Исследование в области хинонмоно- и хинондиоксимов и их производных тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Глиняна, Наталия Михайловна АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Днепропетровск МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Исследование в области хинонмоно- и хинондиоксимов и их производных»
 
Автореферат диссертации на тему "Исследование в области хинонмоно- и хинондиоксимов и их производных"

р Г Б ОД

2 2 АВГ йМипаивоная дешмй уніввгаяет

' <

• , I

Н* правах рукопису

ГАЛИНА' Щталін Михайлові!**

ДОСЯЩЕННЯ В ГАЛУЗІ ХІНОНМОНО-! ХІШіЩІОгССЙМЇВ ТА ІХ ПОХІДНИХ

Спеціальність 02.00.03 - органічна хімія

Автореферат дисертації’ на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних науі-

Дніпропетровс^к

1994

Лисертаців в ¡рукопип

Роб.ода виконана в Донбаській державній машинобудівні* академіі'.

Науковая «грішник; «ацпддат кімічнйк наух., доцент '

йвдв .кжо ішттій Шея^ови»

Офіційні агоиеит:

І Доктор кіаічні к наук, професор Нарком Фімедр Іванович 2. Кацдідат хімічних няук, доцега? Чмиленюо ЗСвсяш Степанівна

Провіяла орггіНіЗеціяг Донецький ¿«сїитуїг фіздасе-органічног хімії

•2а вугтжіші' АН ІЬраііш» ¡и-Докецьк

V

Закис? .віябуадться І99^оогс" о годині

т зпсія&ияі сзещшітшюї жжої рада К 063.24.01 Дніпропетровського ^егогаашзго згйї^рзйшї^ за адрес сю: 320625, іг.Дніпро-иетравсь^-Ю» ИОТ5 нр.Рагаріна, 72, Дніпропетровський державний університет, кімп'-шй факультет, корп. 16, ауд„ 204.

З ди'-ертацієв можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського державного університету.

А*л ¡реферат розіслано і/ікС'/І-МЛ- 1994 року.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

Мала ?.В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ ,

Актуальність роботи» Гі-оксизамп jhí хінояімгнь відомі майже століття. Достатків досліджена структура хіиоьоксимів та їх похідних. Однак реакційноздгтність, ововМЬо похідних хіноноксимів, практично ¡¡е вивчалась.

Серед представників Яінонмоно— та хінондіоиоимів і їх похідних знайдено представники( відзначені цінними властивостями, і.априклвч, вулканізаційною йКТИВНІЄТй. Хінонмоно- та хінонді ягчми, ефір1’, солі хіненмоно- та ХІНОНДІЄКОйміь, крім того, виявляють інсектицидну, ака-ріцидну,'фунг{ПНДИу ікчивність, -еякі представники а*’илгідразонтв хі-ноноксйїйв вияялдать иитостаткчний та б. ;<т&,лостатичний ефекти.

lías Й9ЛИК0 значення синтез нових похідних хітнмоно- і хінонді ок-6Hff9i СііЗИТрЯЯЬні дослідження структури, зокрема 1ШР, ЯМР та мас» -егшктромзтричні, та вивченн" реакційної спроможності нз ’ гжкладі ре-ОЯц! Й ГйЛогекуваннг, гідро галогенування т- циклоприєдкаи т для оци,.ефг-рій h-Síhohkoho- і -діоксимів. Має та коте практична значення досліджг -Hit вулканізаційної та пестицидноі' активності синтезог-иих сполук.

Мета роботи. Синтез, вивчення будови і реакційної' здатності похідних П-XÍHOHUOHO- І -ДІОКСИМІВ, зокрема З Ю ром* бромом, гідрогалогеї!’ ми та циклопентаді єно?*. Дослідження вулканізаційної активності в СКД та іневктоакаufцидноі' і фу>!ггбакїеріцідної активності. '

Наукова новина. Синтезован ряд нових похідних хіионояеимгв: О-ацилефіри І,4-бензохінонмог юксииіп, моно-О-ацилефіри 1,4-бензохі-нондіоксимів, біс-О-ацилєфіри 1,4-ббнзс/ХінондіоксиміР гідразоии 1,4--хіконионооксимів, гі драпни О-ацилеф'рів І,4-бензохінг-'ШЖогжсимів, солі Хінонмоно- і хінондіокекмхв. Вивчено спектри 14. ІШР, fííáP іас та мос-епекгри багатьох вищезазначених сполук.

Вперше вивчено реакцію хлорування О-ацилефірів '1,4-бензоххнонмо-нооксимів. Запропанована схема реакції, лої.азана dyj. joa продуктів хлорування. Вперше вивчено реакцію бромування 0-ац:ілефгргв. 1,4-бензохї-нонмонооксимів. запропанована схема реакції, доказана Судова продуктів Зрошування. Вперта вивчено реакцію гідрогалс*<?нування О-аиилефіріп І,*1--беизокінокис -осксимів. Запротшкована схема реакції, доказана будог^. продуктів ггр'огалогекувгжия. Бперше здійснено ц. ;лоприелняннг иикло-ленталіецу до ft-ацилефіріз 1,4-бензохінонмонооксиміз, встановлено зтр;'.<туру аддуктів як Z-ендо ізомерів. Для р? ідіг с сполук та прогсух-гів вищпас.аачекик реакцій встано-. .єно просторову конфігурімгію.

