінондіоксиміч (Іп) і І,’-дінітро-зобензолів fТІ), які є проміжними ’'четками як іон-радикали у картині доагментаціі‘ всіх раніщо досліджених сполук. Вияр-єно, що молекулярні іони сполук (10,11) надзвичайно с"ійкі до електронної о удару -їх піки є максимальними п мас "пектрах як при т2, так і при 70 еВ.
_ Я -
Нами були досліджені такон мас-спектри ароілгідразонів 1,4,-бан-зохіногчонооксиму (8). Лк i у випадку сполук (І,2,4-7) молекулярні іони арбілгідрааоніч І,4-бензохіионмонооксиму не стійкі до електронного удару, Найбільш '■арак^ерн..ми процасамм розпаду молекулярного іона е: гетероліїїгчний розрив по зв’язку С-Н з локалізацією позитив-логс заряду лише на ароільній групі; розпад по ¡..з’язку H-N о локалізацією позитивного заряду на хінонокскнному залишку. Всгановяечо такок наяву "икида атома поту з колзкуляркого нона і утворення пе-регругіованного іону для сполук'(^а,в,д).
2. Реакцій!.а здатність Q-ацияефірів 1,4-бензохінскоксшів
. В літературі відсутні іідомосЛ про реакційну здатність О-ароіл- | та 0- ріисульфонілефірів т,4^бензокіноноксимів, зокрема в реакціях 1 хлорування, броаувашш, гідрогаяогзнуванил та циклоприєднання. Вивчення цяк реакцій дя" К-окешохідних хіионімінів випливає інтерес в зв’язку с т-ш, еіо їх поведінка у даних реакціях (осооливо npäü гідро-галогенуванні) »ас значні особливості у порівнені з пеакційноздат-ністю Іч-замікених хінонімінів.
2,1. Галогенування О-ацилефірів 1,4-бе:'ЗОХІнонмоно- та ,
-діоксимів .
Реакція галогенування (хлорування, бромупння) сппдук (1,2) про-; тікає по схемі приєді-r .ння молекули галогецу до подвійного хіноїдного ! г>п«язку з утворенням дігалогензЕШщенох циклогекспновоі' СПОГ'КЙ (18) І та наступним елімінуванням від неї галогеноводню, внаслідок чого утворюється моногалогензамхнюний у хіноїдному ядрі О-ацилефір 1,4- ,
-бензохінонмонооксиму (19) (cxi'Ma 2.1).
„halHj,.-, Hal
Hal- "M /==< Halo
Іа-г,л ,2a'-rV---Аоу10й=^____^=0 —jgfci** АсуЮН=<^_^=0 .-
І8а~. .л.а'.в^г' І9а-в,а-в‘
БП»а1 ,На1 <г*’>
AcylofW )=Q ------«* Ас у ІОН /= О
- W -mia- -=<
Наї На1
. 20а і,г у 2Іа,в,в'
Асуі - С6Н5С0 (Іа), 4-СН3%НмС0 .6), 4-СГбН4С0 <Ів\ а.СІС^Н4г0(ІгХ Н4Г0 (Іл), С^і*,30г <2а'), 4-Сй3С6Н4К02 (2б0,
4-С1С6Н4502 (2т/), 4-К02С6Н4302 (2г). ’
Процесе і’ллогенурання продовжується приєднанням другої' молекули' галогену по хтнрп'.ної сполуки (19) з утворенням тригалогензаміщенох пикліл'йксонобоі' структури (20). Максимально гялогнкопаний продукт
хіноїдної <21) містить в ядрі 2 атома галогену. К* різницю від
О-аиияефірів І,4-бензохінонокскмів М-арілсульфоніл-І,4-(Іензохінон- 1 «еквтшїгя кзксшально галогенованоя сп^ туков мають 4- арілсульфоніл-iaii?o-2,3,5,5,f (б-гекоахлор-2-циг.логексен-І-они, бромуваі}ня закінчу-етздаз утворенням пентабронзаміщеного продукту.
¥ вкладку О-ацилофірів І^-бензохіношоноокскмів (1,2) розміри отеаіз хлору чи брому не впливають на глибину галогенування.
