Кинетика и механизм растворения триоксидов вольфрама и молибдена в щелочных растворах тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.01 ВАК РФ

Стецик, Василий Васильевич АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Донецк МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.01 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Кинетика и механизм растворения триоксидов вольфрама и молибдена в щелочных растворах»
 
Автореферат диссертации на тему "Кинетика и механизм растворения триоксидов вольфрама и молибдена в щелочных растворах"

Донецький державний унгверситет

ОД

На правах рукопису

H К 'I

СТЕЦИК Василь Васильович

К1НЕТИКА I MEXAHÎ3M РОЗЧИНЕННЯ ТРИ0КСВД1В ВОЛЬФРАМУ Î МСОИБДЕНУ В ЛУВДК РОЗЧИНАХ

/02.00.01 г- неорганична xímík/

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацп на здобуття вченого ступени'кандидата xímí4hhx наук

Донецьк-1994

Роботу виконано на кафедрI неорган!чно1 Х1мп Донецького державного ун!верситету.

Науковий кергвник - доктор х1ьичних наук, член-кор. АН СРСР, проф.|М0ХРС08В М.В.|

ОфщМнг опонвнти:. доктор Х1М1ЧНИХ наук, професор Лисенко КШ.; кандидат х!м1чних наук, ст.науковий спхвр. Мороз Я.А.

Про в I дна установа - науково-досаидний 1нститут Реактив-електрон, и. Лонецьк

Захист вIдбудэться 1994 р. в год. на

зас1данн1 спецхал!зованох ради К 068.06.02 при Донецькому державному ушверситет1 за адресою: 340055, м.Донецыс, вул.Щорса, 17 а, 9 корпус ДонДУ, х1м!чний факультет.

3 дисертащею можна ознайомитись в б1бл1отец: Донецького державного ушверситету.

Автореферат роз {слано " .'г!.". . .Г............. 1994 р

Вчений секретар Г" ^

спещалгзованог ради /

доцент Т-Т.Готьманова

ЗАГАЛЫ1А ХАРАКТЕРИСТИКА РОКСТИ

Актуальность теми. В Ндрометалургп! широко застосовуються методи добування вольфраму I мoлiбдeнy розчинами лутчв, ам1аку та соди. В технологи виробництва чистих сполук застосовують розчинення триоксид1В вольфраму I молибдену в лужних розчинах з наступ-ним вид1ленням В1дпов1дних кислот або солей. Для подальшого вдос-коналёння хснуючих I розробки нових технолог¡чних схем порядздос-Л1дженнями, що моделюють технолог 1Ч!п процеси, иеобх1ДН1 также дос-Л1дження, що дозволягать глибше вивчити кшетичн1 законом1рностг I можлив1 механгзми протхкаючих процесхв, особливостг поведшки ргз-них компонент!в руд. На основI термодинашчних I кшетичних даних можна визначити науково обгрунтованг режими проведения технолог1ч-них операц!й, правильно вибрати типи апаратхв та провести '¿х роз-рахунок.

На практики на ывидк:сть розчинення триоксидхв вольфраму 1 мо-Л1бдену можуть значно впливати деякх катгони, що утворюють нероз-чиннг вольфрамати I молхбдати,. I, перш за все, катгони калыцю, що М1стяться в вод:. Кхльк1сне вивчення гальмуючого впливу кат1онхв лужноземельних металхв, вольфрамати 1 мол1бдати яких практично не-розчинш не Т1льки в водг, але х в розчинах луг1в, також представляв практичний штерес.

Метою роботи було вивчення кщетики та мехашзму розчинення триоксид1в вольфраму I мол1бдену в розчинах гхдроксиду натрш х ам!аку, вивчення впливу катюнгв лужноземельних металIв на швид-К1сть розчинення триоксидхв в розчиш гхдроксиду натрш. Для бхльш повного розкриття впливу характеру катхошв вивчена кхнетика розчинення вольфрамату I мол1бдату кальцхю та вольфрамату алюмхнш- в розчиш г1дроксиду натрш.

При розчиненш твердих рецовин в розчинах електролхтхв зви-чайно активну роль грають 10Ш, тому для розкриття мехашзму цих процесхв необх1дно враховувати 10нний склад розчину. 3 щею метою придхлено увагу способам розрахунку гонних рхвноваг. 3 10нним складом розчину безпосервдньо зв"язан1 I деяк1 обмеження в засто-суванш-закошв адитивностх тих властивостей, як1 визначаються ¿онами.

Наукова новизна. Вперше систематично доел гдт.ена кхнетика розчинення триоксид1В вольфраму I молхбдену в розчинах гхдроксиду натрш I акиаку, дослхджено вплив кат IонIв лужноземельних метал Iв на швидк!сть розчинення триоксидтв в розчинах гхдроксиду натрш,

а

•вивчена гпнетика розчинення вольфрамату г молхбдату калыцю,вольф-рамату алкай нш в розчинах гхдроксиду натрш. Зроблено висновки про мехашзми дослхджуваних процесхв.

