Реакции галогенов с кислород- и азотнуклеофилами тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Каниболоцкий, Александр Леонидович АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Донецк МЕСТО ЗАЩИТЫ
1995 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Реакции галогенов с кислород- и азотнуклеофилами»
 
Автореферат диссертации на тему "Реакции галогенов с кислород- и азотнуклеофилами"

2 Г Л -І

г 1 о иД

1 0 рпч ;

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ФІЗИКО-ОРГАНІЧНОЇ Xt.MlI ТА ВУГЛЕХІМІЇ ім. Л.М. ЛИТВИНЕНКА

на правах рукопису

КАНІБОЛОЦЬКИЙ Олександр Леонідович

РЕАКЦІЇ ГАЛОГЕНІВ З КИСЕНЬ- ТА АЗОТНУКЛЕОФІЛАМИ

02.00.0j Органічна хімія

АВТОРЕФЕРАТ ДИСЕРТАЦІЇ на ідобуггя пазового ступеня кандидата хімічних наук

Донецьк - 1995

Дисертацією е рукопис.-

Роба/а виконана в Інституті фшіко-органічної хіліії та вутагхішї ім. Л.М. Лшвинешса НАН України.

Науковий керівник - кандидат хімічних наук

Михайлов Б О.

дохтор хімічних наук, професор Савьолова ВЛ. (науковій консультант)

Офіційні опоненти - доктор хшішшх наук, професор

Куіуля ЛА. ,

' доктор хімічних наук, професор

Дуленко В.!.

Провідна організація - Інститут оршичної хімії НАН

України, м.Київ. .

Захист відбудеться "/(У* ¿¿Яіил • 1996 роху о год.

і;д засздашіі спеціалізованої вченої рада Д 06.10.01 в Інституті фізико-оргаиіч ної хімії та вуглехімії ім. ЛЛІ Лговиненка НАН України / 340114, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, 70/.

З ‘дисертацією можна ознайомнлім у бібліотеці Інституту фізнхо-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Літшненка НАН України.

Автореферат розісланий 1995 р.

Вчені їй секретар спеціалізованої

вченої ради, кандидат хімічних наук, ,

старший науковий співробшпж .V. .. .. О.М.Шецдрик

■ - J - ■ .

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

' АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ. До Початку дисертаційної роботи вважалось, що N-оксиди піридинових сполук та третшші аміди карбонових кислот, не вступають, у реакції галогенування у м’яких умовах, хоча й здатні утворювати молекулярні комплекси у малополяріпіх середовищах. Цс явно суперечить загальним теоретичним засадам - сильні нуклеофіли не реагують з сильними електрофіламн, - і, з одного боку, провозе на безпідставне внко-ри.сташш діалкіламідів як інертних розчинників у реакціях галогенування, а з другого боку, стримує пошук нових реакцій та реагентів.

МЕТА РОБОТИ. Вивчення можливості утворення стійких індипідуаль-іпіх сполук при взаємодії галогенів з кисневими та азотними цукдеофілами, дсЙлідження будови таких речовин у твердому стані та стану в розчині, а також Подальншх реакцій і їх пртдуктів. . • ' .. ,

НАУКОВА НОВИЗНА. Вперше Виявлена здатність N-оксидів піридинових основ та третинних амідів деяких карбонсних кислот утворювати з галоіе-нами тверді стійкі адукги, які мають всі озііпкн щщшшуальніїх речовин. За сумою непрямих доказів для цих речовин запропонована структура дітілогс:-галогсшгіп Оіс(органо;!Іпии)гадоісііу. Знайдено, ідо у ;юзчіаіах в яцетонітрнлі координація галогена по 'кисневому іотслеофільНому центру зберігається, але адукт існує Пеі>еі>ажно в формі молекулярного комплексу. Виявлені шляхи подальших перетворень комплексів "амід - бром" та "N-оксил - бром".

ПРАКТИЧНА IltHHlCTb. Запіюпоновано використашш вперше отриманих діібромброматів б і с (о р гл 11 a іиаі ід) п оді ио як бромую'іих агентів. Показано, що проведення реакцій галогснувашія в амідкнх розчинниках потребує надто м'яких умов дія того, щоб запобігпі істотному внеску реакції галогену з ■розчинником. Знайдено; ідо пряме галогенування нсакхипоішшх до елекгро-фільної атаки N-оксияів піридинових сполук Не може стати основою для препаративного методу синтеза бромзаміще них продуктів.

