Фазовое состояние и динамические свойства воды в полиакриламидных гелях тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.11 ВАК РФ

Пономарева, Татьяна Николаевна АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Киев МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.11 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Фазовое состояние и динамические свойства воды в полиакриламидных гелях»
 
Автореферат диссертации на тему "Фазовое состояние и динамические свойства воды в полиакриламидных гелях"

НАЦЮНАЛШ

АКАДЕМ1Я НАУК

УКРА1НИ

На правах рукопису

ПОНОШЪОВА Тетяна МиколаТвна

' ФАЗОБИЙ СТАН ТА ДИНАМ1ЧН1 ВЛАСТИВ0СГ1 ■. ВОДИ Б ПОЛ 1АКРИЛАМ1ДНИХ ГЕЛЙХ

02.00. II - колоТдна та мембранна х!м1я'

АВТОРЕФЕРАТ дисертацЛ на здобуття наукового ступеня кандидата х1м1чних наук

Ки1в-1994

Робота еиконана в лабораторЦ м'яких контактних лхнэ 1нституту.

бхоколоГдно! xiuil HAH Укра1ни ".

Науковх kcpi вники : „

доктор xiMi4HHx наук, професор Ульберг З.Р. доктор ф!аико-штештичних наук, провхдний науковий cniBpofliTHHK Мельниченко Ю.Б.

0ф1ц1йн1 опоненти: доктор xiui4HHx наук, професор брьоыенко A.äi. доктор х;м!чних наук, пров!дний науковий cniEpoöiTHMK Алексеев ОЛ.

Провtдна установа - 1нститут xiuil високомолекулярних слолук HAH УкраГни : .

t/u/Щр IS94p. о У* го

Захист вгдбудеться y^f^J IS94p. о £Vгодинх на

зас^данн! спец1ел!зовано1 вченоТ ради Д.01.41.01 при 1нститут1 б*около1дно! xiuilHAH УкраГни /254080, Ки1в-60,вул.Фрунзе,85/ 3 дисертац|ев южна ознайомитись у науков1й б1бл1отец! Институт б1рколо*дно! xiui I HAH Укра1ни .'• • Автореферат роэ!сланий листопада 1994р. .

Бчений секретар спецх&лхаовано!

вченоК ради, к.т.н. • Прокопенко В .А.

ЗАГАДЬЙА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн!сть. Ступ!нь доел!дженостг тематики.

Ода! ев э найважливхших проблем сучасно! колоТдно! х!м!1 а ф1зико-х1мЛ пол!мер!в е формування та доыидження геле-их систем природного.та синтетичного походиення. Незважаю-я на велику кглькгсть роб1т, виконаних в щй облает!, за-ипаються недостатньо вивчпними фундаментальн! аспекта гЦеТ роблеии, що охоплюють механгзми та ссновнх эакономгрност1 творения гол в, особливее« Тх структур», вмхет та стан во-А в. них, дифузгю. речовин р!зноГ природи. Вгдкриття в остац-íf роки фазових переходов та крйтичних гаищ в гелях, а такок :оява можливост1 прийти до единого розущння гелхв на осно- • I об'еднання ххмхчного та фхзичного пхдходхв знову привер-ають увагу дсслхдникхв до цих систем. Завдяки встановленню ■либоко! ф1зично! аналог! I м!х явищем гелеутворення та фазо-1ими переходами другого роду був сформульований п!дх!д, який 11Д0бражае флуктуащйну природу-золь-гель переходу х дав но-» (ий !мпульс у вивченн! явища гелеутворення в р!зних системах.

Поряд з тим, роэвинут! в осчанн! роки теоретичн! пхд-годи, як! описугть самодифуз!ю молекул I малих частинок у юристих пол!мерних матрицях гелхв ! базуються на модельних 'явлениях 1фо самодифузхп броунхвсысих частинок через поле 1ипадя0вих перешкод, в стимулом для ёкспериментального вив-гення динам!ки р!дин у таких пористих серздовищах.

. Необх1ди{сть таких досл!джень виклйкана широкими перспективами та мохли.врстями використання гхдрогелевих иатер!-1лхв в медачнхй практиц!, в велик! й игр! вже реал!зобаними

О ' -

(Ля отримання контактних та !н*раокулярних л1нз, середовшц

для культивування мхкроорган1зм:в, виготовлення полхмерних терапевтичних систем з лролонгованою д!ев, бхоспециф1чних сорбент!в та мембран для геыодхалхзу.

