Синтез производных мурамоилдипептида: липогликопептиды и конъюгаты тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.10 ВАК РФ

Курьянов, Владимир Олегович АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Одесса МЕСТО ЗАЩИТЫ
1995 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.10 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Синтез производных мурамоилдипептида: липогликопептиды и конъюгаты»
 
Автореферат диссертации на тему "Синтез производных мурамоилдипептида: липогликопептиды и конъюгаты"

• — О л п

« Ü I . ;

НАЦЮНЛЛЬНА АКАДЕМЫ НАУК УХРАлйИ

Ф13НК0-Х1М1ЧН11Й ШСПГГУТ ím. О.В. БОГАТСЬКОГО

На рунопнсу

КУР'ЯНОВ ВОЛОДДШВ ОЛЕГСЗГШ

СИНТЕЗ ПОХ1ДННХ МУРАМОГЛДШЕПШДУ: ЛШ0ГЛ1К01ШПТШШ ТА К01Г ЮГАШ

02.00.10 - В1осрглк1чна :d_:»i л, kítíh лриродня:; ra î'isio.iopivKo активннх р-зчозпн

■i Б Т О г Е Ф SPÄT

дзсоргзгш па здобухтя паукового ступе:« хппдидата хшглпгх паук

Оде-??, - 1995

Дпссрк:д:е;-о срукоакс

Робота гпхоксаа ва к;федр1 оргакшноУ siiàï Сшферолояь •

CL-KOIÜ ДСрЦЗХПОГО VEJCCpCI-ICiy

Kmxokí Kijpisiiiiiaj : доктор жшдокх тух,

цг&фжзр Чщзи hzzau кащ-^дш :¿%úk'¿ ir: кьук, дсжекг 3«üüz;oa Олексги«? Ссгшо&гм Оф1ц:2ш ozoueuic : доз .юр 1&чЕШШх.£;&ук,

врофйсор Чг^аз Наталъа Кфзяака кандидат гЛзшнйх паук, Jlsrcos Cspru Ai:;nci.aoiva-ä Ilporispra opnasbaiibi Ыеплу» uloo^n^Li^iblxbdlbí. :VLM.

Шш&заз ra ЮЛ Qs'ssxxKora PAH,

3sxi;cï ь&Ьудехьск "26" грудах 1<»У;> p. o J_¿_ кь szccauin сксщ^хЬо^сго! liscEoï Д 05.14.02 npj; ФЫко-мыг«;ь*ому ii;ctKX}ii in. О.в.3сгг2сьуого HAK Укрслкс sa здргеяо: 2700S0, Одесз, Чорноыорсьо дорога, Sí

3 Küceprsaií23 цокаю оздйьзукзксь у öie.Tioieui ФЬко-xiufexoro шстктуху i.V.. 0.1;. Eoraicb;;cro IL'iH Ухрг'шг.

Atïop-сферах posicaKuü 1995 роет

сез:ретар cscaiiobosuîoï £'¿eaoip.vyi,

гисдr:í:ií-jí :::: ¡;avt:

а

&к«гуальн1оть роботи. В наш час, у зв язку з ростом 1нте-ресу до вивчення »мунних систем оргатзму, велика увага. придигяеться 1 муности мулятор а м.

Вщоио, що вдаееений до ще! групп сполук Ы-ацетил-мурамош-Ь-аланш-О^зоглутамш (мурамошдшептид, МДП) при введенш разом з антигенами посилюе утворення антитш, ¡ндукуе реакцш гтерчутлнвосп загальмованого типу, сгиму-люе неспециф1чну антшнфекцшну резистентшсть. Його влас-тивостями е мала токсичшсть, не1муногеншсть, швидкевиве-дення з оргашзму.

Сннтезовано ряд лшофшьних похщних МДП, як1 м1с-тять залишки ы ¿ко л ев их та хшонткарбонових кислот по С-б вуглеводного залишку I е перспективннми для вживания в ¡мунотерапп пухлин. Високу протипухлинну актившсть вняв-ляють МДП-Ь-А1а-холесгерин (МТП-СИо1), МДП-Ь-А1а-фос-фатщщл етанолаи¡д (МТП-РЕ). Останнш показав також 1 найвищу ад'ювантн}' актившсть серед похщних МДП. Як стимулятори неспециф1чно'1 анттнфекцшно1 резисгентносп рекомендован! до практичного засгосування 6-О-стеаро'ш-МДП та МДП-Ь-А1а-гащерилмисолат. Похщш мурамошдь пептиду - 6-0-(2-теградецилгексадеканоТл)-МДП, бутиловий есгер Ы-ацетилиурамот-Ь-А1а-0-01п, пройшли клишчш ви-пробування та вживаються як ад'юванти у вакцинах. Високу ад'ювантну та протипухлинну актившсть показали р-гептил-I (З-гексадецшгппкозиди МДП.

Одним з ефективних способ1в пщвищення бюлопчно! активносп аналопв МДП с Ух перегворення у макромолеку-лярну форму, яку одержують шляхом конденсацп МДП, який и ¿стать спейсер з активною функцюнальною групою на кшщ, з пол1мерними нооями - битками, огаго- та полшепти-

дами, сннтетнчними пошмераии типу потакриланщу. Описано одержання синтегичних вакцин у вигаяда кон'югата природних або синтегичних ноахв з синтегичними антигенами 1 МДП або його похщними.

Однак залишаеться нерозв'язаним питания про ме-хашзм да МДП 1, особливо, його похщних на кштинному р1вн1, недостатньо вивчеш перспективы! в бюлогичному плат ггакозиди МДП та кон'югати мурамошдшептиду.

