Окислительное сопряженное галогенирование олефинов в присутствии галогенид-анионов в водно-кислотных средах тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Никитченко, Виталий Сергеевич АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Окислительное сопряженное галогенирование олефинов в присутствии галогенид-анионов в водно-кислотных средах»
 
Автореферат диссертации на тему "Окислительное сопряженное галогенирование олефинов в присутствии галогенид-анионов в водно-кислотных средах"

Р Г Б ОД

НахЦоиальва Академ1я Наук Укра1ш р 7 ¡vOll '¡33^1нститут орган1чно1 Инн

На пргвах рукогксу

ККГСЧЕШЮ ВИШй СЕРГШШИ

окесешлш стояще гллогекушшн олкишв в штносп

' ГАЛОГБШД-АШОНГВ В ЗОДНО-ЩСЛОПЩ СЕРШЗШХ 02.00.03 ~ СргаШ'шэ ж!м1я

АВТОРЕФЕРАТ дисермцИ на здобутгя наукового ступэня кандидата хьачшх тук

Kais - 1994

■ .. _ *>-':►• . . ■ Робота виконана в лабораторИ механ1зм!в галогенування •. орган!чнш: сполук Институту орган1чно! xlMll HAH УкраЬви

Науковг кер1ввики: • доктор х1м1чних наук, .професор Оергучов Ю.О.

кандидат х!м1чних наук ■ ■ Гуцуляк P.E.

0ф1ц1йЕ1 опоненти: член-кор. HAH Укра1ни, доктор х1м!чних наук, Будар1н Л.1. професор Циститу т ф1зично1 ximII HAH УкраХни 1м. Л.О.Писаржевського)

кандидат х!м1чвих ваук Орда-В.В.

(1нститут органично! xlMil HAH Украхш)

Провхдна уставова: Ф1зико-х1м1чний 1нститут

HAH Укра1ш 1м. О.В.Богатського .(м.Одеса)

Захист в1дбудеться * "^fP^^ 1994 р. на зас!давн1 ; Спец1ал1зовано1 вчено1 ради Д 0i6.05.Ql щж Хнститут!

орган!чно1 xiwll HAH Украит (253660, м.Ки1в-94, . вул.Мурманська, 5). с -fS> /т-е-О

3 дксертац1е» можна ознайомигися в науков1й б1блютец1 Хнстчтуту орган1ЧЕо! xuill HAH УХраШи.

' Автореферат роз1сданий TjeU^HА 1дэ4 р_

Вчениа секретар

Спац18л1зовано1 вчево1 рада Д 016.05.ОМ -—

доктор х1м1чнйх наук, професор с^Н Хльченко А.Я.

НаЩональна Ахадем1я Наук Украыи 1нсгитут органично! xlMlI

На правах рукопасу

НШТЧЕНКО В1ТМТИ СЕРИЙОВНЧ

ОКШЗВАЛЬШ СПЕЯЕЕНЕ ГМОГЕНШШЯ ОЛЭИШВ В ПРИСУТНОСТ1 ГШГЕШ-АКГСИТЗ В ВОДЙО-ШУГОГНИХ СЕРШЮ31ЩХ

03.00.03 - ОргаШчна Им1я

АВТОЕЕЖЕРАТ днсертаЩ! на здоЗуття наукового ступеня кандидата хилчшг наук

KhîB - 1994

ЗЛГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АктуадьнЮть теми. ОкисЕЮвальне галогенування вугл£водн!в е шгявою науковою та практичною проблемою, яка !нтенсивяо гачаеться для розробки збалзнсованях по галогену щюцес!в, 1м1ни токсичннх галоген!в нв гзлогенозаднез! гаслоти та 1х )Л1, ЯК! В Б1ДХ0ДЗМИ вирсокицтв, а такох для розробки кових (лективних мегод!в галогенування р1зних клас!в орган!чних голук.

В останн! рока для рэакц1Я окиснювального галогенування згая!чнзп: сполук широко використовували сол! ыетал!в зм!нно! *:<-шентност!. При оккснепи! . адкен1в ацетатами метад!в у нгсутност! галогенШв кетал!е в середовстц органхчнюс кислот 5Цтово1, тркфтороцтово! та 1еи.) протЛкае спрятана приеднгнзя гсма галсгака 1 зн!онз в!дегов1дно1 кислота. Важлиюи ЗОбЛИВХСТО цих р98кц1й В ДОСЙТЬ ГфОСТЭ • моеяпзють вв0д9ння в

жкулу вуглеводню сильного електроноахцепторного замЮника, що зиводить до утворення ефектхвши злк!лотчнх реагент!в. Такими эагонтами можуть Сути орган!чн! перхлората ! сульфата, зявнють в них легко в1дх1дкпх груп ставить задачу вивчення илчних паретворень цах сполук в раакЩях з нуклеоф!лаш для штезу р!зЕИХ клас!в срган1ЧЕЕХ сполук.

Вазаиво такок, що принцип, наприклад, сульфатно! активац!! зе м!сце в хгових орган!змах, а пох!дн! сульфокислот е ?акщавоздатш1кш метзбсл!тами. В зв'язку з цим Щкавим е шчення утворення аж!лсульфонат!в (1 алк!лперхлорат!в) у здшп розчинах. Це тда (Плыв ваашво, що в останн! роки на :нов1 вивчення реакц1й орган!чша субстрат 1в ' у вод1 эзробляються еколог!чно чист! ! оезпечн! процеси оргвн!чного щтазу.