Будова циклогекоено_их сполук (ІГ,20) однозначно підт. зрдяена спектрами П!іР, ЙМР С, гоьіо (COSY)-, та г^терояде^нот чНЕТСОй) кореляції. Віднесення констант опін-спіновоі* взаємодії протонів tr, п сполук (18,20) харагг^ері.о транс-д?аксіально^ розташувати атомі з галогену (J56 2.7-3.0 Г^)
Acyl 02?=
Відщеплення галогеноводня від 2- чи 3-галогензаміпених цикло-гегссенозих сполук (18,20) відбувається стереоселехтивно з утворенням хіноїдних структур з атомом (чи атомами) галтецу в ирто-положенні до С=0 групи.
Структури; особливості О-ациле^ірів 1,4-бензохінонокспів та продунтив їх галогенування обумовлюють можливість існування їх у вигляді двох г.Е-ізомерів. На основі даних спектрів ПМР ідентифіковано г,Е-ізомери сюлук 5,6-діхлор-2-циклогексен-І,4-дтсн-4-(0-ац!тл-охсимів .а 5,б-дібром-2-циклогексєн-І,/1-діон-4-(0-ацилокоимів) (х8) (табя.ІІ. ’
Галогенування алкілзаміщених у хіноїдному ядрі 0-ацілзфірів хі-нонмонооксимів (3) завершується утворенням стійких дігалогензаміще-них циклогексенових сполук (22,24,26,28,30)
Спектральні дані свідчать, ио приєднання атомів галогену здійсняється по незаміданому подвійному зв’язку хіноїдного я ра (схеми 2.2, 2.3, 2.4, 2.5).
.сн, сп,
0^1
22а,б,я "За-в,ж (2.2)
СН,
За, б,«
Hal,
_____2^
АоОН
ОСО-^Х
-ННаї
’•0-" Hal
"За-в,л
Зз-к,р
Hal,
АсОН
«нЬ нКв1 °С0 W
-<Г\-Х -,nIal
СН3
Неї
-ОС°^>Х
<2.3)
2/,з-к,р
25з
їаблиця І
Хімічні зсуви (Iі, м.ч.) і конспекти спін-спінозс? взаємодії («Тз Гц) про? он ге циклогексеиового фрагменту сполук (18) 'розчин Е СВС1,0 БІД ТІІС)
П<ч13'аі
2 З
2
о&ец?
Т8е«б«в*,в
Е
^----------т.
ІОгрук-;
‘ ПІ)
І ХІМІЧНИЙ зсув, £ , к.ч. ] КССВ, Гц
№
спо-
луки
уи | ЛЦу *• |' » ! “557Т""ШГ".5'їТ~~Аа7Т“"' Н ? Н“ ! Ь ! }г І ‘ггз у. !т"ТГ" \ 26 ї 35! 5ь
г 4~С1С^Е4СО 0,53 6.97 Б, 47 4.33 10.5 1.2 1.7 2.7
в 6.33 7.44 4.94 4.45 10.4 1.4 2.0 2.8
2 3-01С6В,С0 6.64 6.9£ 5.51 4.41 10.4 1,2 1.8 2.8
Е 6,62 7.47 4.95 4,49 10.3 1.3 1.8 3.0
а б) с6н5бо? 6.68 7.54 6.37 5.02 10.5 1.5 1.8 2.7
Е 6.62 8.06 5.83 5.22 10.5 1.5 2Д 3.0
2 4-сісбн4еа2 6,35 6.92 6.53 4.55 10.4 1.4 1.6 2.8
В 6.33 7.® 5.07 4.62 10.6 1.6 2.0 2.8
І8а
186
І8а
І8в
Примітка: а - сигнали проявляються у вигляді ; убле* долетів; л - розчин і даС0-аб. ,
Зс ,т
Не'.
АсОН
сн5
V
її-
СН3На1ННа1 • ^С,1
=Г>*К
її
Наі 27с, т
СН,
сн.
и£к
ННі. ЛаІСН,,
осо/^ х
-Наі-
=ИЕГ
о-0=ік
^ 'ЧХЗСОн^>-Х
3 Зс,т
28с
сн.