АПРОБАЦІЯ РОБОТИ. Основні результати робот доповідались на аспірантські« конференціях Інституту фізнко-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Лшпиненка НАН Украінн (М. Донецьк, 1993, 1994, ¡995 p.p.), конференції нрофссорсіхко-внклйдацького складу ДонДУ (хімія, біологія; Донецьк, 1995 p.), XVII Українській конференції з opmt'ram хімії (1995 p.'j '

• ПУБЛІКА ЦП. За матеріалами дисертації надруковано 2 статті та тези З доповідей на конференціях.. -

СТРУКТУРА t ОБСЯГ РОБОТИ. Дисертація викладена на 160 сторінках Друкованого тексту і складається із встуіту, шести розділів, висновків, переліку цитованої літератури із 197 нянменуваннь, містить 14 тяблиць та 10 рисунків. . ■ ; : •

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ. Комплекси галогенів N-окисами піридинових основ та Н.Н'-дтцетшіпіперазином.'а також Продукти подальших перетворень органічного субстрату при бромуішші були охарактеризовані методами УФ-спектрофотометрії (Speeord UV VIS, Specord М 40 та СФ-26), ІЧ-спектроскопії (UR-20) та ЯМР - спектрометрії ксі ядрах ¡H (Tçsia BS 467, 60 МГц; Gemini 200, 200 МГц), 13С (Gemini 200, 50.3 МГц), внутрішній стандарт - ТМС або ГМДС; 3iP (Bniker WP-200 SY, 80.5 МГц), зовнішній стандарт- 85/ó-oiia ТІ3РО4; По (Varían VXR-300, 40.66 МГц), зовнішній стандарт - вода. '

Ідентифікація здобутих сполук проводилась методом ТРХ ( хроматограф ЛХМ-8МД ) та ВЕРХ ( хроматограф ГПІД ). . ‘

КондукТомеї'ричні вимірювання проводились за допомогою RLCG-моста ВМ 559 ( f = ! кГц, U = 0.45 В ) та трансформаторного моста зібраного по схемі з послідовніш ввімкненням регульовного плеча (f = 1 кГц, U < IB ).

! OCHQBHÎ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ - ВЗАЄМОДІЯ ГАЛОГЕНІВ З О- ТА N-НУКЛЕОФІЛАМИ У М'ЯКИХ УМОВАХ З УТВОРЕННЯМ КОМПЛЕКСНИХ ІНТЕРМЕДІАТІВ Відомо, Що реакція галогенів з деякими О- та N-нуклеофілаиш (наприклад діоксан, піридин) у м'яких умовах приводить до угвореніш відповідних комплексних адуктів. Незважаючи на те, що у наш час здобугс чимало порівняно стійких за ’Нормальних умов комплексів галогенів з N-нуклеофілами, відносно їх будови немає одностайної 'йумки. Дослїджетш структури подібних комплексних сполук та їх стану у розчині зробило б істотний внесок.у розумінню механізму галогенування.

Нами було зроблено спробу синтезу стіііких при кімнатній температурі комплексів галогенів з низкою третинних амідів та N-оксидів з метою вивченим їх фізяко-хімічіїих властивостей та дослідження їх подальших перетворень. При цьому за електрофіл було обрано бром, за'нуклеофіл - такі органічні субстрати: : ’

(СН3)2^ (СН3)2^

. V=t) (CH3)2N— р—о .

(CH3)2N (CH3)2N

/Rl R1 = R2 - CH3; R = H, CH3, ТРЄТ-С4Н9, C6H5

N R* = CH3; R+R2 = -(CH2)3-

V

о

V R = ÇH3; Rj+R2 = (СН2У5-, -C2H4OC2H4-

R = C5H5; r! + R2 = -(СН2)5-

О

Ь\ ж

о

V-/

сн,

Я = Н, СНя, С2Н5, С4Н9, С6Ня, (СНд^

Я

СНз—N-*•0

/

СН{

N-*0

Я -= Н, 2-СНз,. З-Вг, 4-СНз, 4-(СНз^

ОЯ

Було знайдено, шо. найбільш стійкі комплекси брому утворюються з діацегші-піперазином (І) та К-окисзми піридинових основ (2), (3), (4), (5). Враховуючи цей факт, такі Нуклеофіли буліі' використай! нами як органічні ліганди У синтезі подібних комплексів з йогом та інтергалогенами. .

°. /-Д

г

Х= Вг (б), ! (7)

С?