Внесен: суттев1 уточнения в теоретичне обгрунтування застосо-вуваного в робот: методу кондуктометричного титрування, в . теорхю електропров1дноот1 розчщпв. Вперше строго обгрунтован: обмеження в застосуванн: закону адитивнослч електропров1дност: при безконе-чному розведенн: розчшпв, виведен: вхдпов1дт формули.

Практична цтншсть. ОдержанI в результат: експериментхв кх-нетичн: характеристики процесхв розчинення триоксидхв вольфраму 1 молхбдену, вольфрамаг1в кальцхю : алюмшш та молхбдату кальцш можуть бути використаш для наукових 1 технологхчних роэрахушйв процесхв розчинення цих сполук в лужних розчинах. Використання к:-нетичних характеристик дозволяа виршити питания про можлив:сть розд1лення рхзних сумхшей /наприклад, руд, сировини для гхдромета-лургхйно: переробки/, в склад яких входять досл:джен1 ангхдриди I хх сол1, кхнетичним методом.

Розроблен: в робот: уточнения теорхх електрол1тично1 дисоц1а-■Ц11 I електропров:дност: розчишв можна рекомендувати для впровад-ження в учбов1 посхбники з курсIв фхзично:, анал:тич'но1 та загаль-Н01 ххмп. Вони юш застосовуються в учбовому процес: в Донецькому : Харк:вському державних ушверситетах.

В робот: вперше обгрунтована особливхсть нейтральних буферних систем, яка полягае в тому, щб протолхтична р1вновага в них практично не зм{щуеться при розведеннI розчинхв аж до нульово! концен-трацп.Ця особливхсть робйть нейтральн: буфернх системи найбЬхьш зручнимк для визначення екстрапольованих на безконечне розведення аначень р1зних ф:зико-х:м:чних властивостей електрол1т:в в тих ви-падках,1коли без добавок екстраполяц:я неможлива /наприклад, для кислих або лужних розчишв г:дрол1зованих солей/.

На захист виносят^гя сл:дуюч: основн: положения роботи:

1.Кинетика : механизм розчинення триоксид:в вольфраму : молхбдену в розчинах гхдроксиду натрш I амхаку.

2.Вплив кат1он1в лужноземельних металхв на швидкхсть розчинення триоксидхв вольфраму : молхбдену в розчинах гхдроксиду нат-рхю. Кхнетика х механхзм розчинення вольфраматхв кальцш I алюмх-н!ю та молхбдату кальцхю в розчинах гхдроксиду натрхю.

3.Обмеження в застосуванн: закону адитивност: електропров:д-ностх при безконечному розведенн: елёк?рол1т:в.

Апробщгя роботи. Матер¡али дисертацгг доповiдались на: УЦ Украшськш республ псанськШ конференци з неоргащчно'! ximii /м.Одеса, 1972 р./; III Всесоюзшй науково-методичнЬЧ нарад1 з вдосконалення вищо1 xii.ii'ihoi ун1верситетськсГ1 ocbith /м.Кишин1В, 1985 р./; I ВсесоюзнШ нарад1 з xiMi'x мстбден^ i вольфраму /и. 0рджон1к1дзе, 1970 р./; науковхй cecii Всесоюзного ceMinapy з xi-* Mii неводних розчшпв i Украшського реепубдпсанського семшару з Teopii розчишв /м.Ки'хв, 1982 р.; 1нформац1я про ceciro: Изв.вузов Х..Ш1Я и хим.технология. - 1983, № 5, с.644-646/; вузовсыпй нау-ков1Й конференцп професорсько-викладацького складу за пэдсумками науково-досл¡дно! роботи /м.Донецьк, 1993 р./.

Основний зм1ст дисертаци опубликовано в 16 роботах.

Структура та обсяг дисертацП. Дисертацгя складаеться.з всту-пу, 6 глав, загальних висшшпв, списку використано! Л1тератури та додатку./акт ipo дпровадження/. Загальний обсяг дисертацп 195 сторшок машинописного тексту, включагачи 29 рисункхв, 10 таблщь i додаток. Список лгтератури включао 166 poöiT В1тчизняних та за-рубгжних автор:в.

ОСНОВНИЙ 3MICT РОБОТИ

Периа глава являе собою огляд лгтератури, проведений по двох Основних напрямах.

В першому роэд1Л1 глави з метою вибору методу дослгдаення проведено оглад Л1тератури по методах досл1,цження npoqeciB розчи-нення. Зроблено висновок про те, що для розкриття кшетичних закономерностей процеств розчинення в чистому /незмшеному внливом неврахованих ф>л'гор1в/ виглдд! найбмьше пгдходить метод piBHO— доступно! поверхн1 - метод диску, що обертааться. Коротко оглянут: теоретичш положения, приведен: ochobhi формули, необхгднх для застосування методу обергаючого диску.

В другого роздхл! nopmoi глави головну увагу зосередаено на огляд1 poöiT по досладяенна ¡пнетики i мехяшзму nponecin розчи-аення триоксидгв вольфраму i молгбдену, вольфрама^ в i мол г бдя? f-л в лужих розчинах.

