Кислотно-каталитические свойства ЕДА комплексов тригалогенидов сурьмы, модифицированных тригалогенидами алюминия, в кислородсодержащих растворителях тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.01 ВАК РФ

Старовойтова, Ирина Юрьевна АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Донецк МЕСТО ЗАЩИТЫ
1993 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.01 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Кислотно-каталитические свойства ЕДА комплексов тригалогенидов сурьмы, модифицированных тригалогенидами алюминия, в кислородсодержащих растворителях»
 
Автореферат диссертации на тему "Кислотно-каталитические свойства ЕДА комплексов тригалогенидов сурьмы, модифицированных тригалогенидами алюминия, в кислородсодержащих растворителях"

■Т6 ОД

•П!' ¡9: MIHICTEPCTBO ОСВ1ТИ УКРАГНИ ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ

На правах рукопнсу

СТАРОВОЙТОВА 1рина Юрпвна

;ИСЛОТНО-КАТАЛ1ТИЧН1 ВЛАСТИВОСТ1 ЕДА КОМПЛЕКСОВ ТРИГАЛОГЕН1Д1В СУРМИ, МОД И Ф1 КОВАН ИХ TP И ГА Л О ГЕН ЩАМ И АЛЮМ1Н1Ю, В КИСНЕВМ1СНИХ РОЗЧИННИКАХ

02.00.01 — « Неоргашчна хшш»

АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобуття вченого ступсня кандидата xímímhhx наук

ДОНЕЦЬК — 1093

Д;1...\:1П'аЦЬ1 с руылшоом

1а*Ю1й ьиконана в Донецисому До|»шьнсл!> ТОХ.1ПЧИ0ИУ уНХВирСИТьТ!

Науиььий ко})1вш1к: доктор хш1чних наук,

професор Лисенко Ю.О.

Отпиши спюпонти: доктор хткичних црук,

професор Паладе Д.М.

кандидат хХШчних наук, доцент Аптекарь М.Д.

Пров1дна устаиоьа: 1нститут ф1зико-орган1чао1

х1м!1 та вугдех1мИ АН УкраХни

Зс1л11и1 дасортаци ыдбудиться _____1Ээ4 року

о година на аасиданн! Спйц1ал1зовангл Ради К 068.06.0,? при ДоиС|Ц.Киму доркавному ушворситетт за адресом: ы. ДониЦьК, вул. Щорса 17а.

8 дшмршпсы »мод иышаомитиен ь ЛЮлштец! ц.тоцькою д« рааыюго унтэрсити ту.

. [,.ЫСЛЫ|ВЙ " . 19У4 рицу .

ВчиодЛ 01Ша1а)и:я/Ьано1 1ШШ К 0G8.06.02

Капд ч ¡м ипук, .ч.-Цыи /а'/' 1-ТЛ'.ш.маноьа

ЗЛГАЛШЛ ХАРАКТЕРИСТИКА ГОЕЭТТИ

АктуадыЦсть теми. ГалогеШди гл«м»пт ¡в iii-V груп гопр'- -piw> ристовуютьсл В Oprnni'mOMy CHllTfiai ДЛЯ Нроцпг1П ФрJ ц-?ПЯ-Ifp'iI>1 сч. тг л1мяризяц1й1шх, пол1коиденспц1 flmx та jiironx npownin. Проблшч .г»'-талыюго випчйтпш мрхян1ям1в рпгисцШ, лтс i pntiime, зп^ллться по rtnt ночоиия булови 1пторио/ипт1в: реагент •• кптал1аптор сугчиртг. Пч цой чпс спостор1гасться т<?ндо»щ1я до вшсористшпш гк.пппнах кэтачИэ торгв, в тому числ! i кяталпичних систем, утвор1Л1шх к"мткл1пчп!пн. як1 належать до сильнпх лью1с1есышх кислот, що знаходяться у в-п-емодП зз плпбими ппротошшми кислотами. До них нпяожшь кот/тип кги таких сильних катал!затор!в як гплогон!дя алюипию з одного боку, 1 комплркси таких слабих кислот як бозводн1 тригалотМ ди сурми. Bi.n • пов1далып за пронеси, що вииикають у таких сиетгмах, iom;i р:'лч';>-> ги, 1нформац1я 1фо особливост1 яких в л1тпратур1 в1дсутня.

Актуальность досл!джень визначасться тим, що дан! про щхлрч'и loiiisaui! комплокс1в трихлориду сурми в кисновмтшх розчнтппспх-л1гандах в облает! мож1 повно! сольвататдП, а також про проноси, то в1дбуваються в розчинах трихлориду сурми, модиф1кованого тригалого-шдами алюмЗнш, i MosuiimiCTb використашя змшаних галогепШв до рогулювання катал!тичщх процос1в, в л!торатур! в!дсутн1.

Метою роботи е досл1джотш загалышх законом1рноствА утворпнпя 1ошв у висококонцентрованих розчинах трихлориду сурми в кисневмас-них розчишпшах-л!гандах, а.також виявлсшш'можливостг рогулювання кислотяо-катал!тично1 активност! пм!шаних галогенов, що вм1щують тригалогаиди сурми, в оргатчному синтоз1. У зв'.язку з цим було визначено i вирЗшено наступн1 осиовн! завдання досл1джоння:

-внаходження складу iotiiB трихлориду сурми в неиротогешшх i протогенних- киснэвм!сних розчттиках-л1гандэх в границах концент-рац1й, Слизьких до меяи повно! сольватацП, та визначення мехаШзму 1он1зац11 комплекс! в трихлориду сур™ в них розчшэх;

-оцшка сили зм!ианих галогенШв 1 досл1дження процес1в, то прот1кають у розчинах ям!гашх галогенШв, як! вмицуготь тригплоге-Шди сурми 1 тригалоген1ди Злктн1ю, та виявлення впливу приводи розчиниика на стан 1онних р!вноваг у розчинах зм!шаних галогенШв;

-вивчмшя особливостей iomrax р!вноваг, як1 винякають в кйсне-BMicKHX розчитгиках в системах за участю тригалогон1д1в сурми в пар! з сильними лью1с!вськими кислотами, що дозволяс пэредбачати та регу-

лиь;|П1 кислотно-катал1тичну активн1сть таких систем в орган1чних прессах.

