Синтез и физико-химические свойства гидридов интерметаллических соединений R3Ni6X2 (X-Al, Ga, Si) тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.01 ВАК РФ

Павленко, Виктор Витальевич АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Львов МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.01 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Синтез и физико-химические свойства гидридов интерметаллических соединений R3Ni6X2 (X-Al, Ga, Si)»
 
Автореферат диссертации на тему "Синтез и физико-химические свойства гидридов интерметаллических соединений R3Ni6X2 (X-Al, Ga, Si)"

о

ЛЬВ1ВСЬК11П Д ЕРЖЛВН И И УН1ВЕРСИТПТ ¡м. I. ФРАНКА

На правах рукопису

ПАВЛЕНКО Вштор В!тал|Гювич

УДК 546.3-19'! 1

СИНТЕЗ ТА Ф13ИКО-Х1М1ЧН1

ВЛАСТИВОСТ1 Г1ДРИД1В 1НТЕРМЕТАЛ1ЧНИХ СПОЛУК (X — А1, ва, 50

(02.00.01 — Неорганшна х1м!я)

Автореферат дисертацм на здобутгя наукового ступеня кандидата хЫчних наук

ЛЬ31В — 1994

Робота виконвна у Ф1зико-Механ1т1Ному ±нститут! Ы. Г.В.Каршнка КАК УкраЬш

БЖОВШ KEPIBHUKi

ДОКТОР Xt3At404Z ИЯЦМу

старший науковгй'- йШфбМтнкк В.А.Яртись

№ЦШ1 опонтти

• доктор хйуПчних науй*,' професор Ю.Б.Кузьма1

(Льв1всышй дэр^ЙМ* уШвэрсйтет 1м. t.франка)

кандидат тохн!чша dHyif,

старший науковий спйрослтник Ю.Ф.Шйалько

(1нститут проблем1 машаобудування, м. Харк1в)

ПР0В1ДНЛ 0РГШЗАЦ1Я

Льв1вськи1 науково-досл!дний йститут матер!ал1в

НВО "Карат"

Вахист в1д<5удеться " 1994 р. о ¿Г-^год.

на 8ас1данв£ Слец1ал1зовано1 ради Д.04.04.Ю. ш' х±м1чши науках у Льв1вському державному ун±вврситет1 iM. Х.Франка за адресов: 29СХЮ5, м. IbBtB, вуд. Кирила t Ыефод1я, 6, хОДчний факультет, $уд. N2.

3 дисертац18ю можна ознайоштись у науков!й 01бл1отец1 Льв1воького державного у^Лйарситету (вул. Драгоманова, 5).

Автореферат роз!оланиЙ t994 p.

Вчеций селрешр Спец1си1аовано1 paOu J. у 1,Р.иокра

. кпнВи&т хШчних иаук

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальн!сть проблеми.

Енергетична криза та проблема захисту нввколишнього саредо-вица в!д забруднення й негативных незворотних зм±н стимулювали зростання ±нтерэсу до мокливостей використанвя водню у якает! еколог!чно чистого джерела енергП. Суттбвэ значения для розвитку воднево! енер; этики мае проблема акумулювання водню, тобто ство-рення матер!ал!в» як! б зворотньо взаемод!яли з ним. Найб±лып ефектавним та перспективним у ц!й галуз! в використання пол!м9та-л!чних композиц!й (1нтерм9тал1чнпх сполук ± сплав!в).

Застосування металог!дрид!в, однак, не набуло ще широкого розмаху. Часто кап!талоемк!сть та незадов!льн!сть притаманних 1м воденьсорбц!йних характеристик (пор!вняно низька воднева бмн!сть, складн!сть активац!!, нев!дпоз1дн1сть прикладним вимогам р!вно-вакних тиск!в дисоц!ац!1 г!дридних фаз) стать на перешкод! б!льш широкому 1х впровадженню. 3 цих причин особливо! актуальном! набуваа проблема пошуку б!льш ефэктивних IMC - поглинач!в водню, а в ширшому розум!нн! - вивчення мокливостей покращення сорбц!й-них властивостеЯ воденьакумулюкзчих сплав!в. Перспективн! напрямки таких дослШэнь пов'язан! в значнй м!р! з виявленням нових за-коном!рностей г!дридоутворения та розробкою мэтод±в синтезу ШЗ !з баканими характеристиками.

ЕфоктивниЙ вплив на Пдридоутворююч! властивост! !нтермэта-л!д!в мохе бути зд!йснений шляхом введения до Sx структур атом!в непэрег!днюс елэмент!в. Так, lalilg - основа б!лыиост! сучасних акумулятор!в водню - застосовуетьоя у витляд! модифйсованого алго-м!н!бм сплаву. Розробка сорбэнт!в водню, що м!стять у своему склад! атоми р-элем9нт!в, ввмагаз додаткових знань про 1х вшзиз на спор!даен!сть 1МС до водню.

Дана робота', Сазуотись на експеримэнтальному дослДдканн! систем 1ЫС - Hg та струнтурних особливастей г!дрвдеих фаз, мае на мет! виявити законом!рност! шлнву р-елемэнт!в Ai, Ga та Si на воденьсорбцШн! властиворк! 2ЫС

Робота виконувалась . у 'лаборатор!! г!дрздлэго матер!ало-знавства прецизШшх сплаа!в ©!зшсо-Механ!щюго йтетитуту HAIi УКраЗЕнн та на кафедр! кеорган!чно1 х!м!1 ЛьвЗаського дараун!в9р-ситету з 1990 по 1993 pp. Автор робота' еислошюз годяку зав. каф. пеорган. х!м!1 проф. О.Х.Бодак за продуктивн! коноультацИ та п!дтрш®у.

Мета робота.