Таким чином, актуальною проблемою е вивчення реакдХй сисншального спряженого галогенування олеф!н1в. у водних ззчинах неорган!чних кислот, застосування р!зних окисник!в, до ззволило о знайта ефактивн! окиснювальн! системи, розробка злективниг мэтод!в окиснювального галогенування нанасичених голук, вивчення механ!зму окиснювального приеднанкя.

Метою робота було впвчвснк законоШрностеЁ окиснення -довголанцлгових олеф!н!в (С10 - С1в) при д!1 сильны: окиснювач!в (РЬ30„, РЬ(ОАс)ш Ка5а0в) в присутност! галогеноводаевих кислот та 1х солей у водних розчинах неорган1чних кислот, розробка С0Л0КТИВНИХ методХв одеркакня дигалогеналкан!в, м1*гало1дних орган!чша сполук, гало!далк!лових еф!р!в неорган1чшЕс кислот та IX пере творения п!д д!бю нукйаоф!льних реагентов, встановленвя механику цих реакЩй.

Наукова новизна 1 практична ц!нн!сть робота. В ход! досуцдаень знайдево, що при взаемодИ довголанцигових олеф!н!ь- з сполунами РЬ(Ы) в водаих неорган!чних кислотах (ШЮ3, нею», В, ■НаБО^) в присутност! хлорзуцв л.втал1в з досить високим еиходом 1 седдктиннЮтв проходить приеднання до кратного зв'язку хлорид-ан!она 1 анюна в!дпов1дво1 кислота. Далий метод е ефективним способом ггривдвання галоген!д-!она 1 нуклвофугшх анЮнов с.дльних шнеральних кислот; яккй значно перэважае в!дом! способа спряженого галогенування при д!1 галоген!в у присутност! 8!дп6в1дних кислот.

Показано, що в реакц!ях окиснювалъного приеднання в • конкуренцП з силышми нуклеоф!лами (Н2о, ноас, С1~) в1дбуваетъся переважне приеднання ан!он!в силышх кислот. Ефектиш1сть приеднання ан1он!в кислот симбатна сил! в!дпов!дно! . кислоти.

Знайдвно, що при Д11 окиенввалышх систем РЬ(К) - С1~ 1 К^Б^О. С1~ в реакц!ях окиснювального приеднання пркймавть участь не т!льки одноосновн!, але 1 двохосновн1 кислота, в результат! чого проходить зшивання двох молекул алкену з утворенням !зо»ерних <5!с-(р-хлорд8цил)-сульфат!в.

Встановлено, що ефективним окисником 1-децену у водних розчинах в пероксодисульфат кал!» в присутност! галоген!д-!он!в у сильно кислому середовищ!.Запропонована 1 обгрунтована схема прот!кання реакц!1 за участю ■ персульфат-анЮну, що включае утворення нового електроф!льного реагенту г!похлоритсульфату, який веде подальшу реакц!ю залкеном. На основ! одержанкх данкх розроблено препаративн! методи синтезу р-галогеналк!лових еф!р!в неорган!чних кислот. Запропанован! нов! метода окисного хлорування, бромхлоруваяня ! хлорфторування довголанцюгових

а «-

5

олефШв у водному середовгац, цо значно стростило проведения цих процес!в 1 дозволило позбутисъ токсичних галогенуичих реагенив.

Апробатя робота та публ1квц!1. Результате робота Сули' подан! на XXVI конференцп молодо вчених ЮХ ШН Укра1ни в '391 р. (м. Кй1в) та яа ХЙ Укра1нськ!й конфе рении з орган!чно! х!м!1 1992 р.(м. Терноп1ль). За матер1алакидисертац11 опубл!ковано 3 статт! та тези 2 допов1дей.

Обсяг та структура робота. Дясертащя складаетася 1з вступу,4 роздШв, ВПСНОВК1В 1 списку цитовано! л!тератури. Бона вшслчдена на стор1нках машинописного тексту I Ш стать 9 Т80лйць. Б пзрзому роздШ зроолено л!тервтурнкй огляд окискпвального галогенуввяня ненасячэних сполук. В 1нших ^ розд!лах внкладено та обговорено результата власниг дослШе.

С'ЯСТ РОБОТИ

Ё1до«о, що ггр'яедаання галоген!в до ненасгчэних сполук в протонних розчинниках (вода, карбонов! кислота, спирта) проходить з утворениям, кр!м дигалогеншв, р!зних

б!функц1оналышх пох!дяйх вуглеводн1в, вих1д яких в ход! реакцН змэншуеться з накопиченням в розчнн! галоген!д-ан1он1в. Вих!д продукпв спрякеного привднання особливо низький при галогенувавн! р!диннофазовнх ненасичених сполук у водаих розчинах.

Проведения окисиявальвого галогенування ненасичеяих сполук мае т! перевага, цо дозволяе зам:сть токсичнвх галогенов • ишористойуватп галогевоводнев! кислота та 1х сел!, розроОляти селектавн! метода утворення вахливше функщональких похисша.

В результат! взаекоди кошоненпв система олеф!н - окисник - галоген1д-ан!он реаюця мохе йти в даох напрямках: •

1. Реакц1я окиснення , подв1йного зв'язку з утворенням катюн-радикала чи карбен1й-1она, по яких мотива приеднання двох нуклеоф1льних часток.