О

ШЧ:

Хі

/—\

, N 1 /

X.= СІ (8), Вг (9)

У~Н Vі+ 2 І-Х

О

N-*0 + Х-У

.> -V /• і

2 1-Х

N-»■0 • х-У

Я

а

Я = Н (2), 2-СНз (3), 4-СН3 (4), З-Вг (5)

X = У =.Вг, Я = Н ЦО), 2-СНз (11), 4-СНз (12), З-Вг (13)

X = Вг, У = СІ, Я = Н (14) ■

х- і, У = СІ. Я - Н (15), 2-СНз (16). 4-СНз (17), З-Вг (18) Я = Н, X = І, У ~ Вг (19), 1 (20)

,N-*0 + 1С1 + ІВг (2)

Крім того, з метою порівняльного аналізу фізико-хімічних властивостей були синтезовані водневозв'язані комплекси аміду (1) та ЇЧ-оксидів (2) і (4):

О /--------ч / • О.

+ ,,ьг + вгі —*■

(1) ' (22)

2 К~л( + НВг + Вг>---*• К ^-*0

НВг,

НВг,

Я - Н (23), СН3 (24).

Здобуті комплексні сполуки були охарактеризовані результатами елементного аналізу, даними ІЧ- та УФ-сііектроскопії, спектроскопії ЯМР на ядрах 1Н, 13С, 170 та кондуктомегричіїими вимірюваннями. Результати йодо-метричного титрування і елементного аналізу підтверджують стехіометрію нуклеофіл : електрофіл 1:1 для всіх здобутих комплексних сполук, крім комплексів діацетшщілеразину (1) з бромистим та хлористим йодом. Для останніх на одну молекулу органічного ліганда припадає дві молекули інтергалогену. Найбільш слабкими виявились комплекси брому та йоду з амідом (1). При тривалому зберіганні у відкритому стані або при нагріванні (наприклад, прії спробі визначити т.пл.) вони втрачають галоген, перетворюючись у вихідний амід. Інші комплексні сполуки значно стійкіші та мають певну т.пл. Комплекси інтергологенів з. діацетилпіперазином (1). мають значно меншу розчинність в органічних розчинниках у порівнянні з рештою здобутих комлексів. .

ІЧ-спектри комплексы брому з діацетилпіперазином (6) та N-окисами пірндшш (10) і 4-піколіна.(12) схожі зі- спектрами вихідіщх органічних субстратів, лише смуго валентній коливань Ы+-0" зв'язку для Н-окшдш (2), (4) та смута валентних коливань карбонільної групи для аміду (1) зсунуті у бік меншії:; хтільошіх чисел. Характер змін коливальній спектрів здобутих комплексів брому з Н-окисамн піридину і 4-піколшу та діаііетіїлпіперазшюм дозволяють стверджувати, :цо у кристалічному стані координація електрофільного центра відбувається по атому кисню.

Колір здобутих комплексних сполук різко відрізняється від кольору вихідних компонентів і є подібним до кольору відповідних тригалогенідвміс-них речовин. Цей факт дозволяє' припустити іонну будову здобутих комплексів. .

|№Ю-На11-■•0№]+ІНа!2-Наі!-Наі2|-Спектри ЯМР 'Н и 13С здобутих комплексних інтермєдіатів відрізнії-ються від відповідних спектрів вихідних органічних лігандів переважно зсувом

всіх сигналів у слабке поле. Крім того, для найбільш сильнкх комплексів пі-рнтш-М-оксиду з інтергалогенами виникає розщеплення сигналів протона п 4-ому положенні з сигналами-протонів у 3-ому положенні. Сигнал ЯМІ’ |70 комплексу брому з піридин-1-яксцлом у хлороформі (ЗІ4 м.ч.) і: змішеним у сильне поле в порівнянні з поліГіннм спектром внхідного нуклеофілу у тому ж розмітнику, і ширина сигналу помітно збільшена (2260 Гц порівняно до 1380 Гц для піридиц-1-окиса у хлороформі). .

Зсув сигналу ЯМР ,70 у сильне голе є наслілком докорінної перебудови електронної оболонки кисневого атома та зміни гібридизації його валентних орбіталей, що пов’язано з формуванням нового зв'язку при комплексоутво-^енні. Дані ЯМР-сисктроскопії свідчать про збереження координації слекіро-фільного центра по кисню також і у розчині. .