Таким чином, об'актами досд1.дження визначено розчини трихлориду сурми в кисневмхсних розчинниках-л1гандах 1 кжи р1вноваги, що ви-ннкапть у розчинах змшюних галоген1д1в, як1 вмащують дв1 апротошп кисло'ш: тригалогвн1д сурми 1 тригалоген1д алктн!».

Наукова новизна досл!джень випливае з того, що 1онн1 р1вноваги I' розчинах тригалоген!д!в сурми в киснеьм1сних розчинниках до цього часу практично не вивчен!. Вперше на гадстав! ф!зико-х1м!чних дос-л!джвнь було встановлено склад 1.он1в, що генеруються комплексами трихлориду сурми в кисневм!сних розчинниках-л!гандах р1зних клас1в (прост! та складеи еф!ри, ацетон, н1тробензол, спирта, карбонов! киолоти). Встановльно склад сольватних оболонок 1 визначено процеси, ¡до на нього впливають. Дан1 про процоси, як! прот1кають у розчинах трихлориду сурми, модиф1кованого тригалогенадами алюм1н1ю, в л1тера-турх практично в!дсутн1.

Практичне значения дослхджень полягае в тому, що одержан! результата дають можлив1сть рекомендувати як катал!затори процес1в. Фр1деля-Крафтса, пол!меризац!йних та !нших процесгв змшанх галоге-н1ди, як1 вм!щуйть сильну аггротонну кислоту ! слабу кислоту - три-хлорид сурми. Ц1 законом!рност1 запропонован! для використання в синтез! 4-(4-ы,м-Диметилам!нофен!л)-п!ридину, що дозволило одержу-вати Ы1х1д препарату в три рази переб!льшуючий в!дом!.

Основн! положения, як! виносяться до захисту:

1. Галогенотропний механ!зм 1он1зац11 комплекс!в трихлориду сурми в орган!чних кисневм!сних розчинниках-л1гандах внасл!док "ви-мивання" галоген-1он!в молекулами.розчинника.

2. Склад сольватнмх оболонок !он1в, що генеруються комплексами трихлориду сурми в розчинах в област1 меж1 повно! сольватацП.

3. Виникнення рухомих !онних р!вноваг у розчинах змшаних гало-ген1д1в, як! вм!щумть тригалоген!да сурми ! тригалоген!ди алюм1Н!ю.

4. Асшдйн! процеси в розчинах зм!шаш1х .галогенШв, утворення ]етороядершх м1сткових структур. 0ц1нка катал!тично1 сили змшаних га;югвн]д1в на гпдстав! о*~констант Тафта.

5. Можлив!сть рогулювання катал!тичпих властивостей систем, у творя них комплексами тригалогенШв сурми, модифзкованих трига-логои1дами алш!н1ю з метою проведения селективних катал!тичшх процос1в.

Апробац!я роботи 1 публ1кац!1

Основн! результата роботи викладеи1 1 обговорен! на II Реого юзн1й конференцИ "Х1м1я 1 Еикористання неводних розчишв" ОфркХв,

1989), I Всесоюзн!й конфвренцП "Р1даннофазн1 .матер!яли" (Тваново,

1990), науково-т9хн1чнШ конференцП за закалченими наукого досл!дними працями (Донецьк, 1991), ХШ Укра!нськ1й конфвренцП з ие-орган1чно! х1м11 (Ужгород, 1992), Ш Укра1нськ!й студентсъюй конфвренцП "Охорона навколкшнього середовища 1 рацмнзльне використгнш*1 природних ресурс!вч (Лонецьк, 1993).

Надруковзно чотири статтх 1 тези п'яти допов1дей, представлении на Всесоюзних та Укра1нських конференц!ях.

Об'см 1 структура дисертацП

Робота складаеться з вступу, огляду л!тератури, • 5 експеримен-тальних частин, обговорення результат!в досл1джень, висновк!в, списку л!твратури, який вм!щуе 161 найменування, 4 додатк1в.

Робота викладена на 137 стор1нках машинописного тексту, вм1пу|-: 15 малюнк1в, 27 таблиць.

ЗМ1СТ РОБОТИ

Перший розд1л вм!щуе огляд л!тератури про властивост! трихлори-ду сурми 1 можлив!сть його використання в катал1тичних процесзх. Показано, що введения в каталатичну активну систему двох або б!льп;е ЕДА комплекс!в приводить до р1зко1 зм!ни И катал1тичних властивос-тей, коли пром!жний продукт, мае асоц!ативну будову. В продовження класичних роб!т В.М.Меншутк1на(ЖРФХ0, 1912, Т.44, С. 1128), показано, що ЕДА комплекта, дэ комплоксоутворювачем е трьохвалентна сурма, а функц!ю л1ганд!в викоиують ароматичн! вуглеводн1„ виявляють високу катал1тичну активн!сть. Наприклад, трибромЩ алш!н1ю, модиф!кований трихлоридом сурми, е активним катал1затором 1зомеризац11, пол¡кои денсацП при низьких температурах.

