Синтез оптично активных похiдних циклобутану та циклопропану на основi бiцикличних терпенiв тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Бутырова, Катерина Дмитриевна АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1996 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Синтез оптично активных похiдних циклобутану та циклопропану на основi бiцикличних терпенiв»
 
Автореферат диссертации на тему "Синтез оптично активных похiдних циклобутану та циклопропану на основi бiцикличних терпенiв"

_ - г- Л i О V н

ir"'

о о • •

ЕШСНАЛЫШ ТЕХШЧНКЙ УНГВЕРСТГЕТ УКРА1НИ С-ШВСЫШ ПаПТЕХНГШИ ШИТГ)

На правах руяопису Щ. 547.313 : 547.512.39

БГГОВА КАТЕРИНА ДШГГР1БЗА

сянгкз гаткчно активных пгасщжх ииклобутану та

ГШ13ШГШАНУ НА ОСНОВ I БТКИМГЧНИ ТЕИШПВ.

CZ.00.03 - орган1чна х!м!я

АВТОРИЖРАТ

днс8ртац!Т на злоОуггя кчеюго ступвнд гсянлядатв х!мгчяих наук

КнТв - 19Э6

Дясвртац!я е рукопас Роботу шконаго на кафедр! загальаоТ та 0!осрган!чноТ х!м!Т Нац!ональгого твхн!чгого ун!в® ренте ту У краТна (НШ).

Пров1дна орган!зац!я: Гнстятут Б1оорган1чшТ Х1м!Т 1 Еафто-

х!м!Т HAH УкраТня.

Захист в1дбудаться " /X " Ллогъ&'ьо 1996 р. о 15 годна! на зас!дянн! сп8ц!ал1зовявоГ вченоУ ради К.01.02.03 у Нац!о-нальному тохп!чному утПворснтет! УкраТнз (КШ) (252066, КяТв 56, проспект Перешгн, 37, кора.К 4, ауд.118).

3 днсертац1ви можяв ознайомнтись у б!бл1отец! ун!ворентету.

Автореферат роз!сдано " " Cyzk*-?_ 1996 р.

Вчений секретер

Науков! кер1вяяхж:

доктор 11м!чнжх наук, професор КРАСУЦЬКИЙ Павло 0лекс1йовэт, доктор х!ы1чяи наук, доцвнт ФСК1Н АндрИ Артурович

0ф1ц1йн1 опонвнти:

доктор х!м!чних наук, СЕ»\ТЧ08 Dpifl ОлаксШовжч, кандидат х!м1чннх наук, доцент ГШСАНЕНКО Дкггро Антонович

Т.Л. ПЕРВ1Ш0

Зяголыв мрястервстов робот.

Лктуажьн!стъ робот«.

Орган!чна х1ы!я наяруиешп щгкл1чяжх шлвкул нэбула 1нтенсивно-го развитку в останна десятжр!ччя нв ?!лыя вандякя воввм теоретич-яхм уявлениям квантовоТ та молвкулярвоТ механ!кя, але насаюеред завдяхи своему югрокоцу застосуванню в прсиисловоцу орган!чаому синтез! .Пет!да! циклопропану I циклобутаяу Ежкористовувться в техго-эог!Т вясокоевергвтячних палив.фотосенсорних матер!ал1в, фермадев-тячнях првпарат!в, х!*!чшгх засоб!в з аисту рослш» пахучжх сполук 1 пврСуи1в. Особливо перспективно® галузв досл!джйнь стае синтез нови С!ож)Г!чно активны. речоетн цшишропаяового та циклобутано-вого ряду.

11«!я даклоОутаяовях та циклопропанових сподук в значн!й м!р! эобов'язана своТм походяенням рознятху х!м!Т таких дитврпэн!в, як 2-п!ввн, 3-карен та !вш!. Подахья! досл!давння агатетечних п!дход!в до циюкяропановах та цюиюбутавовях по1!дннх в певя!й м!р! шпгнзшга розвяток а!еТ гвлуз! х!м!Т при розробц! метод!в синтезу п!ретроТд!в тя Тх аналог!в. Цв пов'язано головни! чжнои з надзви-чаЯво великим повиренням д*тврп9н!в у прярод!. Дую вежливое е талон щжродва оптична актаня!сть цих сполук, ю в!дкривае игрок! моиля-вехгт! застосування Тх у синтезах оитично антиншц. речовян. Тому в в робот! пряд!ляетъся особлива увага збереивнню оптичноТ актнвност! пршродаих сполук в процвс! синтезу.

ЕИкорвстання дитвровн!в, як сировини, кэе особливу по ре вагу з екшюг1чж)Т точки эору, васаигеред у галуз! тонкого орган!чного синтезу.

Застосування х!м!чних моднф!кац!» природшц сполук знатно менее забрудаве оточухпе середовяда, н!и технолог!я "поваого" орган!чю-го синтезу. Кр!м цього, в нзн час дуав вахтам стае питания низь-коТ токснчност! фармпрепарат!в та х!м!чних засоб!в загисту рослш.