Неї сн,
-ОС г
29с
(2.4)
2ка
.я^ оЛ» -000^.
' ИНа1На1СН3
, ЗОи
СН(СН,)
-Шаі"
Наі СН3
ЗІ пі
(2.5)
Дегід. o~злогенування спол?”? (22,24,28,.-’О) в умовах галогенування практично ке відбувається £зсф:і5ссван0 лита.при хлоруванні вихідного (За)]» Атсм галогену у монигалоген- гіоно(ді)алкилзаніщених хьноїдних спорках (23,25,29,31) розташований виключно в "рто-полоиенні де С=0 групи хінсГдного ядра,
Пр-.’ броиуваниі вихідних (3c,¿>) - 2,5-діалкілз u¿i і щених у хяноїд-, йому ядрі приєднання в*і ліі і брому моклиьі по подвійному зв’язку С^=С^ [сполуки (2ое,!?)], або по подвійному зв’яаг- С^=(£ [сі злуна (28с)1„ при хлсруваїїНі відповідних вихідних (Зс-у) виявлено лише прпцукт з бу^озо»,аналогічною бромоваяим слолукам (Г3с,ї).
З' іг;еплгкк/ галогзноводет принципово не мо^г'еє для сполук (25а,?)« В умовах реакції дегідріл,алогенуиі..гня для бремонгккх сполук
3,6-діизтия-5,п-пібром-2-цйх..сггксен-І,4-діон-(Оі-єщмяокси.Лз) (26с4?і вкязяегю yrDv^sicin зозідгтх епо~уя (3c,v), »обго відбулось зідшеп-гепня аагіівгь ЕШг моеєвзглї! Вг2 (дналогішії літературні відомості від-артнг).
їїа осігозе ^аяях 'пеиїрів ПМГ, двомірнигг гпекгргв гомо-дерноі' .-с-ре.тя^г? Í'CST) для сполук (24) оуло встановлено їх Існування як ov-
ПІСМ S,S-ÍSC'.ÍSpÍB. •
• jL ого/у^
0« ЬК ^ 0=/~\=ЇІ
„ НВг* ІШг «»ОХ НВг НВг
2 , в .
' 24з,к
Моно(ді)алкілзаміцені галигеновані сполуки циклоге.ісенової (22, 26.28,20), чи хіноїдної (23.29,31) будови, коли алк*льна група розташована в орто-полс ;енні до руни С=М хіноїдного ядра, існують у вигляді єдиного S-ізомєру зідносно цього алкільного замісника, ідо обумовлено стеричноя перешг'дою для реалізації" ізомера протилежної Z-конфігурації.
ILho-, біс-О-ацилефНи 1,4-бензохін ндіоксимів (4,6) .гідразини
1,4-беизохінонмонооксима (8) в реакцію з хлором та бромом не вступають.
2.2. Гідрогалогенування (і-ацилефірів 1,4-6, лзохінонмонооксіиів
Найбільш проявляється різи.іц у реакційній здаїлом! О-ашілофг-рів 1,4-бензохінонмоноокгимів та ТЯ^аігиених х:нон лінів при г дрогалогенув мні. Літературні дані свідчать, до вь.-слі..ок посліт.>в-них процесів гіярохлорування N-арілсульфоні л-п-хінонімінів та >; окислення утворюються ГІ-арілсульфснгл-2,3,6-трих;гор-І,і3 1-лзохінон-моноіміїш, при гідробромуванні отримано 2,6-, лбро.чпохідні хінонімікій.
Від: осно 0-аимлвЬі.рів І94-беизокІнонохсимів нами встановлено, що головну роль у ході реакційного прс.,есу • ідіграв розчинник.
При іроведенні гі прохлорува ня сполук (1) в середовищі енкалоні в на першому ступені реакиії відсувається переетеріфікація О-вцяйефїрів Г,4-бензохінонмонооксимів по механізму Sjju з утворенням бонзохінок-монооксиму. Далі галогеноводород peaгуе з бензохінодаоноокешеа» який в сепедовиид алканолів протонуєтіjh. Протонована ^оміжна частка ал-коксилтрується, ПІСЛЯ І.ОГ0 послідовно відбувається введення аТОМІВ галогену і бензольне ядго. .