0В25ІИ“1>2_іФійІ£І'&• Досліджено вулканізації у активність п 'Л

золей ХІНОНМОНО- І -ДІОКСИМІВ, MOHO- ’ бІС!.-|!ГрІВ І,-«-бЄНЗоХІ!Г ЯЛІ

•іів. ЗнчЯяено ефективні вулм...,ізуючі агенти. Один іт оклалі ч r,, v ; ■. зумї'зі вир: йппжено j чиробїікіггзо.

Проведено первинний скринінг ряду синтезованих гпожук на пестициде активність. Серед . ослідженкх сполук виявлено афективні фунгі-бактеріцидні та гкоекгоакаріцидні препарати.

Апробація робої.і» Основні результати роботи доповідали^» ка Всо-поюзній кснфзоеицяі's хімії хінонів і хіноїдних сп яук Сій,Красноярськ 1991 п.}, на ХУІ •укра'тдаькі; конференції а органічно? хімії (и. Тернопіль, І9С2 p.).

Публікації. По матеріалам дисертації опубликовано 14 н^кових праць. в тому чисяі: І сгатті, В депонований рукописів та тези двох доповідей на «оиферещіі.х.

СМсяг роботі.. Дисертація викладена на 171 сторінці друкованого тексту, складаємо« si вступу, б гл»в„ висновків, списка літератури з 188 дверея та додатку, містить 35 маланків, 55 таблиць.

Э11СС РОБОТИ

І. Синтез «ОХІД..ИХ хінонмоно- та -діоксимі«

Хінонмоно- та -діоксимн і їх похідні відносяться до класу К-ок-сизаніще^их хінонімінів. Присутність кисно в складі замісника біля атома азоту хіноніміна викликає значні зміни у реакційноздатнооті хі-ноноксимів у порИнені з хінонімінами.

В зв»пі .у а привченою метою нашого дослідження синтезовано сліпуючі похідні хінонмоно- та -діоксимів: О-ацил^ $іри 1,4 бензох^нон-монооксиміг (1-3), Moi.j-O-ацилефіри 1,4-бензохінондіоксимів (4,5), бІс-О-ацилефіни 1,4-бензохінондіоксииів (б,?), гі^ азони 1,4 5єнзо-хінонмоноокекма (8), гідразони О-ацилефірів 1,4-бензохі ношоноокскыа (9\ 1,4-бензохінондіоксийи (10), 1,4-дінітробензоли (II) і солі хі-НОНМОНОт- ТП ~ДІОК''ИМІВ (ІЯ-І7).

Іа-п 2а-г

X = Н (а), ' СН3 (б), 4-Cf (в), X » Н (а), 4-СН3 (б), 4-GP (в),

3-СР (г), °-С£ (д), л,4-(СЕ)2 <е>, 4-Н0г L)

4-Вг (ж), 2-Вг <з\ 4-І їй), 4 ? n V

_ b -

ця („>, ,-»o2 <я), 3-»ог ы. щ S.!M'

CIlWHgK (щ-э), С(сн3)3 (ю,я,Х-<Г-; W я H (а-э), С(СНз)з '(ю,я,^ - o )

2-Й02 Íh)

0ЬЙ-ОН=О іто-й-О

5a-в

X = H (a), 4-CH3 (б), 4-CP (в)

X'O'S02CÍÍO“ÍÍ02S02“O"X

7а-в ' .

X = H (a), 4-CH3 (U, 4-G£ (в) (K)f г.м0^ (л), 4-

3f4,5-(CH¡0)3 (и)

6а-н

X « н -д), 4-сн3 (б4-се (в), З-Cf (г), 2,4-(C?2J2 (Д>. 4_Вг (е)*

2-Вг te), 4-Р (з), 4-110« Ьі), 3~И0г

■Al Um ’

Ы,

0

^Г\-С-НЯ-Я=/=)=Н0Н X 0 /=гч И /"Vv

\=/ '—' ЬНО-С-' ^

8а-в \=/ '=з/

X = H (а), 4-СР И), З-c? (в), 9а-к,м

3,4.«.)* W. г-вг<д>. мю, Ш ;of ы’Л-'он (е>

0 /=* н /-Л У = Н (а-e), 4-СЧ3 Ы, 4-С? Ы,

Г^^С-ОТ-В=\_}=В0-С'\и)1/"г 4_р (и,К,, 4-И02 (м)

9л ■ • у

л ОНЧ0-1

нон=0=

-но

нон

X

10й-г Иа-г

X . Н (а,б), U3 (в),сн(ин3)2(г); X = H (a,б), CH3 W, CH(CH3)2 (г);

У а Н (а), СН3 (б-г)

У = Н (а), СН3 (бгг)

н-ом

»

о

12а-н

(-<я«^3,В0*)А«

X

15а-д

ЫОНЦ =НОМ

ГЛ'

1ба-и

1?а-е

Вудова синтезованих сполук дорезана за допомогою даних елементного аналізу, вивчзншш спектрів ІЧ„ ПМР, ЯМР *%. Спектри ПМР и ЯМР ІЗС, иис-спекїри шіе} ;е досвідчено идя ряд? сполук (І-II).

За даними спектріь ПМР, ЯМР Еотанозлено, сю вивчені О-ацик-єфіри І,4-<>ензо>сінонмоно- ге -діоксимів представлені суміш» 2.2-Гізомерів Високий бар’єр інверсії егоаа азоту О-ааміщвних похідних хінонмоно- та -;лоясимів о перешкодою процесу ізомерізаціт' у роэчк.шх

тамування в ^..т~поанції відносно заміснк..а біля імінігого е?онв азоту.