1. Досл!дити вплив природа неперэх!дного еламенту ь воденьсорбц!йн± властивост! BIO flgNigXg (X - AI, Ga, Si).

2. Шляхом замйцення даяко! к!лькост! одного неперех!даого елэманту на ±нший в структурах типу CagAgg досягти склад!в IMG з оптимальними воденъсорбц!йнимн характеристиками.

3. На-основ! анал!зу структура та нейтронограф!чного досл!д-Е9ння дейтеридних фаз виявити законоы!рност! розпод!лу атом!в водню в пустотах метал!чно! матриц!.

Наукова новизна.

В робот! вперше отримано наступи! результата:

- на основ! анап!зу структури типу Ce3Hi6Si2 вид!лено вида пустот, сприятлив! для вт!лення водневих атом!в;

- синтезовано !нтериетал!чн! сполуки SOjHigAlg та Ho3NigAl2, для першо! з них уточнено структуру; 1

- досл!джена взавмод!я з воднем IMC flßHigXg (X - AI, Ga, Si) та f^HigUl.GaJg, що кристал!зуються в структурному тип! Ca^AgQ (CögHigSig), а такох !нтерметал!чних фаз RHi3_x(Al,Ga)x (струк-турний тип CeNig). Синтеэовано 34 г!дридн! фази, досл!джено Ix кристалограф!чн! характеристики, для 0!льшост! з них визначено терм!чну ста01льн!сть;

- методом порошково! нейтронограф!! встановлено розшд!л водневих (D) атом!в у структурах двйт8рид!в TbgNlgAlgDj а р!зним вмЮтом двйтер!ю • (т = 0,3; 0,5; 6,5); описано та пояснено концентрац!Яний перерозпод!л атом!в D у пустотах структури.

Практична значим!сть.

1. Запропоновено нов! поглинач! водню тиску ■vO.I ЫПа на основ! алш!н!йвм!сних IMC з! структурою типу Ce3NigSi2 (CagAgg).

2. Розроблено cnociö оптим!зац!1 водвньсорбц!йних характе-.растик !нтерматал!д!в шЛяхом часткового зам!щення в tx склад! одного непероИдного елементу на !нший.

3. Виявлено залэжн!сть спор!дненост! 1Ы0 до водню в!д природа неперэНдаого елементу.

Апробац!я роботи.

Ыатер!вли дасвртацШю! обговорен! нв V ВсесовзаШ (Душанбе, 1991), VI нарад! координад!йних слолук Цьв!в,

роботи були представлен! та конференц!! по х!м!1 г±дрид!в з кристалох!м!1 шорган!чних та 1992), I ИЬгнародаому сем!нар!

г

"Кетам - водень - 92" (Донэцьк, 1992) та МЬшародному симпоз!ум! з систем метал - водень (Упсала, Шчец!я, 1992).

Публ!кац!1.

По матер!алах дисертац« опубл!коввно 10 наукових роб!т, в тому числ! 5 статей та 5 тез допов!дей. .

Структура та об'ем робота.

Дисертац!я складаеться з! вступу, трьох розд!л!в, висновк!в та списку використано£ л!тератури. Об'ем робота складае 160 cTopiuoK друкованого тексту, в числ! яких м!ститься 44 таблиц!, 32 рисунки, 122 найменузання в списку л!тэратури.

3MICT РОБОТИ

У вступ! обгрунтовувться актуальн!сть наукових розробок з мэтою створання 1МС з покращеними воденьсорбцШнпш властивостгост.

У розд±л! I. "Л!тературний огляд" проведено анал!з л!тора-

турних даних, що стосуються взавмод!! з воднем та властивостей г!дрвдних фаз 1МС на основ! р!дк!сноземелыгого (Я) та переходного (Г) метал±в склад!в ЙГХ (г = 2; 3; 5) та в!дпов!дних 1нтер-мэтал!д!вр модиф!кованих атомами р-елэмент±в, а такой стаб!л±зо-заних киснем фаз Я3?еQOx; розглянуто осковн! законом1рност! за-повнення атомами водню пустот метал!чно! матриц!; подано л!тера-турн! дан! про !снування сполук RgNigXg {X - Al, Ga, • Si; тип структури C93NlgSi2)„ В заключим частин! розд!лу п!дведено п!д-сумки проведеного огляду та сформульовано мету роботи.

У розд!л! II. "Методика теоретичних розрахунк!в та- експе-

римецту" викладен! методики анал!зу структур, приготування 'зраз-

к!в, рентгено- та нейтронограф±чного досл!даення IMC та г!дридних фаз, а такой вивчення воденьсорбцШих властивостей IMC.

Розрахунок розм!р!в наявних у структурах пустот проводили з використанням модел! коротких сфер. Значения атомних рад!ус!в метал!в розраховували з наймэнших в±ддалей "метал - метал" у кристал!чн!й структур! (г0ф ) або використовувал" величини рад!у-с!в г,2 12-координованих атом!в (у випадку ^ф^ Розрг_хушш

зд!йснввалйсь на ПК IBM PC/AT• !з застосуванням програми, складэ-но! автором роботи.

Вих!дн! зразки гогувались з метал!в високо! чистота шляхон сплавления компонента в влектродугов1й печ± ш стандартам мето-

диц!. Отриман! оплави в!диалювали в кварцових ампулах в електро-■ печ! при температурах, що в!дпов!дали описании в л!тератур!; тривал!сть термообробки становила 400 або 900 гоО.

Рентген!вський анал!з зразк!в здМснювався порошковим методом на дифрактометрах ДРОН-2.0, ДРОН-З.О та ДРОН-32/. Нейтроно-грами Д9йтервд±в були записан! на нейтронному спектрометр! (Я = 0,1085 нм)'Хнституту ядерно! ф!зики АН Узбекистану. Розрахунки структурних характеристик зразк!в проводились з використанням пакету програм CSD на ПК IBM РС/А!Г. Абсолютна похибка назначения пер!оду а куб!чних граток не горевицувала 0,0003 нм, пер!од!в а ja о гексагональних граток - 0,001 та 0,009 нм в!доов!дно.