Як 1 сл!д було спод1ватись за л1тературними- даними, в розчинах эьс1 з утворюються 1оног8нн1 комплекси, 1он1зац1я яких аде за гало-генотропним механ!змом. Причому 1он1зац1йн1 процеси, як! викликають-ся б!льш сильним компонентом катал!затора, п1дсилюються присуипстя трихлориду сурми. эьс!з мае амфотерний характер: виявляе властивост! донора електронно! пари, завдяки - наявност! неподШно! йари бз-електро!ив, а також акцептор!)!. властивост!. Зв£дси вит!кае н«об-х!дн!сть вивчення продаете 1он1зац11 в розчинах комплекс 1в трит.ло-

У оц'.лу ¡.чГьЛл1 а&и>«<;ш иотодики океи&римсшталишх доел и -: очищ-лши 1 характеристика реактив!в, як1 Сули ыжо-

¡,1.-1..ц( « р .о.л !, тихаИса ироведлшя «эксперименту, мотодика ел«ктро-.П|р.Ц|Н1ш1Х ьшЛрйвань. 1мфрачерьож1 спиктри розгллнутих в робот! р..:.ы.1ип; в 1Шорьал1 2000-700 см"' записан! на прилад] "БрееогЦ-'|'.ЛШ" миюцом роудавлено! краплг к кш;етз ¡з бромистого калтю.

fj.ii щ^готки-о магнТтнсго розонаноу записан! на нрилад! "Кею1п1-¿00" а робоч ж частотою 200 МГц. Тврмограф1чн1 досладжешш проводили на ра|)1 системи "Паулш, Науллк, Ердьй" в атмосфер! сухого

циопу.

Для вшзначоння складу 1он1В в розчинах комплекса трихлориду м !•. м;-'|".-!Вм1пп!Х ропчинниках-лтгандах застосоиано метод Ю.О.Ли-.л. л, г. .',.;, с. 2651), який полягас у дослзджиин! зы!ню-шшя нолышго аиввшюшвння компонентов внасл!док нроходженнн чириз розчин завдано! к!лькост! электрики як фу.шд! початкового окладу. Полна л1аШшх Д1лянок на елоктромп'рэцШых криьих в коор-

, Г1' 11'

«шагах! {/ = --- - ; .г = -¡р). да п 1 п' - вштовшю числа мои О

л.:й гижн*ои!да т розчинника-лтшда в об'ем1 V п!сля проходкмша а 'Г-ц:чвзьь елактрщеи, а п 1 гГ - тык сама до ел.жтролазу, означай юн комплекса за галогенотропшш механ1амом.

К( 1 - склад нечаткоього несояььатованого комплексу.

На аксимримингнльними данпми молошво ьизначити енродшй склад г.ф.ктиыюго 1>0мллик.су в Машах л!шй1ю1 делянки К офоктиьни.

Норшгшкни к I ки, зг1щк> криторш р!ВВ0М1рН01 СОЛЬЬса'аиП к' - (-1-6)/« > 0, моша визначити пш сольватацП, склад 1он!ь ь илклыших системах в зонах кенцентращй, близышх до моап поыю! г,.па.ыи-аци .

Оч.лшдно, цо [; умавах надаару розчинника-ли'анда до складу !а'л» ыиш* 011.'я0нск к>н1в входять молекули нокоординованого розчин к«1--» (Ак - К - к < 0). У вииадку на.пм!ру галотйда- комилексоутво-¡.ья.па ii.ii.! сольыииьаа! молоку ламп комплексу - генератора 1 ксюрди-¡¡ашйнонаои'язамими моликулами галогентду (Ак > 0). Нарешт1, для ц.н1яь) спдьва(Г)ьан1 лишо молекулам! комплексу генерала 1он1в, ".I д..|иымн; нулю.

Нз'1(|д анал1зу £ликтродного балансу, на В1дмхну в!д методов 1Чт-та ШЧЧ1ШХ акамш, дозьолш: визначити .а ла.ц гашв в 1оногошшх -■.и-1< , и-, н-'мас ¡пси-пи р1зшш1 М1Ж кшами та 1х оточенпям.

Оброс'ка даних електром1 грац1Яппх ексгоримент!в вдоонлил по г!а розробленою прогрямоп.

о

Т. Л0СЛ1ДЗШПИ СКЛАДУ IOHIB У РОЗЧИНАХ КОМГОШОТВ ТНШОРИДУ С.УП.1И 3 КИСШВДСНШМ РОЗЧШШКАШ Для досл1д!К81шя iomrax piBHOBar в розчинах sbci 3 си1лыю :з л} п гзлоген1дэмя алюм1н!ю вивчвиа взземод^я Mi ж ргзними зм1шзш»и K'mt лексами у середовищ! тс-донорного розчишшка (бензолу), якиА е пу-б? тратом у щюцесах типу Фр1двля-Крафтса. На тдстяв! дослзди:рнк елоктричних втрат як фупкцИ складу для порер!зу потр1йпих си; виду: катэл1зэтор реакцП Фр1деля-Крафтса (галог9н1д длом-ijtjjn "i групп) - другий катал!затор (тригалоген!д сурми) '- субстрат (б'-ч зол); методом 1зомолярних ceplfl показано наступив. Характерною orci лив!стю систем, як! утворен1 Sbci 3 i тригалоген1дами алюм1н».. >i наявн!сть р!зковираженого максимуму на залежност! тэпгонс1в пут.in д1електричних втрат в!д складу розчшу (мал. 1).

,3а одержавши дапими (табл. 1) виходить, що у вс!х Д0СЛ2ЛЖ"Ш" об'ектах еготокзють гомогенн! електропров1дн1 системи. Так! С1тг-.тп,/.п утворен! !онами, що вм!щують трихлорид сурми, другиП галогон1д т? чолякули розчишгака, як! сольватують ц! !они.