Таким чином, створення нових перспективних шу-ностимуляторЬ, насамперед Л1Поглжопептидав та кон'югаттв з р1зноманггними шмпмерами, IX препаративний синтез, сгг-римання похщних МДП, необхщних для вивчення мехашзм1в бюлолчнсм ди, залишаеться актуальнии. Мета та задачи доод1вження. Метою робота € синтез новнх глкопептщцв з потенщальною ¡муностимулюючою актнвшстю, в тому чист перспективних для препаративного одержання. Для досягнення мети робота необхщно було . розв'язати так! задачи:

1. Здшснити синтез гшкозидних похщних МДП з апвко-нами рЬномаштно'1 будови, вщпрацювати бшьш економ1чш схеми Ьс синтезу.

2. Отримати лшофшып похщш МДП, яю вщрЬняють-ся м1сцем приеднання лтофшьно1 компонента та лшофшьшсгю.

3. Здшснити синтез шисопептидав, як1 мклять спенсер з карбоксильного та амшогрупою на кшц! по залишку ¡зощу-там1ну, [ кон'югатш на 1х основа

4. Синтезувати 14С-м1чеш пикопептиди та пол1мерш зонди з МДП специф1чшсгю, як1 необхщш для вивчення

мехашзму да МДП та його аналога.

Наухова новизна, теоретична та практична зна-чим1сть роботи. Одержан! HOBi лiпогл¡копептиди, яю вщрЬняються будовою та лшофшьшспо, у т.ч. глпсозиди 'МДП з новимитипами аглпсон1в, i 14С-м1чеш р-алкшглкози-ди МДП. Вивчена реакшя синтезу р-глкозидав N-ацетилглю-козамшу (NAG) з р1зномаштшши каталЬаторами, запропо-новано новнй катал1затор - Hgk , що дало можшшсть спро-щувати синтез гшкозиддв МДП. Синтезоваш ппкопептиди, ям мкаять по залишку ¡зоглугамшу спейсер з СООН- и NH2 -трупами. 1мобшзащею на пол1ахриаламщ1 (ПА) одержали макр°молекулярш глйсопептидн та зонди з МДП спецнф^ч-шстю. Вперше отримаш кон'югати м>там0|ВДИпептиДУ 3 6io-деградуючим полимером дексграном. Вивчена д1я рядуглисо-пептидав у тестах протипухлинного шуштету. Вперше всга-новлеш радюпротекторш властивосп аналопв МДП. Рхвень реая!эац1х, впровадження наукових розро-бок. Катализатор Hgh рекомендований до викорисгання в синтез! транс-глкозидав NAG. т4С-м1чеш глйсопептидн та пол1мерш зонди з МДП специф1чшстю можуть бути викори-, craHi в дослщженнях мехашзы1в да аналопв МДП. Апробац1я роботи. OcHOBHi результата роботи доповща-лись на Всесоюзной наряда з х1н!чних реактив ¡в (Ашхабад, 1989), XIV Менделеевському зЪда з загально'1 i прикладно'1 xiMff (Ташкент, 1989), XVI i XVII Укра'шськЬс конференциях з оргашчно1 xiMi'i (Тернопшь, 1992, Харк1в, 1995). Пубя1кятт1±. За матер1алами дисертацп опублковано 5 статей та тези 6 доповщей.

Структура та обсяг роботи. Дисертащя становить на

130 crop, машинопису, шюсггрована 3 ыалюнками та 12 таблицами. Складаеться з в ступу, опхяду лзтератури, присвяче-Hoi синтезу i бюлопчшй актившсп лшофшышх аналопв МДП, обговорення результата, експериментально1 часгини та висновк1в. Список лгсератури складае 133 назви. Коюсретний оообиофий вклад дисертанта. Робота в цшому, за винятком бюлопчних доандав, виконана дисер-тантом самосгшно.

ОСНОВЫI РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ 1. Лтоглжопептиди

1.1 Р-ГлЬсозиди МДП

Пнкозиди МДП мають перевагу перед МДП та ¡ншими його похщниии через бшьш економ1чну схему синтезу, т. я. ' виключаеться необх!дшсгь введения та видален ня гакозид-ного захисту, а також бшьш високоУ спйкости в бюлопчних середовищах, пор1вняно з есгерами МДП, та е перспективни-ми для препаративного виробництва i практичного вживания.

Для вивчення взаемозв'язку м1ж будовою та бюлолч-нок> актившспо в ряду ппкозиддв МДП нами здшснено синтез глисозидш МДП з аглхконами pbHOi будови та лшофшь-Hocri: ашфатичними лшшним та а-разгалуженим (2-додецил-тетрадеканол-1, В26-ОН) спиртами, дщодециловим етером глщернну (G27-OH) i холестерином. Гткозшшвання спирта i G27-OH здШснено оксазолшовим методом. Вихщ р-гтпко задов 2-4 стан овить 70-76 %.

Повне вщнесення сигналов протошв в ПМР-спектрах глйсозидав 2-4 однозначно шдгверджуе ix будову. Так, наяв-Hicib однопротонних дублепв з 8 4,63 - 4,68 м.ч. i КССР 8,5

Гц свщчать про Э-конфяурацпо аномерного центру. Нееквь валентш протони а,-метиленово1 групп аппкошв щентифпсо-BaHi у вихляда двох дублет-триплета в межах з 5 3,48-3,86 мл. для сполуки 2 та у вигаяда двох дублет-дублета з 5 3,29 i 3,7? ц.ч. для пикозиду 3.