. В спектрах поглинання в УФ-обласп комплексів галогенів з діацетилпі-перазнном (І) присутня короткохвильова смуга поглинання а —» а* відповідного тригапогелід-аніоііу, а також ¡сунута у блакитну область спектру смуга поглинання внхідного галогену.-.Спектри., поглинання комплексів галогенів з Ы-окисом піридину є схожими зі спектрами вихідного органічного ліганду, але є і відміни, шо стверджують присутність у розчинах відповідних трнгало-генід-аніонів безпосередньо після розчинення.

. Комплекси галогенів з Ы-окнсамн піридинових основ у кристалічному станів мають помітну електропровідність. Оцінка питомого опору для комплекса (10) складає 900 ом м. Розмін.и здобутих комплексних сполук в анетонітрилі, який не має відноачіоючмх домішок, також проводять електричний струм. .

Для розчинів в ацетонітрилі еквівалентна електропровідність (А) комплексів хлористого ііоду з Ы-оксилами 4-піколіну (17), піридину (15), З-бромпі-рнлину (18) практично не залежать «ід концентрації у концентраційному інтервалі від 2.5-10*3 до ).5-10-2 моль/л. При концентрації меншій за .

2.510'3 моль/л спостерігається тенденція до збільшення еквівалентної електропровідності при зменшенні концентрації. Характерний вигляд залежностей може бути пояснено присутністю в дослідженій систем і іонної та молекулярної форми комплексу, Що знаходяться між собою у рівновазі, а також дисоціацією комплексних іонів - носіїв Заряду. При достатньо високих концентраціях домінуючою стає рівновага між іонним та Донорцо-акцситорним комплексом, що приводить до незалежності Д від С. При малих концентраціях реалізується дисоціація комплексних аніона і катіона, шо може приводиш до підвищення еквівалентної електропровідності! Якщо припустити, що гранична електропровідність комплексної іонної форми, дорівнює приблизно 190 См-см^/моль,

Рис. І. Концентраційні залежності еквівалентної електропровідності розчинів в ацетоиітрнлі хлористого йоду та комплексів (17), (15), (18). Величини

еквівалентної електропровідності вказані у См;см2-моль*Д, концентрацій - у моль л'*.

тобто величині, Що, як правило, спостерігається для розчинів ектролітів в ацетоиітрнлі, і о частку комплексної іонної формй для системи "Піридин-1-оксид - хлорис-Ній йод - аідетонітрил'1 в інтервалі концентрацій більхііМх За З' 10~3 моль/л можна ^цінити величиною 2 - 3%.

Такилі чином, аналіз спектрів Уф здобутих гіперралентшя сполук, а Також кондукгометричтіі вимірювання свідчать на користь існування у роїчіїііі іонної та молекулярної форми комплексу, а також вихідних компонентів, що знаходяться між собою у рівновазі. .

ПОДАЛЬШІ ПЕРЕТВОРЕННЯ КОМПЛЕКСІВ БРОМУ З Ы-ОКСИДАМИ ПІРИДИНУ І 4-ПІКОЛІНУ ТА ДІАЦЕТИЛПІПЕРАЗІШОМ РЕАКЦІЯ БРОМУ З И-ОКСИДАМИ ПІРИДИНУ ТА 4-ПІКОЛІНУ.

Комплекси N оксидів з бромом ие' змінюють сьій склад при зберіганні протягом, декількох тижнів при температурі близькій до 0 °С. Проте при кімнатній температурі комплекс (10) поступово зріджується, перетворюючись в дибромбромат б)с(пфндкн-1-оксид)водню (23) і 3,5-дибромпіридин (>90% і -3% Відносно вихідного комплексу (10)); в реакційній масі також виявлено методом ВЕРХ мазгу Кількість 3-бромпірндина.

4-Ріс N0 1СІ

ё ф в Ф » » а о

оааот о. о о.о о о от-’

РугКО ІС1

і, З-ВгРугКО ІС1

а а а А ж а а к

А_

--1———4----- ----1

0.005 0.01 0.015

2

Вміст бромпірцщіні» в реакційнії! масі с надто малим для пояснення появи бромистого водню тільки шляхом ммшісішя протона в третьому положенні пірндші-1-оксиду. ГІепно, в ре,'надійній масі можуть також відбуватися пронеси, ‘що приводять до більш їлибокої деструкіш пірилииопого кільця, високого виходу Н-комплекса (23), та ускладнюють визначення інших продуктів. При нагріванні до 40-50 °С реакція закінчується через декілька годин. ■ . . . ,

Комплекс (12) при кімнатній температурі за декілька діб трансформується у днбромбромат біс(4-піколііі-1-окснд)водшо (24); реакція здійснюється у твердій фазі і не супроводжується помітшімн змінами зовнішнього вигляду ^рисгалічното зразка. При аналізі спектрів ПМР реакційної маси було зиаішс-, но, що найменш стійкою до дії галогену є метильна група.