2. Рвакцп окиснення гадоген!д-ан!она до галогену або галогея-катЮна з утворенням нового електроф!лъного реагенту, що Суда ефективно реагувати з подв1йцим зв'язком олеф!ну.

Одержан! в робот! результата свЮТать про те, до лершай

нвпрямок реачц?Т, в основному, регл1зуетъся при дп сголук ■ чштирьохвалэнтного свинца, в той час як за другий шлях решсцИ : в1даов1дае, головним чином, пероксодисульфат кал!ю.

1. Окисетзвалвнв галогенування н-децену при д11 системи . Ка5г0, - ЕаГв водно-кислотному середовиц!

' Знайдвно, то системи 5ао,2- - С1~ 1 82оа2~- взаемод!ють . з н-деценом, у водно-кислотному соредовжяд при к!мнатн!й температур!, тобто в нерадикальних умовах. Окисяювальке . хлорування 1-децэну пероксодисульфатом нал!» при близышх до ' стех1омвтричдах кХлькостях окисника 1олеф1на в присутност! концентровано! соляно! кислоте проходить практично з к1льк!снш у творениям 1,2-дахлордекану (£356) . Вих1д 1,2-дахлордекану зшвшуеться з! зниженням ■ концентрат1 соляно! кислота 1 зб!льшуеться при посшювн! кислотност! сервдоввда добавками хлорно! кислота. При' подальшому зсЯльшэын! концентрацИ хлорно! кислота пь-ях реакхщ кардинально змтювться. При використанн! 65!6-но1 хлорно! кислота в присутност! хлорид-анюну з високяы выходом (60-6558) утворюоться р-хлордэцилпорхлорати (1,1). Сп!вв!дношенкя 2-пврхларилокси~1-хлордэкану до

1-пэрхлоралокси-2-хлордбкаяу, що визначали за ипегралшою 1нтенсивн!стыо сигнад1в ПМР: 5,01 м (1Н, НС - 0С10Э) 1 4,67 м {2Н, Ша0С103), в!даов1дао дор!внюе 9:1. Це говорить про високу рег1осел8ктавн1сть дано! реакцИ. Як побшшй продукт реакцИ уворювться 1,2-дихлордекан 20-27*.

65« НС10„

-'С^ЛЩг^' + .ВД^О,' +КС1 —,-- СвН, тСН-СНаС1 + С.Н^СН-Сй, +

.-»..р.* п 25 С.ЗОГОД I II

0С10Э С1 0С10-,

I (55-60%) Е (6-Т*)

+ е(,ньтсйс1снас1 + свн17сн(0н)сн2с1 И (20-31%) и (1-8%) .

. М01п= ВаС1, 0иС1а, ?вС13

Умош реакцП та вих!д продукт!в в присутност! хлорщцв . метал!в приведено в табл.!.

Таблиця 1

Окиснювальне хлорперхлоратування 1-децеяу системою К35,0,-С1~ в водаокислотному середовивц. при к!мнатн!й температур!

» С1ль хлориду металу СП!вв1днош9яня реагенив :С10Наз Час реак-ци (год) Вих!д продукт1з реакцЦ (56) (на взятий олеф!н)

заливок олеф!ну 1 + 5 а и

г СиС1я 2 : 1 1 20 46 19 28 -

2* СиС1а 2 : 1 1 20 19 42 16 -

3 сис!л 2 : 1 1 30 17 60 21 -

4 СиС1, 2 : 1 1 40 16 57 19 -

5 СиС1, 2 : 1 1 70 5 47 28 -

б СиС1, 2 :1,3 1 40 9 63 27 -

7 СиС1, 2 ¡1,3 1 40 10 63 27 -

6 РеС1, 2 :1,2 1 30 10 27 58 -

Ф СиС1, 2:1 1 30 13 44 16 1

10 НаС1 2 :1,2 1 30 19 55 25 -

11 СиИ, 1,2:1,2:1 40 18 57 23 -

12 СоС1, 1 :1,2: 1 40 8 50 19 ' -

13 СаС1я 1 :1|2: 1 40 10 63 27 -

14 СоС1, 1 :1,2: 1 40 9 63 27 -

15* СиС1з 1 :1,2: 1 40 14 41 9 2

16* СиС1, 2 :1,2: 1 7 70 14 8

ПрюИтка:

») в досл1д1 двцен додавали до сумш ус1х реагенпв через 1 год #) в дослш дэцбн додавали до сумш ус1х реагенПв через 10 хв. &) проводили гостад!йне додавання К,5,0, (5 порц1й через 1 год) $) ДОСЛ1Д проводили в присутност! НОАс

А) в дослш дальне концентрация кислоти 0,13, а в ревт! досл!-Д1В- 9,7.

Оптимальний вих!д р-хлордецилперхлорату при конверсИ олвф!ну 90* спостер1гаеться при приблизно стехЮметркчних кхлькостях реагенпв. Зб1лывення вмюту хлорид-анюну приводить до збишвення виходу 1,2-дихлордекану, а при його зменшенн! знижуегься конверс!я 1-децену.

в

до

Розвэденн« реакц!йяо1 сум!ш! водою в 2-10 раз!в приводить пом1тного зменшення конверси олеф!ну до 20~50£, а при

зыеншеян! вих1дно! концентрат! НС10Ц в 100-1000 раз!в (рН 1,5-2) рвактя не йде.