8 R2= Eh R2= Н 9-11 R1- R2 = CH3

CHjiPaCOR: .:::::: CHgCHCO - L ~ Д1 a -D-i.Gln -R

12-15 R3 = OH 20-22 R1 = OBn

16-18 E? = DP-CEBn. 23 R x=

19 R3= DP-СМз 24-26 R1 = H

2.5.8.12.16.20.24 R = C^ 11,15,19,23 R = Chol

3.6.9.13.17.21.25 R = CE2Oi(C1^i2b)7 4,7,10,14,18,22,26 R = СНгCH-OC^g

(З^ОСцНгь

Посящовне дезацетитовання за Зеыпленом, захисг ß-ппкольних груп i алкшювання пдроксилу у С-3 в сполуках 8-10 a-L-хлорпропюновой кислотой дозволило одержати за-хищеш MypaMOBi киспоти 12-14. ix конденсування з L-A!a-D-iGln-OBn здшснювали, викорисговиваючи Н-окспсукцишмщ (HOSu) i дщиклогексилкарбодпмщ (DCC) як актнвуюч1 реа-

генти, 1 отримали захнщеш ппнкопептиди 16-18. Подальше двосгадгёне деблокування - кислотннй пдрол1з алкшщенових груп та каталггичний пдрогенол1з бензилового есгеру в за-лишку ¡зоглутамшу, привело до цшьових глпсознд1В МДП 24-26.

За аналогичною схемою був синтезований структуры и й аналог МТП-СЬо1 - Р-холестерилглжозид МДП 24. Тради-цшннн метод утворення р-гтпкозидного зв'язку - оксазолшо-вий синтез у випадку такого сгерично заваженого аплкону з\ вторинним пдроксилом, як холестерин, виявився непридат-ним. Тому глкознлювання холестерину проводили за методом Земплена - Гельфер1ха в дихлореташ з викорнстанням глкозихщонору 27 I кагатзатор!в Hg(CN)2 и Ь^Вгг . Гшко-зид 28 без попередньо1 очистки дезацетилювали 1 з виходом 33 % був видшений р-хо л естери лппкозид 29 в перерахунку на перацеггат. Фтгшшдний захист був видалений пдрази-нолЬом 1 реацетишовання привело до М-ацетильного похщ-ного 30. Його будову доказали ПМР-спектром, в якому щен-тифЬсували сигналя протонов п'яти метильних груп: два синглети з 5 0,60 1 0,91 ы.ч. метильних груп у третинних ато-М1В вуглецю, дублет метильно1 групи у С-20* з 5 0,93 м.ч. та дублет двох кшцевих метильних груп з 5 0,79 м.ч.; двох ске-летних протонгв аглпсону - мультиплет Н-3* з 5 3,60 м.ч. I дублет вшшъного прогону з 5 5,29 м.ч. 1 глкозидного залиш-ку. Р-Конфоурац1я пшкозидного зв'язку пщгверджуеться дублетом з 5 4,79 м.ч. та КССР 8,5 Гц.

3 ацетату 30, як описано для глисопептщцв 25 та 26, одержали метиловий естер (МЕ) Р-холестерилппкозиду МДП 23. Будову синтезованих сполук шдгвердили 14- та

ПМР-спектрами.

Н^Нв::::::

Choi \;: v :;:;::::: ¡CORc

; ; Ghol =*; ; ; '

ДсО

31

CH^OR:::::::::::::::;::::::.::: CHo0R •

OChoI : ia.-кгНг ociiol

28 R = Ac 29 R = H 30R = Ac32R = H

1.2 Синтез P -глгкозиЫв NA G в присутноспй НцЪ

При розв'язанш завдання по спрощенню синтезу глисо-зщдв МДП нами була показана перспективHicrb викорисган-ня стабшьного та легкодоступного гажозил-донора - хлориду 31, для отрнмання р-глкозщцв NAG. При застосуванш традицшних KaTani3aTopiB за методом Земплена - Гельфер1ха cnocrepiranncb висок! виходи гакозщцв як для ЛШШНИХ ал!фатичних спирта, так i В26-ОН (див. табл.). Якщо мати на уваз1, що при цьому вилучаеться сгадш отримання оксазоль ну 1 з хлориду 31, то цей вариант синтезу мае перевагу. Вихо-дячи з хлориду 31 був також сиитезований Э-холестерилпп-козид 32 з виходом 35%. Застосування N-ацетильного ппко-зил-донору зам1сгь ^фталщного дало можлив!сгь на 5 сга-дай скоротити синтез гшкопептиду 23.

Запропоновано новий катшпзатор для синтезу транс-пйкозищв NAG - Hgb . 3 його наявшетю реакцп хлориду 31 з екв1Молярного кольк1стю первинних ал1фатичних спирта

2 3 32 33 34 35 36 37

ВД 80 72 57 56 61 65 71 56

НйССЮг, Н^Вп 82 63 35 82

Ня(ОАс)г.НяВп 59 59 49

НйО,НйВг2 61 62

продовжуються 24-36 год при кшнатнш температур!. Виходи гажозида 2, 33, 34 становили 56-80 %, що вище, шж за окса-золшовим методом та пор1вняно з засгосуваиням як каташ-затор1в Н§(СЫ)2та Н£Вг2 . Аналогично йдуть реакци з шши-ми лшофшьниии спиртами: В26-ОН (вихзд глкозиду 3 72 %) та (2-нафтил)метанолом - вихщ глпсозиду 35 65 %. При вико-рисганш як аггакошв менш реакшйно здатних вторинних спирта - циклогекеанолу, холестерину, реакшя йшла по-вшьшше: 4 доби в першоыу випадку 1 7 д1б - у другому. Виходи гл коз ид ¡в 36, 32 становили 71 \ 57 % вщповщно.