Друга глава присзячена методиц1 розрахунку гонних pis::onar та деяким властивостям розчингв електролхтгв.

В перлому розд£л1 глави коротко вккладенг викорнстовузсн1 э робот! способ!! розрахунку 10нних piBHOBar, при ЦЬ0!.*у пнессн! д<г-rrxi рдосконалзння, с;з дозволяють проводит;! обчлслення з нуобхгд-нго точшст«} економхчкимн методами.

В другому розД1Л1 глави уточнен1 деякх положения теорп еле-ктропров!дност1 розчишв. На основ1 строгого застосування закону дшчих масс, що враховуе самодисоцгацтю. розчитшка на 10ни, знай-дено хонний склад електролхтхв при С—»0 1 на його основ1 запро-поновано формули для граличних молярних електропровхдностей р13-них типIв електрол1Т1В. Наприклад, граничш молярш електропров1-дностх кислота х 11 натр1ево1 солт виражаються

п,

до граничниЙ ступшь дисохцацГх в1ДПов1Днох кислоти /що утворюе натр1еву схль/ виражазться через термодинашчну константу дисо-ц1ац11 кислоти та хонний добуток води

Л + \Zfil/3/

3 БиралIв /1-3/ видно, що закон адитивност1 при безконечному розведенш в загальному випадку виконуеться Т1льки при Закон Кольрауша виконуеться такой в деяких спец1альних випадках. Так, гранична молярна електропров1ДН1сть солх Л^/а^)Н(1'идр. » 4° утворена навхть дуг;® слабкою кислотою, визначена хз данних по електропровхдностх в умовах подавления Г1Дрол1зу сол1 шляхом до-дання В1ДП0В1ДН01 слабко'* кислоти до нейтрально'1 реакц11 розчину, Б1Дноситься до моля нег1дрол1эовано1 соЛ1 I в в1Дпов1Дност1 з законом Кольрауша дархвнюе сум1 грашчних юнних елекгропров1дносте катину I анхону.

В трэтьому розд1Л1 друго'1 глави теоретично розв"язана задача про знаходкення Концентрахцх С® , при як1й досягаеться практично граничний ступшь дисоцхацы кислоти або основи. Графхчна залеж-Н1сть боб! вхд £¿2/С проходить через г.ашмум при$?/С = -7 / для водних розчишв/; ця эалежшсть чисельно встановлюе границю кон-центрацы, нижче яко1 знаходяться практично безконечно розведен! розчини слабких кислот або основ по в1Дношенню до тих властивол-тей, як1 визначаються IX ступеней електролхтичнох дисоц1ац11." ' Знайдена нами залежшсть уточнюе I конкретизуе уявлення прс безконечно розведен1 розчини.

Третя глава присвячена методицх експерименту. Детально доо-Л1дженх умови одержанных практично безпористих /загагьна порис-т!сть в межах Ъ%/ зразк1в /диск!В д1аметром 2 сц/ триоксиду во-

ьфраму. Комлактнг зразки вольфрамату алюмипю, вольфрамату i мо-1бдату кальцш також були одержан! шляхом попереднього втдпалю-ання, пресування i наступного сп1кання- в таблетках. Зразки MoOg ули приготовлен: розпилюванням пол1кристал1чних злиткхв, одержа-¡их направленою кристалгзацгою. Методика гидготовки зразкхв'до ро-юти,' порядок проведения кшетичних Д0СЛ1Д1В в основному BiflnoBi-[аа загальноприйняти1.1 при проведетп дослщжень за методом обер-'аючого диску i описании в Л1тератур1 /Каковський I.A.,. Поташни-;ов Ю.М./. Для визначення Н1лькост1 речовини, що перейшла в роз-ган, застосовували фотометричний метод аналгэу.

Глава чегверта присвячена доелгдаешш кшетики i механгзму хззчинення триоксиду вольфраму, вольфрамаТ1В кальки i алюмшш.

Триоксид вольфраму в розчинах гтдроксиду натрш. Кшетичн1 фив1 в координатах Q—'V /к1льк1сть розчиненого триоксиду вольфраму, моль /см^, в1,ц часу/ у bcix випадках мають строго лЬпйний характер. Дослгджуваний процес розчинення характеризувться йанг-даровською кшетикога, до концентрацп приблизно 0,01 М спостерх-гаеться перший порядок за лугом, вшце 0,4 М - нульовий, а м1ж ними -.перемшний дробний порядок. При 2b°C i частой обертання диску ft = в облаетi першого порядку константа швидкост1

розчинення flopiairoc I,72-I0~® n/fcu^-c/, в облаетi нульового порядку за лугом константа 1,60* 10"^ моль//сг/".с/, помилка в виз-наченш константи з надп1н:стю 0,95 дорхвнюз 10$.

Швидк1сть розчинення не залежить вхд штенсивност1 nepeMi-шування при ГЬ>1. Экспериментальна eneprin активацГх при

IV = 3-СГ^ в облаетi першого порядку за лугом дор1внюз 51,1 кДж/моль /12,2 ккал/моль/, а в областг нульового порядку -54,8 кДж/моль /13,1 ккал/моль/, що пщтверджуз кшетичний режим процесу в широкому Д1алазон1 углов.

