С-фосфорилирование N,N-диметилгидразонов альдегидов и N,N-диметил-N-арилформамидинов галогенидами тривалентного фосфора тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.08 ВАК РФ

Меркулов, Анатолий Сергеевич АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1997 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.08 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «С-фосфорилирование N,N-диметилгидразонов альдегидов и N,N-диметил-N-арилформамидинов галогенидами тривалентного фосфора»
 
Автореферат диссертации на тему "С-фосфорилирование N,N-диметилгидразонов альдегидов и N,N-диметил-N-арилформамидинов галогенидами тривалентного фосфора"

ргз ОД

- ' -«V ^

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ

УДК 547.241*288.3+547.241’298

МЕРКУЛОВ Анатолій Сергійович

С-ФОСФОРИЛЮВАННЯ ^-ДИМЕТИЛГІДРАЗОНІВ АЛЬДЕГІДІВ ТА ад-ДИШИЛ4ІЧ\РИЛФ0РМАІУІІДИНІВ ГАЛОГЕНІДАМИ ТРИВАЛЕНТНОГО ФОСФОРУ

02.00.08 - хімія елементоорганічних сполук

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук

Київ -

19 9 7

Робота виконана у відділі хімії фосфороорганічних сполук Інституту органічної хімії Національної Академії Наук України.

Наукові керівники: доктор хімічних наук, професор

О.М. Пінчук

Офіційні опоненти: доктор хімічних наук, професор

Б.С. Драч (Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, м. Київ) кандидат хімічних наук ШТ. Онисько (Інститут органічної хімії НАН України, м. Київ)

Провідна установа: Київський національний університет

ім. Тараса Шевченка, м. Київ

Захист дисертації відбудеться «/%> » 1997 р.

° №с° годині ка засіданні спеціалізованої вченої ради Д-0І.72.01 при Інституті органічної хімії НАН України за адресою: 253660, Ки”в-94, вул. Мурманська, 5.

З дисертацією мо»,на ознайомитись в науковій бібліотеці Інституту органічної хмії НАН України.

Автореферат розіслащй « /У» 1997 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

доктор хімічних наук, профісор Фещенко Н.Г.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Повідомлення М.І. Кабачника в

1945 р. про синтез перших представників гідразонів, що містять фосфорильне угруповання біля азометинового атома вуглецю, ознаменувало собою початок нового напрямку в хімії ФОС — хімії С-фосфорильованих азометанів. Протягом останніх двох десятиріч хімія цих сполук розвивалась швидкими темпами і до теперішнього часу синтезу і властивостям С-фосфорильованих азометанів присвячено понад 100 наукових публікацій. Підвищений інтерес до цих сполук обумовлений їх постійно зростаючим практичним і теоретичним значенням. Серед С-фосфорильованих азометанів знайдені речовини, що виявляють високу антихоліноестеразну активність; вони є також унікальними об’єктами для вивчення ряду загальнотеоретичних проблем органічної хімії — прототропних міграцій в азаалільних системах, кислотно-основної рівноваги, амінофосфонат-амідофосфатного перегрупування, а протягом останніх років їх використовують для синтезу фосфорильова-шіх гетероароматичних сполук.

Існуючі підходи до синтезу С-фосфорильованих азометанів

— взаємодія імідоїлгалогенідів з фосфоровмісними нуклеофіла-ми, реакції гідрофосфорилювання деяких сполук з кумульовани-ми подвійними зв’язками і перетворення функціональнозаміще-них ФОС — дозволяють отримати, головним чином, похідні п’ятивалситного атома фосфору. Сполуки з тривалентним атомом фосфору біля азометинового атома вуглецю представлені лише малочисленними фосфінами. Заповнити існуючу прогалину могла б розробка методу прямого С-фосфорилювання азометанів галогенідами тривалентного фосфору.