Прн аналізі шляхів подальших перетворень И-оксндів (2) і (4) стає зрозумілою даремність сіеодітраіовнк спроб бромування неактйвоітшос до слегсг-рофільної атаки К-оюісіп пірндгшовнх сполук у м'якіїх умовах.' Оскільки Сумування приводить до. виділення бромистого водню, який бере участь в уївореіпіі водневозв'язаннх комплексів, із сфери реакції виводяться як нук-леофіл, шляхом прстюиування, так і електрофіл, шлягхоч зв'язування брому п трнбромід-аніон. Виділені Н-комплекси (ІЗ) и (24), що утворюються прн бромуванні {'і-окисів (2) і (4), зберігаються невизначено довго без помітної зміни складу.

В безводних умовах бромування Діатінлліперазинів (ДАІ1) приводить до

мішених продуктів. У випадку реакції брому з амідом (1) обіадва продукти були виділені та охарактеризовані результатами слемспгшого аналізу, даними ІШР- та УФ-спектроскопії. Виділений Н-комплекс (22) є ідентичним зразку, отриманому прн взаємодії аміау (1), бромистоводневої кіслоти і брому. •

- +

(12)

и-ю-н-о*^

СН3 Вг3 .+

БгСН

+

+ Вт3С

РЕАКЦІЯ БРОМУ 3 ДІЛЦШІПІПЕРАЗИНАМі:

утворення иідпопіднпх водневозв'язаннх комплексів (ДАП-НВтз) і а-бромза-

ДАПВг.

'

у—N

R—' \---/

|Вг1 | R

\ ^ У*

>-N N—^

+ авг-

v_y

О

2 ДАП-Вг

ДАП-ПВг^-»----------- --- —;— ------—-----------:------

Боднсвозв'язані комплекси діащіліцпгразипів не розчиняються у більшості органічних розчишщків і цим нагадують комплекси діацетилтпераїшту з ішергалогеїіами (8) и (9), що може бути ще одним непрямим доказом ла користь іоішої полімерної будови цих гіпервалентшіх сполук.

--Х

:[на12-НаІ l-Ha¡¿ ]

Х=> Н, Hall= Нар-Бг (22); X“ 1, На|І= 1, HalJ— СІ (8); На|1- 1, НяР= 11г (9).

У присутності води виділити комгйіскс броііу з діацепишінеразином (б) не вдається. При цьому метнльні групи при бромупашіі не порушуються, і реакція приводить до деструкції піперазиновоґо кільця.'Відомо, що така поведінка органічного субстрату при бромуванаі має „іісце у реакції брому з Ы^-дашетилацетамщом. Де дозволяє говорити про аналогію між дао*» вказа-шшїі ідацесамн та припустити утворення комплексу, аналогічного комплексу брома з'діацетшгліперазиікш (6), на ранніх стадіах бромувашш дішетил-ацетаміду в безводних умовах. .

На підставі отриманих ішш дани:*, можна зробиш висновок, ¡цо реакція діалкі’гкарбоксамідів з бромом може приводити або до заміщення по а-вугле-цевому атому (відносно до карбонілу), або до окислення N-алкільних замісників. Перший напрям рсалізусгійя у безводних умовах і, цілком імовірно, іде з проміжним утворенням комплексного інтермедіату, в якому, координація електрофільного центра відбувається по атому кисню. Другий стає домінуючим нрн добавленні води. Поясненням таких відмін може буш прнпуіцеїшя про попереднє утворення коштексу діалкіламіду з бромом як електроно-акцешором.

Ск

І—' о

Вт,

——— і

Н-,0

Вг,

" рч,

Координація галогену відбувається по атому кисню (у безводних умовах), або по атому азоту (якщо карбонільна група екранована за рахунок комплексо-утворенші з водою). •

У зв'язку з цим набуває значении проблема вивчення реакцій брому з діалкіламідами, що не містить а~метильної, а-метилепової або а-метіноиої груп«, за умов відсутності волог». Подібні процеси були досліджені нами на прикладі реакції брому з- гексамеїаполом і N,N-диметялкарбамоілхлорідом.