Швидк1сть розчинення триоксиду вольфраму в водг I-IO"^ моль//см^«с/ при 25°С, а в розчинах г1дроксид1В лттт i кал1ю практично така ж, як в розчинх гхдроксиду натрхю. Можна припусти-ти, що найбхльш ггавгльнога стадгею х'шгчних перетворень на повер-xhi являеться мономолекулярна за лугом рёакх^я.

УОз ОН" ~ HWOf /4/

В хоД1 подальших перетворень зв"язки вольфраму з кристалхчною ре-ппткоя рвуться з наступною десорбц1ею в розчин вольфрамат-ioniB. 1з змшою концентрации гхдроксиду натр1» /або Л1тш, калш/ ме-хашзм процесу, очевидно, не змгнюеться.

Триоксид вольфраму в розчинах амгаку. Залежшсть швидкост1 розчинедая В1Д концентрацп при 25°С I = представлена

Рис Л Залежшсть швидкост1 розчинення МоОд при 25°С 1 К =

/а/, Ю°С 1 К = 7,4 с"1 /б/ 1 \М0'3 при 2Ь°С,_Ц = ЗСГ1 /в/ В1Д молярно'1 концентрацп амгаку. Рис.2 Залежнгсгь швищостх розчинення МоОд в розчтггШип в1,д частоти обертання диску, в логарифмхчних координатах: а/ 25°С, I М; б/ 65°С, 0,01 М; в/ 2Ь°С, 0,01 М; г/ Ь°С, 0,01 Ы.

Як 1 в розчинах //аОЦ , розчинення триоксиду вольфраму в розчинах ш.паку характеризуеться лангмюровською кшетикою, аналогии й" режими прот1кання процес1в. При 25°С константа- швидко-СТ1 розчинення в облает1 першого порддку /при концентрацы ашаку до 0,01 М/ дор1внюе 1,58.Ю-8 л/Усм^.С/, а в обласТ1 нульового порядку - 3,40*10"^ моль//см^.С/. ЧисловI значения експерименталь-ко1 енерг'а активацп в областях першого I нульового порядков за ам1аком однаков!: 50,2 цЦж/моль / 12,0 ккал/монь,/.

В процес! розчиненн,. реакц1йна здатшегь пдратованих молекул ам1аку/слабкий електролхт/ дуже близька др реакцШют здат-ностх сильного електролггу Ндроксиду натрш. Дисоц1ащя Ндра-товяних молекул амгаку на тони' на поверхнт [А/0) являеться досить шввдк1шпроцесом, а подалыаий мехашзм процесу розчинення такий же, як 1 в розчиш г1дроксиду натрш. Вхдопншсть констант в обдаст: нульового порядку майже в Ь раз /1,60-10 I 0,34-10 / ыежна. пояеннти ргэними поверхневими концентрацтями гхдроксиду натр:» I г хдратованих молекул ашаку в сташ адсорбцШюго насичежя.

Розчинення триоксиду вольфраму в,розчинг гхдроксиду натрш в приеутностх кат хот в лужноземельних метал!в супроводжузться утво-ренням важкорозчинних поверхневих гопвок вольфраматхв цих металхв УИв-И^Оу. Вхзуачьно шпвки виявляються важно, що доказуз ix нр-значну товщину, вони утворюються швидко /оски-ки ктнетичш крив1 у вс1х дослгдах мали лшхйний характер/ I являються дуже стШкими, Шсля утворення на поверхих триоксиду вольфраму шпвки вхдповхд-ного вольфрамату лужноземельного металу I промивки поверхш дис-тильованою водою депрес1я швидкостг /до 40-60% I б1льше/ збергга-еться на протяз1 багатьох годин при наступному розчиненнг диску-в. чистому розчинI гхдроксиду натрш. Ловедшка сущльних шивок вольфрамату в процесI розчинення не повинна суттево вхдр1знятись вщ повёД1Нки в1Дпов1Дного чистого вольфрамату, що експериментально показано на прикладх вольфрамату бархю.

При розчиненнг \\/0з в 4,6-10"^ М розчит гхдроксиду натрш в присутност! ргвних добавок Ме/ОН/2 найбёльше зниження шви-дкостх розчинення показуе добавка Са/ОН^, середне - добавка Ва/ОН/2 г наймете зниження швидкост1 - ростом концен-

трац: I кожно'1 добавки швидкхсть розчинення триоксиду вольфраму знижуеться.