•Досл!давння водвньсорбц±йних властивостей IMG проводили на установи!, описанМ в текст! дасертацИ. Зразок вих!даого сплаву, помйцений в автоклав, дегазували при 573 к у динам!чному вакуум! йротягом 1 гоО, п!сля чого охолодкували до к!мнатно! температури. . Поглинання водню, що подавався в автоклав, рееструвалось за показами вакуумметра (манометра). При зменшенн! тиску в систем! до р!вноважнаго, додавали водзнь до таску синтезу.

Термодесорбц!» водню досл!дкувапи шляхом вакуумування г!дрид!в у температурному !нтервал! 293 - 873 К з ¡сроком 50 К до досягнення стану р!вноваги при кокн!й температур!. Зйомку проводили в кваз!р!вновакш{х умовах з кроком зм±ни тиску ^0,02 -0,4 Вда в залегаост! в!д рн в систем!. Досл!даення г!дрид!в 1U0 методом ДТА зд!йснзовали на дериватограф! Q-1000 в температурному 1нтврвал! 295 - 773 К в атмосфер! аргону.

Вм!ст водню в синтезованих та (частхово) розкладених г!дри-дах визначали об'бмно-манометричним методом, а для ряду зразк!в додагково - методом х!м!чного анал!зу. Обробка результата до-сл!дкень сорбц!! (дасорбц!!) водню зд!йснювалась на ПК. Абсолютна похибка назначения ви!сту водню в Пдридах не перевищувала • 0,03 мае.» Н.

' У роздШ III. "Результата та обговорення" викладено результата анал!зу структура типу Ce3HigSl2, досл!дкення воденьсорб-цЮшсх характеристик ШО (Я - AI, Ga, Si), ^lg(Al,Ca)2,

KHl3_E(Al,Ga)s, та нейтронограф!чного вивчення структур дейтери-' д!в Sb^lIlgAlgDj, а такох проведено Ix обговорення. В заключим части:! розд!лу обговорено причини в!дм!нностей у сшр!дненост! до водню вазкачених ВЮ.

Анал1з структури типу CegNigSlg

При в!дбор! пустот, здатних включати в себе во дне в 1 атоми, приймались до уваги фактори спор!дненост! до водню мэтал!чного оточення пустоти та геомэтричн! фактори.

Анал1з структури типу Ce3NigSi2 (пр.гр. 1тЗт) проводився на приклад! 1нтеометал1ду Tb3NigAl2. У якост! Ймов!рних м!сць лока-л!зац!5 атом1в водню було ввд!л8Н0 с!м вид!в пустот (рис.1, табл.1): октаедричн! CTbg] та CTbgNi^] t тэтраедричн! СТЬ3А1], tTb2Nl2), [TbgNiAU, [TbHig] та CMl^l. Пустоти анал!зувались у вигляд! 1х груп - кластер!в. Перший з них (рцс.2) м!стить одну октапустоту CTbg], набудован! на кожн!Я з II трикутних граней тетраедричн! пустоти CTbgAl) (в!с!м на кластер), а такой двадаять чотири пустоти ITbgNlAl). Кластер другого виду складаеться з октапустоти ETb^Hl^l (4 CTb2Ni2]), з'зднано! з в!сьмома тетраед-ричними пустотами tTbNigi. Пустоти 3 сполучають сус!дн! клас-тери другого виду б нэперервниЯ тунель вздовк одн!в! з кристало-граф!чних осей (рис.З).

Оц!нка мокливост! одночасного заповненння пустот структури проводилась !з урахуванням м!н!мально можливо! в!дстан! "водень - ' водонь" К 0,21 нм) та ефекту блокування заповнення пустот, що мають сп!льну грань. Розпод!л атом!в водню в структур! розглядав-ся як такий, що мае м!сце незалекно у кожному з кластер!в. Буж запропонован! наступи! модел! заповнення атомами Н пустот у структур! IMC ТЬ3К1бА12:

I. 4,0 Н В [ТЪ3А1] + 1,5 Н в [TbgHi4] + 3,0 Н в Шд3 = 8,5 Н/ф.од.

II. 4,0 Н в (ТЬ3АД] + 6,0 Н в tTbNl3l = 10,0 Н/ф.од.

III. 0,5 Н в CTbg] + 6,0 Н в CTbgNlAl) + 1,5 Н в CTb2Ni4] +

+ 3,0 Н в CNl^] =11,0 н/ф.од.

IV. 0,5 Н В CTbg] + 6,0 Н в CTb^iAl] + 6,0 Н В CTbHig] »

= 12,5 Н/ф.од.

В рядах структур Tb3HigAl2 - TbgNigGag - Tb^igSig мае м!сце зменшення рад!ус!в б!лыюст! однотипних пустот, пов'язане з! зменшенням пер!од!в а елементарних ком!рок !нтгрмэтал!д!в. Ц1й тендэнц!! не п1дпорядковувться пустоти СТЬдЛ та CTbgHlX] (X -Al, Ga, Si) внасл!док пропорц!йност! величин а та атомних рад!у-с!в непер9х±дних елемент!в.