Ллн’лзаніиені у хіної/шоиу ядрі О-ацилєфіри І»4 1ензохгнонмона~ оксиму (3) ісіфіоть т:т у вигляді анті-ізомеру, коли алкільвдй зенітник розташований в орто-полокенні біля С=Н гчупи.

Проте наява процесів г,Е-ізомерізації встановлена у розчинах сокей (12), які ке мають алкіяьних замісників у хіноїдному ядрі. Про ізомерізаці !и* процеси сві; ‘дать уширешш сигналів протонів у спектрах Ш1Р даних сполук, а також зміни в спектрах ГШР пр& температурних до-сятаженнях. Так при підвищенні температури відбувається зливання сигналів віпповідних протоь*.в. Сигнал протонів І?» (5.69-6.09 н.ч.),

розщеплений ь дублет дублетів при 2Э7К, приймав вигляд, дублета при 5.97 і ч. з підвищенії..*! температури до 2еОК.

Солг аЛКІЛЗАН- іених у хіноїдному ядрі хіионмоноокс; ІІВ присутні ь вигляд-' єдиного Е-ізомеру відносно алкільного заміснк.,^. ¿іі, }{&-Солі хікондіОКСИМУ (14/ є сумішшю 2,Е-ізомерів. Процес г.Е-гзомері-заціі' не відбувається, як і для 0-іцилефіріь 1,4-бензо.лноноксимі».

мослгикено ..ас .пектри л-бензохінондіоксимів ^0), а також і.о-хі.шшх хінонноно- та -пгонсимів (1-9). Встановлено, то заміна атома кисню хінони на одну чи дві оксимні групи суттєвим чином впливає на п.мч*пінку хіноілних сполук в умовах зняття мас-спектру. Жоден з ві-и-мах і'.п::гямків розпаду молекулярного іону, характерних для п-хіно-■ . гякі:х як: гоглідогії.; оломінувзння двох молекул СО з утворенням

Е

З

г

Е

12

відповідних перегрупованих іонів, розщеплення молекули "пополам", елімінування ацетілену не відбувається. Для вивчених сполук не зафіксовано утворення іонів [М+2]*’. ,

Найбільш характерна картино фраі.лентагЧ' молекулярного іоні, О-ацилефірів 1,4-бензохіноноксиму відображена схемою І. '

*»<>Л '*— 0°1+ —Ч>1+

ra/z 123 M+'.s Іб ,^п/з 241_ - т/ & 107 -СО т/г 80

«^oLt-ж <%о^ -ж. яі^іоні" го-ср*'

т/з 120 а/г 119 m/s 136 га/а 79

|-со 4-СО

-¿É1L сяот^фтГ

Ія/в 65 и/з 91 m/s 108

В мас-спектрах сполук (І 2,4-7) присутні малоінтенсні іі піки молекулярних ІОНІВ, Щ'Т свідчить про низьку '■’ІЙКІСТЬ молекул цих сполук до електронного удеру у протилежність хінонам, які мають стабільні нолекулярні іони, що часто домінують б мас-спектрах. Гійбільш характерний процес розпаду молекулярного Іону ефірів ХІНГ'НОКСКІїу зумовлено готеролітичним розривом зв'язку С-0 (для сполук І), або з-о (ля сполук 2) з локалізацією позитивного заряду на АгСО групі. Можливий та-кок розрив зв’язку М-0 з притопуванням обох фрагментів, в результаті чого з'являються іони п~хінонмоноіміну с n/s 107 і відповідної ароматичної кислоти. Фрагментація ' она |[Агсооя]+' г:дпозідає. літературним даним. Розпад іоні в АгСО+ в більшості супроводжується зикидом молекули СО з подальшим еліміну знням Для АгСО* з одніє нітрогрупою

Лл,м,н) характерне іГ елімінування ,

jl -но5 . -,А • '

2(з,4)-ио2с6н4со+---4- [СуІІ^о]

ш/з 150 п/г 104 ’

Для сполуки (Іо) з двома нітрогрупами елімінування.молекули СО відсутнє, але спостерігається послідовний відрив двох мг іекул KOg.

Д..Я моно- та біс-О-ацилефірів 1,4-беноо: іноцпіоксиму у картині фрагментації молекулярного іону додаються шляхи розпаду, зв’язані з . наявою незаміш»?ноГ ефірної групи =ШОН, або з дру ою О-ацилефірчою групою =МОАс відповідно.

Вивч'-чо мас-спектри І.^-бензохінондіоксиміч (Іп) і І,’-дінітро-зобензолів fТІ), які є проміжними ’'четками як іон-радикали у картині доагментаціі‘ всіх раніщо досліджених сполук. Вияр-єно, що молекулярні іони сполук (10,11) надзвичайно с"ійкі до електронної о удару -їх піки є максимальними п мас "пектрах як при т2, так і при 70 еВ.

_ Я -

Нами були досліджені такон мас-спектри ароілгідразонів 1,4,-бан-зохіногчонооксиму (8). Лк i у випадку сполук (І,2,4-7) молекулярні іони арбілгідрааоніч І,4-бензохіионмонооксиму не стійкі до електронного удару, Найбільш '■арак^ерн..ми процасамм розпаду молекулярного іона е: гетероліїїгчний розрив по зв’язку С-Н з локалізацією позитив-логс заряду лише на ароільній групі; розпад по ¡..з’язку H-N о локалізацією позитивного заряду на хінонокскнному залишку. Всгановяечо такок наяву "икида атома поту з колзкуляркого нона і утворення пе-регругіованного іону для сполук'(^а,в,д).