Показано можлив1сгь проведения сшгосахаридного синтезу при наявносп Й^Ь. Глисозилювання первинного лдроксилу у д1ацетонгалактоз1 протягом 7 д1б привело до дисахариду 37.

В реакци утворююхься ттьки транс-гтакозщда, про що свщчить наявшсгь у ПМР-спектрах дублета аномерного протону з 5 4,57- 4,79 м.ч. та КССР 8-8,5 Гц.

1.3 iloxidui в -гексадецилгткозиду МПП Для внвчення вплкву л1пофшьносгп похщних МДП на бюлолчну актив шсть були синтезоваш (З-гексадецплглпко-зиди мурамошдшептигцв 46-48, ЯК1 вщр1зняються будовою лактплпептидного залншку.

:::::::: RÇHëxjQH::::::: wSBCOB^joBn:RC3IODDEÏE^>R2:

38 R=H 40,41 R1=CBn 43,44 E?=R^CBti

42

39 R=Œj

45

46,47 K?=ï£=œ 48 Ri^KHC^

Cet — С^Дзз DP = L-Ala-D-Glu

(З-Гексадецил-нор-нурамову i иураыову кислота 38 i 39 конденсували з L-Ala-D-Glu(OBn)2 , використовиваючн N-окснсукциншщний метод. Аналопчно проводили конденсу-вання кисяоти 39 з бензиловим есгером а-октадецилам¡ду L-Ala-D-Glu. Захищеш гшкопептиди 40-42 були видшеш з ви-ходаии 62-67 %. Будову цнх сполук було подтверждено ПМР-спезарами. Вщышною рисою cneicipiB сполук 40-41 с при-сутшсгь двох дублепв АВ-систем и нетиленових протон ¡в а-СООСНгРИ групи, тод як иегиленов1 протони у-беюильного захиспу дають синглет. Як два дублегги АВ-систеии з 8 4,12 га

4,36 м.ч. проявляеться 1 СНг -група гшколшьного фрагмент у сполуш 40. У ПМР-спектр! речовини 42 додахково наявний триплет амщного протону октадециламщу з 8 6,49 м.ч. У спектрах вйх сполук неекв1валентш протони а-СН2-гр}'пи аглЬсону проявляються у вигляд! двох дублет-триплепв в межах 3,47-3,48 м.ч. Бензилщенов1 захисги були видалеш кислотннм гщролЬом, а бензилов1 естери у дшептндннх фрагментах - каталгтичним гщрогенолЬоы, що привело до цшъових сполук 46-48.

1.4 2-Доде.цилтетрадециловг естери МТП Для одержання лшофшъннх ттшсопептщцв 59-60 з алъ-тернативним по вщношенню до глкозиду МДП 21 Епсцем приеднання лшофтьно1 компонента, В26-ОН естернфкували глщином та б-амшогексановою кислотою (АЬх). Лшофшьш естери амшокислот 49, 50 конденсували з Вос-Ь-А1а-0-101п (51) за М-оксисукцишмщним методом. Т50Н-МНг(СНг)г.С00В26 + ВосБР-ОН-> ЕосБР-КтН(СН2):;СООБ2(

49,50 51 52,53

ТШ. = Ь-А1а-Г?-±С1п-Ш(СН2)пС0 59,60 й=СК

49,52,55,57,59 п = 1 50,53,56,58,60 п = 5

Будову трипептщив 52, 53 однозначно довели ПМР-спектрами. в яких можна видшити сигнали протонш лто-фшьноУ компонента: триплет даох кшцевих метильних груп г

0,88 I 0,89 м.ч., дублет а-СНг-групи з 5 4,03 та 3,96 м.ч., мультиплет метиленових протон ¡в з 5 1,26 м.ч. Метиленову групу залишку в1у щентифкували як дублет-дублету з 5 3,87 м.ч. Фрагмент АЬх характеризуешься як дублет-триплету со-СНг-групи з 5 3,24 м.ч. та триплетом а-СНг-групи з 5 2,31 м.ч. Ы-Деблоковаш трипептиди конденсували з активованим есгером кислота 54. В одержаних сполуках 55, 56 були вида-леш захисш групп 1 вид теш пшкопептиди 59, 60.

2. Кон'югати

2.1 Спейсероват пептиди

Для ¡мобшизування МДП на пол1мерних матрицях та одержання кон'юпшв з бюлопчно активними речовинами необхщш мурамошдшептидн, як1 м1сгять спейсер з СООН-• або КНг- грудами на кшщ. Нами вперше одержано так1 пикопептиди з ашфатичними спенсерами по пептидному фрагменту.

Як спейсер з кшцевою карбоксильного групою запропа-новано використання 6-амшогексаново1 кислота, яку попе-редньо захисгили перетворенням у бензиловий есгер. Кон-денсування АЬх-ОВп з дшептидом 51 здШснили И-окси-сукцишмщним методом. Вихщ трипептиду 61 склав 85 % .

Спейсери з кшцевою амшогрупою (як азидш преспейсе-ри, що легко вщновлюються до амш1в на прнкшш синтезу) були одержан! двома шляхами. В першому випадку щпептид 51 конденсували з б-амшогексанолом-1, а шсля того в /да стада одержали азид 63. У другому вар1ант1 викорисгали 4-азидобугиловий есгер АЬх, конденсування якого з Вос-дипептидом 51 привело до спейсерованого трипептиду 65.