Процес розчинення вольфрамату кальцш в розчт-п .гщроксиду натрш прот1каа в ;анетичному режим:, експерим'ентальна енергхя активацы /

!Ъ = ЗС"1, 0,1 мийон/ дор1внюе 66,2 кДж^'.оль /15,8 ккал/моль/. В д1апазон1 концентрацп В1Д 0,01 М до 4 М /25°С/ порядок процесу за хдким натром дорхвнюе 0,Ь4, константа швидкос-Т1 складае'7,6'10"11 моль0 .46.д0,о4, с?,-2 _ с-1 _

Процес розчинення вольфрамату' алюмхнш в розчшп гхдроксиду натр1ю в широкому д1апазон1 концентращй мае перший порядок за лугом, В тому числ1 I в наближеному до чисто кпхетичного режимI. В останньому випадку енергхя акгивацп дор1внюв 47,7 нДН/моль або 11,4 ккал/моль. При 25 °0 I висок1й 1нтенсивн0ст1 перемхшування /П, ~ 10-г20С-^/ регкм процесу розчинення кшетичний, при бхлыа висок1й температурI I низькхй ¿нтенсивност1 перем{шування процес може переходити в дифуз1йний режим. Утворювана на поверхнд рихла тпвка основного вольфрамату алвмшш /пхдтверджено 1К-спектром/ легко змиваеться I не створюс суттевого дифузхйного опору.

Глава п"ята присвячена досл1Дженню кшетики I мехашзму розчинення триоксиду молхбдену та молхбдату кальки.

Триоксид мол!бдену в розчинах атаку. Залежнхсть швидкостх розчинення В1Д концентрацп ашаку в дхапазонг 0,01+14,2 М представлена на рис. I а,б. При концентрацп амхаку приблизно до 0,2*1 мае М1сце перший порядок, а з пвдвшценням концентрацн спостерг-гаемий порядок в обох випадках становиться рхвним нулю /при С>ЗЭД Константи швидкостей розчинення в област1 першого порядку дорхв-нюють 1,04-Ю-6 /25°С, П = ЗС~1/ х 4,46-Ю-7 л-см-2-С"1 / Ю°С,

УЬ - 7,4 с-1/, а в област1 нульового порядку - В1ДП0В1ДН0 2,б7-10~7 та 1,17*Ю-1' моль• см-2.с-^. Помилка в визначенш констант швидкостей з над1йн1стю 0,95 дорхвнш 9$.

Режим процесу розчинення МоОд в розчиш ашаку сильно зм1-нюеться в залежност1 В1Д умов. При температур! не виде 25°С I частот1 обертання не нижче 7,4 с-^ режим процесу наближуеться до кшетичного у- всьому Д1апазон1 концентрацЫ, а при високих кон-центращях мае М1сце.чисто К1нетичний режим. Експериментальна енерг¿я активацы в К1нетичному режимI дор1внюе 45,2 кДж / моль або 10,8 ккал/моль. Розчинення МоОд в чист1й род: протхкае в К1-нетичному режям1 з енергхею активацхх 32,7 нДж/моль /7,8 ккал/жя швид!исть розчинення при 25°С дор1внюс 5,9-10"^ моль//см**.с/.

Триоксид мол!бдену в розчинах г1дроксид1В натрш, калхю, л1тш розчинязться практично з однаковою швидкхстю, детальн1 дослхдження проведей на Ндроксидх натрш. В широкому Д1апазон1 концентрацхй процес розчинення характеризуемся першим порядком за лугом, константа швидкост1 при 25°С I 1Ъ= ЗС-^ дорхвнюе 1,76-10"° л.см~2:с-1.

Процес розчинення МоОд в розчин1 гхдроксиду натргю в .широкому Д1апаэон1 умов протхкае в режим1, наближеному до дифуз1й-ного. При 5°С I 0,01 М швидкхсть розчинення залежить В1Д часто-ти обертання диску в степеш 0,37, з шдвищенням температуря показник степен1 наближаеться до 0,5 /рис.2/. Експериментальна енерг1я активацы при температур! вище 25°С' I !Ъ~ ЗС"'1 дорхвнюе 14,2 кДж/моль або 3,4 ккал/моль /дифузхйний режим/, хз знижен-ням температуря' до 5°С енергхя активацы пвдвшцуеться до 24,7 кДж/моль або 5,9 ккал/моль /змхшаний режим/. Виххд в кшетичняй режим в дослхджених умовах'не досягнуто, але по аналог 11 можна оприпустити, що пов1льноо стаД1ею на поверхиI також являеться мо-номолекулярна за лугом реакцхя.

Розчинення МоОд в розчинI гхдроксиду натрш в присутностх катхонхв лужноземельних металхв супровода/еться у творения:-! по-рхвшио ри 'лих поверхневих шивэк середнгх молIбдаттв В1ДП0В1Д-

них лужноземель"их металIв Дпдтверджено 1К-спектром/, що при- ■ водить до значного зниження швидкостI«розчинення в поргвнянн1 з розчином чистого ггдроксиду натрш. 3 введениям добавки Л1& початкова швидкхсть розчинення МоОд в розчинI Г1дроксиду натрш аменщуеться; в ряду Са,5*2. » Ва зниження швидкостI зростае, що можна поясним зростанням повноти зв"язування мол1бдат-1он1в на • поверхиI в цьому ж ряду. Зниження швидкостI в повторному досл1-Д1 без обробки диску /теля нарощування шпвки МеМоО^/ також зростаз у вказаному ряду. При розчинетп МоОд в лужному розчинт, що'мае твердгеть до 0,3 моль-экв/л, зниження швидкост1 /в порь внянш з чистим лугом/ практично вгдеутне.