В!дм!чено наступи!- особлквост! структури типу CegNigSl^: наявн!сть незвично великих за розм!рами октапустот CTbg]; •

Таблиця 1. Характеристика пустот у структур! TbgNigAlg

Цустота ПОТ Координата пустота Рад!ус, Оточення

X Y Z HM

[ТЬб] 2a 0 0 0 0,071 8[ТЬдА11'

CTbgAll 16Г 0,365 0,365 0,365 0,035 HTbg], 3[Tb2HUl)

[TbgNiAll 48k 0,437 0,284 0,284 0,030 HTbgAll, 1 [TbgNlAl ], 2[TbNl2Al]

[TbgHl^l 6b 1/2 0 1/2 0,020 8tTbHig]

(TbgNigl 24g 0 0,104 1/2 0,038 2tTbgNi2], 2[ХШ131

tTbHi3l 483 0 0,438 0,148 0,037 1ITbgNl4], 2[TbNigAl], 1CNI4I

lNi4) 12(1 1/2 0 1/4 0,043 4[ТШ1д]

наявн!сть в±ддалей Hi - Hi, як± значно перавидують подвоений атомний рад!ус н!келю, що спричиняе суттзве зб!льшення розм!ру пустот CNl^] у пор!внянн! з ±кшими структурами; присутн!сть туне-л!в а пустот вздовж кристалограф!чних осей.

На основ! проведеного анал!зу зроблено висновок про потен-ц!йну сприйнятлив!сть структури типу Ce-jNlgSig до вт!лення в не! водневих атом!в.

Система figNigXg (X - Al, Ga, SI) - Hg

Зразки 1ЫС RaNlgSig (Я - lb. Ho, Er), TbgHlgGag та RgKigAlg (Я - Y, Sra, Gd, Tb, By) (структурний тип CegHigSig) були отриман! з використанням описаних у л!тератур! методик. Для синтезу 1МС ETgNi^Alg та HOgNlgAlg вимагався б!льш тривалий в!дпал. Структуры! параметра отриманих IMC приведен! в табл.2.

1нтермвтал!ди SrbjNigAlg та HOgHigAlg були синтезован! в ход! дано! робота вперше. Ронтгенограф!чне досл!дження вказало на ix ■ 1зоструктурн!сть з в!домима 1ЫС flgNlgXg (X - Al, Ga, Si). Уточнения структури !нтерметал!ду Sn^NigAlg (й-фактор 3,97 %) виявило наявн!сть статнстичного розпод!лу атом±в А1 та N1 по позиц!ях 24h ! 8с (структура налегать до типу GagAgg). Висновок про налекнють Ьггерм9тал1ду HogNigAlg до структурного типу Ce-jNigSig (CagAgg) зроблвний на основ! хорошо! узгодаеност! м!к експериментальною та розрахованою дифрактограмамн.

Досл!дасення систем Я3HlgXg - Hg вказало па те, що А1-, Ga-

Таблица 2. Кристалограф!чн! характеристики 1М0 R^Hlfa (X - Al, Ga, Si) та г!дрвдних фаз на 1х основ!

Сполука

Tb3Ni6Sl2

Ho3Ni6Slg

Ho3NlsS12H1.8 Kr3Ni6Si2

Tb3Ni6Ca2

№3Ht6Ga2H6.9 Y3Ni6Al2

y3ni6ai2H9<0

SmgNi^lg Gd3Nl6Al2

ИУЧ^Й.б

Tb3NlgAl2

rb3Ni6Ai2Ha>4

DygNigAlg

Ho3Ni6Al2

HOaNlgAl^^ Er3Ni6Al2

Er3N16A12H7.0

Н.мас.Ж

0,32 0,20 0,07 0,71 1,33 0,98 0,97 0,94 0,96 0,83 0,77

°л1т» ™

0,880) 0,8742 0,8725 0,8894 ' 0,894

' 7

0,884 0,891 0,891

0,888

нм

AV/Vo,Z

AV/ат.Н» .103, нм3

0,8800 (0,8796) 0,8716 (0,8732) 0,8753 (0,8740) 0,8915 (0,8914) 0,8915 0,9131 0.9006 0,9225 0,8974 0,9157 0,8914 0,9064 0,8918 0,9101 0,8888 0,9085 0.8860 0,9065

5,92 6,06

/

/5,02 3,54 3,00 5,37 5,58

1.47 1,61 1,31 0,94 1,29 1,59 1,76

Серэдня похибка визначення перЮду а не nepei В дужках подан! значения а продукт!в розкладу г!

вала 0,0002 нм. ц!в на пов1тр1.

та Si-BMicHHM сполукам властива р!зна 1нтенсивн!сть процес!в г!д-ридоутворення.

IMC /yiigAl2 п!сля незначного 1ндукц!йног6 яер!оду активно взаемод!ють з воднем при його тиску 0,1 МПа, утворюючи протягом 20 - 30 хв. насичен! г!дриди (табл.2). Масовий вм!ст водню в них знаходиться в Ытервал! 0,8 - 1.3 мае.Ж Н. 3! зростанням порядкового номера РЗМ у склад! 1нтерметал1д!в мае м!сцэ поступове змвн-шення 1х сорбц!йно! бмност!. Наводнивання супроводхуеться !зо-

■ тропним розширенням куб!чно! гратки вих!даих 1нтермотал!д1в на 5 - 6 %, яка в перерахунку на сорбований атом водам складае (1,3 -1,8) « 1СГ3 нмэ (табл.2). Незначн±сть об'емних ефэкт!в пов'язана, очевидно, з наявн!стю у структурах значлоГ к!лькост± великих за -розм!рами пустот (див. табл.1).

Дещо пасивн!лшы до водню виявляеться !нтерметал!д TbgNigGag: г!дридоутворення у його випадку характеризуеться б±льшою трива-л!стю !ндукц!йного пер!оду та власне реакц!!. Нест!йк!сть на пов!тр! г!дридно! фази TbgHigGagHgg (0,71 мас.Х Н) не дозволила досл!дити И кристалограф!чн! характеристики.