Аналопчно проходить реакц!я. 1-децену в систем1 Kasao.-KBr в 65%-rHlfl хлорн!й кислот!, одаак вих!д ковалентнозв'язаного перхлорату менший, н!* при окиснйвальному хлорперхлоратуванн!:

СвН^СйгСН, ' + KaSa0, + КВт

65* НС10,.

25 С 28«

СИН:

17СН-СНаВг 4 СвН17СН-СНа

I

0010,

V (40-42*)

U

I I

Вт осю3

(Т-836)

+ (¡.Н^СН-СНа + С,Н17СНВгСН2Вг . НО Вт

VI (5-7¡6) VB (32-4056)

Анал!з спектр1в ГО1Р 1-Сром-2-перхлорилоксидек ав

показуе, що рег!о!зомери 1 2-бром-1-перхлорилоксидекан утворвються в сп1вв1даошенн! 5:1. Оптимальней вих!д -р-бромдецилперхлорат!в (V.M) спостер!гаеться при 2-з-х кратному надлишку пероксодисульфа ту кал!ю по в!днокенню до олеф!ну.

В табл.2 приведен! результата окиснення 1-децену в присутност! брои!д-ан!ону 1 брому.

Таблиця Z

Окисгаоваяьне бромперхлоратування 1-децену в водно-кислотному середовищ! при к!мн8тн!й температур!

J» BT-BMÍC на сго- сп!вв!дношення реагент!в Час реак- йшд продукт!в реакШ! (%) (на взятий олеф!н)

лука • KaSa0»:Br: íC1DHa2 ц!1 (ГОД) залшок олеф!ну V + М VI VI

1 КВт 1,2 : 1 : 1 50 50 7 40 3

2 КВт 2 : 1 : 1 21 55 . 19 18 5

3 КВт 2 : 1 : 1 63 5 46 32 7

4 КВт 4 : 2,4 г 1 60 ■ — 40 46 б

5 КВт 4 : 1,5 з 1 28 5 50 39 6

6 Вг, 1 : 0,5 : 1 14 48 10 38 4

Т Вга 2 з 1 : 1 21 11 14 74 -

8 Вга 0 ! 1 : 1 1 7 81 12 -

*Вих!д продукт!в реакц!! визначали методом ГНС з точн!стю ±25?.

Зб1льпшння ем* сту бром!д-ан!ону приводить до зб!льшення виходу 1,2-дибромдекаву, а при його ' змешпенн! знижуеться конверс!я 1-двцену.

Зем1на КВт на бром приводить до збХльшещгя виходу • 1,2-дибрсмдекану до 1 змешввня виходу рег!о1зомер1в

р-Ороэдецилперхлорату.

Р-Бромдецилперхлорати ввдцляли з рэакЩЯно! сум!ш! за дспомогов колонково! хроматограф!!.

К1льск!сно p-бромдецялперхлорати визначали перетворенням в бромхлордекан реакц1ев з тетрабутиламон1й-хлоридом в хлорнстоу* метилен! i подальвгам назначениям бромхлордекану методом ГРХ. В 1Ч-сяэкгр1 ' 0-бровдецилперхлор&тк дають дуже 1нтенсивн1 характерпстнчн! подосп 1260 cm-í , 1220 см-1, до... в!дпов!дають еагентки.! .коляванням (С1-0). При щэоведенн! ТШХ перхлората проявляться при слабксму нагр1ванн! (40-50'С), утворккга чори! пляма. При зам!н! хлорно1 ■ кислота на концеЕгроваяу соивяну кислоту з еисоким еиходом утворюеться 1-бром-2-хлордекан (XI), а поб!чниш продуктами е 1,2-дибровдекгн (XI) i 1,2-дахлордекан.

0,^,08=01, + k^sjo, + квт -нс1 с3н, ,сй-снавг + свн,7сн-сн2

25 0 ЗОгод I I I

С1 С1 С1

ix (875«) я (8í)

+ с(6н1,сай,снявг va <5í)

Ця р§акц!я йоге вакористовуватись як препаративний метод одержбЕНЯ бронхлоралкан!в, поск!льки Бона мае високу субстратну "електавнЮть 1 б1лыв зручна, н!я реахцП, в яких застосовують токсичшй 1 нестабШьний бромхлорид.

Таким чином, знайдена ефективна окиснввальна система Ка530а - Ral", яка в сильно кислому сере довит! дозволяе одержувати з високим виходом 1 селективн!ств 1,2-дихлордекан, 1-бром-2-хлордекан 1 р-хлордецилгорхлората.

3 матов б!льш широкого вивчення цих реакц!й •! виявлення облает! 1х застосування була проведена реакция в пристност! ззотно!, фгорисговодаево! 1 с!рчано! кислот.

йЕяйдано» що при взаемоди 1-двцену з авроксодэдульфатсм кал!» в прыслгн' ст! хлорид~ан!он1в в азоти!£ кнслот! утворяеться суа1и продуктов; р-хлордецилнитрат 35-45Я, 1,2-д5шгордекан 35*, 2-г1дрокси-1-хлордекан 10%.

Шлгрооксисполуки визначали .за догюмогоа 14, ПМР сшктр!в 1 елэментного анал!зу. В П-спактр! вош дають теяешзн! характеристичн! смути 1620 см"1 (Е=0), 1250 си"1 (?{=0), 850 см-1 (0-Я), що дозволяв 1дентиф!кувати IX кав!ть у сумин! продукт!в» В ПМР-спектр1 акцепторна хчрупа - Ш0а зсуваз сигнал метанового протону СИ~ШОа в область 5,15 м.д., а сигнал . метиленового протону 0Н2-01Юа спостерИ'аеться в облает! 4,59 м.д. Сп1вв1дношешя 1нтегральнза ЮТенсивностей цгх сигнал1в говорить про те, що в результат! реакци утворгазться рэгЮ1зомери 2-н1троокси-1-хлордокан ! 1-н!троокси-2-хлордекан у сп1вв!даошэнв! 3;4:1.