Можна було припустити, що електрофільне фосфорилюван-ня азометинового атома вуглецю найбільш імовірно у випадку НІ^-диметилгідразонів альдегідів та 1Ч,1Ч-диметиЛ'№-арилформа-мідинів, в яких електронна густина зв’язку С>\г істотно підвищена. Успішне проведення таких реакцій відкрило б шлях до синтезу раніше невідомих гідразоноїл- і амідинодигалогенофос-фінів — ключових сполук для одержання різноманітних похід-

них з три- та чотирикоординованим атомом фосфору, біля азо-метинового атома вуглецю.

Мета роботи. Розробка методів прямого фосфорилювання КК-диметилгідразошв альдегідів і К,К!-диметил-Н’-арилформа-мідинів галогенідами тривалентного фосфору. Синтез та вивчення хімічних властивостей гідразоноїл- і амідинодигалогенофос-фінів, а також похідних, одержаних на їх основі.

Наукова новизна. Розроблено новий підхід до створення С-Р зв’язку біля азометинового атома вуглецю — пряме фосфорилювання галогенідами тривалентного фосфору ЙЫ-диметил-гідразонів альдегідів і М,М-диметил-І\7’-арилформамідинів в присутності основ. Синтезовано нові типи ациклічних та циклічних С-фосфорильованих похідних вказаних класів речовин. Вивчено їх хімічні властивості.

Реакція С-фосфорилювання КМ-диметил-№-арилформаміди-нів виявилась першим прикладом реакцій електрофільного заміщення біля формамідинового атома вуглецю.

Показана можливість використання гідразонної та формамі-динової груп як електронодонорних замісників в реакціях фосфорилювання ненасичених сполук, що відкриває широкі можливості для синтезу функціональнозаміщених ФОС.

Апробація роботи. Основні результати роботи доповідались на XIV Міжнародній конференції з хімії фосфору (Єрусалим, 1995 р.), XVII Українській конференції з органічної хімії (Харків, 1995 р.), XI Міжнародній конференції з хімії ФОС (Казань, 1996 р.).

Публікації. За матеріалами дисертаційної роботи опубліковано 4 статті.

Структура та об’єм дисертації. Дисертація викладена на ______сторінках і складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, що містить 220 найменувань, та 3 додатків. В роботі також є 12 таблиць і 2 рисунки.

Перший розділ дисертації являє собою літературний огляд, присвячений реакціям електрофільного заміщення біля азометинового атома вуглецю в гідразонах альдегідів.

Два наступні розділи починаються стислими літературними довідками з методів синтезу гідразонів (розділ 2) і амідинів (розділ 3), що містять атом фосфору біля азометинового атома вуглецю.

з

В другому розділі відображені результати власних досліджень з фосфорилювання НЫ-диметилгщразошв альдегідів галогенідами тривалентного фосфору та вивчення хімічних властивостей нового типу органілдибромфосфінів і їх похідних.

Третій розділ дисертації присвячений слсктрофільному фос-форилювашш М,К-диметил-К’-арилформамідннів. Описано циклізацію бромамідо- та діамідофосфонітів до похідних 3#-1,3-бензазафосфолу. Вивчені хімічні властивості отриманих ациклічних та циклічних сполук, що містять атом фосфору біля амі-динового атома вуглецю.

Конкретний особистий внесок дисертанта. Експериментальна частина роботи, аналіз спектральних досліджень та встановлення будови синтезованих сполук зроблені особисто дисертантом.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

і. Фосфорилювання ЗЧ,ї^-диметилгідразотв альдегідів

В літературі сформувалось уявлення про 1^,М-діалкілгідра-зони альдегідів як азааналоги єнамінів. Для них відомий цілий ряд типових реакцій злектрофільного заміщення біля азометинового атома вуглецю. Наприклад, ацилювання ангідридами карбонових кислот, взаємодія з сульфонілізоціаната-ми, формулювання за Вільсмаєром-Хааком та ін. Отже, можна було очікувати, що НИ-діалкідгідразощі альдегідів здатні вступати в реакцію фосфорилювання галогенідами тривалентного фосфору.