2. Реакцій!.а здатність Q-ацияефірів 1,4-бензохінскоксшів

. В літературі відсутні іідомосЛ про реакційну здатність О-ароіл- | та 0- ріисульфонілефірів т,4^бензокіноноксимів, зокрема в реакціях 1 хлорування, броаувашш, гідрогаяогзнуванил та циклоприєднання. Вивчення цяк реакцій дя" К-окешохідних хіионімінів випливає інтерес в зв’язку с т-ш, еіо їх поведінка у даних реакціях (осооливо npäü гідро-галогенуванні) »ас значні особливості у порівнені з пеакційноздат-ністю Іч-замікених хінонімінів.

2,1. Галогенування О-ацилефірів 1,4-бе:'ЗОХІнонмоно- та ,

-діоксимів .

Реакція галогенування (хлорування, бромупння) сппдук (1,2) про-; тікає по схемі приєді-r .ння молекули галогецу до подвійного хіноїдного ! г>п«язку з утворенням дігалогензЕШщенох циклогекспновоі' СПОГ'КЙ (18) І та наступним елімінуванням від неї галогеноводню, внаслідок чого утворюється моногалогензамхнюний у хіноїдному ядрі О-ацилефір 1,4- ,

-бензохінонмонооксиму (19) (cxi'Ma 2.1).

„halHj,.-, Hal

Hal- "M /==< Halo

Іа-г,л ,2a'-rV---Аоу10й=^____^=0 —jgfci** АсуЮН=<^_^=0 .-

І8а~. .л.а'.в^г' І9а-в,а-в‘

БП»а1 ,На1 <г*’>

AcylofW )=Q ------«* Ас у ІОН /= О

- W -mia- -=<

Наї На1

. 20а і,г у 2Іа,в,в'

Асуі - С6Н5С0 (Іа), 4-СН3%НмС0 .6), 4-СГбН4С0 <Ів\ а.СІС^Н4г0(ІгХ Н4Г0 (Іл), С^і*,30г <2а'), 4-Сй3С6Н4К02 (2б0,

4-С1С6Н4502 (2т/), 4-К02С6Н4302 (2г). ’

Процесе і’ллогенурання продовжується приєднанням другої' молекули' галогену по хтнрп'.ної сполуки (19) з утворенням тригалогензаміщенох пикліл'йксонобоі' структури (20). Максимально гялогнкопаний продукт

хіноїдної <21) містить в ядрі 2 атома галогену. К* різницю від

О-аиияефірів І,4-бензохінонокскмів М-арілсульфоніл-І,4-(Іензохінон- 1 «еквтшїгя кзксшально галогенованоя сп^ туков мають 4- арілсульфоніл-iaii?o-2,3,5,5,f (б-гекоахлор-2-циг.логексен-І-они, бромуваі}ня закінчу-етздаз утворенням пентабронзаміщеного продукту.

¥ вкладку О-ацилофірів І^-бензохіношоноокскмів (1,2) розміри отеаіз хлору чи брому не впливають на глибину галогенування.

Будова циклогекоено_их сполук (ІГ,20) однозначно підт. зрдяена спектрами П!іР, ЙМР С, гоьіо (COSY)-, та г^терояде^нот чНЕТСОй) кореляції. Віднесення констант опін-спіновоі* взаємодії протонів tr, п сполук (18,20) харагг^ері.о транс-д?аксіально^ розташувати атомі з галогену (J56 2.7-3.0 Г^)

Acyl 02?=

Відщеплення галогеноводня від 2- чи 3-галогензаміпених цикло-гегссенозих сполук (18,20) відбувається стереоселехтивно з утворенням хіноїдних структур з атомом (чи атомами) галтецу в ирто-положенні до С=0 групи.

Структури; особливості О-ациле^ірів 1,4-бензохінонокспів та продунтив їх галогенування обумовлюють можливість існування їх у вигляді двох г.Е-ізомерів. На основі даних спектрів ПМР ідентифіковано г,Е-ізомери сюлук 5,6-діхлор-2-циклогексен-І,4-дтсн-4-(0-ац!тл-охсимів .а 5,б-дібром-2-циклогексєн-І,/1-діон-4-(0-ацилокоимів) (х8) (табя.ІІ. ’

Галогенування алкілзаміщених у хіноїдному ядрі 0-ацілзфірів хі-нонмонооксимів (3) завершується утворенням стійких дігалогензаміще-них циклогексенових сполук (22,24,26,28,30)

Спектральні дані свідчать, ио приєднання атомів галогену здійсняється по незаміданому подвійному зв’язку хіноїдного я ра (схеми 2.2, 2.3, 2.4, 2.5).

.сн, сп,

0^1

22а,б,я "За-в,ж (2.2)

СН,

За, б,«

Hal,

_____2^

АоОН

ОСО-^Х

-ННаї

’•0-" Hal

"За-в,л

Зз-к,р

Hal,

АсОН

«нЬ нКв1 °С0 W

-<Г\-Х -,nIal

СН3

Неї

-ОС°^>Х

<2.3)

2/,з-к,р

25з

їаблиця І

Хімічні зсуви (Iі, м.ч.) і конспекти спін-спінозс? взаємодії («Тз Гц) про? он ге циклогексеиового фрагменту сполук (18) 'розчин Е СВС1,0 БІД ТІІС)

П<ч13'аі

2 З

2

о&ец?

Т8е«б«в*,в

Е

^----------т.