Вода в необххдним компонентом для таких гелхв i в бх-дьшостх вйпадк!в саме для прояву 1х бхологхчних властивос-тей. Проте 1нформаиия про стан, структуру та ди$уз1йн! влас-тивост1 води в полхмерн!й матриц! - недостатня та суперечли-ва, що значною мхрою, на наш поглед, пов'язано з необххд^с-по викорнстання для таких; експеримент!в адекватних методик дослхдкення.

На сьогоднх залишасться недостатньо вивченими 'лртання про фхэичну природу та мехашйми гел^творення в р!зних сис-' темах. '

Обмеленхсть прецизхйних експериментальних даннх про дифузхю р1дин в пористих середовищахне дозволяв э'ясову-< вати причиди, що ведуть до обмеження моб*льностх молекул • цих р!дин при наявностх просторово-ашито! полимерно! схт- , ки. "

Все це 1 зумовляе актуальнгсть досл1дяення гелеутво-. рення, стану води та масопереносу в пористих гелях. :

Метою роботи е комплексно дослхдкення мехащзму форму-вання полхакриламхдних гелхв, особяиЕОСтей фазового стану води, II динам1ки та масопереносу в залежностх в!д струк-турй пол1мерно! с!тки гелю.

Осногнх завдання дослхдження;

- вивчення механ1зму утворення яоззаириламхдних гелхв з високим водовм1стом /«»90 %/;

- эналхэ стану води в гхдрогелях и широкому ¿нтерва- . Л1 годовыхсту. Бстановлення взаемозв• язку.ыхж ста-: ном води да структурою гелю; .

- яосл1дкешл трансляцхйиог дикам£ки молекул розчиини-ка /води/ в пол!акрилам1ДИих гелях на основх вивчен-мл квагцпру^лого розсхюпання повгльних. нейтрыив;

- хшзчення дг'фз'зг 1 та кхнетикн вивхльнення л|карсь«их препаратов 13 ггдрогел1в..

Теоретична { практична щнщсть

Результат!!, отриюн! в робот!, слугують ¡йлыасно» остовов для глубокого розунпшя гетерогенио! структур;]:- з1 гкладноя толелзгд'чэ, яков е п о л I а крилям I дни',! гель. Повднян-чл дегилысох методик при пивче-ннх стану поди дозволило зро-зущтм механизм ЕзаемодП води о полимерною матрицей та, цослхдитн еплип структур» па стан води. Щ результат« мо-яуть бути кткористанх для рспробки наутсових основ формуван-ия пол!керних терапевтичних траксдермзлышх систем э доэо-заним ишльнекнлм лхкарських препаратхв. 1з одержаних да-них вппливае, цо шляхом змхии густшш пол{мерно! ехтки, сщввхднсшення в.тльно! та зп'язанс* води, мовлире регулотан-ня процесхв сорбцЛ та десорбцх! речовин рхзно! природи в гидрогелях.

Разом з тим, отркманх результата, кргм Хх практичного застосувзння, мокуть бути використанх в розробщ та роз-витку фундаментальных уяклень про массперенос р}дин у пористому середоЕииц.

Науяова новизна

На основх 5;о:'1!лёксннх дослхдяень прбцесу сспсшмериза-кд? я розницах Я!ф'!лз1цду та метилеи-б1с-акрила»«яу випчено

мехащзм формування полхакриламхдного гелю, що грунтуеться на досл1дженнх золь-гель переходу в г!дрогелях, Показано, що цей перех!д ыоже бути адекватно описаний в рамках скейлгнго-вого пхдходу при середньопольових значениях критичного 1ндек-су.

Запропоновано дхаграму фхзичних статв гидрогелю. Вста-новлено, що стан води залежить в:д структури полгыерно! матриц! .

Вперше використано метод кваз1пружн.ого розсхяння по-в1льних нейтрон:в для дослхдження трансляц1йно! динамики молекул розчинника в лол!акрилам1дних гелях. Виявлено меха-Н1зми моб1льност1 молекул води в пористому середовищ!: при ' малих тасереднхх концентрациях полхмеру переважае ыехангзы одночастково! дифузП, а при аб1льшеннх концентрацх! пол:- , меру дифуз1я носить колективний характер.