Ми з’ясували, що Ы,К-диметилпдразон формальдегіду фос-форилюється трибромідом фосфору, а також менш активним ди~ фенілхлорфосфіном при кімнатній температурі в присутності піридину з утворенням С-фосфорильованих похідних (2) і (3). При спробі виділення гідразоноїлдибромфосфін (2) полімеризу-ється, тому його охарактеризовано лише за допомогою спектрів ЯМР 31Р. Разом з тим третинний фосфін (3) — легкоплавка кристалічна речовина, стійка до дії повітря, яку вдалося виділити в індивідуальному стані.

СН2=ХКМс2

1

РЬгРС1

н

РИгР

^=NNN02 3

18.1 м. д.

рьгр

Б

Н

у=КГШег

РВг3

5

8р ■ Н

34.8 м. д.

Н

NNN«2

НМУТег

Н

Вг2Р

5р = 170.5 м. д.

(Меггер

8р 1

уС=ХШ1Є2

4

89.9 м. д.

(Ме2М)2Р

в

^=NN1*162

6р = 71.8 м. д.

М}СбН4Ме4

н

к ^=ШМе2

’ 2 (Ме^)2Р

МСвЩМе^

7

6р = 13.6 м. д.

Крім спектрів ЯМР 31Р, продукт фосфорилювання (2) охарактеризовано також у вигляді дамідофосфоніту (4), який перегонкою виділено в аналітично чистому стані. Ця сполука, як і дифенілзамі-щений аналог (3), легко перетворюється при дії сірки або феніла-зиду на похідні п’ятивалентного атома фосфору. Слід зазначити, що всі представлені на схемі С-фосфорильовані гідразони формальдегіду (сполуки 2-7) можна розглядати як похідні досі невідомого типу сполук, що містять формільну групу біля атома фосфору.

У випадку М,М-диметилгідразону кротонового альдегіду, завдяки наявності спряженої системи, фосфорилювання, подібно до інших реакцій електрофільного заміщення, проходить регіоселек-тивно по кінцевому вуглецевому атому з утворенням сполуки (9), яка стійка лише у розчинах. Вона охарактеризована спектрами ЯМР 31Р і перетворена на більш стійкі естери та аміди відповідної фосфонистої кислоти (10) і (11), які вдалося виділити в індивідуальному стані. Ці сполуки традиційними методами були перетворені на похідні п’ятивалентного атома фосфору (12-14). Виходячи з величин констант спін-спінової взаємодії атома фосфору з а-протоном та атома фосфору з азометиновим атомом вуглецю можна зробити висновок, що одержані сполуки три- та п’ятивалентного фосфору існують у вигляді тнрйис-ізомерів. Конкретні значення цих констант наведені для сполуки (14).

Н Вг2Р (ЕК))2Г

N РВг3)г ^ НОЕ^ ' ^

Ме \=.\,\Мео ХЕ,з Ме ^=\\Мс2 МЕ‘з Ме ^М'Мсг

8 9 5Р = 175.0 м. д. Ю

н ІИ><К2 и

(В2^2Р с (1^2^*) 2І\ (ЕЮ)оІ'

>=л -------- )=\

(і Ч—ічіічім^ м/ >=

Ме *=ММУІЄ2 Ме7 '=NN^102 Ме ^^Ме2

Па,б 11 а,б 12

В = Е* І 1) С2С16;

0 | 2) МаНС03 (вода.)

<Е12ІЧ>2Р Н“

К = Ме (а), )=\ = 20.0 Гц

Еі (б) Ме >=Л^Ме2 ^РС = Ю.2 Гц

14

Виявлена відмінність у напрямках дії йодометану на споріднені тіодіамідофосфонати (6) і (13). У випадку сполук (13) ме-тилюваїшя зазнає диметиламіногрупа гідразонного фрагменту молекули. В той же час метилювання тіофосфонату (6) дає фос-фонієву сіль (16). Слід зазначити, що подібний напрямок алкі-лювання — по атому сірки тіодіамідофосфонатного угруповання

— є характерним також для р-фосфорильованих єнамінів. Таким чином, деяка аналогія в хімічних властивостях єнамінів і гідра-зонів проявляється також для їх С-фосфорильованих похідних.