Пдриди на основ! 1МС ßgNlgSlg з! сп!вв1дношенням H/figNlgSig <3 були отриман! при тиску синтезу рц = 0,7 мпа, причому стан

р!вноваги досягався за м добу з початку Пдрування. Одержан! г!дридн! фази розкладаються з вид±ленням водню при зменшвнн! його тиску в!д тиску синтезу до атмосферного.

Досл!диення термостаб!льност! г!дрид!в показало, щз TbglligGagHg^ розкладабться майке повн!стю при вакуумуванн! при к!мнатнИ температур!. Г!дридн! фази ftjNigAlgl^ вид!ляють водень у вакуум! в температурному 1нтервал! 290 - 570 К, причому най-б!льша 1нтенсивн!сть процесу мае м!сце при 370 - 520 К (рис.4) К1льк!сть залишкового водню у зразках, вакуумованих при 570 К становить v0,1 мас.Ж (г!дрогенол!з IMG не спостер!гаеться). Тер-мостаб!льн!сть даних г!дрид!в зменшуетьсл !з зростанням атомного номера РЗМ.

Р!вень стабШьност! г!дрид!в на основ! IMC iyiigAlg, визначений в ход! ДТА, на \ 20 - 50 к перевшцуе в!дпов!дн! дан! вакуумного терморозкладу. Це явище пов'язане, ймов!рно, з отру-внням поверхн! металог!дрид!в сл!дами пов!тря при tx переван-тахенн! для ДГА-досл!дкення.

Досл!даення ±зотерм!чних р!вноваг в систем! YgNi^Alj - Hg . при 475 К вказало на в!дсутн!сть горизонтального плата тиску на 1зотерм! десорбцИ, що св!дчить про !снування в н!й бэзперервного ряду твердих розчин!в водню в !нтерметал!чн!й фаз!.

Р!вноважн! тиски дисоц!ац!1 г!дрид!в AI-, Ca- та S1-bm!chhx lUC було оц!нено як <0,1, ^0,1 та >0,1 Ш1а в!дпов!дно.

У рядах flgHigAlg - figHigCag - flgHigSig мае м!сце змениэння сдар!дненост1 !нтерыетал!д!в до водню (рис.5). IMC i^HigAlg мо-зкуть бути запропонован! для використання як зворотньод!юч! погли-нач! водню тиску ч0,1 ЫПа. Однак низьк! р±вноваш! тиски дисоц!-

в

auii утворюваних ними г!дрид!в стасть на перешкод! 1х викорис танню у вказан!й якост!. Для зюгкення стаб!льност! Пдридних фа iljNigAlgHj було вир!шено провести зам!щення в склад! IMC HgHigAl частили атом!в А1 на атоми Са.

Воденьсорбц1йн1 6ластивост1 стиав1в склаОу R^lgUl.GaJg

Рентгенограф!чне досл!дження зразк!в показало, що ochobhoi складовою сплав1в HgHlgAlGa (Я - Y, Sm, Gd, Tb, Dy, Ho),

%Hi6A1i.33Gao.67 Ta «3N16A1o.67Gal.33 (й " Y- Tb) 6 Штерне-тал!чна фаза з! структурою типу CagAgg. окр!м того вказан! сплави м!стили деяку к!льк!сть дом1шково! фази складу /Ш^Щ.Са^ (структура типу CeNi3). Ця фаза у якост! едино! складово! була виявлена у випадку сплав!в ftjNigAlGa (й - Рг, Nd, Ег). Пер!оди граток отриманих 1нтерметал!чних фаз подан! в табл.3 та 4.

Дегазован! сплави стех!ометричного складу fi3Nlg(Al,Ga)g п!сля незна'-шого !ндукц!йного пер!оду активно поглинають водань при його тиску 0,1 мпа ! за 20 - 30 гв. формувть насичен! г!дриди з масовим bmIctom водню 0,6 - 0,8 мас.% (табл.3), у рядах IMC !з р!з1шм сп!вв!дношенням А1 та Ga .33Са0.67 ~ AgNigAlGa -

iigNigAlQ g^Ga, <33 (Я - Y, ТЬ) мае м!сце поступове зншкення сорбц!йно1 емност!. Фази Ж13 (Al,Ga)x (Я - Рг, Nd) поглинають 1,19 та 1,04 мае. % Н в!дпов!дно, в той час як Ег-вм!сна IMG не взавмод!е з воднам тиску 0,1 МПа.

Пдридоутворення спричиняв зростаиня елементарних об'ем!в структур типу CagAgg на 5,1-7,4 % (табл.3) под!бно до того, що мало м!сце у випадку алкм!н!д!в. В!дпов!дн! об'емн! ефекти у фазах ЯИ3_х(А1,Са)х (близьке до !зотропного розширення гексаго-нальних граток) описан! в табл.4. У випадку YN13_X(А10_5Сад>5)2 спостер!галось утворения двох г!дридних фаз.

Досл!дкення термостаб!лъност! отриманих г!дрид!в методом вакуумування показало, що ix розклад в!дбувавться в !нтервал! температур 290 - 570 К, причому 2/3-3/4 сорбованого водню вид!лявться до 370 К. Зниження стаб!льност! г!дрвдних фаз fl^ligfAl.GaJgHj в!дбувавться при зб!льшенн! вм!сту гал!ю в склад! !нтерметал!д!в та зростакн! порядкового номера РЗЫ. У продуктах терморозкладу, як! збэр!гають вих!дний тип структури, було знайдено 0,1-0,2 мас.% залишкового водню.

Досл!дження алшогал!д!в (на приклад! сшшву складу

> •о

смтоот-чоси"-^"--1*

о ■о

см VO t- s

w— t- co fc-

CVJ

é-

о

OlQfflbOtn-t № Ol Í Ol о»

о о о а о о о

о о о

-— <\l est

CT> m

s 1 §

a о о

о «

X

s $

о" о

о со -t со ю OJ s 8 о е-

о о о о о о о

S

о

s

¿f 8

s s"

to a

5

8

s

i

ou ö

t-vo

■ <6 >u

0>-t pi il ......