Голоеясяр мвтод роОотя е розробкв вони тлях! в синтезу статично актявних поИдних циклопропану та циклобутану, насамперед п1ретроТ-д!в ! Тхн!х азалог!в з навШлъя розговевдявних щягродяях сполук, таких як 2-Шнвн та 3-карен, як1 складають основа! компоненте стандарт. Особливо порспвктжвпм уявлявться викорястання 2-п!нену. Порад з фундамзнталыюс синтетичною направлен! сто в робот! вкр!ну-

валясь задача синтезу потенШйно-активних аналог!в ШретроТдних препарат!в та 1н!ц!ваання досл1д*йння ТхньоТ б!олог1чноГ ефектив-BOCTl.

Каткова новизна та практична значения робот».

Вперла досл!джвно стереохШв правднання карбетоксикарсену до р!зних внант1оиврннх форм 2-п1нену та 3-карену, Встаноалено, со у вжпядку використання 2-п1нвну пвреважно прот!кав екзо-транс-прявд-вавня циклопропану, а у випадку 3-кярену вгявлэно два д1встереомврш

Досл!джвно структуру продукт!в реакцП пох!дних 2-кареву з ди-галогенкарбеном. 0ц1нвно в!дносну ревкц!вну здатйсть ЗГ-зв'язку субстрет!в у цвх пвретвореннях. Досл1д«ян! ыштетичн! ! стерео-х!м1чв! осо&ливост! фрапвнтац!? пох!дннх 2-карвну в уловах кислотного та основного катал!зу. Знайдено умови.при яких фрапентац!* прот1кве 1з збережвнням дниетилшклопропанового Срагменту. Iis8 п!д-х!д в!дкрнвае нов! ориПналън! шляхи синтезу ШретроТдних структур.

Запропоноваяо новий метод синтезу IR-транс-хрЕзантемовоТ khcjbdti Ja (+)-п!нену через оптично актива! 1нтермед1атн з повннм збере-жвннян оптичноY чистота вин дно Y сполуки.

Знайдено нов! умови окиснення 2-п!вэну, so вадало мождивоет! одвржати 1Н-дас-2,2-дю№тид-3-вадтилщгкло<!утааквр0онову кислоту --пврспективяу пох!дну сполуку в синтез! оптично ахтикни! речовнв.

Доел!дайо реакц!Т эвуиенвя пох!дних метиленциклебутану до циклопропану в умовах 1онного г!друваяня в сястеы! А1С13/гептав з метою одариання ва 7х основ! алк1лциклопропанкарОаксилат!в.

В процес! виконаяня робота синтезовано ряд вових п1ретроТдних препарат!в та аяалог1в.

Алробац!я роОоти.

За результатами дисертац!8ноТ робота опубл!ковано 10 друкованих праць. Матер! али оуди представлен! ва ftepoie Шнн!чна-Кавхазьк1й вврад! по х1м!чннх реактивах (Махачкала. 1968 р.).Ш республ!кан-ськ!§ ковференд!Т з орган1чноТ х!м!Т (Терноп!дь,1992 р.), 7 Коафе-ренц!Т з х!м1Т карбен1в (Москва,1992 р.). 1711 УкраТвськИ ковфв-ренц!Т з орган!чноТ х1м1Т (Харк!в, 1995 р.).

Об'ем та будова дисертад!У. Лисертад!я вклгчаа так1 основн! розд!ли:

1. Вступ, де обгрунтовуеться акп адьн!сть вибраного напряику poöoi

-г-

2. В внал1тгшяЗ огляд д!тврэтуря входить опис гюх!дшп циклопропа-В7 Í швиюбутацу, ж! зустр!чагться у природ! .га метода Ух одержавши

3. Розд!л "3" и!с7ять в соб! обтоворення результат!в робота.

4. Ех старта» зтальна частнна м!ст*ть в соб! ошс методик о держания агатезованжх у робот! схюдух, характеристику цп сподук ф!зико-х!-м!чн*а штолаа.

Загальняй зм1ст робот». I. ОЕНтетя! та стереох1ы(чн! аспекте npoqeclB кярбев1ясеавня дггерзея1в.

1.1. Сжнтаз та будова продукт!в карбен1лхвання 2-п!нвну ! з-каре-ну кароегоксгхврбввом.

До цього чесу фундамэнтального еевчэння ствреоНыИ процес!в кярбен!лгезявя 2-п!нвну та З-кареву вв проводилось. Вяшим твко* було практичнв застссуванвя продукт1в карбен!лшання в плав! розшгг-ку новях СЕНтвтгшах тдход1в до п1ретроУдннх структур на основ! л!СОХ1м!чвот офовзшя.