Таб.ттапя 1

Положения максимумов тангенс!в кут!в д!електричних втрат в бпнзольних розчипах зм1шапих галоген!д!в sbx3>E- aiy3-E-cbh« (мольна доля бензолу 0,98)

Система Концентрац!я sbx3 Склад струмолров!дтис

в сум!ш! SbX3-AIY3 сполук

SbCla'E- Л1С13Б-С,Н. 31-ЗЗЖ(МОЛЬН. ) SbCI 3-Е- 2(А1С1 з'Е)-свмв

SbCI 3-Е- д10гд'Е-свнв 31-35Ж(МОЛЬН.) SbCla'E - 2(ai Вгэ'Е)-свнв

Sbra'E- Д1Вгз'Е-СвН, 25-2бЖ(МОЛЬН.) SbFa-E-.3(AIBr3'E)-C«He

Правилен! ,цосл!дж91ШЯ дозволяють стверджувати, що реагаШ amci -лурягня типу Фр1дпля-Крэфтса, пол1меризац1йи! та !нш! проноси в!дбу вп1птюя в гомогенних системах, як! виникагть у розчинах м1ж двои-' г.члогпШляуи 1 рртттгаиком-л.1гпндом у се ре дин! координац!й[то1 сФорп к'>м1!.лг>кс1шх iouln. *

Гр'?дрття ппрот'чшо! киолоти Sbci 3 R ката.п1тичн! гцптг ■

МН.П1" ей'иуеть яч гаповний катал.|&ятор тригппогеч1ди sumrJnJm, plw*

ь.о

змшюе катал!тичн! властивост1 системи.

«

в

Методом вим1рювання д1елект-ричних втрат показано, що причиною такого ефекту е утворення струмопровхдних комплекс1в складу: 5ьс1з-Е:(2а1с|3'Е), як1 в1д-пов!дальн1 за х1м1чн! р1вноваги з реагентом 1 субстратом в р!динтй фаз!. Даний ефект в аспект! утворення хонних форм катал!затор!в досл!дхуеться вперше.

Трихлорид сурми е одною 1з слабих кислот Льв1са, комплекси яких дисоЩюють на компоненти духе енергШю. В цъому раз!, спос-терлтаеться вузька д!лянка ст1й-

----->-:- кост1 комплексу. Як вшливае !з

0 60 %(мольн.)2ЬС|Ю -Штературних даних, з ростом кон-

3 центряцгй бьс1 з в розчинах спос-Мал. 1. Змгна 1;й6 (60 кГц) для терггаеться помлтний р1ст дина-

нпдмшу В1д численних систем, досл1джених раньше, розташован! б вузькому лнторвал!, за межами якого л!н!йн!сть порушуеться.

. Досл1джешя проводились в протогешшх (спирта, карбонов! кислота) ! непротогешшх (прост1 та склады! еф1ри, ацетон, н1тробензол) розчишшках.' Трихлорид сурми утворюе з зазначеними розчинниками-ли-андами комплекси еквлмолярного складу (ко= 1).

На електримлграцШшх кривих (для анолгта) в коорданатах у' = Г(то) уел системи мають статистично значущ! дллянки, описуван! рлв-нднннм гиду у'= а-хп + б (мал. 2, табл. 2), що на основ! викладе-ного евхдчить про р1вном!рну сольватац1ю !он1в. Вивчення зм1ни мольного епшвгдношення компонентов проводили в анол!т!, до в!дсутн! поб!чн1 роакцП вщцлення хлору на анод1 (хлор розчшшеться в ш1ол1т1).

потр1йних систем в бензол1:

м1чно! в'язкост! та електропро-в!дност1. 1з експериментальних даних видно, що лшхйн!. д!лянки на електром!грац!йних залежностях для розчгайв трихлориду сурми на

1 - бьс! з'Е- а1с13-Е

2 - эьа з-Е- д| Вга *Е

3 - ЗЬРз'Е- Д|Вг3-Е

Як сл!д 1з табл. 2, дан1, що одержан! 1гри вивченн! електрсм!г-рац!й, п!дкоряються основному р!внянню

у' -- (!+и+ - Ги")'Хо 4- (т"и" - т:+и+), • °

де и+, и" - числа переносу 1он!в, х1, г1 - числа молей розчинника 1 галоген!ду е!.дпое1дно в одному екв1валент1 кат!она (+).! ан!онз (-•), що дае можлив!сть використання даних для визначення складу глпв г-цих розчинах. Покладемо = , а К = к0 = 1, тод! на п1дстягч вираження

т*- К1;1 = сгК + б1 = ±1 мохта знайти склад простших несольватованих 1ондв чГ= -1=0; т+= к„1;+ +1 = 2.

Таким чином, в розчинах вхдбуваеться галогенотропна•1он1зацЪ: комплекс1в 5ЬС13а з утворенням простшгах !он!в за схемою гс5ьс13-1) ♦-» гсьаз-ги* + 15ЬС1"

Величина ефективно! константа К (табл. 2) показуе, що в систем) 5ЬС13;- н!тробензол в склад! сольватно! оболонки 1он1в пере паку ггь молекули незе*:язаного розчинника - ттробензолу. Останнс поясняться нем!цк1стю комплекс1в трихлориду сурми. В -розчинах виникавть 3«>«н1 пари наступного складу:

Ф

[ЭьсI 2-гсЕн5ыог) •тс5ьс|3-свн5га1:>'хсЕн!;Иоа;

[5ЬС1 "чясЗЬС! 3'СвНаМа35'хСБН5Ы01

Вивчення системи эьс! 3 - метанол Шдтверджуе дан1 про паииси зневоднення метанолу. Нижч! спирта забезпечують естафетну електро-пров1дн1сть, причому виражену сильн1ше, н!зй у випадку, наприклэд,'• ЭпС!,,. Така електропров!дн!сть в гептанол! конкуруе з утворрннл" 1он!в:

(ЙЬС! а -гс7Н15ОН1 * • ГЛС БЬС! 3 • С7Н150Н 3 • хС7Н1в0Н; (ЭЬС! »1 * пС5ЬС1 3 С7Н1в0Н)'хС7Н150Н,

що випливае !з пор!вняння електром!грац!йних досл!джень в метанол!, пропанол! ! гептанол!. Тому у випадку вищих спирт!в сгюстер!г0';т1 ол галогенотропна 1оп1зяц1я кокплекс!в трихлориду сурми.- ГГокагог.о. пр оцтова кислота, як протогенний розчинник, !з эьс! 3 реагуе подШПно: як протогенний розчинник I як непротогенний з утворештм 1он!л:

15ЬС| я '2СНЭС00Н) * • гтС ЭЬС| 3 ' СН3СООЮ' хСН3С00Н: 15ЬС1 „1 "-тСЗЬС! 3 'СН3СООН:>'хСНэСООН.

