Линейные колебания систем со случайными возмущениями параметров тема автореферата и диссертации по математике, 01.01.05 ВАК РФ

Скороход, Ирина Валерьевна АВТОР
кандидата физико-математических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1992 ГОД ЗАЩИТЫ
   
01.01.05 КОД ВАК РФ
Автореферат по математике на тему «Линейные колебания систем со случайными возмущениями параметров»
 
Автореферат диссертации на тему "Линейные колебания систем со случайными возмущениями параметров"

Академія наук України Ордену Трудового Червоного Прапору Інститут математики

На правах рукопису

СКОРОХОД Ірина Валеріївна

«НІШІ КОЛИВАННЯ СИСТЕМ ІЗ ВИПАДКОВИМИ ЗБУРЕННЯМИ ПАРАМЕТРІВ

01.01.05 - теорія ймовірностей та математична статистика

Автореферат

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук

Київ - 1992

Роботу виконано в Ордену Трудового Червоного Прапору Інституті математики АН України

Науковий керівник - .академік

Митропольський Ю.О.

Офіційні опоненти: доктор фі зико-математичних наук,

професор Портенко М.І.

кандидат фізико-математичних наук Єфіменко С.В. .

Головна організація - Інститут кібернетики АН України

ім. В.М.Глушкова

Захист відбудеться " 2 " 199о?-р. у годин на

засіданні спеціалізованої ради Д 016.50.01 при Інституті математики АН України за адресою: 252601, Київ ГСП, вул. Рєпіна, З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці інституту. Автореферат розіслано ” 3 ” 195?£^р.

Вчений секретар спеціалізованої ради

ГУСАК Д.В.

РОССИЙСКАЯ

^ІЧЛЛ/1 -г—-------[

ГОСУД^Г '■ ^

БК^Г^Оіи.чА

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

' Актуальність проблеми. Теорія диференційних рівнянь з випадковими збуреннями є одним з важливих розділів теорії ймовірностей, що бурхливо розвивається в останні роки. Особливу роль в ньому відіграють асимптотичні задачі, дослідження яких почалося з робіт М.М.Боголюбова, М.М.Крилова, И.І.Гіхмана. Відзначимо також роботи Ю.О.Мигропольського, Р.З.Хасьмінського, А.Д.Вентцеля, М.І.Фрейдліна, В.С.Королюка, А.Ф.Турбіна, А.В.Скорохода, В.В.Сарафяна, В.Г.Коломійця та ін. Важливий клас задзч у цьому напрямку зв’язаний з вивченням систем диференційних рівнянь з коефіцієнтами, що швидко змінюються. На такі системи при певних умовах переноситься метод усереднення М.М.Боголюбова. Значний інтерес в цій ситуації викликає дослідження відхилення при великих часах розв'язку даного рівняння від детермінованого руху, який відповідає усередненій за ергодичним розподілом системі.

Метою роботи є розв’язок цього питання для лінійної системи диференційних рівнянь з швидкими переключеннями у випадку, коли граничний процес є чисто коливальним.

Методика дослідження. Використовуються методи теорії зипадаових процесів, звичайних диференційних рівнянь.

Наукова новизна і практична цінність. В дисертації установле-їі граничні теореми для динамічних систем при наявності швидких збурень. Ці результати застосовано для дослідження систем диферен-іійних рівнянь з коефіцієнтами, які зазнають випадкових Ешуктуацій, що задаються однорідним марковським процесом із жінченим числом станів, який залежить від швидко змінюваного часу ;/£. Для систем другого порядку у випадку, коли усереднене зівняння є рівнянням гармонічних коливань, показано, що кутова соордината на відрізках часу і/є відрізняється від граничної «личини на дифузійний процес із сталими коефіцієнтами, аналогічний результат доведено і для логарифма радіуса, ^становлено асимптотику відхилення від граничного руху і для (агальних лінійних асимптотично коливальних систем, тобто систем,

' яких усереднена матриця є кососиметричною. Для систем четвертого гарядку ці результати деталізовано. Всі результати роботи

являються новими. Вони можуть знайти застосування в подальших досдідаеннях асимптотичної поведінки систем із випадковим впливом, а також у прикладних питаннях теорії керування, автоматичного регулювання в теорії передач інформації, • а також у задачах механіки і математичної фізики.