Молгбдат кальцш в розчинах гхдроксиду натрхю розчиняеться

в кгаетичному режим1 в широкому дгапазонг умов. При 25° С I

концентрацп гхдроксиду натрхю до 2 М порядок процесу за лугом

доргвнюс 0,22, константа ивидкост1 дорхвнш 2,9-Ю--'- моль ' • О ?? ? т

л ' .см . С . Експериментальна ен^ргхя активацы цього процесу дорхвнюе 43,1 кДж/моль /10,3 ккал/моль/. Шаидкхсть розчинення молхбдату кальцш в вод1 при 25°С дорхвнкс 3,5>10-"^.

Во ста глава присвячена розгляду взазмозв"язку М1ж термоди-намхчними I кшетичними характеристиками- дослхдкуваних процес1В розчинення. П0р1вняння характеристик процесхв розчинення гриок-сид1в хрому /з застосуванням даних Л1тератури/, молхбдену I вольфраму в одних х тих же реагентах - розчинниках, а також молхбдату х вольфрамату кальцш в одних I тих же реагентах - розчинниках показуе, що у вказаних рядах термодинажчно бйьш ви-гхдним процесам в1дпов1Дають I бхлыа висок I швидкостI розчинення. Експеримент'чльнх дат оведет в таблиц» I.

ЗАГАЛЬН! ВИСН0ВЮ1

1.Широко застосовуван1 в лхтератур1 докази повнох дисоцха-цхI слабних кислот I основ при безконечному розведегаи розчишв не мають сили. Положения про повну дисоцхацхю суперечить законов! дшчих мае. Граничний ступшь електролхтичнох.дисоцхацп кислот I основ моглна обчислювати по формул I

2.В загальному випадку. закон адитивноетт' слектропровтднос-Т1 при С—'■О Еиконуеться Т1лъ'ки для кислот х основ константи дисоц1 ац11 яких задоь-^льняють умовх /С^У'/Ги' « * солей, утзорених цими кислотами х основа:«!. Закон Кольрауша виконусться

також для сол1, утворенох дуже слабкою кислотою 1 сильною основою /або сильною кислотою I слабкою основою/, якщо ешь знахо-диться в нег1дрол1зованому стан1 внаслхдок додавання до 11 роз-чину В1ДП0В1ДН01 слабко! кислоти /або слабко'1 основи/ до нейтрального середовища.

3.Нейтралып буфера розчини мають ту особливхсть,'що про-толхтична ргвновага в них практично не змхщуеться при разведений 1х аж до нульовох концентрац11.

4.Молхбдат кальцш проявляв бшьш високу реакц1йну здат-шеть, нш вольфрамат кальцш, в процесах розчинення в самих рхоних реагентах - розчинниках: вод{, розчинах Ндроксиду натрш, карбонатхв лужних металхв, мшеральних кислот. У вс1х ви-падках, для яких е дан1, експерименгальна енерг1я активаци при розчиненш 'СаМоО^ мае нижче числове значения, Н1Ж при розчинен-ш вольфрамату в тому ж розчиннику. Бмыл високу реакцхйну зда-тнхеть мол1бдату кальцш в гюргвнянн: з вольфраматом в самих рхзних процесах розчинення можна пояснити мешою термодинашч-ною М1цн1стю молгбдату.

5.Енерг1я ГЧббса утворення значно зменшуеться в ряду триоксидхв хрому, молхбдену I вольфраму, що узгоджуеться хз значним зменшенням в цьому ряду реакцШно1 эдатност1 триоксидхв в процесах розчинення в ВОД1 1 лужних розчинах. Експериментальна енерНя активацх1 в кхнетичному режшп у вс1х дослхджених до цього часу процесах розчинення триоксиду вольфраму в самих р13-них реагентах -розчинниках /вода, розчини гхдроксиду натрш, амхаку, соди, щавлево! I соляно! кислот, хлориду калш/'збер1-гае досить постхйне числове значения в межах вхд 50 до 56 кДж/ моль, що пом1тно перевищуе значения енергы активац11 розчинення МоОд в рхзних реагентах-розчинниках /в1Д 32 до 46 кДж/моль/

6.Мае М1сце В1ДП0В1Днхсть мга кхнетичними I термодинам1ч-_ ними параметрами процесхв розчинення триоксидхв хрому, молIбден; I вольфраму в водх, розчинах гхдроксиду натрш, ш.паку 'т других лужних розчинах /порхвнюзмо процеси розчинення рхзних триоквидх; в одному I тому к реагент1-розчиниику/: чим иеишеА-^" розчинення, там вица реакцхйна эдатнгсть триоксиду. При поргвиштн! воль-фрэмату х молхбдату кальцш термодиначично б1лыи виг1дшм проце-сам взаемодп э водою I лугом /молхбдаг кальцхю/ також в1Дповх-дають експериментально знайден1 б1льш високг швидкост1 розчинення 1 б1льшшзькх значения енергп активаци.