ре;акпія крому з амідами. шо не містять »-ВУГЛЕЦЕВИХ АТОМІВ ВОДНЮ.

РЕАКЦІЯ БРОМУ З ГЕКСАМЕТАГІОЛОМ Незважаючи нате, шо у.літературі існують дані про синтез стійкого при кімнатній температурі комплексу брому з гексаметилфосфотри.шідом (ГМФТА), нами було встановлено, Гцо подібний комплекс не є стійким і зазнає подальших перетворювань. Реакціїї брому з гексаметаполом (25) приводить до утворення принаймні двох основних продуктів: дибрамбромату біс(гексаметіілфосфогриамід)воднк> (26), звичайного продукту подібних реакцій, та дибромбромату Спс(диметнламінсфосфорілокси)тріе(д>шетііламшо)-фосфонц,; (27). Ці продукти були виділені та охарактеризовані результатами елементного аналізу, УФ, ЯМР *11, ІЗС, :,,Р-сиектрометричними досліджен-

• нїіми. Будова водиевозв'язаного комплексу (26) підтверджена зустрічним синтезом. Структура фосфонієвої солі визначена методом рентгеноструктурного аналізу. Максимальний вихід здобутого триброміду біс(диметиламінофосфо-рілокси)тріс(димегпламіно)фосфонш дорівнює 40-50% і досягається витримуванням реакційної маси На протязі тижня при кімнатній температурі або проведенням реакції при температурі приблизно 100 °С протягом 3-4 годин.

Із’ Спектра ПМР реакційної маси було встановлено, ідо вміст Н-комл-лексу (26) є однаковим із вмістом фосфонієвої солі (27). Загальна інтегральна інтенсивність їх сигналів дорівнює 80% від загальної інтенсивності Сигналів всіх протонів. Враховуючи будову основних продуктів, а також їх виходи, була запропонована така схема перетворень ГМФТА при бромуваїші (ом схему).

Оскільки джерелом бромоводню у системі амід (25) - Вг2 можуть бути тільки метильні групи вихідного аміду (25), логічно припустити, що на першій стадії амід (25) реагує з бромом як третинний амін, утворюючи імонієву сіль (28). На наступній стадії амід (25) як О-нукпеофіл атакує фосфорелектрофіль-ний центр імонієвого катіону (28), що через фосфоран (29) приводить до фос-фонієвої солі (27). Подальші перетворювання оксидованої диметштміногрупи, яка в інгермедіатах (28) и (29) виступає у ролі нуклеофутп, залишились нез'я-сованими. Немає сумніву, що можливий продукт відщеплення V 2-азапропен (ЗО) - зазнає подальших перетворювань у такому високоелектрофільному середовищі. • :

Схема реакції брому з гексаметилфосфотриамідом (ГМФТА)

(СН3)2Г^ (СН3)2Ы—Р= (СН3)2М (25)

Н2С^^СН3

Вг,

ГМФТА

(СН3)2Н, (СН3)2іч'—Р-

СН,

\

СІЇ,

Вг + НВг-

(28)

(СН3)2М”

ІР—О

<\

Г (СН,)2К

жсн3)2

. \+ / (СН3)2М—Р—О—Р—

/

(СН3)2К

Г4(СН3):

Вг3 + снг=н-сн3

(СН3)2Ы І к(СП3)2 Н(СН3)2

(29)

(27)

' (СН3)Д (СН3)2К—!>: (ЄН3)3і/

=о-н-о=

(26)

ЩСЛ\ъ)г ■ = Р—ТЧ(СН3):

. М(СН,)2

Вг,

ГМФТА, Вг2

РЕАКЦІЯ БРОМУ З М^-ДИМЕТИЛКАРБАМОІЛ ХЛОРИДОМ ' Ураховуючи низьку основність ^ІЧ-димети/ікарбамошхлорішу, не викликає сумніву немо-кливість існування стійкого комплексу цього органічного ліганду з бромом. Більш того,, Н,Н-диметікарбамоІтхаорид надто повільно реагує з бромом при темпергпурідо 100 °С, підвищити ж температуру реакційної маси у відкритій,системі не вдається через відносну леткість брому. З метою підвищення температури проведення реакції та зведення до мінімуму побічних процесів гідролізу суміш диметилкарбимоїлхлор»щу і брому иагрівлл'і в запаяній ампулі в металевій гільзі. '

Єдиним виділеним продуктом реахції є днбромбромат 4,5-Днбром-1,3-диметнлімідазолію. Будова продукту була встановлена за результатами елементного аналізу, даними спектроскопії УФ, ЯМР 'Н, 13С та доведена зустрічним синтезом цього катіона з імідазолу (як солі з диброміїодат-аніоном). Найбільш імовірною уявляється така низка перетворень;

\ Р ‘ йг2 . ' ¡1 . "

- " ■ Вг —

М-( -----.