Треба в1дм!тити, що утворэк! п!трооксиалкани е дужо стШшш сполукаш. Вози не рвагуоть з нуклэофХльнш/ш реагентами <з твтребутядемс«1&-бршФго», тракетябоааглвшЕОЛ-хяорвдом 1 ароматнчюмн амидами) та не г1лрэл!аувть в ■ умовах, пра яких легко йде мдрол!з довголтштовях „ р-хлорадк£яперхлорат!в.

Щкада проходить реакц!я окасшзв&шхого спряжшого -июрувашя 1-дзцану в двохосновн!й с!рчан!й кислот!.

Встаковлзно, що при взаемодИ 1-децвну з пароксодасульфатом кал 1а в 65*-н1й с!рчан!й кислот1, в присутност1 хлорид-ан!он!в . проходить спряжена приеднання хлорид-' 1 сульфат-ан!он1в до подв!йного зв'язку 1-дацвну тагам чипом, що два хлордецильн! радакали зв'язуються з одним сульфат анЮяом. При цьому утворввться 1,1'-дихлор-2,2'-дадедасульфаг (X) ! 2,2'-дихлор-1 Д'-двдадаюульфат (XI ) з загальшш вдоодом 38Ж.

СаВ^св-одя.

0 01 о

1 I 0*3=0 0^0

I г

О (X) о Ш)

- I I

с»н17св-енас1 с«н,.7-сес1-ш3

Продукта реакци (X, XI) визнзчали за допомогов ТОЙ, 14, П№Р-спекгр!в i алемстчиого кналгзу. В 1Ч-сгоктр1 вояи дави. !нтопсиет! характеристичм полоса 13SO см"'1 (S=0), 1190 см"1 (S=0) t 300 (S-'O). При проведенн! ТИК хлорсульфати проявляться слабкам нагр!ванкям (40-50'С), -утворюочи чорн! плямк, що дае момев!сть 1Д8нтиф1кувати 1х навить у cyMlui продукПв.В ЛУР- спектр! сигнала ' мзтинових прогон! и (CH--0-S03-0-) спостер!гаються в облает! 4,86 м.д., a екгаали метзлэкоЕЯх протон!в (CH,-0-S03-o-)~ в облает! 4,37 а.д. Сл!вв!днсшзкня йзтеграпънях ЮТенсизяоетей цих сигнал!в говорить про те, цо в результат! роакцН утворюоться рег!о!зомери

1,1'-дахлор-2,2'-дидащисульфзт i 2,2'~дихлор-

1 Д'-дидецилсульфат у сп1вв1даошбнн! 3,5:1. В ,мас-спекттз! " цродухт!в (YJ¿ i XV) е сигпзл молекулярного Юна 446,37.

3 допоногоэ окисЕшальних система K3Sa0, -- Cl~ t РЪ(Ю ~ СГ~ .проЕодело окиеншальпе хлорфторувакЕЯ 1-децэну в 30-60^-н!й Е? В результат! прозедепних досл!дхе;а> встановлено, цо s результат! рэакцН утзоркотся 1-фтор-2-хлордекан (XI), 2~Ф?ор-1-хдордекап CCI), 1,2-дихлордекан, хлорПдрин (Ы) 1 р-хяорацзтати (Ш, IV). ■ ©торхлоралкани (И, XI) !дентиф!яували ■за допокогоя ГРХ, 14, ГВ£Р-спектр!в 1 елементного анал1зу. В спектр! У*3 сигнал груш (CH-F) слостер!гаеться в облает! 182,3 м.д.

Загзльний вюад 1,2-фторхлордекан1в (XI, ХЗ) склвдае прчб.газно 30%. Цей вха!д звичайно не досить високий, алэ все а в!н май® в дв!ч! пероввцуе вих!д 1,2-фторхлоретану в!домо! рзакцП фторхлорувашя етилену у безводному фтористому водн! '. щ>'л д11 молекулярного хлору.

Поск!лькй резхШю окиснювального хлоруваная н-децену в сиотем1 Ка5303 - Ка1~ - Н* проводили при к1мнатн!Я температур!, торм!чвий роотэд пероксодасульфату на. ан!он-радикали . «шойков1рвий. Б1льш в!рог!дно, що, оск!льки, при низькйх pH екаснюваяьна футксцШ пероксид!в зростае, зд1снюеться взаемод!я шдэкулярво! або юнно! фот»! шроксодисульфату з рлеф1ном.або г8лог0н!д-ан!оном.

Розглякемо моюшв1 с хеш ыэхаШзму реакц!1. Реакц1я перохсодасульфат-анЮяу з подв!йеш зв'язкоя олеф!на в

рвзу.!^тат1 переноса одного электрона повинна привочити до прсмЮТого касЮи-радахалу, який.. при взаемодп з анюнами реакцШого розчину повинен давати алк1льни2 радикал. Одерканий влк1льний радикал мозке приймата участь в реакци полилеризацн або Шдиягати подальшому окисненню до катюну з послЛдуючою взавмод!ею в анЮном.