Будову сполук 61, 63, 65 було однозначно шдтверждено

:::::51:::::::: :: MHjCCH&ög

.НЕМ'.пьксооБП ::..::' Boc-DP-OH —-~-—Boc-DP-NH CCH^GOOBn

'51

: :i.Mscr

::::::::: ВО0-Ш-Ш1(СН;0,;ОН ^¡^гУ:PocHDPrWK.eB2)eH3

is {{¿(С e|j j 5 с о а сс ¿2) i f'

. ......,3?i

Böc-DP

:-ЫН ССН-;)5 СОО ( СИ;.)4нл 65

ПМР-спектрами, анплопчннми ПМР-спектру речовини 53. Основ Hi вщмши сигнали протовив бензилового естеру (синглег метилен о и м- rip ото Hiß з 5 5,11 м.ч. та мультнплет феншьних npoTOHip. < 5 7,35 м.ч.) у речовиш 61, триплет кш-цевоУ метиленово! q-упн з б 3,27 м.ч. у сполущ 63, триплсти а-метиленовоУ (5 4,0" м.ч.) i оз-метиленово/ (5 3,29 м.ч.) груп в азидобутиловому естеру 65, характеризуют. особливосп будови означених сполук.

2.2 Спейсероват глисопептиЬи Для одержання спейсерованих глпеопептщйв 78-80 а-бензилмурамову кислоту 54 активували HOSu, DCC i теля того конденсувапн з N-деблокованимн пептидами 61 га 63. В захищенихпшкопеп г:;дах 66, 67 кислотним пдрол1зом б}'ли видалеш бензилщенов1 захисти. Будова дюлш 72, 73 була подтверждена ПМР-спектрами. Дублет аномерного протону з 5 4,68 - 4,70 м.ч. in КССР 3,5 Гц, с характерннм для а-пикозидного зв'язку. Основна вщшншеть ПМР-спеетрчв пов'язана з наявшело бензилового естеру у речовиш 72 (синглег метилен ob протошв з 5 5,05 м.ч., мультнплет феншьних протонп» 5 7,34 м.ч.). Триплети СН2- труп у есте-poBo'i та азидноУ фун:.:цш спейсера похщного 73 внявляються з 5 2,35 та 3,28 м.ч. вщповщно.

Катахитнчний пдрогенол1з бензилового естеру i бензи-лгшкозиду проткав з р1зною швщюстю, що дало иожлнв1ст видшити як сполуку 78, так i кшцевии повшспо деблокова-ний гтпкопептид 79. Пдрогенол^з бензнлгл1козндно1 групи та одночасне вщновлення азидофункцп до а мшу у речовиш 73 були проведен! над PdO.

Внкористання в синтез! ппкопептщцв S1-84 ß-бутил- та Р-гексадецилгтпкозщпв мурамово'1 кислота 11 i 39 повинно забезпечити високу бюлопчну актив шсть та спростити синтез, бо немас необх!дност! вводита та вндаляти тамчасовий захист пгпкозидного гщроксилу. Кр!м того, вилучаються no6i4Hi реакцп карбонильно\' групи вуглеводшв з амшоспей-серами i е можлив!сгь зм!нювати за допомогою апшкону л!поф!льн!сгь кон'югаттв.

Конденсування кислот 11, 39 з N-деблокованими пептидами 61 i 65 та подальший кислбтаий пдрол!з бензилще-нових захисних груп дае дюли 74-77. В ix ПМР-спектрах ::::::: :>bCHi::::::::::::: XHsöirf":::::: :::

i::::::: V/J^O • 2-Hj

::::: :::: CH^HCöbPHH<GHi!)5E^

66,67 R=aCBri 72,73,78 R=aOEn 68,69 I^ßOCÄ 74,75,81,82 Р^рСОД 70,71 R=ßOС^зз 76,77,83,84 R=ßOC^ 79,80 R=CH

66,68,70,72,74,76 R1 = ОООВп 78,79,81,83 R1 = COCH 67,73 R1 = CH^Tj 80 R1 = CH^

69,71,75,77 R1 = ООО (ОД 82,84 R1 = COO (ОД №

щентифисували характерисгичш сигнали npoTOHiB вуглевод-Ho'i та пептидно!' складових часгин, яю зктавт з сигналами протошв трипептнд!?. 61, 65 i Э-алкшглйсозид^в 2 i 34. Завер-шуючий гщрогенолЬ в бензилових есгерах 74, 76 i пдрування азидогруп в сполуках 75, 77 дало можливкть отримати спен-cepoBaHi глпеопептнди з кшцевою карбоксильного (81, 83) та ашногрупами (82, 8-i).

2.3 Кон'юганш глгкопептиды з полшкршш.тдом i декстраном

Запропановашш М.В.Бовшим is ствробпгниками enoeiö одержання плкокон'югапв конденсуванням пол!(4-штрофе-ншакрилату) з амиихшгандами дав можлив1сть легко та з хорошими виходам ! одержувати р1зноыаштт кон'югатн на основ! пол1акрила u: :;у (ПА) (Bovin N.V. at al., Gly со conjugate J., 1993, 10, 142-151) Корислуючись цим методом ми одержали кон'югати ПА з глжопептидами 80, 82, 84, а також з ß-(4-амшобутил) пшеозидом ME МДП.