' а - нвг

(зі)

(34)

(33)

О

(33)

ВгСІ

О (34)

■"'¿-У*!?' 0 сАо

I 0

(35Ь)

+НС1

•неї н' сг а (Зр)

' . ' '»

Ім/Вг

N

°у° ”

сі

'О-"

О С) (35)

-к^гкн-

(37)

(38)

Вг-.

Вг Вг

(32)

На першій стадії (або в результаті декількох послідовних'реакцій) утворюється імонієва сіль (33). Як вже було вказано вище,, утворення подібного інтерме-діату припускається в реакціях брому з амідами (І) і (25). Сіль (33) в результаті хлорофільної атак» перетворюється в ¡лід (34). При взаємоії іліду (34) з імоніевим катіоном (33) утворюється інтермедіат (35) з ациклічним фрагментом С-М-С-С-И-. Наступне внутріишьомолекулярне хлоркарбонілуїкіннп кетогрупи (можливо, через єнол (35а) або оксазолон (35Ь)) та витиснсшія хлоркарбонілоксигруті аніоном брому створюють можливість'для циклізації (37) у (38) завдяки взаємодії вторинної аміпої рушій з імоніевим фрагментом. Бромуваиня імідазоліиу (38) приводить до . дибромдиметилімілазолієвоіо катіона. Утворення ’саме 4,5-дибромпохідното імідазолія не суперечить літературним даним по бромуванню метилімідазолів. Розглянута реакція є ше одним прикладом утворення імідазольіюго кільші з фрагментів С-И и С-М-С з формуванням 1,2- и 4,5-зв'язків. . • •

Стехіометрія реакції може бути вираженою таким рівнянням: ЦСНз^Т^СОСІ + 4ВГ2 —-------------* С5Н7Вг^2+Вгз' С02 + 2НСІ + ЗНВг

ВИСНОВКИ

1. Взаємодія галогенів з незарядженнми О- та М-нуклеофілами у безвод-

них умовах здійснюється через проміжне утворення комплексних інтермедіатів

з координацією електрофіла по гетероатому. Останні можуть бути достатньо стііікими за нормальних умов, що дозволяє їх виділити з реакційної маси як цілком індивідуальні сполуки. . ,

2. Координація слектрофільного центру здобутих комплексів галогенів з

діацетилпінеразииом і N-оксидами відбувається по атому кисню як в тверді» фазі, так і у розчині. .

3. Подібність фізико-хімічних властивостей уперше здобутих комплексних сполі/іс та відповідних водневозв'язапих комплексів дозволяє припустити іонну будооу комплексів галогенів з N-окисами і третинними амідами. У розчині осі ліні існують як у іонній, так і молекулярній формі.

4. Основним продуктом подальших перетворювань комплексні брому з

И-оксидами піридину і 4-піколіну та діацетилніперазином є-уцібромбромаг відповідного водиеоозв'язаного катіону. .

5. Джерелом прогонів при бромушнші N-оксиду піридину є пірилнікте кільце (3-є і 5-е положення). При реакції брому з 4-піколін-1 -оксидом таким джерелом протонів є метнльна Група органічного субстрату.

6. Бромування діаціїлпіперазииів дає продукти з ковалентним зв'язком С-В'т лише, у безводних умовах. Такими продуктами є а-бромзамішені аміли.

7. Реакція брому з діацетилпіперазином у Присутності води відбувається

з деструкцією піперазинового кільця (імовірно, з проміжним утворенням імо-нієвого катіону).

8. Утворення вказаної імонієвої солі має місце при реакціях галогеніи з

третинними амідами, що не містять а-метильної, а-метиленової або сс-меті-нової груп. ■

9. Шляхи стабілізації шонквого катіону залежать як від природи нук-

• леофілу, так і від умов проведення реакції. При проведенні бромування у присутності води подальші перетворення імонієвої солі ведуть до дезалкілування органічного нухлеофілу. У безводних умовах можлива атак;) на імонієвий катіон з боку другої молекули нуклеофілу, що приводить' до ускладнення вуглецевого скелету органічного субстрату.