О -<S Ш «О (С Ш Ш 1Л

И VC vû sû-rH « X n n >H rl

SB в ss и « n пя

►ív^s s е в g ô s

о

■J

чК

В

о s

о &

ч о

8

Ю О lOCO-»-CMin(7>VOlOt-invO

t— О* CM CJ О I

tn п ч ^ о ffl

Ф со NOiNoinmœu) щ'п см <л en ffit-tn-it'^-CoTfcrj^-coco

о о

? &

со

in m vo ю

°1 ^ о о

ч (\J N П * Ч

- I

СО СО СО СМ СО

lor-onnwwnuincu

Ol — о о с- —

-t

о

a

о о о m ю ю 4í ю

~ ^ ^ ^ 00

СМ — Щ ю ю 43 —'

« Ч BI N I

_ Ю О Ь- ю t- t- I

• » » » к « » > » • ш, ■

-- V—

--\ __, ,_v __, __ч ,_^ ___ ^__ ____

со CO 00 00 ou CO OJ со t- СО ю OJ

CT! in t- см о ю ^ сг> чэ ю

CM CM CM CO in iß t- m СО

CO CM CM 1— CVJ см со см см

in in m tn in in íñ LO in in m m ю

о о о о о о о о о о о о О

' , '

•—\ 00

CT« o> ON CO — CT» CVJ со

8 m

о*

нм

I

со

m

s

S(7>w(\j00>0n01 inicuoinio^ui

vo ^^^niflœt-ffl-iiow -— m t~ С- <7> GO Ю tn ч—

inmintntninminioin-*

ю CM

о in

M

Ч,

I

со

ooooooooooo

È-t X M M M M M M M H M

СОч-í T-t -

g g g

I I

m «

■4 -H •

Iii

£

cP и

s

о in

<F

°o in

о i-<

s

II

n

s?

Í

t» 43

в

s

а

SnijNigAlGa) в умовах повторювання процас!в сорбцН - десорбцИ водню виявило поступова змэишення сорбцШю! емност! зразка та р±ст незворотньо поглинуто! дол! водню з коюшм нвступшм циклом, що, однак, не супроводжуеться г!дрогенол1зом.

• Введения атом!в Ga до структур ±нт8рметал1д1в AjHigAlg до складу AgNigAlGa, а також в рядах сполук KgHigAlj ^ -

AgNlgAlGa - fl^Hl^AlQ g^Ga, i33 спричиняв п!двищення р!вновакних тиск!в дисоц!ац!1 утворсваних г!дрид!в (И розклад в умовах вакууму спостерйгаеться при температурах на •v 50-100 К нижчих, н±ж у випадку в!дпов!дних алкм!н!д!в) та позначного зменшення сорбц!йно! емност! IMG (на 0,2-0,3 мас.$ И). До негативних ям!н у воденьсорбц!йних характеристиках IMC, викликаних вказаним зам!-щенням, сл!д в1днести зменшешя зворотньо! сорбцШю! емност! сплав!в у реким! циклювання.

НейтронографЫне восл1вхею1Я Oedmepudte TbgHlgAlgDj. (г=0,3;0,5;6,5)

Дейтерид ТЬз^б^г^б.б бУв синтазований при р0 = 0,1 мПа. Фази TbgHigAlgDj (х = 0,3; 0,5) б у ли отриман! при тэрмодесорбцН дейтвр!ю з ^з^б^г^.б-

Уточнения структура дойтериду Tb3Nl6Al2D65 вказало на те, що розпод!л атом!в N1 та А1 мае статистичний характер (0,9 атом!в Hi на елементарну ком!рку 1 така к к!льк±сть атом!в А1 перебува-ють у "чужих" позиц!ях).

Еуло встановлено, що в кристал!чн!й гратц! TbgHigAlgDg^ атоми D займають пустоти трьох вид!в: ITbgAl], [TbNig] та СН1д]. У випадку шшчих дейтврид!в Tb3NlgAl2Dx (г = 0,3; 0,5) частково запоьнвними виявляються пустоти ifbgl та CTbNlgl (табл.5, рис.6). Найкоротш! в!ддал! М - D у структурах дейтерид!в складають dTb.D = 0,218 - 0,220 нм, clN._D = 0,159 - 0,170 нм та сГД| = 0,189 нм.

Особливост! лскал!зац!1 атом!в дейтер!ю в пустотах матал!ч-но! матриц! розглядались оярвмо в кожному з кластер!в.

В кластер! першого виду (рис.2) при- зменшенн! вм!сту Д9йтер!ю у мэтал!чн!й матриц! в!д 6,5 до 0,5 та 0,3 aT.D/ф.од. мае м!сце його перэрозпод!л: атоми D, як! лшиаються у структур! дейтериду в процес! дег!друваннл, м!грують з теграедричшх пустот CEbgAll у центра кластер!в - октаедрячн! пустоти (Tbgl.

У випадку тунеля зч пустот (рис.3) в!дм!чеш наспод!вано високий ступ!нь звповнення пустот ИЯд] у структур! TbgHigAlgDgg

Таблица 5. Координата атом!в у структурах ТЬ^^М^ (1=0,3(1), 0,5 (II), 6,5 (III))

Г1дрид Пустоти /ТЧ ступ!нь * ' заповн. , .Пдрвд ' (II) Пустота, ступ!нь заповн. Г1дрид (III) Пустоти, ступ!нь заповн.

а, нм 0,89298(7) 0,89413(9) 0,9064(2)

< 0,290(1) 0,292(1) 0,293(1 )

0,671(1) 0,665(1) 0,666(1)

0 0 0 .