ІОгрук-;

‘ ПІ)

І ХІМІЧНИЙ зсув, £ , к.ч. ] КССВ, Гц

спо-

луки

уи | ЛЦу *• |' » ! “557Т""ШГ".5'їТ~~Аа7Т“"' Н ? Н“ ! Ь ! }г І ‘ггз у. !т"ТГ" \ 26 ї 35! 5ь

г 4~С1С^Е4СО 0,53 6.97 Б, 47 4.33 10.5 1.2 1.7 2.7

в 6.33 7.44 4.94 4.45 10.4 1.4 2.0 2.8

2 3-01С6В,С0 6.64 6.9£ 5.51 4.41 10.4 1,2 1.8 2.8

Е 6,62 7.47 4.95 4,49 10.3 1.3 1.8 3.0

а б) с6н5бо? 6.68 7.54 6.37 5.02 10.5 1.5 1.8 2.7

Е 6.62 8.06 5.83 5.22 10.5 1.5 2Д 3.0

2 4-сісбн4еа2 6,35 6.92 6.53 4.55 10.4 1.4 1.6 2.8

В 6.33 7.® 5.07 4.62 10.6 1.6 2.0 2.8

І8а

186

І8а

І8в

Примітка: а - сигнали проявляються у вигляді ; убле* долетів; л - розчин і даС0-аб. ,

Зс ,т

Не'.

АсОН

сн5

V

її-

СН3На1ННа1 • ^С,1

=Г>*К

її

Наі 27с, т

СН,

сн.

и£к

ННі. ЛаІСН,,

осо/^ х

-Наі-

=ИЕГ

о-0=ік

^ 'ЧХЗСОн^>-Х

3 Зс,т

28с

сн.

Неї сн,

-ОС г

29с

(2.4)

2ка

.я^ оЛ» -000^.

' ИНа1На1СН3

, ЗОи

СН(СН,)

-Шаі"

Наі СН3

ЗІ пі

(2.5)

Дегід. o~злогенування спол?”? (22,24,28,.-’О) в умовах галогенування практично ке відбувається £зсф:і5ссван0 лита.при хлоруванні вихідного (За)]» Атсм галогену у монигалоген- гіоно(ді)алкилзаніщених хьноїдних спорках (23,25,29,31) розташований виключно в "рто-полоиенні де С=0 групи хінсГдного ядра,

Пр-.’ броиуваниі вихідних (3c,¿>) - 2,5-діалкілз u¿i і щених у хяноїд-, йому ядрі приєднання в*і ліі і брому моклиьі по подвійному зв’язку С^=С^ [сполуки (2ое,!?)], або по подвійному зв’яаг- С^=(£ [сі злуна (28с)1„ при хлсруваїїНі відповідних вихідних (Зс-у) виявлено лише прпцукт з бу^озо»,аналогічною бромоваяим слолукам (Г3с,ї).

З' іг;еплгкк/ галогзноводет принципово не мо^г'еє для сполук (25а,?)« В умовах реакції дегідріл,алогенуиі..гня для бремонгккх сполук

3,6-діизтия-5,п-пібром-2-цйх..сггксен-І,4-діон-(Оі-єщмяокси.Лз) (26с4?і вкязяегю yrDv^sicin зозідгтх епо~уя (3c,v), »обго відбулось зідшеп-гепня аагіівгь ЕШг моеєвзглї! Вг2 (дналогішії літературні відомості від-артнг).

їїа осігозе ^аяях 'пеиїрів ПМГ, двомірнигг гпекгргв гомо-дерноі' .-с-ре.тя^г? Í'CST) для сполук (24) оуло встановлено їх Існування як ov-

ПІСМ S,S-ÍSC'.ÍSpÍB. •

• jL ого/у^

0« ЬК ^ 0=/~\=ЇІ

„ НВг* ІШг «»ОХ НВг НВг

2 , в .

' 24з,к

Моно(ді)алкілзаміцені галигеновані сполуки циклоге.ісенової (22, 26.28,20), чи хіноїдної (23.29,31) будови, коли алк*льна група розташована в орто-полс ;енні до руни С=М хіноїдного ядра, існують у вигляді єдиного S-ізомєру зідносно цього алкільного замісника, ідо обумовлено стеричноя перешг'дою для реалізації" ізомера протилежної Z-конфігурації.

ILho-, біс-О-ацилефНи 1,4-бензохін ндіоксимів (4,6) .гідразини

1,4-беизохінонмонооксима (8) в реакцію з хлором та бромом не вступають.

2.2. Гідрогалогенування (і-ацилефірів 1,4-6, лзохінонмонооксіиів

Найбільш проявляється різи.іц у реакційній здаїлом! О-ашілофг-рів 1,4-бензохінонмоноокгимів та ТЯ^аігиених х:нон лінів при г дрогалогенув мні. Літературні дані свідчать, до вь.-слі..ок посліт.>в-них процесів гіярохлорування N-арілсульфоні л-п-хінонімінів та >; окислення утворюються ГІ-арілсульфснгл-2,3,6-трих;гор-І,і3 1-лзохінон-моноіміїш, при гідробромуванні отримано 2,6-, лбро.чпохідні хінонімікій.

Від: осно 0-аимлвЬі.рів І94-беизокІнонохсимів нами встановлено, що головну роль у ході реакційного прс.,есу • ідіграв розчинник.

При іроведенні гі прохлорува ня сполук (1) в середовищі енкалоні в на першому ступені реакиії відсувається переетеріфікація О-вцяйефїрів Г,4-бензохінонмонооксимів по механізму Sjju з утворенням бонзохінок-монооксиму. Далі галогеноводород peaгуе з бензохінодаоноокешеа» який в сепедовиид алканолів протонуєтіjh. Протонована ^оміжна частка ал-коксилтрується, ПІСЛЯ І.ОГ0 послідовно відбувається введення аТОМІВ галогену і бензольне ядго. .