У випадку складних вф1рШ до сольватно! оболонки входить кулп комплексу - генератора 1он!в та молекули иокоорличовдн:м^ три тЛарину сурми. Тут показано утворения сполук складу:

РЕЗУЛЬТАТЕ ОВРОЗЮ: ЕЛЕКТРОГ/ТГРАПТГтаО: ЗАЛЕЯНОСТЕЕ ЛЛЯ РОЗЧЖПВ ТРИХЛСРИЛУ СУРМИ В ККСКЕБМ1СНКХ РОЗЧИННИШ:

Розчинник ¡КоефШенти р1вняння I для внол1та |середньоквадра-I тична помилка Ковф1ц1ент кореляцЗЛ Ефективний коефцдент

б" I ^ 1 а I 5Ь Г* К

Ютробензол -0,6510,05 -0,04+0,49 0,003 0,069 0,98 1,60

(1,15 - 4,64-)

Гептанол -2,2810,47 1,83*1,13 0,062 0,369 0,98 1,24

(0.70 - 4,15)

Гептилацвтат -5,86+0,36 4,31+0,38 0,037 0,041 0,97 0.90

(0,65 - 1 ,48)

Оцтовэ

кислота -2,86+0,61 3,49±1,82 0,107 0,963 0,98 1,57

Приттка. В дужках зазначен! стввЩнотення компоненИв в границах л1нхйно1 д!лянки на електромхграцШнкх залекностях в розчинах тркклориду сурми з ланимв ровчинкикоми-л1гащтми.

у —

-8

4

___i._

в

8 i

0,1

ав 4 ---0--10

8 ® х„

__;

-0,1

--в

Мал. 2. ЕлектромгграцШп крив! в ро.зчинах sbci 3 в: а гептанол1; б- оцтов!й кислот!; 6- гептплацотат! ; г- пиробензол!; О- метанол:!; е- ацетон].

iSbCI2'aCHaCOOCfHisl •me SbCI 3 • CH3C00C ,H1S :> ■ nSbCI 3;

ISbCI „1 ~ • nC SbCI 3CHaC00C7Mls > nSbCI J •

Для системи SbCI з - ацетон залеэдпеть у' )' пиражасл U'H

пр.мою у' = 0,00• + 0,00. Такий вид залошюс!1 можо бут в системах. з естафетною ечактропроШдшстю. Це мокливо у винадку квто-шюльного перегруппування при координацп sbci3. Пистемн но iiajitjiuiTt до числа стаб!льних.

В yclx досл1дж0пих розчинах 1сну*л ь cruacvl 1ин1занП кияшек «:1б трихлориду еурми в килневм ieirax рчзчишшких-лн'ыцах síi галг,г»

НОТ(Х>ЛНИМ МвХКНПМОМ ВНЭСУИДОК "ШШИЫнНЫ" Hi.MleH- i<.nit< Ш>Л«.КУЖ1.ЧИ роьчинники. В -lakiijc i с.нлгоштх oh-;ic¡pí.i;¡. И.л.ьи сиси.мах, ц"> ьы1шу игь т>а гми'я-ш ли (п«,*>нц11 иту >í(>i .:> л.ч K'¡. ¡|¡v:i, a :eli;> ¡ ,r¡..iilftu .

4

пэлй;онлонсац1Йн1 та 1]ш1 процеси в1дбуваються усередин! координа-цШю! сфори комплэксних !он!в.

2.Д0СЛЩЕННЯ МОЖЛИВОСТ1 ПРОТ1КАН1И СОЛЬБАТАЩИНИХ ПГ0ЦЕС1В ТРИХЛОРВДУ СУРМИ В КИСНЕВМ1СНИХ РОЗЧШПШХ Для роакцШ, що в!дбуваються у внутр1шн1й координац1йн1й сфер! олектроно-донорно-акцепторних комплексов, як1 утворен! галоген1дами слошнт!в Ш-У труп, розумним вибором потрЮного катал1затора е п!д-сНр !оногетю! системи, у яко! можливо вшшкнення !он!в з подальшим внутршньосферним обм1ном м1к ними. В цьому випадку слабий катал!за-тор моле грати 1стотну роль у процес!. Трихлорид сурми е слабою ппротонною кислотою. Цей висновок стверджуеться досл!дженням терм!ч-ного розкладання комплексов зьа 3 в розчинах у протогенних (спирти, карбонов! кислоти) 1 непротогенних (ацетон, прост! та склада! еф!ри, н!тробензол) розчинниках. В ус!х випадках п!двище1шя температури не супроводжуеться сольвол!зом. Процес прот1кае !з розкладанням в!дпо-в!дншс комплекс!в на пох!дн! компоненти за наступною схемою: вЬС! 3'21. <-» ЗЬС|31. * I-ЗЬС1 з' I. ♦-» ЭЬС! з » и

Таким чшом, трихлорид сурми утворюе з кисневм!сними розчинни-гами нест!йк! комплекс«. Н!якого розкладання самих розчинншйв-л1гэнд!в у цих системах не в1дбуваеться, протогенн1 ! непротогенн! розчинники ст!йк! до д!1 трихлориду сурми. Для модиф!кац!1 силышх катал!затор!в Фр!деля-Крафтса при проведенн! тонких катал1тичних процвс!в розумно використовувати зм!шан1 катал!тичн1 системи, що вм1щують тригалогеи!ди сурми.