8 8

II II ©

<К2Гч)2І“.__ Мс1 (К^Р І

/\ /\_ ©

Ме Ме ч~^Мез

13а, б 15 а,б

5р = 82.7 м. д. (б) 5р = 79.85 м. д. (б)

В = Ме (а), ЕІ (б)

ч Меї ч

у=.\-.\'Мі'2 --------► ^ТЧЧЧМег

(Me2N)2P (Ме2М)2Р©

II І д

6 16

6р = 71.8 м. д. 5р = 45.1 м. д.

в

При взаємодії М,М-диметилгідразонів ароматичних альдегідів з трибромідом фосфору в розчині піридину, згідно з даними спектрів ЯМР 31Р, утворюються гідразоноїлдибромфосфіни (18), але оскільки процес супроводжується сильним осмоленням реакційно! суміші, нам не вдалося отримати будь-яких похідних цих сполук. При використанні триетиламіну, як основи, реакція не зупиняється на стадії проміжних сполук (18), а внаслідок внутрішньомолекулярної взаємодії дибромфосфіно-вої групи з метальною групою біля амінного атома азоту приводить, виходячи з даних спектроскопії ЯМР 31Р, до утворення діазафосфолів (19). Останні значно швидше, ніж вихідні гідразони, взаємодіють з трибромідом фосфору, утворюючи продукти невстановленої будови. В той же час взаємодія И,М-диметилгідразону и-диметиламінобензальдегіду (17в) з трибромідом фосфору у співвідношенні 2:1 завершується утворенням стійкого комплексу діазафосфолу (19в) з молекулою вихідного гідразону. Склад комплексу (20) підтверджено спектрами ЯМР зір, іН і і3С.

Аг

РВг3, Ру,

Аг

>=ч

кме2а8оРу/ж‘3 ВГ2Р

н

Па-д

ВГ2Р N-N6 . М</

18 а-д

5р = 125-181 м. д.

19а-д

6Р = 79-91 м. д.

|РВГЗ

Аг = РЬ (а), 4-ВгСбЩ (6), 4-Мс2Г<СбН4 (в), емалеподібні

3,5-(Ме2Х^=СН)гСбНз (г), 4-Ру <д). продукти

бр = 79.7 м. д.; 2Дрц = 38.5 Гц 6|ї = 8.32 м. д.; Ъгн = 38.5 Гц 5сЗ = 179.5 м. д.; ^рс = 57.7 Гц 6с5 — 157.5 м. д.; ^рс = 51.4 Гц

4-Ме2Г'іС6Н4СН=ШМе2

20

При взаємодії ЭДЫ-димстилпдразону 9-аптраценкарбальдегі-ду (21) з трибромідом фосфору реалізується інший напрямок реакції фосфорилювання — по атому вуглецю в положенні 10 ароматичного циклу. Таким чином, Ы,Ы-диметилпдразонна група при наявності спряженої системи поводиться як електроно-донорний замісник не тільки в ациклічних, але і в ароматичних сполуках.

2. Фосфорилювання ^К-дометал-К’-арилформамідинів

До початку наших досліджень в літературі були відсутні приклади реакцій електрофільного заміщення біля азометиново-го вуглецевого атома формамідинів. У той же час для К-заміще-пих імідазолів, які можна розглядати як сполуки, що містять амі-диновий фрагмент у складі циклу, є характерними реакції електрофільного заміщення в положенні 2 гетероциклу. При цьому, поряд з іншими електрофільннми реагентами, успішно використовувались також галогеніди три- та п’ятивалентного атома фосфору. Реакції фосфорилювання імідазолів проходять за ілідпим механізмом — через стадію утворення >Имідазолшій фосфінів. Приймаючи до уваги високу стабільність амідинієвих катіонів, можна припустити реалізацію подібного механізму і для реакції фосфорилювання М,М-діїмет»л-Н’-арилформамідинів галогенідами тривалентного фосфору.