Запропоновано нетрадиц1йнкй пхдх!д при вивченщ набухания пол!акрилам1дного гелю. На основ: цього пхдходу доказано, що значения коефхц1ен?1в самодифузЛ води та колек- . тивно! дифузП лол1меру сп1впадають при концентрацх* води.

коли вся вода в гел! знаходиться в сбльватних оболонках макромолекул.

Дослхджено кинетику вивхльнення л1карських речовин пол}акрилам!дного гелю. Проведено порхвняльний анализ дифу-31*' насичуючих речовин на макро- та м1крор1внях.

Р{вень реал1зац{Т, впросадження

В результат! проведених досл!джець запропоновано тера-певтичн! системи на ойнов1 полМкриламхдаих гелхв, нк!'мо-. жуть бути ьикористанх як спёцхалыц аплхкацхК-для лхкуван-

я запальних процесхв та ран р1эно! етголог!1.

Апробащя роботи

Результати дисертахцйноТ роботи лягли в основу повгдом-:с-нь на М1жнародному симпозиум! по вивченню впорядкованих та :евпорядкованих середовищ /Москва, 1993/, 1-й УкраГнськ1й :онференцх1 "Структура та фгзичш властивостх невпорядко- . аних систем /Львхв, 1993/, на Всеросгйсьмй нарад1 по ф1зи-:о-х1М1чним методам досл1дження структур« та динам}ки моле-улярних систем /Йошкар-Ола, 1994/. Результати дисертацхйно-'0 дослгдяення опубликован: в 4,роботах.

Структура та обсяг роботи

• Дисертацхя. складаеться 31 в ступу, чотирьох роздШв, вис-овкхв, списку лхтёратури /118 назв/. Робота викладена на 126 торхнках машинописного тексту, включае 27 рисункхв та 2 таб-ицг.

Конкретний особистий внесотс дисертанта

Синтезоеано пол1акрилам1днх г1дрогел| для всхх ф!зико-1М1чних дослхджень. Освоено методики динамичного механхчно-о анал1зу, диференщйно! та хзотермхчно! калориметр!I. Екс-ериментально виконаш наступш досл1дження: лроцесу гелеут-орення, стану води, кхнетики набухання гхдрогелхв. ПрОЕСде-а плериретащя результаив по гелеутворенню, стону роди, асопереносу води та л1карсысих речовин в пол1акрилам{дких. елкх та дш!ам1Ц1 молекул полхмеру в ггдрсгелг.

-6- • "Цатодм дослхдження

Процес. гелеутвореашя пол1акрилаы1Дного г ела вивчала за допомогою 1зотерм1чного калориметру /на зразогг Кальве/ та динамхчного ыедашхчного аналхзу, робочцй вузоя я;;ого явлкз собою двн коакс!альних цил!ндря.

Структуру набухшого та висушеного гел». вивчали на ска-; , нуючому електронпоцу мпгроскоп1, Поверхив зраз^с лхофх'льно висудених гел!в обробяяли в плазм! безедектродного еисокочцс-, тотного розряду, потхм нанияювали вуглець та золото до утво-. рения иров1даого шару.

Ликам1чним ыеханхчним методом'та методом диференцхйно! схануючоТ калориметр!и вивчали стан води в широка концентра цхйщй та температурой облаем. За допоиогою цих методов були визначенх модул1 втрат, температуря склушния, тсплоти та температуря плавлешя пол1акрилом!дних г1Дрогел!в.

0дн1ею э вимог, поставлених для пдро.гел!в, в зИашя коеф1Ц!гнт.!в дифуз!* по в!дноаенню до водчрозчишшх сполук. Вони визначались за допоыогоэ ком!рки, в я;;! й полхмервдй гель вхдхгравав роль мембрани, Спеятри десорбовавдх рсчовш вапвсували на спектрофотометр! и 5ресогс1 М'^О.

Самодифуз!ю молекул розчлнника /водя/ та л!вом!вдти-ну в лол!акрилаыхдгшх гелях виЕчали аа допоыогои методу : КЕазхпрунного'рсзс!кшя нейтрошп. Характера! чалкг споете-, резсння га ыояекулоц складаяи Ю-**" £ 10"^с.

' 3£ЙСТ РОБОТЙ

У вс.туп! обгруитовуеться актуальн!сть теми дослх?у5екяя, \

пзначаються предает,, мета та завдання дослхдаекня, аргу-ентуеться науковз новизна, теоретична i практична щнн!сть ' оботи, форыуються ochobhí положения, цо виносяться на за-ист, описуеться структура роботи.