7.При взаемоди з розчином Г1,цроксиду натрпо реакцхйна здат--îicTb вольфрамату алюмхнгю набагато перевищуз реакцхйну здатнгсть вольфрамату i мoлiбдaтy кальцш, що можна пояснити, перш за все, здатн1стю алюмшш утворювати значно Miqmini гвдроксокомплекси,н1ж надроксокомплекси качьцш.

В загальному випадку при вэдсутностх гальмуючого впливу пове-рхневих iuiîbok швидкхсть розчинення в розчин\MlQH нерозчинних у BOfli середн1Х вольфраматхв i мсшбдатхв, утвореиих слабкими основами, буде вшцою, Н1Ж ывидкгсть розчинення нерозчинних у вод1 се-реднхх вольфраматмв i молхбдатхв, утвореиих сильними основами.

8.В процесах розчинення в воД1 i лужних розчинах оксид вана-Д1Ю /У/ мае реакцхйну эдатшсть, наближену до реакцШкл здатностх триоксиду молхбдену.

9.В кхнетичному режим1 процеси розчиненняIV6*3 в розчинах rifl-роксиду натрхю i ш.иаку, MoOg в розчинах aMiany характеризуються тюпчно лангмюровською ¡пнетикою.

Ю.Константи швидкостей розчиненняМ^ в розчинах щкого натру i ашаку в облает: малих концентрацШ практично спхвпадають, в облает! високих концентрацхй реакц1йна здатшсть 1Дкого натру вище. Для МоОд значения констант в областх малих концентрацШ х'дкого натру i ш«аку також близьк1, а в област1 високих концентрацхй реакщйна здатшсть хдкого натру значно вица.

11.При розчиненнх триоксвдхв молхбдену i вольфраму в дослхд-жених лужних розчинах лЁмхтуючх стадй" xîmî4hhx перетворень на по-верхн1 аналог1чн1. Можна припустити, що Л1м1туючими являються рвс.-

jajiï Г1дронсил1зац1'г поверхш триоксидхв.

Приймакш учас ь в перетворетп Г1Дроксил-шни адсорбуються з розчину або утворшться внаслщок дисоцхаци гхдратованих молекул амхаку на поверхш•твердоï фази.

12.Розчинення триоксидхв молхбдену i вольфраму в розчин1 1Д-кого натру в дрисутност1 кат1онхв лужноземельних метал1в гальмуе-ться' внаслвдок утворення на реакщйнШ поверхш шнвок середшх мол1бдат1в i вольфрамат1в. У випадку (Ялыя проникних тпвок молхбдатхв розчинення в розчиш лугу вхдбуваеться переважно за ра-хунок дифуз i ï через шпвку. При розчиненш вольфрамату тпвки або чистого вольфрамату в хдкому натр1 швидкхсть переходу вольфраму в розчин Л1М1туеться одн1оа й tïch ж повхльнов стадхсю, але в пер-шому випадку кат!0нн лужноземельних метал1в не переходять в роз-

чин, а утворюють вольфрамат э оксидом з нижележащого шару.

Розчинення вольфрамату алюмшш в гдкому натрх супроводжуеть-ся утворенням рихлих, слабо зв"язаних з поверхнею тпвок основних вольфрамат Iв алкшнга, що не створюють суттевого дифузхйного опору

13.При взаемодгх вольфрамату алюмшш з розчином гдкого натру виршальною являвться атака Г1дроксил-1ону на алюмппй, внаслвдок якох мхж алюмхнхем I г1дроксил-1оном установлюеться Х1м1чний зв"я-зок. У випадку вольфрамату х молхбдату кальцш атака гхдроксил-10на на катхон менш ефективна, тому переххд вольфрамату I молхбдату кальцш в розчин в пом1тн1й М1р1 вщбувазться також паралельно через л1м1туючу стадш взаемоды солГ з водою.

14.Одержан! дан1 дозволяють обгрунтувати роздхлення кхнетич-ним методом рхзних штучних I природних сумшей, що мхстять дослхд-жеЙ1 твердх речовини. Використовуючи розчинення в лугах, можна до-сить повно розд1ляти триоксид молхбдену, вольфрамат алюмшш I друГ1 пвидкорозчинн1 речовини, з одшех сторони, I порхвняно пов1-льно розчиннх, так1 як вольфрамати кальцш I барш, мол1бдат кальцш, -триоксид вольфраму, з другоI сторони.

Таблиця I

Основш кхнзтичнх параметра процесс розчинення триоксцдхв вольфрам I ыол1бдецу та солей

Тверда фа а | Концентрация ; роэчинника,/^ ; ! 1 Порядок ' рсакщ! к ! "298 Режнмт/250С, М=3с у, показник степ, при |г ' Експеримент. екерия активаш? кДк/моль

I 3 4 5 6

1^0:55,ЗЫ - 1,о.ю-2 № инетич. -

На ОН <0,01 >0,4 КНа<0,01 перзшй нуль, перли й 1,72- Ю'8 1,60 • Ю-9 1,58 - КГ8 |т м М 51,1. 54,8 50,2