Завдяки нвяві ТЕугок .рних перетворень п-нітрозофеноя-п-хіноимо-нооксим, згідно з літературними даними, могік ю допустити три пре міжних протонованих частки, виникаючих за схемою (2.6).

n п --'Н

0

о

(

н

0

1

в

(2.6)

МеОН

.Оїїе

-н20

Н20

АГ В

Метоксиг’рування коаного іону (А,С,В) може бути представлено Схемою 2 ?. Для мет ксилірованих форы (С(), (В1) теоретичні роз^чхун-'Н Я. . '

о

Л

II

НвО„ „о”

о

о"

ь

0

МеОН

но

он н +

но

н + / \

н

ЫеОН

UO А ОИе

н о

*2.7)

О

н

в

в'

- ІЗ -

іш енергетичного стану хокгв с.>ідча?ь про й.лщання рівноваг:! в напрямку структури (В )• _______^ ,

В везультаті приєднання периог молекули НГІ до п-хінонмоно^ксиму отримано й-хлор-^-алкоксиарі лгі дшксиламі н (32). Далі відбувається приздні ш другої иолзкули КСІ з утворенням 2,6-діхлор-4-ьлколксиаріг-аміна (33) (exsaa 2.8). Будова сполу" (32,33) доказана спгнтрами ШР, ¿4, даним'-' елегантного аналізу. .

ОАІЬ ’ СШ

Іа.б <2*8>

МеОН ^ГХ!1 -И90 СЗ/^Г^ <Ь

. ■ ГЇНСН * ШІв ■

33 33 "

Брсизаьішені сполуки в рз.—хльтаті рез’-ці? г ,ггіобро;.:уЕань.< отримано при проведенні процесу в оптовій кис. юті* перший етап чеакціі' вішеякх (1.2) з ацилірувшчія оцтової кислоти по механізму Ь % нітерг.гушгали даиимк карбонові н..олоти иояуть вступати п г.}акцію зб-итп^ зі ^кяадншя ефірами. Реакція оборотна. Для зсув* рівноваги у напрямку продуктів решті Г олактрофільні реагенти повиті* буті ефіра-кк ©колів, так вк а результаті утворюетьсг кі.гоі. (в нашому випадку з'являється сполук? з катоикоо групою, ?обтг 0*\_/д1уСН).

Далі, як і прїз гідрохлоруваїші, з бромоводне^ою кислотою «еьі’уе бензохінонмонопксим (схє«а 2.9).

ОН ■ ОН '

Іа,б,Ш (¿.9)

АсОН ^Зї’ ~Н„0 Вг'^г' ВГ

шіон • ^ їга2

34 35 ,

В"зслідок прпднаніія першої молекули НВг отримано З-бром-4-гід-роксилеиінофенол (341. Кінцеви!» дібромзаміщений продукт е 3,5-дібром--4-амтчофокол (35),

..,3, Реакція О-ацилкрірів 1,4-бокзохінокмоноокеимів з ці.* лопента, .геном

Літературні д&,.і свідчать, що похідні п-х;чотмініа е античними дієї філами. Внаг^ід^к прорчдеіюі* н-чіи оєанціі' цк лслрисднаниг з • :к-допенталгеном отримано тріщин..Д'* .2.1.0^» ']унд«ка-/,9-г' єн- 3,6—-чіом--б-(О-ацилоясими) (35,37). За д^по гоп даних -‘їй5 С, ПМг в'ль'.^сно тримані спол-чи яо структур (г)-ендо конфігу*'іціі .схг"а 2.іо).

Іа-Бея

и

О

и

(2.10)

Зб,и

0

3. Вулканізуюча г ;тивнтсть похідних хінонмоно- та -діоксимів т> СКД„ біологічні дослідження на пестицидну активність

Синтезов ні нами "охідні хінонмоно- та-діоксимів (1-9,12-17) виявили вулканізуючу активність в СКД. Наі.оільш ефективними агеьга-ми показали се1е моно-О-ацилефіри 1,4-бензохінондіоксиму. Дослідження ізулка-'із^ючоі' активності проведено спільно з ке4-дрс"1 їехнчлогії е астомерів Дніпропетровського державного хіміко-технояогічного університету. С.ин із складів гумової суміші з біс-О-ацилефіром-1,4--бензгхінондіоксиму упрова; .тене на придприємстві "Букакс-Баятік--Сервіс"«, .

Внаслідок первинного ск^инінгу сполук (І-17) на інсектоакарг-цидну "’а фунгіоактеріцидну активність айбільш ефективними пестіц -дами показали себе Ьі с-О-амлефіри 1,4-бен'охінондіоі :иму =га солі

Х'НОНМО^О- І -ДІОііОИМІВ.

1. Здійснено синтез О-ацилефіріп 1,4-бензохінонмонооисимів, {•оно-О-ациле^трів 1,4-бензохінондіоксиміве біс-О-ацилефірів І,+--бензохінондіоксимів, ароілі ідразонів І,4-бє ’зохінонмонооксима, ароілгідраз^ів О-ацилефірів І,'“ -бензохінонме :ооксимтч, солей хінонмоно- та -діоксимів, 1,4-бензохінондіоксимів та 1,4-нітрозобен-гг/іів. Більша частина сполук синтезована вперше.