Перший роздал являе собов огляд лхтератури по темх ди-ippTauiX.. Б ньому проведено анал1з 1снутчих п1дход1В до тису явища гелеутворення. Розглянуто два механхзми гелеут-юрення:. класичний та перколяцгйний. Приведен! ochobhí скей-[iHroBi сп1вв1дн0шення,- за допомогоп яких описуеться динамх-:а золь-гель процесу. Б ньому такоя представлено критичиий юзгляд праць- по стану води в пол{мерах та зробленО висно-!ок, що воду иотт роздьтати на^два типн: безпосередиьо юв'язану з порерхнея полхмеру та кашлярно-конденсовану. Доведено аналхз сучасних Teopift, яга описують самодифузхю )1дин в пористих серсдовищз;:.

. На основ! аналхзу 1снутэчих даних зроблено висновок про юдостапго вивчен10ть тапого перспективного класу матсрхалхз хсднтого призначекня ях гхдрогелх та обгруитозага необх!д-liCTb експерикентального вивчення гхдрогелеП о точки зору. íopisycainiH Пдрогелэ, фазового стану води та II дифузП з ■ mi мерному середоЕИпц. .

Другий роздал míстить характеристику об'ектхв дослхд-п'ення. Охарактеризосано методи, що використовувались для. зипчгшя золь-гель переходу, структур-,! отрнманого гело, а rasos для вивчення стану роди Ь них.

: При вивченнх дифузхйних характеристик води i лхкарсь- ' сих речоеин в пол1а1филаыхдних геля;; вперяе викорйстано ри-:ояопрециз1йяла метод - квазхпругне роз^яиня' noEf льних ней-грошв, пря цьому характёрнх часи-спостерркення за иолекуг^ so» сяаадми КГ12 -í 1(Г19с'.' Ч ':/" > • . - •

У третьему роздШ представлено результати доелг джень явища гелеутворення, структура отриманого гхдрогелю та стану вода в пол1вкрилам1дних'гелях.

• Щдх1д, який використовувався при вивченнх процесу геле утворення, базувався на сучасних уявленнях про структуру ров' галужених'полхмер^в { с1ток, що утворвються при синтез: поб-лизу точки гелеутворення. .

Процес гелеутворення вивчали за допомогою динамхчного механхчного аналхзу та хзотермхчно! диференщйноГ калоримет-рН. Линам1чнх механ!чн! винхрювання модуля зеуву обробляли за скейл!нговим сп1вв!дношенням;

/I/ "'•':

де Ь - час процесу гелеутворення; Ь^- час досягнення точки. золь-гель переходу; К - критичний показник. ' 0триман1 результата показали, що значения скейлшгового хн-дексу К дор!внюе 2,85 * 0,3. Це свхдчить про те, що процес гелеутворення пол гакрилакц дного гелю описуеться теоргею се-реднього поля.

Ьиходячи 1э заледност1 динамхчного модуля зеуву ((г ) . в1д часу /рис Л/ запропонована сл!Дуюча схема процесу гелеутворення; дхлянка I залежност1 .^/^пов'язана з формуванням • шкрогелхв та э частковим ростом утвореного неперервного кластеру; II - в];дпов1дае процесу подальшого росту неперервного кластеру а» до эаповнення ним всього реямийного об'е-иу; завершения процесу гелеутворення вхдобракае дхлянка Ш, '

Ьирчення процесу гелеутворення методом хзотерьгёчноК калориметр;! вказуе на те, що нижче точри золь-гель переходу маса мЫрокластер!в золь-фрашц К, а також ыаса неперервного кластеру в точцх золь-гель переходу, незначш в пор!в-

-9- .

*янн! з масою повнх стю сформованого гелю.

Рис.1. Залежн1сть дина-м1чного модул» зсуву в1д часу гелеутворення.

(о го зо ъо

Дан! електронноХ мхкроскопП свхдчать про те, що сии-гезований нами гель, мае силадну трьохшрну пористу структуру. В гхдрогелх присутнх пори э роз;«рамп, що В1др1зня-зться на декхлька порядив. Так, розмхри найбхльших вхдкри-гих пор склйдають 20-40 мкм, вони з'еднаН1 м!ж собою схткоп, зса мае В1дкритх та закритх пори з розмхраш вхд 0,1 до ) мкм, а такоя непористх дхлянки з глобулярной морфолог!си. 'ель, що був висупений в вакуум* при кпматнхй температур!.! гае дуае неоднорхдну структуру, з ньому прнсутнг пористх га непористх дхлянки. Поперечний розмхр пор'в пористих Дх-' гянках не перёвищув 0,1 мкм. ' ' .'