. З.Д0СЛ1ДЖЕННЯ СТРУКТУРИ Р03ЧЩ1В, ЩО ВМИЩОТЬ ДВА ГАЛ0ГЕН1ДИ В КИСНЕВМ1СНИХ РОЗЧИННИКАХ Основним завданням досл!дження було вивчення слабких вплив!в на катал!гичн! процеси. На фон! слабо! донорно-акцепторно! взаемодП трихлориду сурми зручно проотежнти вгогави !нших фзктор!в. ДослЗдкен-14 сппктр!в розчинЗв эьс! э в гептилацотат!, оцтов!й кислот! та ацетон! з р!зним розр!джяиням дозволило роздивитись стан 1онних р!в-кочлг в системах ( табл. 3).

Анэл1з зм!ни 14 сшзктр!в указус чч те, що в розчинах знигашть .т-очьяатован! молекулт пптт^нсЛв. П-п прчкттЦ у розчш! мають м)с-«к- л»1 норч;у «ютиа в1днсг;ти ,по млпекул, лк1 находиться ус?-

I»1 г**яЛ кг.орли1пц1Р(?51 (■¡гуг комил"»'-/; другу - мо ипргаиного «-¡ру

сольватно! ойолонки комплексу.

Смуги валентних коливань карбон1льно! групп розчинник!в, що координован1 трихлоридом сурми

Розчинник Число молей розчшшика на моль эьс! з Частота коливань , см 1 Зсув сигналу Аг^ ,см"

г>0 Ь

Гептилацетат 1 - 1718 1690 55

2 1745пл 1714 31

3 1745 1714 - 31

6 1745 1714 - 31

10 1745 1714' - 31

Ацетон 1 - 1681 1600 114

• 2 - 1681 1600 114

3 1714 1690 1600 114

' 6 1714 1690 1590 124

10 1714 - 1690 1627 87

Оцтова КИСЛО'ГЧ

1 2 3 . б 10

1727 1Т27 1727 1736 1710

1680 1680 1680 1.736

Досладкення 14 спэктр1в у системах, що утворшп силышм катал 1-затором, модиф1кованим слабим катал!затором - трихлоридом сурми (табл. 4), дозволяе з'робити ц1кав! висиовки. Ролв 1ндикатора викону-вав гоптилацетат, оскгльки карбон1лвна група складних еф1р1В дуже чутлива до зм!ни електронно! ситуацП У астер1в. У розчинах весв час присутн! два вида комплекс!в д| с|3•ц и эьа 3•ц складу 1:1. Уявна порушешш cToxioMOTp.il зв'язано з тим, що широкз смуги максимум1Б, як! в!дображають наявн!сть основних форм, утпорюються р1зними зм!ша-ними формами, що знаходяться у розчинах. В ус!х випадках валентн! колиешшя карбон1льно1 групи р оффу япляпгь собою широк! смуги у

.im.r.m.'i ülk,:-)mh.

Таблиця 4

Смути валонтних коливань кар0оп1льио1 .групи гептилацетату г< ТЧ спектрах потрШиих систем sbci3-Aici3- гептилацетат (10 моль гептилацетату на 1 моль sbci3)

ÍM 1П1ПНИЙ Частота коливань , см-' Зсув сигналу , см~'*

ГГьТЛ ОНДД 1 v2 Lv± |

StCI 3 1745 1714 - 31 -

ESbCI з - Д1 CI з 1745 1714 1645 3! 100

SbCI з - Al CI з 1745 1714 1645 31 100

SbCI з - SAI CI з 1745 1714 1645 31 too

SbCI з - 3AI CI з i 745 1710 1640 35 105

St CI -j - 4AI CI 3 1745п.п. 1700 1640 45 105

SbCI 3 - SAI CI 3 1740л i. 1690 1636 55 109

SbCI a - CAI CI a - 1690 1636 55 109

Al CI 3 1740 . 1695 1643 45 103

Такс положения приводить до однозначного висновку: у розчинах, ¡¡■.о рм!щують два гялогеШди, виникае система осоцШованих комплекс1в, як1 мають м1сткову будову. ЧасткопиЯ иеррхЩ таких молекулярних форм ц:> iomioro стану привале до в1дтв1 дашх псчнШонаних комплекених 1*ш1о.

Причшгаю р!пкоТ пмнга катплинчшиг FUiTCTHBCCTofl At el 3 при вве-,i"'H4i до сиотеми sbci 3 <5 утворештя гет»р?ядерчих м!пткоеих структур, чк.' иосилюыть л-элпкп.1!1зяц]ю ел'кстрс») in у rip'in¡жн')му 1нтерм>1Д1ат1, що r.mwfa*: 11ром1к (илгчитом, субстрог'м I мНиичвм катал i л втором при t-!i r:j4i?,1 у npoH-HTiX, типу 'Т-р1,ДПЛ1> -Кр-'Т'ГС'},

IU рисновки ц1ж'.и пЗлтварлгуттся сп»'ктр1в ПМГ

C-yi-'»колу, *:'.\>pwtf>>tjo>i'»'n р-мчп'пяпчн гя.:[-1Г,.'Н iji/ivn. У.лр'Ч'л^р мм i. ни "иг'ггг'ч d с<ло?т1 'xJuNwro pcypj ¡Чл.кк'Ч'.и.п'М, rpyim м?-д:кулк буг -■■ " V (5,*ГГЫ\17? М.;'.! СТ; í I! !'.! 14, 1|;>| ü.vu'fli'f Ир' 'НОСИ , ''П f<WK • ■:'<;•'! у cir:.Tr"¡.