2. На основі вив*: ¡ння спектрів ЯМР доказана просторова конфігурація ряда синтезованих сполук. Вперше досліджено мас--спєктри ефірів 1,4-бензохіноі :оно- гп -діоксимів, гіяразонів 1,4-•бесзохінонмоноопт.у, 1,4-бензохінондіоксимів та І,4-дінгтризо-бензолів, внаслідок чого запропанован., шляхи фрагментаг'х молекулярно. о та де ;ких проміжних іонів.

. 3. В результаті ьлвчєикя реакції галогенування О-ацилефірів

І,4-бензохіноньюнооксимів доведено, що хлорування та бромування підбувається шляхом пр;.»лнання ЬаІ^ - відщеплення .ННаІ.

Висновки

Приєднаніл молекул галогені алкілзаиіщеі::« у хіноїдному ядрі О-ацялефірів 1,4-бензоу* ноноксим і в здійснюється по ^заміщеному подвійно: у зв’язку хіноїдного ядра з утворенням стійкої' циклогек-сеиовог структури.

4. Улясшальн гаяогенованин продуктом «ноідноі будови пля нззамігке. х у хіноїдному ядпі ефірів т,4~бензохіноноксимів ь ді галоїдна сполука, для аякілзаміщених у ганоїдному ядрі О-ацшпфірів

І Ф-бзкзохі..снспснуів - нсногалоідно похідне. ,

5. Встановлено, цо дегідрогглсгзнувштп га; лгензатпіени.* цик-логсксгмовкх спол’^к е високостереосе^^ктивний процес, насг'до: чого етом галогена елімінує вихлхгчо з мета-положення де карбонільно? групи.

6. На пі, ставї вивчення спектрів П.'Г\ ЯМР О-ациляфірі-

, І,4-б9іізояінонтчоокскмів, ыоно- ?а біс-0-''цилгфіріи 1,4-бензохі-нондіскгк;«ів9 продух?!з галогенування О-лцилефїрг І,4-б',нзохі..он-

МО!ЮОКСК!<ІЗ ЕС7І,.<0ІЗЯЄ1,'3, ^0 рЯД ЕПЗ ПЄрЄЛІЧЄШ!Х СПОЛ} ХСГ ’G у

вигги ді с; міпі з»В-ізомерін, або у вигляді єдиного і sot іру. Процес 2,В-ізсмерізаці? но підбурюється, „відмить про високий dap'яр іявереї* атоглу азоту Q-.чцилефірів хіион"ке7Мгв та п; здукт‘ в їх реакцій, .

і О-ацилефг^ї І »4-бензохгнонаі>симів з алкільним замісник м в орто-полошніг! до ініниої групи хіноїдного Я”ра існує виключно у чигляді єдиного їзомера Е-конфігураціі\ що обумотено сторичними перешкодами для реалізації їзомера протилежної z-кокфігурацгї.

7. В результаті вивчення спектрів ПМР доказана наявність 2,г--ізомерізаційних процесів у р' тоннах На, К солей хїнонмонооксимів. Солі хінококсиміj з анкільнини замісниками в хіноїдному ядгі ¿сну-нують в єдиній ізомерній Е-кокфігураціі' відносно алкілі юго замісника. U, Na солі хінондіоксимів' е сумішшю 2,Е-ізомерів.

8. На основі вивчення реакції гідроплогенування 0-ациле*їрів

І,4-беіізохїнонмоноокскма доведрча її суттєва різниця від гїдрога-логенуваны» Н-заміщених хїнинімінїв, для г:их гідрога-огемуваняя перебігав по загальн відомій схемі 1,4-лриеднання l орієнтацією галог ну в op л-по-’ож^ння до карбонільної групи. Д^ка зно, що ,грм гідрогалогенуванні О-ацилефїрїі І 4-беизсхінонсксиміт ро^чиї ’ис приймає активну участь в процесі оег ції : в алк^нол-'Х відбу ¿агтьс і н першоыу стугоні реакції ггдрогалогонуьання прчєєтє гфі"ацїя ефіру 1,4-бензгшноноксиыа по механізму в оцтоь.й кислоті, ио^-

ливо, іер^оігаб і. ,илірування оцтової кислоти.по механізму 3^ 1, внаслідок одного чи другого процесів утворюється п-хінонмоноок-скм, який дпі реа.уе по скчмі І/ приєднання (з попереднім ал-кокеилірува.чням у в.,ладку ачканолів). На підставі даних ПМ° до-ве; ;но, що п- ідуктом реакції' Лдрохлорування в алканолах є

2,б-діхлор-4-алко зіаріламін, реаі .діі гідробромування в оцтовій ..ислоті - 3,Б-дібрсч-4-аріяамін.

9. Дослідження пеакціі’ О-ацилефірів 1,4-бензохіноноксимів

з циклопеіігадленом пг-азаЛк., що пролуктом є тришкло [6.2.1.Цр*^]-.ундека-4,9~дієн-3,6-дгон-6-(О-ацилоі-скм) (г)-ендо конфігураіт1і".

10. В силу функціональних особливостей (не можливість відновлення в умовах вивчаємих реакцій) О-ацилефіри 1,4-бензохінон-діоксма в реакміі' хлсрування, бромування,ггдрогалогенуваніія не вступа, л>. Вплив дв:х О-ацияефірних г. уп на реакційноздатнісгь хіногдного подвійного зв’язку має слідком неможливість реакції' циклоп; леднання чля даних сполук.