' Слхд чекати, що в г!дрогелях з такого складною тополо- '• 'хею, вода, яка е необххдною складовога частиною полхакрила-йдних" геЛ1В, будо знаходитись в р1зних фхзи^тних станах з . .' кшмс-рН1Й матрицх.

Приваговоку шхст! $¿4 0,1; подз в Г1Дрогел{ 'знахо-' [иться в иояе1сулярно-диспергованс.му стси! у виглгдг сольсатг

них оболонок макромолекул полгмерноК схтки, саме ця вода ви-кликае пластифхкащю полхиеру /рис.2, крива I/..3i зб1ЛЬ-шенням вм1<?ту води, к1льк1сть такоХ води п!двищуеться, але,

. w

Рис.2. Залежнхсть температуря склування /Ту / /1-експ., •2-теорет./ i темпера-тури плавления льо-ду /Тт/ /3 / вхд масово! дол1 води.

<¡2 & Ж Ф Wi

KpiM не*, з'являеться вода, яка утворюе кластери, розташован: в порах гелю. Ця водаэд!бйа до склування. при температурах нижчих 135К/температура склування води/. Так, на криеих валежност! модуля втрат вхд температури при концентрациях води.У\4>0,1 cnocTepiraeTbca релаксацхйний максимум, температурив полокення йкого знаходиться в област1 склування води /рис.3/. Температура цього максимуму не залепить В1Д вмхсту води, а його 1нтенсивнхсть мае складну залежнхсть а максимумом в1д тлсту води,

Поява тако! води приводить до вхдхилення концентрацхй-ноТ залежностх температури склування полхмеру в!д теоретично! /рис.2, крива 2/, розрахрвано! за допомогою рхвншня Коучмана,-яке справедливе для випадку гомогенного розпод!-дення компонент!в в систем!:

р ~ _ у/ц\Ср(кТо< * М'аС), &тТк с 2 ~ \%АСЛ*\ъаСРя

(е , АСрЛ1 \а/я - температура склуван-

ш, скачок теплоемкое« при склуванш та вагова доля води полгмеру в1дповгдно.

в'-м'па.

I- 0,00 д-о,10 Ъ-0.il 4 -0.20 5-0,46

\ -403

Рио.З. Температурна эалежн!сть модуля втрат ПАА гел!в з р{зним вм1стом води.

КО МО- ¿50 Щ ЗЯ>Чк Коли концентрац!я води в гелг досягаз Ц»0,2б; ¡¿рис--.,

гал1чка вода щс в!дсутня, а пориста структура гелю така, 40 спостерхгаеться найбхльиа И1льк1сть склопод|бноХ води.

При подальшому набуханш тело з'являються умови до сп1в*снування рхзннх тип1в вода: води, п;о утворюо соль-сапЦ оболонки макромолекул, кластерно-склоподд бно! та криетал1чно1. Експерпментальна залежн1сть темпера-гури плавлении приставило! вода представлена на рис.2, крива 3. Ця залезав сть. добре описуеться р1вняннпм Флор1 для депре-. с11 тенпературн плавления розчинника в прксутност! полимеру при X » 0,6..

Кр1М того, дан1 по депресх! температуря плавления льо-ду дають змогу розрахувати найменший критичний розмхр за-родка кристалхзацИ води в гел1:

П¥ - . п/

а АНЮгЩ ■

, Де С - поверхневий натяг на ме*1 лхд-вода; вхдпо-

в1дно експериментальна та рхвиоважна температури плавления розчинника;/!//- теплота плавления чистого розчинника. Розм1р зародка кристалхзацхI для само! низько! температури плавления розчинника 1т-Лб8К дорхвнюе 9,0*Ю~^м.

В результат! проведених дослхджень можна запропонува-ти дгаграму фхзичних станов гхдрогелю, яка показана на •рис.4. На цхй Д1аграмх крив! I та 2 В1добраяаоть в!дпов!д-но температури склування полхмеру та води, а крива 3 -температуру плавления кристалхчно! води /льоду/. Згхдно з на-веденою д!аграмою можна видхлити пцсть тёмпературно-концен-трац!йних областей, що характеризуют фхэичнх стани полхмер. нот с! тки та води. ,

В облает! I пол1мерна С1тка знаходиться в склоподабно-му станх, а вода - в молекулярно-диспергованому станх у виг-ляд! сольватиих оболонок макромолекул.