>С=С< + sa0,2~—-* -¿-С- + S0„2" + Б0»~'

9 An

. 4 . I 5a0/~ +1 An II

—0-C- + дц" i y —C~C~ . i > —С—C— ......» —C-C—

II II SO»"' II II

An An An

да Atfe С1Г, C10„~, ноа~ та 1НШ1

- В1ДОМО, цо окиснення алкЛльних радикал!в до кат!он1в при д11 Sa0,2~ acto 30„-,не ввакавть ефективною реакщею . Окиснення алюльнах радикаИв до кат1он!в где звичайно в присутност! кат1он!в метал1в шрем1нно! валентност!. Але цей напрямок реакцН в вша умовах напевно не реал!гуеться, оскглька виходи продукт1в реакци, Я1. дихлориду так i р-хлоралк1лперхлорат!в, однаков! в системах K3S3Oe - CuCl, l K3S3Ou - HaCl. Ми не -виявили також пол1мерних продуктов при проведенн! реакци при кИсттних температурах. Вони з'являються лише при зб1льшенн1 температуря на 30-60*0. Тому розглянут! схема мехая1зм1в реакци оксигалогенувачня при дП KaSa0a не вносять значного вкладу в загальнивиеханхзм цleí реакци.

Б1льо вхрогхдао, ар К*530в взаемод!е з галоген!д-8н1онами за сл1дуючов схемою:

Г + S,0.2%

£= С1, Вт

1/2 X, 4 50,7" + SO»"'

1060 " + so„e~

Утворення незначно! кигькост! галогенов, яке ми саоостерЛгавмо в реакщйному середовидЦ, в!дпов1дае, очевидно, за

вих!д по01чша дагалогеналкан1в в ц!й реакцИ. Поск!льки 1х-к!льк!сть в загальн!й к1лькосх! продукт!в незначна, а реакция

1-децену з хлором 1 бромом в 65Я-н1й хлорн!й кислот! за нашими даними, приводить до утворення т!льки незначно1 к!лъкост1"-р-хлордецилперхлорату (3-5%) 1 р-бромдецилперхлорату (10-14%), мокна вважати, що електроф1льним реагентом утворення продукт!в зм!шаного приеднання атом!в галогену 1 ан!он1в кислот можэ бути галогенгЛпосульфат (схема б). Атом галогену в цьому реагент! повинен бути сильно поляризований внасл!док його зв'язку з електронегативною групою. Це сприяе реакцИ галоген-катюнного реагенту з олеф!ном з утвореннямне- симетричного хлоралк!льного канону, взаемод!я якого з перхлорат-анЮном забезнечуе високу рег!оселективн!сть приеднання в!дпов!дно до правила^ Марковн!кова.

2.0киснювальне галогенування н-дедену, к-додецену 1 "н-гексадецену'При д!1 системи Pb(£¿) - Hal~ - Н* Показано, що ковалентн! перхлората з високим виходом можно одержат при окисненн! 1-децену, 1-додецену 1 1-гексадецену сполуками чотирьохвалентного свинцю (TAC-, • РЬ30„) в присутност! хлорид!в метал!в в сум!ш! оцтово! 1 хлорно! кислот. Основними продуктами е р-хлоралк!лперхлорати, при цьому як поб!чн! продукта утворюються р-хлоралк1лацетати, 1,2-дихлориди 1

2-г!дрокси-1-хлоралкани.

HC1CL+H0AC

К-Сй=СНз + РЬ(И) + ЫС1П (2 . —»• R-CH-CHjCl + К-СН-СН20С103 +

0С103 С1

(30-40%) I (10-12%) П

R-CH-CH-C1 + R-CH-CH,0Ac + R-CH-CH,C1 + R-CH-C&.C1 I I I I

ОАс Ш 01 XV С1 В ОН EZ

(Т-10%) (3-5%) (3-5%) (4-5%)

ИС1д= ЫаС1, CuClj, FeCl3, 5nCl„, ZnCl,.

Pb№)= Pb(0Ac)„, Pba0».

R= CeH1Tf C10Ha, C1WH„.

,8икористгшня як, :;вих1двогр,фшзника;vPb,o„ вначно спрощуе ,< методику одержания ковалентнозв'яэанях перхлорат!в i робить ,орган!чн1 перхлората легкодоступними. Розчинення Pb(OAc)u 1 И),0„ в сум1ш1 оцтово! 1 хлорно1 кислот в присутност1 хлориду мв*алу приводить» мабуть, до утворения близких за складом 1 властивостями р1звол1гвндних комплекса свинцю (U), оск!льки в даних.умовах окисне:ля олеф1н1в при цП TAC 1 Pb30„ проходить практична однаково.

. Окнснення 1-додецену 1 1-гексадецену проходить аналопчно 1-дацану, проте з б1лыя низькими виходами р-хлоралк1лпэрхлорат1в та з менвов швидкютю (табл.3).

Таблиця 3

Вих1д р-хлоралк1лперхлорат!в при окисненн! олеф1н1в системою Pbaok - cuci, - НОАс - нею*.

Субстрат Час реакцП, Вюйд

год. р-хлоралк1лпврхлорату,%

Дэцен 0*6 50

Додеден 24,0 37

Гексадецен 36«0 41

Зг1дао даних таол.З швидкЮть реакци оксиперхлоратування н-децену в 60 раз1в бшьша, н1х реакци з гексадецаном, в той час як В1Д0М0, що ивидкють реакЩй приеднання електроф!льних рвагент1в • до подвИЫого зв'язку довголаншогових алкен!в в безводних розчшшиках мало залегать в1д довжини ланцюга олеф1ну..