:: СО СО СО СО ::::;: со СО: СО :: О

СО СО СО СО :::::: СО

: ОИр ОЫр ОНр ОНр;:::::!:::::::: ;NHR ЫК2 85-83 R1

СО : СО

ШЕ1 А

н

ЩП-Ш(СН2) 6- =А ßcj&mn-m (СН2) ъССО (СНг) 4- =в

85 R = А 87 R = С 89 R = D

92 R = D

93 R = А

ЭС1£Н;г£ЩП-Ш (CB>) (CK,) 4- =С 94 R = D ME МДП (Gl) -0(СН2) =D 95 R = А

нн2

86 R= В 88 R= D R*= ЕЕ R*= Blot R^ Biot R1= ШК R*= ШК

Для цього по;;]('4-н1трофеншакрилат) ко идеи слазали з

амшоспейсерними глЬсопептидами (20 молъннх % амшоком-поненти), а акпдароваш естери, як1 не прореагували, Д1ею залишку ам1аку були перевернет в амщн. П1сля гель-фть-трування булн видшеш кон'югати 85-89, яю вщрЬняються способом приеднання пвкопептиду до матрици (кон'югати 85, 88) I лшофшьшстю (кон'югати 85-87 » 88-89). Лшофшь-шсть зхпнюеться як за рахунок лшофшьносп спейсерованих гткопептщцв (85-87), так 1 за допомогою введения додатко-во1 лтофшьио1 амшокомпоненти типу фосфатидшетанола-мгау (РЕ) (кон'югат 89).

Нами вперше отрииано кон'югати МДП з шмпсахари-дом декстраном. Виб1р його як альтернативного ноая об-грунтоваио доступшспо [ здатшсио до бюдеградацп. 3 щею метою д1альдегщ дексгран конденсували з б-амшогексиламь дом МДП 80 { р-(4-амшобутил)глнсозидом МЕ МДП в гшро-карбонатному буфер1 при рН 8-9 (сп1вв1дношення акину та карбоншьннх груп 1:5). Одержан! основи Шиффа та альде-гщш груп и, що не прореагували, вщновлювали боргщрвдом натр1ю. П1сля гель-фшьтрування одержали кон'югати 90, 91.

N у.-" •:: N :<он

он нк-мдп : .. ОИ. 90 ЭДП = Б 51ЩП = А

3. Пол1мерн|" эонди та ¡зотопномпчеш пжопептиди

3.1 Полшерт зоиди з МДП спегшфьчтапю

3 метою отрицания новнх флуоресцентно.«¡чених пгшсо-пептидов, необхщннх для внвчення механизму дп аналопв

МДП, нами розроблено синтез со-амшоспенсерованого 7-ашно-4-иегилкумарину (АМК). Оскшьки пдрофобний спенсер може внести зыши до конформацн молекули кон'югату, спенсером була обрана 6-аишогалактоза в аль-формк

В даацетонгалактоз1 первинний гщроксил в дв1 сгадп бз'в перегворений в азид. ГПсля гщролЬу Ьопропшщенового захисту 6-азндогалактозу 98 конденсувалн з АМК. Основу Шиффа виб1рково вщновили ЫаВ(СК)Нз , а шсля того гщру-ванням над РсЮ од^жагш ю-аншоспейсерований АМК 100.

Метод М. В. Бовша також дозволяе одержувати пол1-нерш зонди з р1зномаштною специф1чшсгю. Для вивчення питания про рецепщю МДП ¿мунними клшшанн були отри-маш полшерш зонди, яга мктять мурамощдшептид з р1зно-ыаштниин способами приеднання до матрищ та бютинову або флуоресцентну нпку (сполуки 92-95). Для цього, як описано вище, пол1(4-н1трофенихакрилат) конденсувалн з 6-амшогексиламщон МДП 80 або р-(4-амшобугил)пшсозидом

:::::::«.тгтг:::::::::::::::::::::УГТГГ:::::::::::::::: СН2Нз 96 И = СМэ 97 И = N3 98

сн2*ъ

ен2вд2

МЕ МДП разом з 6-амшогексиламщом б юти ну (Вю^-ИНг) або з амшом 100 (АМК-ЫНг). Стввщношення пол!мер -ггпкопептид - мпха в синтез! зощцв було вщповщно обрано 20:4:1.

3.21зопитнолачет глхкопептиди Для вивчення механЬму дп та метабол!зму ппкозид^в МДП ми, виходячи з Р-алкшмурамових кислот 13, 39, 101 з використанням синтезованого ранше Вос-Ь-А1а-Б401п-[1 -14С]-01у0Ме, за стандартною схемою одержали (З-гептил-, (3-гексадецил-1 р-(2-додецилтегградецил)ппкознди МДП-[1-мС]-СТуОМе 102- 104.

Пром1жш та кшцев1 сполуки вщдшялись фшьтруван-ням, тому вживання колонково'1 хроматографа не було по-тр1бним, що важливо при використанж радюактивних речо-

GH-jGiicOûia ;

101 R = СЙ5 R1 =Ph R2 = H 102-104

39 R = Cet R1 = Eh R2 = H

13 R = B26 R1 = K2 = CH3

TP-CMa = L-Ala-D-iGQxi- [1-14C] -Gly-CMe

4. Бюлопчж дослщження гл1копептид1в

Водой о, що одними з основних еффектор1в протипухли-нного ¡муштету е макрофаги та Т-лшфоцити, яю виявляють туморицидний i туморисгатичний ефект, i виробляють цито-кини: фактор некрозу пухлин (ФНП), 1нтерлейкин-1 (IJI-1),

штерферони, що рехулюють шунну вщповщъ 1 здатш до ци-тоцидно! да на пухлинн! клотни.

В лабораторн ктптинно» ¡мунопатологп та бютехнологп 1нсгшуту ыорфолог1! людини РАМН (кер1вник проф. Б.Б. Фукс) була вивчена д1я кон'югаив 88, 89, 90 на функцюналь-ну акгнвшсгь Т-лшфоцит1в 1 макрофапв у пор1внянш з раш-ше синтезованими р-гептил- (С7МДП) 1 р-гексадецил-(С16МДП) гхшсозндами МДП, а-октадециламщом (МДП-N018) та Д1гептадециловим естером (МДП-2С17) ^ацетил-мурамо'щ-Ь-А1а-В-С1и.