Дійсно, ми з’ясували, що при взаємодії фор-мамідилів типу (23) з трибромідом фосфору в основному середовищі утворюються сполуки (25), котрі, подібно до гідразоноїлдибромфосфі-нів, є стійкими лише у розчинах. Нетипове зна- \ Аг Кмеа/П чення хімічних зсувів 31Р в спектрах сполук ' Вг 1

(25) пов’язане, ймовірно, з утворенням міжмо- А

лекулярних асоціатів типу (А) внаслідок взаємодії дибромфосфі-нової групи з імінним атомом азоту, як це спостерігалось у випадку 1-алкілімідазолілдигалгенофосфінів. Припускається, що ця реакція проходить через Ы-адукти (24), котрі при дії триетиламіну перегруповуються в амідинодибромфосфіни (25). Прискорення реакції з підвищенням основності вихідних формамідинів є непрямим підтвердженням ілідного механізму реакції.

Аг—N.

Вг0 рвг2

Аг—14®

>-Н Г Me2N

24

Еі3Р*НС1

Аі—N - ^-РВг2 Me2N

25

8р = 50-70 м. д.

Аг = 4-Ме0С(0)СбНф 4-ВгСбН4, С6Н5, 4-МеСбН4, 4-МеОС$ІІ4, З-Мег^СбЩ 3,4-Ме2С6Н5

Поряд з цим в залежності від особливостей електронної будови вихідного субстрату можливим є також інший напрямок реакції фосфорилювання. Так, взаємодія триброміду фосфору з НМ-диметил-їч"-1 -нафтилформамідином (26) завершується утворенням продукту фосфорилювання в положення 4 нафталінового циклу (27). Фосфорилювання дифенілхлорфосфіном И.Н-диметил-№-(ж-диметиламіно)фенілформамідину (28) також здійснюється в ароматичне ядро з утворенням сполуки (29). В першому випадку формамідинова ірупа виступає в ролі елект-ронодонорного замісника, в той час як напрямок реакції фосфорилювання в другому випадку визначається електронодонорним ефектом обох функціональних груп.

26 8=Р(^2)2

РЬ

1) РЬРС!г. N£13

2) пі/-''а

% и /—\ Р-і\і о \__________>

Mc2N

N--1' Н М е 2

28

Амідинодибромфосфіни (25) — перші представники органіл-дигалогенофосфінів, що містять біля атома фосфору амідшювий залишок, який значною мірою визначає як їх властивості, так і властивості їх похідних. Напрямок реакції сполук (25) з діалкі-ламінами залежить від об’єму алкільних радикалів. Так, взаємодія сполук (25а, б) з диметиламіном відбувається з утворенням діамідофосфонітів (30а, б). В той же час при дії на амідинодиб-ромфосфін (25а) діізопропіламіну в спектрах ЯМР 31Р з’являється сигнал бромамідофосфоніту (31а), який за 12 год при кімнатній температурі повністю перетворюється на бензазафосфол (32а). Аналогічна циклізація С-фосфорильованого амідину (256) проходить регіоселективно з угворенням сполуки (32 б).

РВг2

2 5а, б

НЩІ-Рт)г

в ,

ж

2Н№іе2, В

N^,NN('2 І

Вг' 'Щі-Рг)г

31 а,б

§Р = 65 м. д.

Ме

К.

Ме

!Ч^ІЧМе2

Р(МІе2>2

30а,б

6р = 96 м. д

N

Р

ІЧ(ЛРг)2

32а, б

5р = 35 м. д.

К = 11 (а), Ме (б)\ В = Е*3і\, Ру.

21Ш Вг

- 2НВ Вг

Взаємодія амідинодибромфосфіну (25а) з діетиламіном приводить до суміші ациклічного та циклічного похідних (34 і 32в

відповідно). Сполука (32в) утворюється, очевидно, аналогічно до бензазафосфолу (32а) внаслідок циклізації бромамідофосфо-ніту (33).