Результата оксихлорування 1-децену в присутност1 хлорид-ан1ок1в в середовивЦ сильиих неорган!чних кислот (НС10,,, 8,50», НЯО,) при Д11 РЬ(Ь£) значне В1др1зняються в!д реакЩй,як! протекать в аналог 1чних умовах при використанн! як окисника. пероксодисульфату калю. По-перше, швидк1сть t реакци 1-децену з РЬ(К) в калька десятк1в раз!в б1лыаа,н1х ивидкють окиснення 1-децену при Д11 KjSjO.. По-друге, вих1д 1,2-дихлордекану в реакцП н-децену з сполуками свиншо в к!лька раз1в менший, н1* при взаемодИ пероксодисульфату з н-деценом 1 на перевщуе 1056. Сп1вв1даовення продукт!в р-хлордециловий еф1р неорган1чно£

кислоти / 1,2-дихлордекан становить при д!1 РЬ(И) в!д 6 до 13, а при д!1 пероксодасульфату кал!ю в!д 0,4 до 1,0. Ш вказуе на те,' що при спрякеному оксихлоруванн! олеф!н!в у водю-кислотних розчинах в систем! РЬ(И) - С1~окксник в основному не взаемод!е з' хлорид~ан!оном з утворенням молекулярного хлору. Приймаючи до уваги схильн!сть свинцю до утворення зв'ягку РЬ-С, мокна Евакатл, що мвхан!зм ■ реакци у водгшх розчинах кислот е аналоПчнш шхан!зму реахцИ алкен!в з РЬ(К) в Сезводних кислотах - оцтов!й, трифтороцтов!й, як встановлено ран!ше Ю.О.Сергучовим ! Р.Б.Гуцуляком.

\ / С РЬ(0Ас)-}

I --

С

Л01.

\ /

Я = ь =

,/ \ Ь"

С10Н21; СИН29

С1

\ / /

С—РЬ— » I \

—с

Е/ Ч

V1

г

СдН17;

0С103; 0П0г; С1; Ас.

«X

С1

(3:1) 50 - 80 *

V

ЗгХдно цього мзхан!зму сполуки свинцю 'в систем! РЬ(Ы) -. С1~в сильних кислотах (НЬ = СГ3ССЮН, СН3Б03Н) знаходяться у вигляд! р!знол!гандшп комплекс!в типу РЪ(0Ас)4_п1^С1 при и = 1, 2. Напевно, що р1знол!гаднкй комплекс свинцю утворювться також при додаванн1 тетраацетату свинцю до; розчюЛв сильних неорган!чшх кислот (НС10„, ШГО3, На50„) 1 при використанн! РЬэ0и в розчин! цих кислот ! оцтово! ксилоти. Атака р1знол1гандного комплексу, свинцю на субстрат приводить до утворення карбкатЮну. Асиматр!я будови субстрату в'!дносно подв!йного зв'язку викликае утворення . несиметричного карбкатЮну, що ! обумовлюе . рег!оселективн!сть процесу, карбкат!он входить до складу !онно! пари, де м!сце протийона займае ан!он, витЮнений з координащйно! сфери металу окионика. Переважно витюняеться ан!он сильно! кислоти,-поск!льки зв'язок РЬ-Ь е б!льш полягрним 1 ан!он сильно! кислоти в нуклеофугною групою. Взаемод!я карбкат1она з- протийоном приводить до утворення моно8лк!лшпомбвту, який е нестШшм; При йога розклад! проходить перерозпод1л електроя!в ! утворення к!нцевих продукт!в.

Для аср!в».яння ефекгиБНост! приедаання ан!он!в кислот сум1сно s хяорид-анюнои проведено окиснювальне хлорування н-децену РЬ(К) в 60%-ному водному розчин! хлорно!, с!рчано1, 83отно1 1 фтористоводаево! кисхлот.

Щкаво, що вих1д продуктов зм!шаного приедаання при хяорувана! н-децену в присутност! РЪ(К) зростае з! зб1льшенням силе нворгая1чно1 кислота в порядку: Неорган!чна

кислоте HC10V > H,SOw = нно3 > HP

Продукт 3Mi-ваного пря-

вднання, * 49 37 38 23

Таким «ином, ефективнЮть зв'язуваяня ан!он!в сильних веорган!чних кислот антибатна зб!льшенню нуклеоф!льност! 1 основное« ан!о»1в.

3. Х1м!чн! пере творения орган!чних перхлорат!в при Д11 нуклеоф1льних реагенпв

Завдяки р-дробленому методу одержання

р-хлоралк1лперхлорат1в з* явилась можливЮть вивчити , законои!рност! х!м!чних перегворень 0рг8н1чних перхлораПв, що рвн1ше не проь^дилось. Оск!льки перхлоратна група е нуклеофугною, то найб!льш цереспективнши нами ввзхались реакц!! . орган1чних перхлорат!в з нуклвоф!льними реагентами.

Таким способом було одеркано 1-хлор-2-бромдекан з порядком приедвання атом!в брому 1 хлору, проталежним тому, який одержуоть щи приеднанн! до олвф1н1в молекулярного бромхлориду.

3 к!льк!сним виходом одержан! хлорпдрини довголандюгових одеф!н!в - н-децьлу, н-додецену 1 t-гексодедену.