Для досягнввня вяавозввяенннх ц1лай вами досл!д«увалнсь рвакц1Т кар0бтокснкзрбвв1ххввння таких дгг8ргов!в, ях 2-п!нан та 3-карен. Карбетсксюсарбев добували катал!ткчниы термол!зом д!взооцтового еф!~ ру в прясутност! судъфетт и!д!. Досл1ди проводились ва обох енаят!о-мервхх формах 2-п!ввну ва загальяим методом кврбен!лгаания, в роэ-чжн! вадляясу олвф!ну. При цьоиу утворталась одна рвчовявв, як 18 була пряЕШгсана екзо-транс-ков$!гураШя. Припувава структура споду-

(♦)-1 (♦)-2 2 (*)-3 3 ÍO-4'

{-)-1 (-)-2 (-)-З <-)-4

i.cHH2coo£t,cuso4:2.KC9,ca3oe;3.cH2H2

кя (2) була п!дтта равна анад1зом спвктр!в ШР у прясутвост! ЛЗР Eu(fo<l)T 1нал!з масвтабЕшх мэделвй Дрейд!нгу та дан! розрахунк1в методом модекулярноТ мвхая1!0! тако* Шдтвардиля, во екзо-травс-кон-ф!гурац!я е едино мзклкэоо за стерзгшкхЕ причинами. Отрамава ч!тка картина ЛЗЗ сполута (2) була використава для анал!зу продукт!в реак-ц!Т (♦)-3-карвну (5) з карбетоксикарбевом. Показано(за данники ГРХ) утвзревня двох сполук у ат1вв1двоетнн! 4:1.1ляхом р!динноУ каговоч-воТ хроматограф! Y ц! ааицгл оужв вид!лея! в !шшв!дуальному виг-

лад! та охарактеризован!. Остаточннй анал!э структуре проводився для вф!р!в (9) та (11), синтезовашпс за схемою:

6- 80* 7- 20* 2 8 ~ ^

10 9 -,(ЛЛ'Н3 11

1.CHN2C0OEt,CuS04; 2.К0Я,СНзШ; З.СН^

.COOEt

DOOEt

6 7

\x>OBt

Теоретично нохляво утворення чотирюг д18стеромер!в, представдени вицв. У спектр! ПЫР сполук (9) та (11) в прнсутност! Eu(iod)3 вияви лясь аналогична картина протон!в Н7,Н8,Н9 наблнжвних до коордянац1й ного центру. Цв дав п!дставу припустити транс-кон$!гурац!ю цях спол Граф!чн! залвжност! JH3 в!д ЛЗР/субстрат для сталукя (11) кали неве лик! JII3 метильноТ групп протон!в Н9, ю дае п!дставу пртагустяги ТТ траяс-розтаиування в!дносно карбмвтокснльяого фрагиенту. Таким чнно пор!вняння картин ЛЗ та анал!з КССВ у спектрах IMP дозволяв припя-сати сполуц! (9) екзо-транс-, а сполуц! (11) - ендо-транс-копф!гу-рац!в.

Отриман! карбонов! кислоти (3),(8) та (10) Оули внхористан! у си тез! нових аналог!в п!ретроТдних препарат1в (12), (13). (14): \ \ ^ ^

R= J* . _ _

СООН | ^COOR

1.S0CI2: 2.R0H

1.2. Синтез, будова та реакц!йна здатн!сть продукт!в карбенування по!!дни 2-карену дигалогенкарбеном.

В!дсм! метода одэриання циклопропанкарбонових кислот !з 2-карену та ёого пох1днн1 базувться на окислгоальвому роздапленн! циклогексе-нового к!льця р!зноман!тними окислгоальннми системами. Внвсл!док зазадто «орстких умов, глибоке окисления дае ах1ральн1 сполуки, во веде до повноТ втрати оптячноТ активност! них!дного б!цккл!чного терпену.

Нами Суло запропововано стереоселективне дигалогенциклопропану-ваяня 2-кареновоУ системи. Дихлоркарбен був одаржаний м!*фазно-кэ-тал!тпнш методе«, з кнкорнстанням хлороформу та лугу, або термол!-эом трплпрвютил1ен!лртут! за Эсйфортом. Для карбенування були синте-зован! за в!дсмнмн методиками так! пох!дн! 2-карену:4-ацвтил-2-карен (15),4-ацатоксиметил-2-карен (16) та 4,7,7-триматил-3-оксаб!цнкло14. 1.0!гепт-4-еи-2-он (17), як! легко можна одержати !з 3-карену (5).

Ф'- Р

у 15

16

6

Ч)

кАс^о.гас12:

г.С^О, НОАс; 3.(01,ас20,Н+.

Сполуки (16) та (20) з ни сотам виходом утворпзали продукте прведвання дихлоркарбену (18),(19), тод! як кетон (15) в тих самих умсвах внявнвея вереакц!йнсздатнкм. Всгввовлеао, 50 ця сполука 1 в 1ляих ужзвах м!«$азЕО~катал!тячного генерування карбену надави -тайно ст11кэ. Прввднати дихлоркарбен до сполуки (15) вдалося лиае в умовах тривалоТ об робки трихлормэтил1вн1лртутт1) у бензол! при при 66°С (еях!д 10»). .

0кС

1.сн€13, НаСВ;

2.СНз*й1;

3.ЕОВ/метааол.