Завдяки нвяві ТЕугок .рних перетворень п-нітрозофеноя-п-хіноимо-нооксим, згідно з літературними даними, могік ю допустити три пре міжних протонованих частки, виникаючих за схемою (2.6).
n п --'Н
0
о
(
н
0
1
в
(2.6)
МеОН
.Оїїе
-н20
Н20
АГ В
Метоксиг’рування коаного іону (А,С,В) може бути представлено Схемою 2 ?. Для мет ксилірованих форы (С(), (В1) теоретичні роз^чхун-'Н Я. . '
о
Л
II
НвО„ „о”
о
о"
ь
0
МеОН
но
он н +
но
н + / \
н
ЫеОН
UO А ОИе
н о
*2.7)
О
н
в
в'
- ІЗ -
іш енергетичного стану хокгв с.>ідча?ь про й.лщання рівноваг:! в напрямку структури (В )• _______^ ,
В везультаті приєднання периог молекули НГІ до п-хінонмоно^ксиму отримано й-хлор-^-алкоксиарі лгі дшксиламі н (32). Далі відбувається приздні ш другої иолзкули КСІ з утворенням 2,6-діхлор-4-ьлколксиаріг-аміна (33) (exsaa 2.8). Будова сполу" (32,33) доказана спгнтрами ШР, ¿4, даним'-' елегантного аналізу. .
ОАІЬ ’ СШ
Іа.б <2*8>
МеОН ^ГХ!1 -И90 СЗ/^Г^ <Ь
. ■ ГЇНСН * ШІв ■
33 33 "
Брсизаьішені сполуки в рз.—хльтаті рез’-ці? г ,ггіобро;.:уЕань.< отримано при проведенні процесу в оптовій кис. юті* перший етап чеакціі' вішеякх (1.2) з ацилірувшчія оцтової кислоти по механізму Ь % нітерг.гушгали даиимк карбонові н..олоти иояуть вступати п г.}акцію зб-итп^ зі ^кяадншя ефірами. Реакція оборотна. Для зсув* рівноваги у напрямку продуктів решті Г олактрофільні реагенти повиті* буті ефіра-кк ©колів, так вк а результаті утворюетьсг кі.гоі. (в нашому випадку з'являється сполук? з катоикоо групою, ?обтг 0*\_/д1уСН).
Далі, як і прїз гідрохлоруваїші, з бромоводне^ою кислотою «еьі’уе бензохінонмонопксим (схє«а 2.9).
ОН ■ ОН '
Іа,б,Ш (¿.9)
АсОН ^Зї’ ~Н„0 Вг'^г' ВГ
шіон • ^ їга2
34 35 ,
В"зслідок прпднаніія першої молекули НВг отримано З-бром-4-гід-роксилеиінофенол (341. Кінцеви!» дібромзаміщений продукт е 3,5-дібром--4-амтчофокол (35),
..,3, Реакція О-ацилкрірів 1,4-бокзохінокмоноокеимів з ці.* лопента, .геном
Літературні д&,.і свідчать, що похідні п-х;чотмініа е античними дієї філами. Внаг^ід^к прорчдеіюі* н-чіи оєанціі' цк лслрисднаниг з • :к-допенталгеном отримано тріщин..Д'* .2.1.0^» ']унд«ка-/,9-г' єн- 3,6—-чіом--б-(О-ацилоясими) (35,37). За д^по гоп даних -‘їй5 С, ПМг в'ль'.^сно тримані спол-чи яо структур (г)-ендо конфігу*'іціі .схг"а 2.іо).
Іа-Бея
и
О
и
(2.10)
Зб,и
0
3. Вулканізуюча г ;тивнтсть похідних хінонмоно- та -діоксимів т> СКД„ біологічні дослідження на пестицидну активність
Синтезов ні нами "охідні хінонмоно- та-діоксимів (1-9,12-17) виявили вулканізуючу активність в СКД. Наі.оільш ефективними агеьга-ми показали се1е моно-О-ацилефіри 1,4-бензохінондіоксиму. Дослідження ізулка-'із^ючоі' активності проведено спільно з ке4-дрс"1 їехнчлогії е астомерів Дніпропетровського державного хіміко-технояогічного університету. С.ин із складів гумової суміші з біс-О-ацилефіром-1,4--бензгхінондіоксиму упрова; .тене на придприємстві "Букакс-Баятік--Сервіс"«, .