Апробація роботи. Результати роботи доповідалися на V Міжнародній конференції з теорії ймовірностей та математичної статистики (Вільнюс, 1989),' на Школі-колоквіумі з теорії ймовірностей та випадкових цроцесів (Бакуріані, _ 1988), „ на

семінарах відділу випадкових процесів та відділу математичної фізики і теорії нелінійних коливань Інституту математики АН України.

Публікації. Основні результати дисертації опубліковано в роботах [1-5].

Структура дисертації. Дисертація складається із вступу, двох розділів та списку літератури. Список літератури містить 28 назв..

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Вступ містить огляд рюбіт, що пов’язані з темою дисертації, обгрунтування актуальності теми, формулювання мети досліджень, а також стислу анотацію отриманих результатів.

' В пвршому розділі приведено необхідні відомості з теорії марківських процесів. Основну увагу відведено граничним теоремам» для динамічних систем при наявності швидких збурень. Точніше, у §1.2 розглянено сім’ю однорідних марківських процесів (х£(ї), УЄ(Ш в фазовому просторі Ххї де Х=ка, (Ї,С) - вимірний простір з твірними операторами ’

(Ас ї){х,7) = (^<х,у),а(х,у)) + -і-/[і(х,у )-Г(х,у)1Пх(у,йу').

Тут а: ХхУ-Х, задовольняє умові Ліпшиця по х: .

іа(х.у) - а(х' ,у)і £ Ь(у)іх-х-1.

[рипускається, що Пх на залежить від х. В цьому випадку процес (ї) = ує<£ї) не залежить від є і

йх

=а (хє(г),у(ї/є)) (1)

еорема 1.1. Нехай процес уШ ергодичний, причому його

імовірність переходу Р(ї,у,йу') абсолютно неперервна відносно іргодичного розподілу я(<3у' ). Припустимо, що

|ь2(у)я(йу) <® І VX |іа(х,у)і2я(сЗу) < со.

Ікщо х£(0) = х0 не залежить від є, то хєШ збігається локально

)івномірно по 1 за ймовірністю до розв’язку хШ рівняння

= а(хШ), х(0) = Х0,

а(х) = /<а(х,у)я(сЗу>.

Теорема 1.1 узагальнює відомі результати Р.З.Хасьмінського, ші встановлено в припущенні обмеженості Ь(у) і а(х,у).

В §1.3 розглянено продаси, які мають вигляд х£(,иє) та зстановлено умови збіжності таких процесів до дифузійного. Для дього приведено мзртингальну характеризацію дифузійного процесу, а також загальну теорему про збіжність сім’ї випадкових процесів до цифузійного. Остання застосовується для дослідження процесу х£(1;), який є розв’язком рівняння (1) з початковою умовою, що не залежить від. є. У припущенні, що уШ є ергодичним марківським процесом із скінченим числом станів і усереднена матриця а(х) нульова, доведено (теорема 1.5), що х£(і;/є) слабко збігається до однорідного дифузійного процесу, дифузійні коефіцієнти якого виражаються через функцію а(.,.) та перехідні ймовірності процесу УШ. Схема доведення цього результату використовується далі у розділі II при розгдяді лінійних систем з ненульовою усередненою матрицею.

Другий розділ містить основні результати роботи і присвячений дослідаенню асимптотичної поведінки розв’язку системи лінійних диференційних рівнянь з швидкими переключеннями вигляду

Тут уШ однорідний ергодичний процес із скінченою множиною станів Y, хє(і;) - процес із значеннями в Аії-Цк11), де І(ка) -

простір дійсних матриць сіх сі. Процес х£.(г) при є->0 збігається до розв’язку хш невипадкового рівняння

де А = ^ А(у)я<у), ті - ергодичні ймовірності процесу у(г).