$

/ 20

р^он

С1

с1

Р -

Г 18

с1

ск

у 19

Стереох!ы!я отриманнх адукт1в (18),(19),(27) дослЦдена методом ДЗР у спектроскоп!* ПИР. Цв дало мо*ляв!стъ провести в!днвсвння вс! протон!в та виявити КССВ Н1Н2, яка дор1вншала 1,5 Гц. Це св!дчнт про транс-розташування дихлор- та диметилцяклопропановнх фрагмент!в в1дносно цнклогексенового к!льця 1 про екзо-стереоселэкт*вн!сть карбен!дшаввя. Для остаточного п!дтв8ршвння будови сполукя (22) вонв була синтезована зустр!чно за схемою:

кГ

р^ОАс 1.2

С1

С1

С1

сь

С1

* 19 ~~

СЬ

4,6

^ч/ ,соон

О

23

СЬ

и

1.С!Ю1э,НаОН; 2.КОН,СНдОВ; З.Сг03;

24

4.Б0С1о; 5.

7.ТХШ\бензол.

СНзМв1;6.Н0СН(СН)С6Н40С6Н5;

ч, Н

" ' 22 .

¿Г

15

0дер*ан1 ф!знко-х!м1чн! та спектральн! дан! для сполукп (22) повести сп!впадали з отрималима ран1:м дня продукта карбеян!лтання соолук» (15). Кислоте (23) була виюрнстана як них!дна сполука у синтез! нового аналогу п!ретроТдаого еф!ру (24).

4-Ацетил-2-карен (15) був пв ре творений у спирт (25), який виявяв ся таким хв малореащ!вним для карбен!лшання , як ! вях!дний катов (15). Сполука (28) була одержана зустр!чно з препаративним вяходом !з стюлук« (23). п

¿Г

/

25

I "о/- о

Л*

.се

6А /

С1

С1

26

С1

С1

СЬ

' 23 27 '28 '29

1.СНз*в1; 2.РОС13/Ру: З.СН2Н2; 4.СНС13,НаШ

ск

сь

КарСен!лвання сполуки (28) дихлоркарСенэм в умовах м1х£азного каталку приводило до двох продукт!в реакгиТ: моно-(ЗО) 1 дн-(31) сгголук. Аяал!з а!д час реакц!Т днвам!к> накопления цвх речовин методом ГРХ дав шииаш!сть зробити висвовок, во моноадукт(ЗО) реагуе з дихлор-

К

п

✓ч

Ч

С1

/ 30 С1

сЧчу Т2

\

С1

С1

1 .СаС13.КаШ,ТЭБА1.

С1

С1

У

г 29

кярбеаяи набагато пов!льн!ве, н!х д!ен (26), а сполуки (30) 1 (3!) утворсгггъся паралельно. Одерхав! сполукх (30) те (31) вид!дв-н! окремо 1 охарактеризован! методом ПИР та Я£Р,3С. Отриман! дан! св!дчать про те, во д!адукт (31) утворюеться у форм! одного д!а-стересмвру !з чоторьсх мзыивнх.а це св!дчхть про ствреоселвктив-н1сть кврбвн!лгоання як #"-вв*язку у цкклогексеновому кол!, так ! тери!вального -^-зв'язку сполуки (29).

Шкаетм об'вктои для вивчеяня процвс!в кврбен!лтеаяня пох!дних-2-карену еяяеився ен-лактов (17). Наявя1сть енольвого фрагмента по-сххив реакц!вну здатн!сть зГ-зв'язку до карбен1в. Так, дибром- та дихлоркарСвн!лввання сполуки(17) проходить з виходаыи 551 та 84X Вт С1

Чч , ^ СЧч

РА)

Ч>

р

1

Ч»

и

Ч>

'33 '17 '32

1.СНС13,НаС8; г.гаВг3,НаСИ

в!дпов!дво, з утвореквяи сполук (33) та (32). Ц! сполуки буди ея-д!лен! за дояоиэгов коловочно! хроматограф!!, а !хня структуре ос-теточаэ встаазвявнв методами ПМР та ЯМР С спектроскоп!!.

При анал!з! отриманих даетх Оуло сц!вено в!дпосну реакц!йну здат-н!сть Я'-зв*язку у пох!дннх 2-карену. Виявалось, во головням чином на ивидк!стъ прведявння дихлоркарбену вшшвае природа структурного

оточення Я"- зв'язку. 0ск1лькн в умовах м!*5ззного катая!зу неможян-во ч!тко визначити константи ивидкосте!. чэв оц!ннтн в!дносну реак-цНну здатя!сть пох!дних 2-карену, ми викорястали метод конхурую-чих реакц!!. Цз дозволило нам розтаяувэти сполукя у такие ряд: (17) > (16) Г (20) ~ (26) > (25) > (15) ~ (30) На основ! отриманих данях було зроблено висновок, во наявя!сть тетразам1щеного атома вуглещо у полохен1 "4" 2-кареновоТ сястемя створте !стотя! стеричн! переякодя карбен1лгоанню сполук (25) та

(30).

Реакц!*на здатн!сть отриманих в процес! карбен1лввання сполук була досл!джена в умовах кислотного катал!зу. Так. адуктя (19) та (23) зазнавали досить глубоко! фрагментад!! циклопропаяовях к!лець з утворениям лактону (36) та анг!дриду (39).