При вивченш вщпсву мураиошпептнд1в на прол!фера-тивну актившсть спленощтв ыишей значний ефект проявили Р-алкшглЬсозиди МДП, але цей ефект не перевнщував ак-тившсп ЩП. При Д11 похщних МДП на пролзферашю спленощтв з субоптишальною дозою синергатор1в - лшопол1 сахар иду (ЛПС) 1 конканавал1ну А (30-50 % вщ оптимально! концентрацш), максимальну актившсть проявив кон'югат декстрану 90. В той же час, коли С7МДП сггимулював прол1феращпо клшш, то С16МДП и пригшчував.

При дослщженш вироблення Ш-1 перпгонеальнимн макрофагами мишей, в тому чисш у поеднанш з низкими дозами ЛПС, ПА кон'югат 88 ! С16МДП виявляли бшьш виразну дго у пор1внянш з МДП, як сам1 собою, так [ в при-сутносп синергатору. При вивченш продукщ'1 ФНП всгано-влено, що актившсть кон'югату 88 I С7МДП та С16МДП може буди пор1вняна з МДП, а при сум1сному введенш з ЛПС бшьш значний ефект виявив С16МДП. Доопдження впливу препаратов на цитотоксичну актившсть нативннх кшерш показало високу актившсть кон'югатчв 88 1 90 та в

ЕЗдагшшгпхвдв"

|0дасткотэт1вдв раэсмзЛГС (20н1Уш)

Мш. Ь.Блхивгткшешвдвна] геркнеальдаии шфэ$агашшцш Ш-1

1 МДП-ГМС18 2 90 3 С16МДП 4 С7МДП 5 МДП-2С17 6 88 7 |ОДП 8 ЛПС

70,00%г

Р 00,00% ■

8

Ï 50,00%!-

к

§ 40,00% ■ I 30,00%-

й 20,00%f

«j п

1

!

I _.

I!

8

Muí 1б.Вгливглксгегавдвна] герпснгальниш шкрсфагаш шшй <ШП|

LEIÇO&EHHM

«йцй<ШП|

меньшш ьпр1 С7МДП, а С16МДП виявляв пригшчуючу д«о.

За результатами дослщжень можна зробити висновок, що кон'югати 88 та 90, як \ Р-алкшгшкозиди МДП, показали в тестах прртипух-ВДННОГО 1муи1тету 1ШТН.Ч1!|№-, що перодан-щуе актившсть МДП, як сам! собою, так ! при наявносп синергатор!в.

Також в 1нституп контролю шфекцшних захворювань (Швецш) були досшджеш ¡муноад'ювантгш властнвосгп р-холерестершгппкозиду МДП, С7МДП 1 МДП на мншах яю булк ¡мушзоваш б ¡ж ом §р160 в1русу ВШ-1. Було дослщжено IX вплив на стимуляцию продукци антитш. По результатах експерименту всгановлено, що найбшьш сильним стимулятором продукци антитш з ц1с1 групи сполук с Р-холестерил-глжозид МДП.

16-' Ж

14 +

12 t х X □

10 f

8 4-

I

4 f_

$

2 j Ос7мдп Овгемяп ¿контроль Хмдп Жс1бмдп

О ц-1-i-1-К-

10 20 30 40 50

% загибел1 мишей

Вщомо, що е кореяяц1я м1ж впливом пухлин на ¡мунну систему та гцею рад!ацшного опромшення. Саые тому нами вперше запропановано вивчення аналолв МДП як радюпро-текторних npenapaiiß. 3 метою первинного скришнгу в лабо-paTopii ¡мунодефщиту 1нстатуту експерименталъноТ патоло-ri'i, онкологи та радюбюлогп iM. P.e. Кавецького HAH

Украши (кер1вник д.м.н. Савцова З.Д.) було вивчено вплив МДП та його гакозидних аналопв: сполуки 21 (В26МДП), С7МДП, С16МДП на виживання мишей теля загального у-опромшення в доз'| ЛД50 .

1з результат видно, що препарат С16МДП виявив чгг-ку радюпротекторну д1ю. Загибеяь вщ кишково'1 форми ура-ження взагал! була вщсутня, а вщ юспсово-мозково1' форми загинула лише одна тварина з 10 I в найбщьш тзт'й строк (16 д1б). Таким чином, вперше всгановлено радюпротекрш влас-тивосп ппкопептидав.

Висновки

1. Синтезоват нов1 глжозидт аналоги МДП - (3-бутил-, Р-(2-додецшггетрадецил)-, р-(2,3-дщодецилоксипропш)пико-зиди та метиловий естер |3-холестерилглЬсозиду МДП.

2. Запропановано викорисгання Н§Ь як каталЬатору синтезу р-гшкозидав М-ацетилгпюкозаншу. 3 викорисганням названого каталЬатора одержано ряд ппкозщцв И-ацетил-глкжозам1ну, показано можливосгь проведения олггосаха-ридного синтезу.

3. Отринано аналоги р-гексадецилппкозиду МДП, яю в1дрЬняються будовою пептида01 часгини [ способом приед-нання дшептиду до вуглеводного залишку, а також 2-додецилтетрадецщтов1 есгери м>рамоштрипептида.

4. Здшснено синтез ппкопептсадв, яю кп стать оо-карбок-си-1 а>-амшоалктьний спенсер за С-кшцевою аишокнслотою

5. Одержано кон'югати 6-амшогексиламщу МДП, 4-амшобутилового есгеру МДП та алкщппкозщцв мурамош-дипептиду з пол1акриламщом та декслраном з р1зномаштни

ми способами приеднання гткопептидш до матриц! та р1з-ним ступеней гапофшьносп.