(ТЬ,) 0 2а 0 2а 0 2а

1 0 0,175(1) 0 0,147(1 ) 0 0

(X 0

(ТЬ.1 0,090(1) 24/1

1 У 0,009(1)

(X 0,132(1) 0,131 (1 ) 0,130(1 )

СТЬоА!I ¡У X 16/ X 16/ г 16/

и X 0 . X 0 X °'919

(X 0 0 0

0,437(1 ) 4а/ 0,437(1) 48; 0,443(1)

1 0,188(1 ) 0,016(3) 0,189(1) 0,036(3) 0.188(1 >0.184(3)

г 1/4 1/4 1/4

(N1.1 \ у 1/2 12с! 1/2 12с2 1/2 12Й

4 1 ъ 0 0 0 0 0 0,204(2)

Вме

В„

0,7(4)-1,7(2) 2,0**

Л

1<Проф.

*зв .проф.

10,8 16,1 11,4

0,7 (4)-1 .7(2) 2,0**

8,94 13,3 10,1

0,7(4)-1,7(2К 1,9(1 )-5,0(21 ) 8,34 12,7 11,0

лозицШн! парамвтри атом±в ТЬ та И!. ** уточнения не проводилось.

та велик! значення теплових парамегр!в В для атом!в Г, розмЬце-них у пустотах (ТШ1д1 та 1Н141.

В структур! дейтериду ТЬ3Н16А1гВб>5 атоми В локал!зуються по промйшому вар!анту м!а моделями I (за виключенням пустот СТЬ^И1д]) ±11, а в дейтеридах з низьким вм!стом 0 - зг!дно

модел± IV (за виключенням пустот (TbgHlAlJ).

Як найб1льш ц!нав1 результата найтронограф!чного досл!дження сл!д в!дм1тити вакантн!сть октаедричних пустот (TbgJ у дейтэрид! Tb3Ni6Al2D6<5, иов'язану з ефектом блокування з боку заповнених пустот (ТЪ3А1]; концентрац!йний поророзпод!л атом!в D у кластер! пустот tTbg] + etTbgAl] + 24[TbgHiAl]; заповнепня тетраедричних пустот (Nl4] в дейтерид! TbgNigAlgDg Б, що обумовлено наявн!стю в його структур! "розширених" в!ддалей Mi - Hl; значний ступ!нь де-локал!зац!1 атом!в В в пустотах тунел!в, вздова яких, !мов!рно, в1дбув8бться дифуз!я атом!в Н (D) кр!зь кристал!чну структуру.

Про причини вЮМнпостей у cnoplöHenocml öo бойню тс /yilgXg (X - AI, Ga, Sl)

При пояснены! знюсення спор!дненост! до водню IMC у рядах iyiigAlg - RjHlgiAl.Ga)^ - AjUigGag - flgNigSig, сл!д враховувати гэометричн! фактори та ступ1нь неметал!чност! р-елемонт!в.

ГеолетричШ фактора.

У в!дпов1дност1 до величин атомних рад!ус!в AI, Ga та Si (гД| = 0,1432 нм, rQa = 0,1411 нм. rs. = 0,1319 нм) у рядах алш!н!д - алюмогал!д - гал!д - сил!цид споствр!гаеться змвшоннй об'ем!в елементарних ком!рок MC. Ца, як в!домо, приводить до зниження стаб!льност! утворюваних г!дридних фаз внвсл!док змен-шоння розм!р!в однотипних пустот, що й маб м!сце у дан!й посл!-довност! IMC. Однак суто геометрнчний п!дх!д видаеться недостат-н!м з огляду на незначн!сть об'амних ефакт!в при переход! в!д А1-до Ga-BMicffiix IMC та нвхтування природою р-влвмент!в .

Вптв природа неперехЮних елелет1в.

Неметал!чн!сть р-елемант!в, ян! входять до складу досл!дау-ваних IMC, зростае у ряд! AI < Ga < Si, про що св!дчать значения Ix потенц!ал!в !он!зац!1 та'електронегативност!, а такоа особли-вост! електронно! будови. Враховуючи те, що досягнэння високих ш!ст!в D у дейторвдах TtogiligAlgD^ пов'язане !з заповнанням пустот [ТЬ3А1] (16/), сл!д спод±ватись що.схильн!сть до г!дрвдо-утворення IMG /^NlgXg (X - AI, Ga, Si) перабуваб в залекнаст! в!д еприйнятливаот! пустот цього типу ((ДдХ]) до заповнепня атомами Н. Законом!рн!сть, постульованв Рундкв!стом, щодо локал!зац!1 водневих атом!в в пустотах метал1чно1 матрац!, найб!льа в!ддаса-них в!д атом!в Р-вламент!в, потребуй, таким чине«, уточнанна

стосовно природа останн!х. Имов!рно, що спор!днен!сть до водню

цустот ГЯдДП. як! м!стять у своему оточенн! атом р-елемшггу,

ЭМвНШубТЬОЯ 13 зростшшям ступвня його НбМЭТВЛ!чност! в ряд! tRgAl] - [НдСй] - [RjSil.

Висновкк.

1. На «дстав! результат!в анал!зу структури типу CegNlgSig обгрунтовано доц!льн!сть вивчення властивостей IMG f^NlgXg (X -Al, Ga, Si) з «ten структурою як потонцИйшх поглшан!в водню. Запропоновано сгеки заповнення атомами еоднв пустот структури при г!дрвдоу творенн!.

2. Досл!дано взаемодИо з водном 1ЫС RgHlgAlg (Я - Y, Sm„ Gd, Tb. Dy, Но, Кг), TbgNigGag та «3НlfiSlg (R - Tb, Hof £r). Виявлено, що в рядах алш!н!д - гал!д - сшЦцвд мае м!сце знижен-ня спор!дненост! INC до водню: пог!ршення к!нвтичних параметр !в г±дридоутворюючих процес!в, зниження сорбцШю! smhoctI, п!дви-щення р1внава1ших тиск1в дисоЩацИ г!дридних фаз.