С1

СЬ

' 23

С1

^^С/оов 1

С1

С1

С1

/ххя рА,*'

и

,соон

37 38

1 .п-ТСК,бензол; 2. Н,0, - 2НС1.

При цьому сполуки (34),(35).(37) та (38) булн влд!лен! як про«!«я! на шляху до термодинам!чно б!льа стаб!льних у пах умовах лактону (36) та аяг1дряду (39). Сполука (40) в цях умовах не две продукту лактон!зац!Т, а основним напрямком реакцИ е утворения сум!а!

сполук (41),(42),(43).

-в-

С1

ск

С1 С1 - С1

ЧП

w л _ vi vi i

рг- • Ю? '><5

40 41(305) 42(20«) 43(50*)

1.П-ТСК, бензол

Такта чивом. вжявилось, цо одержан! ггох!дн! 2-карену (19,23,40) в умовах ююяотйого катал!зу фратентухгться по тричленнях к!льцях.

Соолукя (19),(23) та (40) вяявились досить crJtxraa в лужних середовяадх, тод! як сполуки (32) та (33) нвв!ть у к'якжх умовах утвортеал» 1 Н-цяс-диметилцккжятропаякарОонов! кислота (45), (49) або Тхв! метилов! еф1ри (в залежност! в!д вибраноТ основн) 1з збе-ре«Энеям дакжягропанового к!льця (вих!д 80*>.7твореняя сполук (45), (49) викдвчно у форм! aZ-l3oi»9p!B, мабуть, пов'язано 1з синхрон-нш характере* фрапювтац1Т 1нтермед!ат!в (44) та (48), де в не рте-тично б!дш вжг!двв транс-положення ан!она та гругш Х~(С1~,Вг~), щр в!дходить.

Y

о i i"Vt- 2 гЧ

А V

V

32(Х=С1) <4(X=C1),R»{®2 45(X«C1),R=CEJ

4?(Х=Вг)^^^Х 4а(Х=Вг),И=СНз 49(Х=Вг),И=СНз

_ Я ухХ)СН(СЯ)СеН4ОС6Н5

46(Х=С1) у

50(Х=Вг) Л 1 .ОН"; 2.Г; S.SOClj.BOCHlCHJC^OCgHg

Одержан! сполук* (45) та (49) будн вякорвстан1 для синтезу новях препарат!в п!ретроТдяоТ структуре (46) та (50).

2.1. Оосявшн1 перетворенвя 2-п1иену.

Природной 2-п!вен мзхяа в!двести до наЛИлы» доступних речовин для синтезу оитдчни вктввнях цяиюбутанових пох1дзвх. Це! дитерпея зустр1чаеться в прврод! у двох енвнт!омернкх формах досить вясокоТ от я шоТ чистота. Це дав пеня! перспектют вихориствявя foro як си-ровяни у синтезах р1звоман!тнях оптично актиниях сполук. Головне при пьому - розробка таких реакц!вних умов, котр! не призводили б до ра|е*!зац1Т х!радьнжх яентр1в.

У робот! вякористовувався 2-п!нен з оггпгшою чистотою 80%. одер-*аня1 э в!тчязняного скипIдару. У рол! моыивих вап!впродукт!в роз г ляд аи 15-цяс-ацет1М-2,2-ди«тял-ЗН-карбокс1В«Т1икш^клобутан (51) та 1Й-1дас-2,2-дн>ютил-3-ацетилцик^утаякарбонову кислоту (52), як! мохна одержат« з 2-п1нену, викорястовугчв р!зноман1тя! окисливал ьи! система. Огляд л!тературя показав в1дсутн!сть розробок по

внкорясталн» на*б!льв еколог!чно привзблявих окислгаач!в - каст та озону. При досл!дкенн! процесу окиснення 2-п!нену 5*-ним озоном булв розроблева методика отряыання енант1о»юрно чистил кислот (+)--(51) та (-)-(51) з вяходом 75*.

О

|| ^ ^"ОН

■в

Чл^сооя

51

Чюон

52

1.02, Со(КаГи2; 2, 03,Со(ЫаП)2.СС]4

Подальше доел!джоняя проюдило в напрямку синтезу 1Я-цвс-2,2-ди-метил-З-ацетялциклобутанкарбоновоТ кислота (52)(норп!ноновоТ кне-лоти), котра мае пэвну перспективу водо никористання ТТ у синтез! шгп?в!русннх првпарат!в та !нсектицад!в. Цв обумовлено безгюееред-н!м эв'язком карбоксильной групи з цнклобутааовнм фрагментом молв-куля. Для синтезу порп!ноновоТ кислота нами Оули досл!дкея! так! вих!дя! сполумв: 2-п!нен (1), вербеной (54) та вербокевд ( сум1ш (53) 1 (54)). При досл!д*8Нн! процесу оэонування вербенону (54) та вербоксяду озоновое або озанокненевоп суи!вяг намя була роз-роблена методика отримання норп!ноновоТ кислота (52) (оптична чистота 80*). Безпека процесу оэонування та подальвого розкладення озон!ду забезпачувалась вякорястакчям такого розчинннка, як СС14. та надлнику содой Со3+, як! резкла^агггь озон!ди та шзрекисн! столу кя.