6. Синтезовано 14С-м1чеш метилов! есгери р-алкшгшко-зщцв МДП I полшерш зонди з МДП специф1чшспо, яю не-обхщш для вивчення мехашзму бюлопчноУ да мурамошди-пептиду \ його похщних.

7. Вивчена дая ряду кон'югатлв МДП в тестах протипух-линного ¡муштеггу, всгановлено радюпротекторш властивосп глисопептидав.

Основной аадЛог роботи вшгяадено в публ1кац1япс:

1. Курьянов В.О., Земляков А.Е., Чирва В.Я. Синтез липофильных производных >1-ацетилмурамоил-Ь-аланил-В-глутаминовой кислоты // Химия природ. соедин.-1991.-М 4.-С.553-557.

2. Курьянов В.О., Желобецкая Т.Ф., Земляков А.Е., Чирва В.Я. Синтез со-амино- и сокарбоксиалкиламидов N. ацетилиурамоил-Ь- аланил-Б-нзоглутамина II Химия природа. соедин.-1993.-Ы 1.-С. 122-125.

3. Курьянов В.О., Земляков А.Е., Чирва В.Я. Синтез липофильных производных иурамоилдипептида II Биоорган, химия.-1994.- Т,20.^ 4.-С.439-447.

4. Курьянов В.О., Земляков А.Е., Чирва ВЛ. Синтез Э-бугшшшкозида МДП И Укр. хим. журнал.-1994.-Т.60.-Ы 11-12.-С.858-861.

5. Курьянов В.О., Цикалов В.В., Земляков А.Е., Чирва В.Я. Синтез р-алкилгликозидов Ы-ацетилмурамоил-Ь-ала-нил-Э-нзоглутаыинил-б-аыиногексановон кислоты и ее 4-аминобутилового эфира II Химия природа. соедин.-1994.-Ы 3.-С.424-429.

6. Земляков А.Е., Курьянов В.О., Пертель С.С., Чирва

B.Я. Синтез липофильных гликозидов МДП и ГМДП // XW Менделеевский съезд по общей и прикладной химии (Ташкент). Рефераты докл. и сообщ. N 1.-М.: Наука, 1989.-

C.437.

7. Земляков А.Е., Курьянов В.О., Андрякова И.М., Чирва В.Я. //Липофильные гликозиды МДП. Тезисы докл. Совещания по химическим реактивам.: Ашхабад, 1989.-С.5

8. Курьянов В.О., Желобецкая Т.Ф., Земляков А.Е., Чирва В.Я. //Новые производные мурамоилдипептида: <о-амино- и оо-карбоксиалкиламиды и высоколипофильные Р-гликозиды. Тези доповщей XVI Украшсько1' конференцп з оргашчно-1Х1М11'.: Тернопшь, 1992.-С.229.

9. Чирва В.Я., Земляков O.S., Кур'янов B.O.//Hobî даш в синтез! ¡муноад'юванто на ochobï мурамошдипептида. Тези доповщей XVII Украшсько'1 конференцп' з орган!чно'1 xïmu.: XapKiB, 1995.-С.551.

10. Кур'янов В.О., Земляков О.С, Чирва В.Я. //Синтез Р-холестерилплкозиду МДП. Тези доповздей XVII Украшсь-koï конференцп' з оргашчноТ xÏMiï.: XapxiB, 1995.-С.602.

11. Земляков O.S., Кур'янов В.О., Чирва В.Я.//Синтез р-глЬсозиддв N-ацегилглюкозамину в присутносп Hgh . Тези-доповщей XVII Укра'шсько1' конференцп з оргашчно'1 xïmîi.: XapKiB, 1995.-С.603.

Аннотация

Курьянов В.О. Синтез производных мурамоилдипептида: липогликопептиды и конъюгаты.

Диссертация в форме рукописи на соискание ученой степени кандидата химических наук по специальности

02.00.10 - Биоорганическая химия, химия природных и физиологически активных веществ. Физико-химический институт им. А.В.Богатского НАН Украины. Одесса, 1995

Защищается И научных работ, которые содержат методы синтеза новых аналогов нурамоилдипептида, в т.ч. глгасозидов, спейсернрованных гликопептидов, конъюгатов, 14С-меченных производных МДП. Установлено, что Hgb является эффективным катализатором синтеза транс-гликозидов N-ацетилглюкозамина. Обнаружены радиопротекторные свойства пхнкозидов МДП.

Annotation

Kuryanov v.O. Synthesis of the imranryldipeptide derivatives: lipoglyccpeptides and conjugates. Sutaating the thesises - rrenuscript for Master's Degree in Chemistry by speciality 02.00.10 - Bioorganic chaxastry, chemistry of natural and physiological active ccnpaurds. A.V. Bogatslcy Phisico-chemical institute, National Academy of Science of the Ukraine, Odessa, 1995. The 11 scientific works (5 articles and thesises of 6 reports) -which contains the methods of synthesis of the new raurara/ldipeptide analogs such as glycosides, spacering glyccpeptides, conjugates and 14C-labled derivatives. It -was established, that the mercury(II) iodine is an effective catalyst for synthesis of trans-glycosides of N-acetylglucosamine. The radioprotective prcpeties of MDP glycosides has been shown.

Кшчовг слова: гл ¡к о пептида, кон'югати, wineni сполуки, йодид piyri (II ).

Полпясгао :: кстехз 1 í Л1.95 Ф:>рпах ÉQxCf«'lб. Б)7лага тип. СП ОЗьём î .5 ал. Тгпаа: 100 эта. ГГагаз 36

ШЩ СП/