Матеріал дисертації опубліковано у роботах:

1. Реакция ґексаметіїлфосфотриамида с бромом / А. Л.Каниболоцкий, Д.С.Юфит, В.А.Михайлов, ГО.Т. Стручков, З.А.Сааелова // Журн. орган, химии, 1993, т.29, Шп.6, стр.1105-1110.

2. Каниболоцкий A.J1., Михайлов В.А., Савелова В.А. Взаимодействие шірішин-^-отідрв с галогенами // Журн.орган.хішіш.-1994.-30,вьш.7.-C. 1053-1058.

3. Комплексы галогеїюв с диаЦетштиперазином / А.Л.Каниболоцкий, В.А.Михайлов, В.А.Савелова, Г.Ю.Осиченко // Тезисы докладов конференции проф.-преподават. состава ДонГУ. Химия, биология. Донецк,1995. С.47.

4. Каніболоцький О.Л., Михайлов В.О., Савьолова В.А. Реакція галогенів з N-оксидамн піридину // Тези дол. XVII Української конференції з органічної хімії. Часг. 2. Харків,- 1995. С.469.

5. Реакції галогенів з діацилпіперазинами / О.Л.Каніболоцький, В.О.Михай-лов, В.А.Савьолова, Г.Ю.Осіченко // Тези дон. XVII Української конференції з органічної хімії. Част. 2. Харків, 1995. С.474.

АННОТАЦШІ

Каниболоцкий A.JI. Реакции галогенов с кислород- и азотнуклеофила-мн. Диссертация на соискание ученой степени кандидата химических наук по специальности 02.00.03. "Органическая химия", Институт физико-органической химии и утлехимии им Л.М.Литвнненко НАН Украины, Донецк, 4995 г.

Впервые получены стабильные кристаллические комплексы галогенов с N.N-диацетіілпиперазином й N-оксйдамй пиридиновых оснований. На основании анализа их физико-химических свойств и изучения состояния в раство-

ре сделан вывод об их - ионном строении в твердой фазе и сосуществовании молекулярных и ионных форм комплекса в растворе. '

Изучены дальнейшие превращения комплексов брома с N-оксидами пиридина и 4-пИколина и ІЧ.Н'гДиацетилпиперазином, а также реакции брома с гексаметилфосфотриамндом и И^-лпметилкарбамонлхлоридом.

Показано, что третичные амиды в зависимости от условий реакции и строения при бромнровании могут вести себя либо как О-, либо как N-нуклеофилы. Реакция брома с третичными амидами карбоновых кислот в присутствии воды приводит к окислению N-алкильных групп, в безводных условиях - к замещению по «-углеродному атому ацильной части молекулы. Взаимодействие брома с диметиламидзіми фосфорной и хлоругольной кислот ведет к усложнению скелета органического субстрата. . •'

suMM/tiV ; ■.

Kaniboiotsky A.L. Reaction of the halogens with О- and N- nucleophiles. Thesis, Candidat of Science (Chemistry), speciality - Organic Chemistry, L.M. Litvinenko Institute of Physical Organic &. Coal Chemistry, 1995,

For the first time the stable crystalline complexes of halogens with N,N’-di-accthylpiperazine and N’-oxidcs of pyridine bases have been obtained. On the basis of their physico-chemical properties and the state of solution the conclusion about their ionic structure in the solid state -and coexistence of molecular and ionic forms in solution has been made. .

Further transformations of bromine complexes of pyridine-l-oxide, 4-pico-liuc-1-oxide* N,N'-diacethylpiperazirie and the reactions of bromine with hexame-thylphosphorotriainide and N.N-dimeihyicqtbanioylchloride were Studied. ' '

Depending on the reaction conditions.and the structure of organic substrate, the tertiary amides were shown to behave either as O- or as N-nucleophiles. Reaction of bromine with tertiary amides of curboxylic acids.in the presence of water leads to the oxidation of N-alkytic group, in anhydrous conditions - to the substitution at ü.c a-carbon atom of acylic (noiety. The interaction оГ bromine with di-inethylamicles of phosphoric and chlorcarbonie acids leads to the complication of organic substrate. , r

Ключові слова: галогени, комплекси, гіпервалентні; N-оксид, ІМ.ЬІ-діал-кілкарбоксамід, координація; бромування. ■