Треба тако* п!дкреслити . «о р!дянно<1азне окиснення 2-п!нену (1) в систем! - бензол/Со(МаП)2 дало мохлив!сть п1двившти препаратяв-ний ви1!д вербоксиду (сум!я(53) та (54)) до 801, во мае оссбливе значения для синтезу пахучи. речоЕин.

Такоя була розроблена одностад!йна схеме окиснення 2-п!нену до

сполуки (52). но дало тыив!сть 8б!льв*ти вях!я ц!льового продукту (52) до 85*. Цього досягля завдяки тому, ®о два х!м!чних процзся проводив в одному реактор! без додаткових втрат на прои!«ну обробку реакц11воТ сум1в! ! вид!яення нап!впродукт!в ре-акц!Т.

Описан! у цьону розд!л! досл!джвння окислгаального розвдплення 2-п!вену в!дкривавть мохипэ!сть препаративного синтезу оптично ахтнвнхх цнклобутавових кислот, як нап!впродукт5в л1карських препарат! в та аиалог!в сивтетичних п!ретроТд!в.

2.2. Шновова кислота в синтез! Ш-транс-хрязантемовоТ кислоти

Пршщшюва мз*яш!сть синтезу транс-хризаятемовоТ кислоти з норп!воновоТ кислоти (52) вклшае необх1дн!сть проведения реакц!Т звутэння цикяэбутанового фрагменту. Як клхгюви* пром!«я!а продукт нами розглядалась сиолука (58), одержана з 2-п!нену (1) за розроб-

ЛВНЭВ М5ТОДИКОО.

о о

Було доел!дано альтернатива! шляхи отрвмання оптичю активноТ хрязантемовоТ кислоти, викорястовуючи як вих!дну сполуку кетоя (58). Перша «лях полетав у Сромуванн! сполуки (58), яке проходило нед!астереоселектнвно з утворенням проблизяо р!вяих (в залежност! в!д характеру брсиутпого реагенту) к!лыюсте* 4Б-(еО) та 4Я-(60) д!астереомерних бром!д!в. Подальве звуавння за реакд!ею Фаворсько-

та ТУ цнклобутавових аналог!в.

1.Вг2,СНС13(НВ5,СС14);

2.МеОНа,СНдОВ;

3.П-ТСК /бензол

го приводам до ц!льового метилового еф1ру (62) з вяходом 30*. Iraml елях вклячав пере творения кетону (58) у лактон (63). Вы!д-ниё оксикетон (58) легко вступав у перегрупування Байера-В!л!гера

и

ñ

63

1.RCOOOH;2.H2S04;3.SOC12, ухюсНд ^Qg. д.ш.екртА.тар; 5.Переетервф!кац! я

65 " 62

в присутност! надмалеТновоТ кислота. Сполука (64) як пром!*на не вид!лялась, реакц!1на сум!я оброблялась 651-нов с!рчанов кислотою, во приводило до one-pot утворения лактону (63) з вяходом 93*. Подальво поретворения сполуки (63) у металови1 еф!р хризаятемовоТ кислоти проводилось за в!домов методикас через июрнд (65). Виб!р о сноси на стад IT цикл!зац1Т хлориду (65) зуиэвлени» необх!дн!стю досягаення максимально* транс-д!астереоселективност! цього перетво-рення (BMlcr цис-форыи менае 2*). "Природна" оптичяа чистота вих!д-ного 2-п1нену (1) була збережена на протяз! всього реакц!1ного аля-ху. чо було п!дтверак?но методом х!ральних ЛЗР.

На основ! сполуки (55) була розроблена схема синтезу метилового еф1 ру tй-цяс-2,2-диметил-3-(2-метялпропен-1 -1 л)цюиккЗутанкар<5оновоТ кислоти (88). У цьому синтез! будя вякорястая! обида! енант!омеряв!

л Q Q _л

п 4 ROOa leOOCL

_ ___i—i 5,6 i—i 7

"tJS-« "V-H®"

7 С6Н5ОС6Н4СН(СН)ООСЧ 1 .H0C!!2CH2CfH,E+;2.CH3igI;3.H20,H+;

—I—'у! 4.Br2.HaOT:5.CH2ÍÍ2; 6.П-ТСК; * Y.HOCaíCNJCg^OCg^

фора 2-п!вея7. Пря вюоорвстанв! (-)-Шнену, як вкх!дноТ сполугся, була ожряаяа tR-форма препарату (70) для пор!вяяльиого анал!зу б!-аяог!чвоТ актявност!.

2.3. Нор|!воаова кислота. яс !втврмвд!ат у стаз! кяслогнях

кошошзнт.