Я:' !:ичл;тi'1 i;;'-■'rri'w;'"о v p-1 ru:1!'';, > hiíjivíT!, 'infi. nj!; > -■ i- /:;•, :';!'1.чг' jvvíwí ¡'i-;ii;iy рИ-п-цгч, Л!1') |Ц'ЯЦ«ч: ЯК Д'шмр

• i.- .it!" г; Г" '! ¡ "} К'.' > >1 < ■; .ч; i т:. :< \ | ; я ji i h . .У,'.ц. г -.'Л Ь'.'-Я l¡ Í

навим оцнштп значения а*-констяпт Тафта для подшйних комплексхв, як! утворен] силышмп 1 слабими катал1заторами. Одержан! 1з cneKiplB IMP величин« хШчниго зсуву протон!ь хчдроксильно! грусти 1 асн "nP0'10H*B моле icy ли Оутанолу ( табл. 5) дамть можливхсть знайти значения о*-кинстант для змшапих катпл1затор!в за Кореляцхсю величин зм1ни xiMi4iroro зсуьу а -протонтв i Идроксильних протон1в, одоржаних ранхшн (ЖОХ, 1987, Т.*57, С.442). Показана добра кореляц1я одержат« даних з результатами гюпереднхх доол1джень.

Таблиця 5

XlMi4Hi зсуви сигнал 1 в а -протонтв i irpoToniB

CHj

г1дроксилтно! групи молокули 1-бутанолу в розчинах змхшаних галогон!д1В типу sbx3 - 2ai y3

мчшаний галогенгд XiMl4Hi зсувй , м.д. Константи Тафта

Г*8«* (2)

SBCI з - 2AI CI з 0,066 0,384 0,38 0,32 0,35

SbCI з - 2AI Вгэ 0,076 0,484 0,43 0,40 0,42

SLF3 - 2Д1 CI з 0,068 0,466 0,39, 0,39 0,39

SbF3 - 2AIBr3 0,075 0,869 0,43 0,72 0,57

Обчисл-ан! значения о*-констант Тафга показують, що введения в каталлтичну систему эьс| 3 знижуе каталзтичну актиг>н1сть грихлориду алштн!«/ як льюхс1вг;ько1 кислоти В1Д о1,45 у А1С13 до о*= 0,35 у змшаного галогеи!ду эьа 3 ад| с| 3. Цой факт пояснюс силышй вплив на поб1ч1п процоси, якз вшсликаються наявн]стю сильного катализатора в систем!. Можлнвхсть регулювашхя рХвновахи двох форм комнлекс1в в систем!

1Д1С|2 2и ♦ 15ьс1 „1 ♦-> 15ьс.1 2 21.1 * 1д1с1„1

,позволяв утворювати ун!калыа умови, як1 сприяють протхкашш реакцИ у потр!бному напрямку.

4. 1ШРС1ШКТИВИ ПРАКТИЧНОГО ВИК0РИСТА1ПИ 5М1И1АНИХ КАТАЛ13АТ0Р1В В робот! показано, що при наявност1 1нформац11 про кислотно-катал!тичну пктивнхсть льнливсышх кислот можлива топора дня оц!нка катал 11ИЧПИХ властивостей кшних фор* катал1затор1в, що виншсаштв у системах.

Таблица 6

Вих!д 4-(4-м,н-диметилам1нофен!л)-п!ридину в синтез! 1з зм!шаними катал!заторами

Катал!затор 5ЬС13 ггьс! 3: Д1С13 гьс13: А1С13 зьс13: ЕА1С1 з гьо 3: ЗА1 С1 3 ЕЬС|3: 4А1 С1 3 А1С1 3

Вих!д, % 0 20 21 38 62 43 17-22

Ком01нац1я сильних кислот Лью!са 1з слабими, наприклад, трихло-риду алюм1н!ю та трихлориду сурми, використовуються на практиц! не Бипадково. Тому уявлялось розумним перев!рити ц! висновки на конкретному об'ект! (табл. 6). На основ! вицввикладеного було запропоно-вано новий змИнаний катал1затор в синтез1 4-(4-1ч,н-диметилам1нофе-н1л)~п!рвдину, який використовуеться в медицин!. Синэрг1чний ефект д11 зм1шаного катал!затора здю13:2ЬС1 э дозволяв одержувати стаб!ль-ний вих!д продукту 60-62%, що в три рази переб!льшув в1домий в л!тэратур! в синтез1 !з А|а 3.

ВИСНОВКИ

1. На п1дстав! досл!дкень електром!грац1й у системах, як1 утво-рен! трихлоридом сурми 1 кисневм1сними розчинниками протогенного (спирта, карбонов! кислота) 1 непротогенного (прост1 та склада! еф!ри, ацетон, н!тробензол) типу, показано, що кр1м !он!зац!1 комплекс!в трихлориду сурми за класичною схемою у досл1дауваних роз-чинах при сп!вв!даошенн!, близькому до меж! повно! сольватацИ 1он1в, 1снують област1 утворення 1онних форм ЕДА комплекс!в за галогенотропним механ!змом.

2. 1он1зац1я комплекс!в в!дбуваеться за схемою: .

(МГх.кпа)тН-Ч1 + 1МГх_х(к0+2)и1*+-т(МГх-к0с)-аи + гГ~

+ гГ~ <-► [МГх+х(кп-г;)и*~-т(МГх. к^)^!. + ы.

3. Склад 1он!в, що генеруються ВДА комплексами трихлориду сурми в кисневм1снйх розчинниках-л!гандах, аналог!чний складу !он!в, що утворюютьсй у в1дпов!дних системах з трифторидом бору, тригалоген!-дами алюм1н!ю, гал!ю, 1нд!ю.