3.' Шляхом замйцэшя частини атом!в А1 на втоми Sa в 1ЫС ЛдЫ 1бА12 до склад!в AgNlgAlGa (Я - Y, Вт, Сй„ ТЪ, Dy, Но),

.ЗЗ^.бТ TQ %Ni6Al0.67Gal.33 (Д " Y» ТЬ) досягауто п!дввдення р!вноважних тиск!в дасоц1ац1! г!драдних фаз при не-значному пад1ш! сорбц!йно1 бмност!. Встановлено, що модиф!ка-ц!я 1ЫС гал!ем спричиняе втрату ними сорбцййю! бмност! при здШженн! цикл!в сорбцИ - десорбЦИ водню.

4. На основ! даних нейтронограф!чного досл!даення дейтарид!в BgHigAlgDj (г = 0,3; 0,5; 6,5) встановлэно законом!рност! ааповнення пустот метал!чно1 матриц! при р!зних вм!стах D. Описано та пояснено яваща торерозпод!лу атом!в дейтер!в в кластер! пустот (Tbgl + ettbgAll + 24CTbgNtA13, запропоновано мохлнвий шлях дифуз!! атом!в Н (D) кр!зь метал!чну матрице.

5. Встановлено, що зниввння спор!дненост! 1ЫС BgNigXg .(X -Al, Ga, Si) до водню в!дбуввбться аавдякн зросташт ступвня ввм0тап!чност1 р-еламенту та одночасному зменшенню рад!ус!в пустот ыетал±чно1 матриц!.

Основиий зм1ст дисертацН опублйювано в працях:

1. В.А.Яртись, В.В.Павленко. Досл1доння, взаемодН з воднем ±нтерметал1чних сполук Tb3Higtf2 (* = Al, Ga, St) з! структурного типу Ce3HlgSi2. // Ф1з. - х±м. махан!ка матер!ал1в. - <991. - Т. 27. - N4. - С. 22-25.

2. В.А.Яртись, В.В.Павленко. Исследование- взаимодействия водорода с интерметаллическими соединениями flglligAlg (R * Y, Sa, Gd, Dy, Но, Ег) со структурой типа Ca^gg. // Координ. химия. 1992.'- Т. 18. - Вып. 4. - С. 424-427.

3. В.А.Яртись, В.В.Павленко, И.Хидаров. Нейтронографаческое исследование дейтерида Tb3HigAl2D6>5. // В. неорган, химии. -1992. - Т. 37. - Вып. 1. - С. 25-31.

4. В.В.Павленко. Исследование взаимодействия с водородом интерметаллических соединений ТЬ3Н16*2 (U =. Al, Ga, Si) со структурой Ce3Mi6Sl2. // V Всесоюзная конф. по химии гидридов. Тезисы докладов. Душанбе, 1991. - С. 145.

5. В.А.Яртись, В.В.Павленко, И.Хидаров. Нейтронографическое исследование кристаллической структуры дейтерида Tb3HisAl2Dg5. // Там же, С. 144.

6. В.А.Яртись, В.В.Павленко, И.Хидаров. Кристаллическая структура дейтеридов Tb3HlgAl2Dx (г = 0,3; 0,5) на основе интермэталлида Tb3NigAl2 со структурой типа Ca3Agg. // Ноордин. химия. - 1992. - Т. 18. - Вып. 4. - С. 428-435.

7. V.A.Yartys' and V.V. Pay lento. Hydrides of i?Etf3Ni6(Al,Ga)2 (REM = Y, Sm, Gd, Tb, Dy, Ко, Er) jntennetallic compounds: structure and properties. // International Symposium on Metal -Hydrogen Systems. Uppsala, 1992. Abstracts. - PII.82.

8. V.A.Yartys' and V.V.Pavlenlco. Hydrides oi HgHi6(Al,Ga)2 (R = Y, Sm, Gd, Tb, Dy, Ho, Er) intennetallic compounds: structure and properties. // Z.Phys.Chem. - 1993. - Bd.179. - S.269-273.

9. З.В.Павленко, Я.Р.Окрепкий, В.А.Яртись. Исследование строения и водородсорбционных свойств ИЫС P3ii3HlgAlGa (РЗМ = Y, Sid, Gd, Tb, Dy, Но). // VI совещание по кристаллохимии неорган, и координ. соединений. Тезисы докладов. Львов, 1992. - С.210.

10. В.В.Панасга, В.А.Яртись, И.Ю.ЗавалиЙ, И.И.Булнк, В.В.Павленко, А.й.Ряисв, А.И.Штогрин. Ноше эффективные металло-гидридные абсорбенты водорода на основе сплавов редкозеквльнц*. металлов и циркония. // Сборник инфорд. материалов 1 иоядунар. семинаре "Металл - водород - 92". Донецк, 1992. - Ч. II. - С.19.

ВТтнопь 8 пустот вадеш ивщвмзу Сто1лхааа поед »дно маспааяД ATOulx водно '

со аз so

га в

Al в

PsoJS. Кл»(П«р пустот [ТЬ,] « в[ТМ1] + 84[ТЪеША1]

Рже. 4. Кркв! текпврмтр® - склад для сяства fV.TbJJriíKtíA-fi« fa TVWUc-H»

Рио.6. Крив! пдруваннж Шс TbiNUX, (X = AJ.Ga.Sl)

TbjHADu

Tb*NJ«AWi

92

18 20

п п

[TbJ [ibj [TbsAi] [тып.3 [raj

Рио.в. CrrntiQ оаповпенга пустот (в в) у дейтврадах TSNUA1A (* = 0.3; ОД] вJÍ)

т. IB