Внаслідок первинного ск^инінгу сполук (І-17) на інсектоакарг-цидну "’а фунгіоактеріцидну активність айбільш ефективними пестіц -дами показали себе Ьі с-О-амлефіри 1,4-бен'охінондіоі :иму =га солі
Х'НОНМО^О- І -ДІОііОИМІВ.
1. Здійснено синтез О-ацилефіріп 1,4-бензохінонмонооисимів, {•оно-О-ациле^трів 1,4-бензохінондіоксиміве біс-О-ацилефірів І,+--бензохінондіоксимів, ароілі ідразонів І,4-бє ’зохінонмонооксима, ароілгідраз^ів О-ацилефірів І,'“ -бензохінонме :ооксимтч, солей хінонмоно- та -діоксимів, 1,4-бензохінондіоксимів та 1,4-нітрозобен-гг/іів. Більша частина сполук синтезована вперше.
2. На основі вив*: ¡ння спектрів ЯМР доказана просторова конфігурація ряда синтезованих сполук. Вперше досліджено мас--спєктри ефірів 1,4-бензохіноі :оно- гп -діоксимів, гіяразонів 1,4-•бесзохінонмоноопт.у, 1,4-бензохінондіоксимів та І,4-дінгтризо-бензолів, внаслідок чого запропанован., шляхи фрагментаг'х молекулярно. о та де ;ких проміжних іонів.
. 3. В результаті ьлвчєикя реакції галогенування О-ацилефірів
І,4-бензохіноньюнооксимів доведено, що хлорування та бромування підбувається шляхом пр;.»лнання ЬаІ^ - відщеплення .ННаІ.
Висновки
Приєднаніл молекул галогені алкілзаиіщеі::« у хіноїдному ядрі О-ацялефірів 1,4-бензоу* ноноксим і в здійснюється по ^заміщеному подвійно: у зв’язку хіноїдного ядра з утворенням стійкої' циклогек-сеиовог структури.
4. Улясшальн гаяогенованин продуктом «ноідноі будови пля нззамігке. х у хіноїдному ядпі ефірів т,4~бензохіноноксимів ь ді галоїдна сполука, для аякілзаміщених у ганоїдному ядрі О-ацшпфірів
І Ф-бзкзохі..снспснуів - нсногалоідно похідне. ,
5. Встановлено, цо дегідрогглсгзнувштп га; лгензатпіени.* цик-логсксгмовкх спол’^к е високостереосе^^ктивний процес, насг'до: чого етом галогена елімінує вихлхгчо з мета-положення де карбонільно? групи.
6. На пі, ставї вивчення спектрів П.'Г\ ЯМР О-ациляфірі-
, І,4-б9іізояінонтчоокскмів, ыоно- ?а біс-0-''цилгфіріи 1,4-бензохі-нондіскгк;«ів9 продух?!з галогенування О-лцилефїрг І,4-б',нзохі..он-
МО!ЮОКСК!<ІЗ ЕС7І,.<0ІЗЯЄ1,'3, ^0 рЯД ЕПЗ ПЄрЄЛІЧЄШ!Х СПОЛ} ХСГ ’G у
вигги ді с; міпі з»В-ізомерін, або у вигляді єдиного і sot іру. Процес 2,В-ізсмерізаці? но підбурюється, „відмить про високий dap'яр іявереї* атоглу азоту Q-.чцилефірів хіион"ке7Мгв та п; здукт‘ в їх реакцій, .
і О-ацилефг^ї І »4-бензохгнонаі>симів з алкільним замісник м в орто-полошніг! до ініниої групи хіноїдного Я”ра існує виключно у чигляді єдиного їзомера Е-конфігураціі\ що обумотено сторичними перешкодами для реалізації їзомера протилежної z-кокфігурацгї.