Знайдено, що бєнзазафосфоли (32) утворюються також при нагріванні в вакуумі амідів (ЗО) та (34). В цьому випадку проходженню циклізації, очевидно, сприяє наявність каталітичної кількості солей бромоводневої кислоти в діамідофосфонітах (ЗО, 34), і вона також проходить через стадію бромангідридів типу (33). Зазначимо, що термічна циклізація аміду (306), на відміну від циклізації бромамідофосфоніту (316), приводить до втрати регіоселективності і утворення суміші ізомерних бензазафос-фолів (32д) і (32е) у співвідношенні 1:1. Така відмінність в селективності циклізацій зумовлена як просторовим ефектом діі-зопропіламіногрупи, так і різними умовами їх перебігу.

В

34

Р^Еі2)2

В

Р

І

Ме

N^12

В = Еі3ЧРу.

32л

1ОО'С/20 им рт.ст. К (хат.)

Н

30а,б; 34

ічв'г 32 в,г

К = К’ = Ме КИГС/20 им ртлт. м+

Ме \Ме2 32д 50%

NMe2 32е 50%

В =* Н (30а, 34), Ме (ЗОЙ); В’ = Ме (ЗОзД 32г), Ш (32в, 34).

Таким чином, нами розроблені два нових методи синтезу похідних маловивченого ЗЯ-1,3-бснзазафосфолу, що грунтуються на термічній циклізації амідинодіамідофосфонітів або циклізації бромамідопохідних в присутності основ.

Бензазафосфоли (32) — кристалічні речовини, що переганяються у вакуумі. їх будова підтверджена даними спектроскопії ЯМР *Н, зір і ізс, а також рентгеноструктурним аналізом одного з похідних (рис. 1, стор. 13).

Хімічні властивості вперше синтезованих діамідофосфонітів (ЗО) визначаються наявністю не лише тривалентного атома фосфору, а й з’єднаного з ним амідинового залишку. Як похідні фосфору(ІІІ) вони приєднують сірку, селен, імінуються фе-нілазидом з утворенням сполук (35-37). В той же час, на відміну від більшості діамідофосфонітів, фосфоніти (ЗО) утворюють вкрай нестійкі фосфонієві солі. Наприклад, при взаємодії сполук (ЗО) з гексахлоретаном нами виявлені лише продукти розкладу фосфонієвих солей (38). Висока гідролітична нестабільність імінофосфонатів (37) пов’язана, напевно, також з легким розкладом фосфонієвих солей (Аі), що утворюються при про-тонуванні атома азоту імінофосфонатної групи. Виходячи зі сказаного, можна дійти висновку, що амідиновий залишок, який знаходиться поруч з фосфонієвим центром, є однією з груп, що легко відходять.

к-СН

8, ве або

Р(№ИЄ2)2 ХзС*Н5

McгN

зо

|с2сі6

“ Е'

^-Р^Ме2)2 MeгN а ^

38

СГ

Р(КМе2)2

Me2N х

35-37

-СМ

ь

Сі

Мс2^ 39

йе, N0 6И5; К = II, Мс.

+ сіР(гчме2)2 40

/ \NMe2 \мег 37

Н

■~СН

Н20

он

*-@л в?-©

Ме^

\NMc2

NN62

41

МєгК

42

)нн + 0~Гі-Р^Мег) < О

43

В = Н, Ме.

Хімічні властивості бензазафосфолів (32) також, головним чином, визначаються наявністю в циклі тривалентного атома фосфору, для якого можливі традиційні реакції з підвищенням валентності: приєднання сірки, окиснення перекисом водню та імінування арилазидами.

кХСУн'м,г

32

N£12

О

її

н202

К

В = Ме

^Аг

'ь' \еі2 44а-е

ШІ2

45

К = Ме

- ҐҐУ*

и,, / ^Ме2

ArN N£12

46 а-в

В = СОМе (а), Вг (б), Н (в), Ме (г), ОМс (я), NN6» (в). Аг = 4 -ЛІЄС5Н4 (а), 4-Ш2С6ІІ4 (б), 2-ВгС6ІІ4 (в).