11. Ви-чено вулканіз- дійну активність в СКД ефірів п-хінон-

діоксимів, і йп солей хінонмон'-- і -діоксимів, Показана . ефективчсть як б„ лканіз, лчих агентів в 'Щ О-ацил фірів п-хінон-діоксимів. °лик із складів гумовою суміші з біс-О-ацилеіріром--1,4-оензохі; ідпіоксима впріваджено у виробництво : ісоковольт-ноі'. гум к на пркдпричмстиі "Бунакс-Балтік-Сервіс”« ,

12. Вивчено пестицидцу активність О-ацилефірів 1,4-бензо-хіноьк нсо^симіб, моно-О-ацилефірів 1,4-бензохінонціокскмів, біс-О-ацилефірів І і-бена-хінондіоксимів, ’ідразонів І94-бензо-хінонмон:. лссима, М, Иа, К, С , йп, А1 сол^.і хінон1 оно- і -діок-симів. Показано наявність інсектоакаріцидноі- і бактеріцідноі' активності.

пснорчі результати дисертації ьакладено в таких публікаціях:

1. Аі еенко А.П., Глиняная Н.М., Пирож,нко В.В. Хлорирование и бромирование О-г^иловых эфиров 1,-*-бензохинонмоно- и -Д1. кси-мов // 10рХ. Ь93. Т.29. Еып.7. С.І'08-1411.

2. Ав;: енко А.П., Глиняная Н.М. Масг спектры О-ацилэфиров п-хин ішонооксимов , / Сс. .Вопросы химии и хим.технологии. Изд.

"Основа" при Харьковском ун-те. 1992. Вып.97. 6.8-12,

3. Адп.се..ко А.П,, Глиняная Ч.М. Масс-сі! чтри моко-0-аци"~ эфироз П-ХИНОНДИОКСИМО" // Сб, Вопросы химии и хим.технологии.

Изд. "Ос ова" при Харьковским ун-те. 1992. Вып.97. С.13-18.

4, Авпеенко А.П., Глиняная Н.М. Дейст^че зс .-ра на 1,4-бе’гзо-хинондиоксимы и мр "с-спектры 1,4-яинитрозобгчзолов// Депонир. в УкрИНТЭ/ 2.10.92. $ 1557-Ук 92; 0ибл,,огт' .указатель ВИНИТИ.

1993, № J., б/о 200. .

5» Ав^енко А.П., Глиняная Н,М., Гриб U.K,, Пак-'сюк Т.Д., Лро-орчук Е.А,, Емлина Л.Г. Пес?”ци,внда свойств некоторых производный ГККСКІ40Н0- И -ДИОКСИМОЗ // Де.-ОНИр, В ПГБ Укр: 1Ны. 18.10,93. » ЗОЗВ-Ук 93.

• 6. Авдеенко А„П., Глиня! \я H.H. Маес-спекгрн ароилгиг->азонов

1,4-хкнонмоне jKCKms // Депонир, в УкрИНЛИ 14.12,°2. К» 1935-Ук 92;

Библкогр. указатель ВИНИТИ. 1993. № 5, 6/с 498,

7„ Авдеенко А»П., Глиняная Н.М., П..рож9НКо Г.В. Хл'-іировалие и бромироэанш ь-ациг фироэ 1,4-6 язохиноныоно- и -ди^ксим // Депо.лф, УкрКНТЭИ 14.12.92. № -939-Ук 92; оиблиогр. ^хазатель ВИНИТИ. I993i № З, б/о 5^. -

8. Авдеенко А.П. „ Глиняная H.H. Масс-с ;е*. :рь 1,4-бензихинон-

диоксимоэ // Дэпониг. я УкрИНТЭИ I4.I2.J2, I? 1939-Ук V,2; Библі'огр.

’ указатель ¡ЗЙИиИ. 1993» J? 3, б/о 497.

9. Авдеенко А.П., Глиняная Н.М. Ыасс-сьектры б"а-0-ациг фиров л-хиноцдиоксимо„ // Депонир. в УкрИНТЭИ ^9.32.92. № 2075-Ук 92; Библиогр. указатель ВИНИТИ. 1993. № 4, б/о 202.

10. Авдеенко А.П., Глиняная Н.М. Масс-спектры ^-рцилэ^ироя

п-хинонмоноокси»«ов // Депонир. в УкрИНТЭИ 29.12.92. № 2079-Ук 92; Библиог^. указателе ВИНИТИ. 1993. 4, б/о 2С6.

11. Авдеенко А.П., Гльляная H.H. Масс-спектры моно-0-ацид-эфиров п-хинондиоксимов // Депонир, в УкрИНТЭИ 29,12.92. Р 2QÖQ--Ук 9Г Библиогр. указатель ВИНИТИ. 199о. № 4, б/о 20?.

12. ..вдеенко А.П.« Гли*.лная Н.Г , Калиниченко Б.Н, С ли хи~ нонмоно- и хинондиог лимої Синтез и вуг-а..изационне~ активность в СКП // Kajr-'K и иеэина. 1994. № 3. C. I5--24.

13. Глиняная Н.М., Авдеені.о *.П. Масс-спектры -хи-пнм iu-оксимоб и п-хинондиоксимов // Вс^со ІНЗЯ конфе^нцг ■ по ХКМЙІ'

. люноЕ и хин( :,пнах соединений. Красноярск. І9°І. Т іис" докли-доц. Ноупс:]бкрок. 1991. С. 117.

14. Глиняная Н.Ы. , Авдеенко А.Л. X. жирование и бромироваше —окси«ог // ж Уі.раі'нсмса конференція з органічної ХГМ'І. Тези доповідей. Тернопіль. 1992. С.237.