4. Показано, що естафетний мвхаШзм електропров1дност! спосте-р!гаеться у розчинах трихлориду сурми в никчкх спиртах (метанол, пропанол). При переход! до вищих (гептанол) спирт!в заф!ксовано !он-м!грац!йний тип пров!дност! у розчинах.

У випадку ацетону естафетний механ!зм електропров!дност! спос-

тор!гаеться внасл1док- кето-енольного перегрупування при коордашацП трихлориду сурми.

5. Трихлорид сурми утворюе у розчинах з кисневм!сними розчин-никами-л!гандами нест1йк! комплекси, як1 легко розкладаються- при наг:р1ваша на пох1дн! компонента.

6. Зг1дно з встановленими ран!ше правилами, слаба кислота -трихлорид сурми, легко утворюе асоц1ати з сильными апротонними кислотами, що вм!щують м1Стков! структури. Лаб!льн1сть таких м1сткоеих структур при зм!н1 природи розчшшика дозволяе одержувати асоц!йован1 !онн! форми.

7. На п1дстав! оц1нки сили.зм!шаних галоген1д!в о*-константами Тафта для систем, що вмщують 1они, як1 генеруються комплексами двох галогвн1д!в: эьХз 1 А1Уа, визначено мхсце комшюксних кат1он1в

ЗЬС13-2А1С1а (0*= 0,35); 5ЬС|3'2А1Вг3 (о*=0,42);

'2А1 С| з (0*= 0,39); 5ЬР3-2А1Вг3 (0*= 0,57), в ряд1 активност! катал!затор1в процес1в Фр!деля-Крафтса прам!ж [8пВг»'ЗЫ* (0*= 0,87) И НпО-ги* (о*= 0,36).

8. За одвржаними законом!рностями показано, що додання трихлориду сурми в систему, що мае у своему склад! сильну апротон-ну кислоту (тригалоген!д алюм!н1ю), суттево знижуе кислотно-катал!-тичну активн!сть вшпжаючих тут ЕДА комплексе внасл1док змщення р1вноваги у систем!

15ЬС1 3-ги * + 1А1С1и1~ «-> 1Д1 С| 2-21.1 * + 1БЬС1 1,1 "-

9. На приклад! синтезу 4-(4-н,м-Диметилам!нофенЗл)-п1ридипу показано ефективн1сть прогнозування складу змшаного катал!затора эьс! 3-хА1 С1 з, що дозволило введениям одно! молекули трихлориду сурми на три молекули трихлориду алш1н!ю в три рази п1двищити вих1д продукту пор!вняно до л!тературних даш!х.

Основний зм!ст дисертацП опубл!ковано у настушшх працях:

1. Оценка кислотно-основных, окислительных и каталитических свойств ионов галогенидов элементов Ш-У групп в кислородсодержащих растворителях константами Тафта/ В.А.Лысенко, И.В.Невечера, С.П.При-датько, А.Ю.Шевченко, Е.А.Трошина, И.Ю.Старовойтова// Тез,докл.: ГГ Всесоюзная конференция "Химия и применение неводных растворов"-Харьков.-- 1989,- С. 42.

2. Изучение процессов жидкофазного обмена галоген-ионами в растворах кислот Льюиса/ Ю.А.Лысенко, С.П.При.датько, Е.А.Трошина, И.Ю.Ста-

. роиойтова// Тез.докл.: I Всесоюзная конференция "Жидкофазные ма-

ториашГ.- Иваново.- 1990.- С. Р7.

3. Исследование возможности извлечения ценных составляющих сложного и труднонерераЯагаваемого сырья с помощью нетрадиционных приемов и химических реагентов/ Ю.А.Лысенко, И.Ю.Старовойтова, С.П.При-датько, О.Г.Зе.пенева// Тез.докл.: Научно-технической кошроренции по завершенным научно-исследовательским работам.- Донецк.- 1991.-С. 10.

4. Лысенко К).А., Старовойтова И.Ю. Исследование возможности протекания сольватических процессов трихлорида сурьмы в кислородсодержащих протоголинх и непроторенных растворителях,- Донецк, 1992..-

Деп. В УкрИНТЭИ 01.07.92, Л 9вЭ-Ук92.

5. Лысенко В.А., Старовойтова И.Ю. Исоледование тангенсов углов диэлектрических потерь в тройных системах, образованных катализатором - галогенидом, трихлоридом сурьмы и субстратом - бензолом.~ Донецк, 1992.- Деп. в УкрШГГЭИ I0.07.92. Jf Т050-Ук92.

6. Лысенко Ю.А., Ютилог; М.Ю.. Старовойтова И.Ю. Исследование возможности применения электрохимического восстановления амидной группы в синтезе аминазина' из 2-хлор-ТО-(р-диметиламиноиропионил)-фепти-азина.- Донецк, 1992,- Деп. в УкрИНТЭИ 10.07.92, * 1054-Ук92.

7. Лысенко Ю. А., Старовойтова И.Ю. Исследование структуры растворов, содержащих два галогенида в кислородсодержащих растворителях, методом ИК спектроскопии.- Донецк, 1992.- Деп. в УкрИНТЭИ 17.08.92 X 1262-Ук92.

8. Лысенко Ю.А., Старовойтова И.Ю. Ионно-молекулярный состав концентрированных растворов комплексов трихлорида сурьмы в кислородсодержащих растворителях// Тез.докл.: ХШ Украинская конференция по неорганической химии.- Ужгород.- 1992.- С. 162.

9. Экологически чистый метод восстановления" 2,2,6,б-тотраматил-4-пи-перидона в синтеза перилена/ С.Р.Рецтен, М.Ю.ГОтилов, И.Ю.Старовойтова, Ю.А.Лысенко// Тез.докл.: Ш Украинская студенческая научная конференция "Охрана окружающей среды и рациональное использо ванне природных ресурсов".- Донецк.- 1993.- С. 53.