7. В результаті вивчення спектрів ПМР доказана наявність 2,г--ізомерізаційних процесів у р' тоннах На, К солей хїнонмонооксимів. Солі хінококсиміj з анкільнини замісниками в хіноїдному ядгі ¿сну-нують в єдиній ізомерній Е-кокфігураціі' відносно алкілі юго замісника. U, Na солі хінондіоксимів' е сумішшю 2,Е-ізомерів.
8. На основі вивчення реакції гідроплогенування 0-ациле*їрів
І,4-беіізохїнонмоноокскма доведрча її суттєва різниця від гїдрога-логенуваны» Н-заміщених хїнинімінїв, для г:их гідрога-огемуваняя перебігав по загальн відомій схемі 1,4-лриеднання l орієнтацією галог ну в op л-по-’ож^ння до карбонільної групи. Д^ка зно, що ,грм гідрогалогенуванні О-ацилефїрїі І 4-беизсхінонсксиміт ро^чиї ’ис приймає активну участь в процесі оег ції : в алк^нол-'Х відбу ¿агтьс і н першоыу стугоні реакції ггдрогалогонуьання прчєєтє гфі"ацїя ефіру 1,4-бензгшноноксиыа по механізму в оцтоь.й кислоті, ио^-
ливо, іер^оігаб і. ,илірування оцтової кислоти.по механізму 3^ 1, внаслідок одного чи другого процесів утворюється п-хінонмоноок-скм, який дпі реа.уе по скчмі І/ приєднання (з попереднім ал-кокеилірува.чням у в.,ладку ачканолів). На підставі даних ПМ° до-ве; ;но, що п- ідуктом реакції' Лдрохлорування в алканолах є
2,б-діхлор-4-алко зіаріламін, реаі .діі гідробромування в оцтовій ..ислоті - 3,Б-дібрсч-4-аріяамін.
9. Дослідження пеакціі’ О-ацилефірів 1,4-бензохіноноксимів
з циклопеіігадленом пг-азаЛк., що пролуктом є тришкло [6.2.1.Цр*^]-.ундека-4,9~дієн-3,6-дгон-6-(О-ацилоі-скм) (г)-ендо конфігураіт1і".
10. В силу функціональних особливостей (не можливість відновлення в умовах вивчаємих реакцій) О-ацилефіри 1,4-бензохінон-діоксма в реакміі' хлсрування, бромування,ггдрогалогенуваніія не вступа, л>. Вплив дв:х О-ацияефірних г. уп на реакційноздатнісгь хіногдного подвійного зв’язку має слідком неможливість реакції' циклоп; леднання чля даних сполук.
11. Ви-чено вулканіз- дійну активність в СКД ефірів п-хінон-
діоксимів, і йп солей хінонмон'-- і -діоксимів, Показана . ефективчсть як б„ лканіз, лчих агентів в 'Щ О-ацил фірів п-хінон-діоксимів. °лик із складів гумовою суміші з біс-О-ацилеіріром--1,4-оензохі; ідпіоксима впріваджено у виробництво : ісоковольт-ноі'. гум к на пркдпричмстиі "Бунакс-Балтік-Сервіс”« ,
12. Вивчено пестицидцу активність О-ацилефірів 1,4-бензо-хіноьк нсо^симіб, моно-О-ацилефірів 1,4-бензохінонціокскмів, біс-О-ацилефірів І і-бена-хінондіоксимів, ’ідразонів І94-бензо-хінонмон:. лссима, М, Иа, К, С , йп, А1 сол^.і хінон1 оно- і -діок-симів. Показано наявність інсектоакаріцидноі- і бактеріцідноі' активності.
пснорчі результати дисертації ьакладено в таких публікаціях:
1. Аі еенко А.П., Глиняная Н.М., Пирож,нко В.В. Хлорирование и бромирование О-г^иловых эфиров 1,-*-бензохинонмоно- и -Д1. кси-мов // 10рХ. Ь93. Т.29. Еып.7. С.І'08-1411.
2. Ав;: енко А.П., Глиняная Н.М. Масг спектры О-ацилэфиров п-хин ішонооксимов , / Сс. .Вопросы химии и хим.технологии. Изд.