Рис. 1. Загальний вигляд молекули сполуки (445).

Поряд з цим бензазафосфоли (32) характеризуються високою лабільністю зв’язку С-Р. Так, при взаємодії сполуки (32с)

з метанолом в присутності йодометану спостерігається розкриття циклу з утворенням диметилфосфоніту (47), охарактеризованого спектрами ЯМР 3!Р і ідентифікованого за допомогою взаємодії з сіркою або надлишком йодометану у вигляді тіофосфо-нату (48) чи фосфінату (49) відповідно. Цікаво зазначити, що перетворення бензазафосфолу (32д) на фосфоніт (47) при відсутності йодометану відбувається значно повільніше і з меншим виходом. Бензазафосфоли (32), як і фосфорильовані амідини, не утворюють стійких фосфонієвих солей. Алкілювання сполуки (32е) як жорсткими, так і м’якими алкілюючими агентами приводить до утворення складної суміші продуктів реакції, з якої вдалося виділити лише кислоту (50) з низьким виходом.

МеІ/МеОН

32 п

МЕі2

40^

Ме-^4^4]

№С1ДОМе2

Р(ОМе)2

47

^5^№=СН«Ме2

Ме^^Р(ОМе)2

48

СНЫМс2

49

^'ТНе ОИе

КеІ/РЬП або

Е(3<Рв^/СНгСІг ___ . , . .

------------► К у-КМ«2 + неідентифікаваш

'ОН продукти

о

50

Гідролітична нестабільність імінофосфінату (46а) також пояснюється лабільністю зв’язку С-Р в проміжній фосфонієвій солі (51). Навпаки, імінофосфінати (466, в) е стійкими до дії вологи повітря, що, очевидно, пов’язано з порівняно низькою основністю імінофосфінатної групи в цих речовинах. Стійкість гетероциклічного фрагменту молекули до гідролізу властива також 3-оксо(ті-оно)похідним бензазафосфолу (44, 45), які при взаємодії з розбавленою соляною кислотою утворюють сполуки (50) та (53).

Ме

N

^Ме2

ОН

ег

гОСГ4

ІЧАг АГ~4'МеСеН4^ Е‘214 Е*2^

46 а-в 51 52

Аг » 4-МеСбН4 (а), 4-Ш2СвН4 2-ВгСбЩ (в).

НС5/НгО

А_^„^МС2 ~

Ме-

й-€^ме

ҐУУмие* ҐЛ-кме,

# \

X №І2

у? \>н

44г, 45 50, 53

X = О <45, 50), в (44г, 53).

Таким чином, хімічні властивості як С-фосфорильованих аміди-нів, так і бензазафосфолів у значній мірі визначаються лабільністю зв’язку фосфор-амідиновий атом вуглецю, яка обумовлена високою елекгрофільністю азомегинового вуглецевого атома.

я

ВИСНОВКИ

1. Вперше проведено С-фосфорилювання М,Ы-диметилпдра-зонів альдегідів галогенідами тривалентного фосфору. Одержано невідомі раніше представники гідразонів з тривалентним атомом фосфору біля азометинового атома вуглецю.

2. Встановлено, що фосфорилюиання К,Н-диметилгідразонів кротонового і 9-антраценкарбальдегіду трибромідом фосфору здійснюється по термінальному 5р2-гібридизованому атому вуглецю спряженої системи. В цьому випадку димстилгідразонна група відіграє роль електронодонорного замісника.

3. З’ясовано, що при взаємодії М,К-днметилгідразонів ароматичних альдегідів з трибромідом фосфору, в результаті циклізації гідразоноїлдигалогенофосфінів під дією органічних основ, утворюються похідні 1,2,4-діазафосфолу.