>0,3 нуль. 3,40' Ю-10 11 50,2

ВДг^о.ооз цуль. 4,9- КГ12 И 54,4

ЫоО, 0 Н^О:55,3 - 5,9- 10"10 /У/ II 32,7

Шэ<0,2 першй 1,04- Ж)-6 гмхш.,¿£=0,1 Т>313 К: 16,7

"<о,г перший 4,45 • Ю-7/283К/ кхнетич. 36,8

>3 нуль. 2,6Л Ю"7 иснетич. 45,2

Таблица I /продовження/

л

I 2 3 4 5 6

UoOg На ОН перший 1,76. КГ6 дифуз.. Т>298 К:14,2

перйий 8,91 - 10-7/278К/ ЗМ1Ш.,оС=0,37 24,7

AI,/t'/04/3 1^0:55,3 - S, 4. IQ- ^ко ль Wf\fj К1нетич. -

Na ОН пэршяй 9,9.IO-7 к1нетич.при П =23 47,7

СсЩ }^0:55,3 * - 2,7.1o-12 M инетич. -

На ОН . 0,54 7,6. К-11 и 66,2

Celio 1^0:55,3 - 3,5. КГ11 M п -

ЙаОН 0,22 2,9. IO"10 . ff 43,1

Ochobhi результата дисертацх'х викладенг в публ1кац1ях:

[. Поташников Ю.М., Стецик В.В. Кинетика растворения вольфрамового ангидрида в растворах едкого натра, карбоната натрия, аммиака и щавелевой кислоты // Седьмая Украинская республиканская конференция по неорганической химии: Тез.докл. - Одесса, 1972. -с. 195-196.

I. Стецик В.В., Мохосоев М.В., Поташников Ю.М. Влияние некоторых добавок на растворение WO3 в растворах /И? Off // Химия и технология молибдена и вольфрама. - Нальчик, 1974. - Вып.2. -

с.175-179.

3. Стецик В.В., Косогов A.A., Кривобок В.И, Исследование условий получения компактных образцов вольфрамового ангидрида // Химия и технология молибдена и вольфрама. - Нальчик, 1976. - Вып.З -с.55-59.

4. Стецик В.В. Кинетика растворения вольфрамового ангидрида в растворе аммиака. - Там же. - с.80-83.

5. Стецик В.В., Мохосоев М.В., Ковалевский О.И., Косогов A.A. Кинетика растворения трехокисей молибдена и вольфрама в растворе аммиака // Изв.вузов. Цветная металлургия. - 1976. - № 2. - с.93-97.

6. Стецик В.В., Мохосоев М.В., Косогов A.A. Кинетика растворения молибденового ангидрида в щелочах // Изв.вузов. Химия и хим. технология. - 1976, - Т.19, № 4. - с.597-598.

7. Мохосоев М.В., Стецик В.В., Косогов A.A. Кинетика растворения молибденового ангидрида в растворах аммиака // Изв.СО АН СССР. Сер.хим.наук. - 1976. - № 5. - с.166-168.

8. Кинетика растворения вольфрамата алюминия в рартворё гидроокиси натрия / М.В.Мохосоев, В.В.Стецик, А.И.Груба, А.А.Косогов // Химия и химическая технология^ - Улан-Удэ, 1977. - с.379-386 /Труды Бурят, ин-та естеств.наук. Вып.14. Сер.химич./.

9. Мохосоев М.В., Стецик В.В., Косогов A.A. Кинетика растворения трехокиси молибдена в растворах гидроокиси и карбоната натрия. - Там же. - с,387-393.

10.Стецик В.В., Филиппенко Т.А. Использование ошибок в учебных пособиях для создания проблемных ситуаций // Тез.докл. III Всесоюзн. научно-метод.совещания по совершенствованию высшего хим.университет, образования. - Кишинев, 1985. - с.78.

II.Стецик В.В., Груба А.И., Заяц М.Н. К методике расчета типовых ионных равновесий // Сб.научно-метод.статей по химии. - М.,1986,-№ 10. - с.82-87.

12.Стецик В.В. Предельная степень электролитической диссоциации// Теоретическая и эксперим.химия. - 1960. - Т.16, № I. - с.41-45.

13.Стецик В.В. Вопросы теории электролитической диссоциации в водных растворах кислот и оснований // Изв.вузов. Химия и хим.технология. - 1980. - Т.23, № 9. - с.1091-1095.

14.Предельное разведение и предельная степень диссоциации кислот и оснований в растворах // Е.Ф.Иванова, В.В.Стецик, Б.Н.Безпалый, Н.Н.Слюсарь; Харьк. ун-т. - Харьков, 1983. - 10 с. - Деп. в УкрНИИШИ 18.04.83, № 315 УК-Д83.

15.Стецик В.В. Применение нейтральных^буферных растворов для определения предельной молярной электропроводности солей // Изв.вузов. Химия и хим.технология.- 1984. - Т.27, № 8. - с.920-922.

16.,Стецик В.В. Границы применимости закона аддитивности электропроводности при бесконечном разведении растворов // Тез.докл. вузовской научной конф. профессорско-препод.состава по итогам научно-исслед.работы: естественные дисциплины. - Донецк, ДонГУ, 1993, с.70-71.