Розробленя! метод одерхаввя 1Н-цяс-2,2-дяметнл-3-ачэтнлцяклобу-танкарбояовоТ (норе!нововоY) кяслотя (52) дозволяв еявтезувати ва TT основ! ряд цшевобутавоетх та цяююпропввовях пох!дних - структурах аналог!в п!ретроТдша препарат!в. Так, ва няжчвпрнведенов схекоо на освов! еф!ру (73) був сянтезоваяя! цямобутановя! аналог метилового еф!ру хрсзантемовоТ кяслотя - маткловяй еф!р 1R-uhc-2,2-дшэтял-3-1эопрот1л!данцнк.^утанкарбоновоТ кяслотя (72),(загаль-ня! вях!д 70*).

ОН

О Л R1

I Чххзс^ ОН "1 V00CH3

73 \2 -Д Д"1 72: R-CHg.R1«^

\ i i 7«;. п-ги я'-я

в

75: R=CHg,R =Н

^N»0083 t.ca^; 2.CH3«gI; З.П-ТСК

За даням* ГРХ, вм!ст тарм1нального 1зомеру сиолукя (72) не пвревя-вуе 5*. ао св!дчять про вясоку стереоселектявн!сть прот!кання пронесу дег!дрэтац!Т.

1ня! кжслоте! компонент* (78) та (79) буля отримая! бромуванням кетоеф1ру (75). За даяния ГРХ, ШР та ШР13С сподукя (77) ! (76) утворсються г сп!вв1дновекн! 3:2 з вяходом 63*. Подалыве окяслхь вальве декарбся1ляваяня бром1ду (76) дуягам пероксядом водню при-0 0 0 X . Вг^ 1 Вг^ 1 .

Р — d-P * Р — Р

I Ч00СН3 I ЧхюсНд I Чххх^з I ЧххзсНд

75 76 gj, 77 00

Р

»79

1 .Д!оксандибром!д \Z,3 I г.н^.каое. X *—1 ^ *

| tqNXXXHJ I 7ЭЧ>оосНз

дать до у творения д-!зомер!в (78) та (73) з виходом 45*. Щ сооду-ки (за данниыя ГР1) утворюються у сп!вй!дношенн! 1:0.8, вони буди охарактеризован! у вигляд! сум!и! зв даннныя ШР та МР^С. Сподуку (80) ве вдалося вид!лиги окремо, тому вами був розроблени! зустр1чяи! метод синтезу сподуки (80) за наступим» схемою.

О О

Лз ^"^р ы. V]

| Ч00СН3 —Уоос» I Чюсн I ЧхЮСНз I \00Cfij 75 81 82 83 80

ЬЙСОООН; г.НаОЙ.СНдОН; З-СН^; 4.СГО3; бЛРМдР^

Досл!дження реакц!Т звуиення цяк.юбутанових пох1дни1 (72)та(80) уявлялось особливо ц!каким, оск!лыш було направленим на розробку нового аляху до синтезу в!домих цшиюпропавоних п!ретроТдаих структур. Днал!з л!тературя дозволив зробити нисновоя, цо у звичаИному карбокат!онному процес! такого перетворення оч!кувати не сл!д, бо осповним нанрямхом реакц!Т е розяирення циклу.

Нами була знаЩдена реакц!йяа система, у як!* в!дбувалось селек-тивяе звуиення циклу сполуки (72) з аастушим Iсинем г!друванням пром!ших карбокат!о!ших структур (84) та (85). Головнями продук-

А ■

А1С1-:

| >»ОСН~ —{—-I 72 4 I >Ю0СНз

<<С1 сч'<1

ск

.^уЧоосНз ХУЧсоосяз

84 85

Л У , У

86 87

1.А1С13; 2.Н~(гептан); З.^О

тами релкц!Т буля цнхлопропанкарбоксялати (86) та (87), як! вяд1-лен! !ндив!дуально та охарактеризован! спектроскопов ШР та ЯМР13С

Одержана спадука (86) була використана для синтезу нового аналогу фвнопропатршгу (90).

Y Y з Y <*

1.I1C13; 2.SOCI3; 3.B0CH(CH)C6H40C6H5 Осяоея! результгги n

1.Досл1диево стереох!м!в кар0ен1лвваяня 2-п!нону ! 3-карену юрбетакавсарбевои. Доведано транс-стереоспециф1чн!сть К8рбен1-люаявя та стереох1м1чн1 особлявост! *>го прот!кання для кожного !з субстрат!в.Сизтезовано ряд структуре*! п!ретроТданх аналог!в.

2.Одержаво нов! гох1дн! 2-карену та досл!давво Тх в!дносну реак-ц.1 Мну здатн!стъ у рвакц!ях з дяталогешсгрбеншя. Методами JK3P у ПНР досл!джена стереох1м!я адукт1в приеднання даталогенкарбен!в, вста-новлево прот!кання стереоселектявного екзо-карбен!лгоання. Досл!д-аева реакцИва здатн!сть адукт!в в уиовах катал!зу квслотамя та основав. Показано, цо в ряд! вжпадк!в реакция проходить !з збережен-ням давютжлцяхлопроаааового фрагменту, а це в1дкр*ва8 влях до новях кжсжттяих ко»егоаент!в, структурвих аналог!в п!ретроТдних !н-сектяцяд!в.