Показано, що родан-ан1он замИцуе перхлоратну групу 1 зв'язуеться з атомом вуглецю головням чином через атом с!рки.

Метод дозволяв досить легко огримувати вторинн! аяс!лп!рвдин!ев1 сол!, як! важко одержат при д11 ам!н!в ва вторгнн! гало1дашсани.

Загальна схема проведенних реакЩй 1 утворених продукт!в соЩпма:

-Таким чином, ■ наявнють нуклеофугно1 групи в субстрат1 дозволяв замидувати II в. М'яких умовах .на потр!бнкй нуклаоф!л, тсбто проводати Щлеспркмований синтез р1зних (в тому числ! I важкодоступних) в!цянальних алк!лпох!дних.

ВИСНОВКЙ

1. Вперше знайдено, що система KaSaOe - Hal" д!е, як ефективна оккснювальна система галогенування ненасичених сполук' в не радикальних умовах при к!мнатн!й температур! в сйльно-кислих середовищах. При цьому в!дбуваеться сумЮне- приеднання анюна кислоти 1 галоген!д-ан!она. Запропоновано схему реакщх, дЮТим реагентом яко! е сульфатог!погалоген!т-ан!он HaJL0S03_.

2. Встановлено, що при д!1 на н-децен системи KjSjOb—С1_-НС0^ з високою ' рагЮселективнЮтю ! виходом утворюзться 1-хлор-2-шрхлорилоксидекан. '

3. Знайдено, до окиснювальне хлорування 1-децену при дИ К^БзОя при сп!вв!дноп1енн1 реагант!в близькому до

er зztoMeтретного в концентрознн1й СОЛЯВ1Й кислот! прот1кае з К1лыасшв4 говорениям 1,2-дихлордекану.

4. Розроблено селективная метод утворения 1-0ром-2-хлорд9кану в результат! реакцн l-дедену з пероксодисульфатом кал!ю у присутност! кал!й - бром!ду в концентрован!Й солян1й кислот!.

5. Показано, во при д!1 на н-децен окиснювально! euerem РЬ(Ы)-С1" у водних розчинах неорган!чних кислот (НС10», HaS0„, ШОа) перевахно утворюються продукта спряженого приеднання хлорид-анюву ! анЮну в!дпов1дно! кислоти. Обгрунтовано механ1зм рвакцИ, який полягае у взаемод!! р!знол1гандних комплекса Pb(U) 1 олеф1на з - утворенням юнвих пар ! моноалкишлдаОат!в як пром!жких сполук.

6- Звайдено, до швидк!сть реакцп окиснювального хлорперхлоратування довголанцюгових олвф!н!в при д!1 системи РЬ(И)-С1~ в хлорн!й кислот! значно зб!льшувться з скороченням довзкини аяк!льного ланцюга олеф!ну в ряду: • н-децен > н-додецен > гексадецен.

7. Встановлено, що при взаемод!! н-децену з K2SaOB 1 Fb30„ в с!рчан!й кислот 1 в присутност! хлорид-анюн1в проходить спряхане приеднання хлорид- i сульфат-анюн!в до подв1йного зв'язку. Таким чином, два хлордецяльн! радикали зв'язуються з одним сульфат-анюном з утворенням 1,1'-дахлор-2,2'-дидецил-сульфвту 1 2,2*-дихлор-1,i'-дадецилсульфату.

8. Вивчен! х1м1чн1 пере творения р-хлордецилперхлорапв при д!1 нуклеофМШЕгах реагент!в (Н^О, Вг~, Cl~, CNS") ! розроблен1 селективн! метода утворэнвя децилхлорпдрину. 1-хлор-2-бромдекану, 1-хлор-2-т!оц1натодекану.

9. Показано, що на в!дм!ну . в!д 1вших зам1сник!в перхлоратна група в довголанцюгових алкенах досить легко замИцавться нав!ть С1ля вторйнного атома вугледю на ароматичн! аЮни в утворенням четвертинних вмон!йыих солей.

список пшпкши

1. Нвштченко B.C., Саргучев В.А., Гуцуляк Р.Б. Окислительное перхлоратирование длиноцедачечных олефкнов соединениями четырехвалентного свинца // Укр. хим. к. - 1993. - Т.59, Я 3. - С. 315-318.

2. Никитченко B.C., Сергучзв Ю.А., Гуцуляк Р.Б. Окислительное хлорпврпиюратирование 1-децена в системе K,S3o. - СГ~ -НС10» //Ж. орг. химии. - 1993. - Т.29, вип.З. - С. 643-644.

3. Никитченко B.C., Сергучав D.A., Гуцуляк Р.Б. Окислительное галогенирование непредельных соединений солями металлов переменной валентности // Укр. хим. к. - 1993. - Т.29, » 11. - С. 1166-1178. ..

4. Ниитченко B.C., Сергучов D.O., Гуцуляк Р.Б. // Тез. доп. ZU Укра1нськс1 конферешЦ! з орган1чво! ximii. ТвраоЕйль, 1992.' - 4.1. - С. 64.

5. Никитченко B.C. Способ получения дликоцепочечных ß-хлоралкиловых эфиров кислородсодержащих неорганических кислот окислением терминальных олефогав соединениями четырехвалентного свинца // Тез. докл. XXVI конференции молода ученых. - Киев, 1991. - С. 37.

Поддсвно к печати-Г'-^ t- '"> dy Tmi¿ОС

размножено хш ьгвстата j кра5н5—uuu