4. Здійснено реакцію С-фосфорилювання 1М,ЇЧ-диметил-№-арилформамідинів трибромідом фосфору, яка є першим прикладом реакції електрофільного заміщення біля формамідинового атома вуглецю. При цьому синтезовано раніше невідомі аміди-нодигалогенофосфіни.

5. ІІа прикладі фосфорилювання Ы,М-диметил-К’-1-нафтил-формамідину показано, що формамідинове угруповання є сильним електронодонорним замісником і може активувати ароматичну систему в реакціях електрофільного заміщення.

6. Розроблено нові методи синтезу похідних 3#-1,3-бензаза-фосфолу. що базуються на циклізації амідинобромамідофосфо-нітів при дії основ або на термічній циклізації амідинодіамідо-фосфонітів.

7. Для ациклічних і циклічних похідних С-фосфорильованих

амідинів властива висока лабільність зв’язку фосфор-амідино-вий атом вуглецю.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНО У ТАКИХ ПУБЛІКАЦІЯХ:

1. Толмачев АЛ., Меркулов А.С., Ошовский Г.В., Роженко А.Б. С-Фосфорилирование ЙЙ-диметил->І’-«-толилформамидина. // ЖОХ. - 1996. - Т. 66. - Вып. 11. - С. 1930.

2. Толмачев А.А., Меркулов А.С., Юрченко А.А., Питук А.М. С-Фосфорилирование НЫ-диметилгидразонов кротонового альдегида и 9-антраценкарбальдегида. // ЖОХ. — 1997. — Т. 67. — Вып. 6. - С. 1033-1034.

3. Толмачев АЛ., Меркулов А.С., Ошовский Г.В. Новый подход к синтезу 3#-1,3-6ензазафосфолов.,// ХГС. — 1997. — N 7. — С. 1000-1001.

4. Tolmachev АЛ., Merculov A.S., Dovgopoly SJ., Oshovskiy G.V., Pinchuk AM. С-Phosphorylation of compounds with the electron-rich double carbon-nitrogen bond. // Phosph. Sulf. and Silicon. — 1996. - Vol. 111. - N 1-4. - P. 145.

Меркулов А.С. С-Фосфорилювання М,І^-диметилгідразонів альдегідів та К^-диметил-ІЧ’-арилформамідинів галогенідами тривалентного фосфору. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.08 — хімія елементоорганічних сполук. — Інститут органічної хімії Національної Академії Наук України, Київ, 1997.

Захищається 4 наукові праці, присвячені С-фосфорилюванню N,N-диметилгідразопіїї альдегідів та М,М-диметил-К’-арилформа-мідинів галогенідами тривалентного фосфору, а також синтезу похідних ЗII- і ,3-бензазафосфолу.

Меркулов А.С. С-Фосфорилирование І^,ІЧ-диметилгидразо-нов альдегидов и ї^,Л-диметил-5Г-арилформамидшадв галоге-нидами трехвалентного фосфора. — Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата химических паук по специальности 02.00.08 — химия элементоорганических соединений. Институт органической химии Национальной Академии Наук Украины, Киев, 1997.

Защищается 4 научных работы, посвященных С-фосфорили-рованию Н,Ы-диметилгидразонов альдегидов и М,М-диметил-М’-арилформамидинов галогепидами трехвалентного фосфора, а также синтезу производных ЗЯ-1,3-бензазафосфола.

Merculov A.S. С-Phosphorylation of N,N-dimethylhydrazoncs of aldehydes and N,N-dimethyl-N’-arylformamidines with phos-phoms(III) halides. — Manuscript.

Thesis for a candidate’s degree by speciality 02.00.08 — chemistry of organoelemental compounds. — Institute of Organic Chemistry of National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, 1997.

4 Scientific works devoted to C-phosphorylation of N,N-dimethylhydrazones of aldehydes and N,N-dimethyl-N’-arylfor-niainidines with phosphorus(III) halides and synthesis of ЗЯ-1,3-benzazaphosphole derivatives are defended.

Ключові слова: фосфорилювання, галогеніди тривалентного фосфору, гідразони, формамідини, бензазафосфоли.