3.Ядяхом остслгоадъвого розяеплення 2-п!вену п!д д!ег кяснв та озону розроблево препарзтивня« влях синтезу енант1ом!рвях форм 15-цнс-а1|этил-2,2-дгметил^-!шрскзкавкт*ленцриию0утану та 1Я-цис--2,2-даметжл-3-вяетил1Впог)бутанкарбововоТ кислоте, йк! застосован! в синтез! 1й-транс-хризаитемовоТ кислот* те ТТ циклобутанових аналог! в. з аовним збереженням еннят!ом!рвоТ чистотя вях!дн*х сполук.

4.Сянтеэован! метилекциигхЗутанов! аналог* ШретроТдних кислот-вхх юсмюавнт!в з иетос ж>сл!д*эння б!олог!чвоТ актввност! препарат! в на Тх основ!.Ввявлево прот!кання в умовах !онного г!друван-ня звуавввя штжленцяклобутавовоТ сястеш у цяялсятропанову, ю в!д-кржвав нов! влях* до п1ретроТдних кислот, як! не м!стять в!н!дьно-го фрагмента.

Освсеякй зм!ст робот* в!доОражено в публ!югц1я:

1.П.А.КрасуфиЯ,А.А.Фокхв,В.Д.Скоба,А.Г.1^енко.В.К.1410мовевков. Стереохимия карбенидировавия 2-пинена * 3-карена карбетоксикарбе-вом. Укр.Хж.Хурв., 1969,т.5, НВ, с.842-845.

2.П.А.Кржгу1цай,1.1.всжжн,Е.Д.Вутова,1.Г.1)рченко.Стереоселективнн1 синтез (-)-шфозина * 1 R-E-хризавтемовоа кяслоги из (+)-2-пшена. Вестник Ижевского политехнического института, сер.хим. .каииностр.и технология,199!,т.28,с.40-44.

3.П.А.Нрасущай1Д.1.вок1Ш,Е.Д.Бутова,В.В.Кротов,В.К.Пр01ютанк0в. Циклические терпены в стереовапрввкннаи синтезе шфетроядов.В кн. Пиретрояда,химико-технологические аспекты.М. .Химия, 1992,с.115--146.

4.А.А.^кин,В.Д.Вутова,А.В.Гудевич,П.А.Красушш1,А.Г.Врченко.Новые оки слито лыже превращения в синтезе норпнноново! кислоты.ЮрХ, 1993, Т.29,в1т.5,с.315.

5.А.А.«окин,Е.Д.Вутова,И.В.Коло«!шг^,1.В.1Ъгоыан.А.Н.КорииЖ)в.А.Е. Сорочияскив.А.Г.Срчеото.П.А.КрвсущаЛ.Функциоцалыаю производные 2-карена в энантиоселективнои синтезе пиретрсвдов. 10рХ,1994.т.30, ВМП.5,с.669-679.

6.Заявка 94061565 (УкраТна) . Слое!б одержання 1Н-цис-2,2-днмет*л-3 ацетилцихлобутанкарбоновоТ кислоти / А.А.Фок!н,К.Д.Бутова,О.В.Гуле-внч,П.О.Красуцькиа,О.Г.Срченко - пр!орятвт в!д 06.05.93. 7.П.А.Красу1рсив,А.А.Фокин,0.П.Баула,Е.Д.Скоба,В.В.Кротов,А.Г.Срчен-ко.Новые химические реактивы на основе 3-карена и 2-шшена // Тез. докл.-Первое Северо-Кавказское региональное совеяанке гга хювпес-кнм реактивам.- Махачкала, 1968,с.92.

6.А.А.Фокин.Е.Д.Бутова.П.А.Красущ^.А.Г.Врченко.Дшюркарбенклиро-ваяиэ 4-замовенгаа кар-2-енов в условиях мевфазного катализа. Тез. докл. Ш Украинское республиканское кон$еренцяи по органическое пшяи,Тернополь,1992, с.83.

9.А.А.«01Ш!,В.Д.Бутова,И.В.Коло1в!Ц1Ш,О.П.Баула,А.Г.1)рченко,П.А.Кра-суцгаЛ.Производные 2-карена в реакции с дихлоркарбеном. Тез.докл.

Ч конференция по химии карбенов. - Москва. 1992, с.45.

10.А.А.Фокин,Е.Д.Бутова,Е.А.Шульивнко,И.В.Коломицин,А.В.Гулевич, П.А.КрасущтаЯД.Г.Орчевко.Клтевне синтоны пжретроидаш: янсемяци-дов на основе 3-карена ж 2-тшена. Тез.доп.XVII УкрзТнськоТ коа^е-рвнцП 3 оргая1чноТ х!м!Т (Харк!в,199б р.).

ПсшуКач: (у^ ¡Буг^оС^ Г.ф/

Подписано к печати. Форчзт 10x8^

Объем 1 условных печатных листов. Заказ * Тираж ЮОэкз. Ееспдзтно

размножено ГШ Шшстата Украины ООП