Вивчається ситуація, коли усереднена матриця А кососиметрична, тобто детермінований граничний процес є чисто коливальним. Ми показуємо, що для "великих” часів порядку Х/в процес х£(1;) відрізняється від граничного коливального руху на процес, що слабко збігається за розподілами до деякого дифузійного процесу. Перейдемо до більш детального викладення результатів, що одержані у розділі II.

У §2.1 вивчається просте гармонічне коливання у випадку, коли частота зазнає флуктуації, викликані швидко змінюванним марківським процесом. Точніше, розглянено двомірну систему вигляду (2) з усередненою матрицею

■д^— = А(у(г/е))х£(Ъ), хє(0> = х0

(2)

у

Перейдемо до полярних координат.;Покладемо:

г£(ї) = іхі£.(1:) + СУігє{\)\.

л

Теорема 2.1. Процес 0£(1;): = (Фє(ї/є)-и£) слабко збігається цо дифузійного процесу (на колі одиничного радіусу) із сталими коефіцієнтами. Ці коефіцієнти явно обчислюються через елементи матриці А та перехідні ймовірності процесу у(ї).

Аналогічне твердаення встановлено і для процесу &пхє(1/є) (теорема 2.2).

§2.2 присвячений дослідженню систем вигляду (2) четвертого порядку. Не обмежуючи загальності, вважаємо, що усереднена матриця лає вигляд

0 0 0

л 1 0 0 0

0 0 0

0 0 0

(V л IV

Георема 2.4 . Нехай х£(ї) = ехр{-Аг)х£(ї). Тоді. х£(ї) = х£Ц/є)

їлабко збігається за розподілами до дифузійного процесу хШ в к4, жий є розв’язком стохастичного диференційного рівняння

сзхт = схтаг + сиктш, х(0) = х0.

:ут С - явно обчислювана стала матриця, а №(1) явно визначений

іатричний гаусівський процэс з незалежними прирістами.

Аналогічний результат (теорема 2.5) встановлений і для іагальних асимптотичних коливань системи порядку сі (сі - парне) з :ососиметричною усередненою матрицею А.

Основні результати дисертації опубліковані в роботах:

1. Скороход И.В. Гармонические колебания при наличии быстрых флуктуаций // Докл. АН СССР. - 1888. - 302, N1.- С.28-30.

2. Скороход И.В. О предельном поведении колебательной системы при наличии случайных возмущений параметров этой системы. I // Укр. мат. журн.- 1889.- 41, N10.- С.1357-1364.

3. Скороход И.В. О предельном поведении колебательной системы при наличии случайных возмущений параметров этой системы. II // Укр мат. журн..- 1990.- 42, N6.- С.817-820.

4. Скороход И.В. Гармонические колебания при наличии быстрых случайных возмущений // 1езисы докладов V Международной Вильнюсской конференции по теории вероятностей и математической статистике. Вильнюс.- 1989.- т.IV. С.119-120.

5. Скороход И.В. Общие линейные асимптотически колебательные

системы//Тези міжнародної конференції, присвяченої пам'яті академіка М.П.Кравчука. Київ-Луцьк, 1992.- Київ: Інститут

математики АН України, 1992.- С.197.

Поди, в иСормэг 60x84/16. Буы.ойс. Печ. офс. Уел., печ. 'л.' . Усл.кр.-огт. 1>7- .

Уч.-из д. л. С. Тира л foo 3K3. двивз/JJP'

Институт проблем материаловедения им. И.Н.Фрпнцевичз AH УССР.

252680 Киев 680, ГСП, ул.Кр.аыэновского,3.

Участок оперативной иолнграаии Институте проблем материаловедения .

им. И.Й.Францевича АН УССР.

252680 Киев 680, ГСП, ул.Кргс1г:аяовского,3.