"Основа" при Харьковском ун-те. 1992. Вып.97. 6.8-12,
3. Адп.се..ко А.П,, Глиняная Ч.М. Масс-сі! чтри моко-0-аци"~ эфироз П-ХИНОНДИОКСИМО" // Сб, Вопросы химии и хим.технологии.
Изд. "Ос ова" при Харьковским ун-те. 1992. Вып.97. С.13-18.
4, Авпеенко А.П., Глиняная Н.М. Дейст^че зс .-ра на 1,4-бе’гзо-хинондиоксимы и мр "с-спектры 1,4-яинитрозобгчзолов// Депонир. в УкрИНТЭ/ 2.10.92. $ 1557-Ук 92; 0ибл,,огт' .указатель ВИНИТИ.
1993, № J., б/о 200. .
5» Ав^енко А.П., Глиняная Н,М., Гриб U.K,, Пак-'сюк Т.Д., Лро-орчук Е.А,, Емлина Л.Г. Пес?”ци,внда свойств некоторых производный ГККСКІ40Н0- И -ДИОКСИМОЗ // Де.-ОНИр, В ПГБ Укр: 1Ны. 18.10,93. » ЗОЗВ-Ук 93.
• 6. Авдеенко А„П., Глиня! \я H.H. Маес-спекгрн ароилгиг->азонов
1,4-хкнонмоне jKCKms // Депонир, в УкрИНЛИ 14.12,°2. К» 1935-Ук 92;
Библкогр. указатель ВИНИТИ. 1993. № 5, 6/с 498,
7„ Авдеенко А»П., Глиняная Н.М., П..рож9НКо Г.В. Хл'-іировалие и бромироэанш ь-ациг фироэ 1,4-6 язохиноныоно- и -ди^ксим // Депо.лф, УкрКНТЭИ 14.12.92. № -939-Ук 92; оиблиогр. ^хазатель ВИНИТИ. I993i № З, б/о 5^. -
8. Авдеенко А.П. „ Глиняная H.H. Масс-с ;е*. :рь 1,4-бензихинон-
диоксимоэ // Дэпониг. я УкрИНТЭИ I4.I2.J2, I? 1939-Ук V,2; Библі'огр.
’ указатель ¡ЗЙИиИ. 1993» J? 3, б/о 497.
9. Авдеенко А.П., Глиняная Н.М. Ыасс-сьектры б"а-0-ациг фиров л-хиноцдиоксимо„ // Депонир. в УкрИНТЭИ ^9.32.92. № 2075-Ук 92; Библиогр. указатель ВИНИТИ. 1993. № 4, б/о 202.
10. Авдеенко А.П., Глиняная Н.М. Масс-спектры ^-рцилэ^ироя
п-хинонмоноокси»«ов // Депонир. в УкрИНТЭИ 29.12.92. № 2079-Ук 92; Библиог^. указателе ВИНИТИ. 1993. 4, б/о 2С6.
11. Авдеенко А.П., Гльляная H.H. Масс-спектры моно-0-ацид-эфиров п-хинондиоксимов // Депонир, в УкрИНТЭИ 29,12.92. Р 2QÖQ--Ук 9Г Библиогр. указатель ВИНИТИ. 199о. № 4, б/о 20?.
12. ..вдеенко А.П.« Гли*.лная Н.Г , Калиниченко Б.Н, С ли хи~ нонмоно- и хинондиог лимої Синтез и вуг-а..изационне~ активность в СКП // Kajr-'K и иеэина. 1994. № 3. C. I5--24.
13. Глиняная Н.М., Авдеені.о *.П. Масс-спектры -хи-пнм iu-оксимоб и п-хинондиоксимов // Вс^со ІНЗЯ конфе^нцг ■ по ХКМЙІ'
. люноЕ и хин( :,пнах соединений. Красноярск. І9°І. Т іис" докли-доц. Ноупс:]бкрок. 1991. С. 117.
14. Глиняная Н.Ы. , Авдеенко А.Л. X. жирование и бромироваше —окси«ог // ж Уі.раі'нсмса конференція з органічної ХГМ'І. Тези доповідей. Тернопіль. 1992. С.237.