Область II характеризуемся тим, що пор яд з ыолекуляр-но-диспергованою водою в порах склоподхбно! пол!мерно! матриц хснують кластери води, що склуються при анииеннТ температуря до,Т< 135 К /область Ш/:.

-.." В 1У Облает! гель складаеться is заскловано! полхмер-ноХ ,С1тки, эв'язаноХ з. нею води у вигллда. сольватних оболонок, а такоп локал!зовано! в порах склоподхбно! та кркста-л1чно! води,.- , • .• '

При нагр!ванн! »ища Т> 135 /область'У/ кластерна во-

■ -13-

да переходить в р!дкий переохолодяений стан, в той час як imir типи води i пол1мер не змгнюоть cboIx фхзичних станхв.

Ш 380 3*0 SSO 160 гго юо цо (00

ТК

W

Рис.4. .Щаграма фхзич-них станхв ПАА гелю.

Д4г 0,6 ЦВ Wt

В У1 областх полимерна С1тка проявлю висок0елаотичн1 )ластивост1, а вода знаходиться в рхдкому стан!.

У четвертхй глав! описан: результати досдгдження само-(ифузх! та масопереносу молекул розчинника /води/ та л|вом1-. (етину в пол1акрилан1дних гхдрогелях методом кваз1пружного юз С1 язшя нейтронхв, а також дина»«ка макромолекул за допо-:ого1о Еивчення кхнетики набухання гелхв. Щ дан1 дозволяють нал1зувати дмнзмхку молекул на м1нроскоп1чному ргтш*, а та-. :ож доповнюзэть результати, проведених нами, ¡/акроскощчних ;сслхдзень.

Аналхзувалось розширення квазхпруиного пхку д£г, викли-ане одночастковими х колективними рухами в р1 динах, яке мое бути представлене у вигляд!: •

. • -14- .

де ¿2- хвильовнй вектор нейтрону. На оеновг аналхзу /4/ при великих I малнх визначёнх повний 2) I колективний ])К коефхцхенти самодифузП води в полхакрйлам:дних гелях '. рхзних концентрацхй /рис.5/.

1Н0?м*/с

0,25 .

<Щ0

'■- - Д

Рис.5.Залежи!сть косф!ц1снт1В самодифу-э1Х води в ПАА гхдрогс-ля>:: { - повний коеф.; 3 - колективна сгла- ' дова; <3 - одночасткова складова.

1э рис.5 видно, що самодифузхя води в гхдрогелях шлих та середах коицентращй полЫеру проходить, в основному, по механхзму одночасткор-оТ дифуэх!,. яка фактично характеризуе- . масоперенос води в пористомусередовивц гелю. .

Показано,, що-збхльшеиня дол| полIмеру в гел1 приводить ' до зменшення середнього розмхру його пор та до росту, долх вв'язано! ьоди I при. концентращ I пол хм еру ц(>0,74 ' .% коли вся вода знаходиться у зв'язаному сташ /про що свхдчать' данх калориметричних дослхдкень/, дифузгя в лолхакрил-ам1дних гелях буде носити колективний характер. '

Були такок розраховаях коеф1.Ц1ентп холективно1. ди$уз11 /пол1меру' за допомогою досуидяень по' к1нетгай' набухания гхдрргелп. Для опису к1нетикц набухания скористаяись равнял-

гм'Тагсши, удосконаленим Петерсом х Кшдо для руяу фрагиеп- 1 у с:тки вхдносно розчинника з часом. Еоно моае бутя представ-

ене як: . •

' /5/

е ¿¿^¿¡^-змхщення фрагменту егтки по вгдношенга до його Iголевого яолояення в момент часу £ та вхдпов1дно. оказана ефектиийст& та адекватн!сть запропоноваиого п!дхо-у д,тя ''а.тросксптгаго визначення коеф!цхенту колентивно! да-' уз г! пол:перу та для спису к!нетики кабухакня полхыержгх !тск.

Сл1д в!дм1тити, що при ыалих ::онцентрац{ яг пол 1 меру в елд, рухлкв!сть нолгкул сода (Л^), як окремих, так х утворз-чвх кластера, пощтно перевищув рухливхсть фрагыентхп с!т:сн Д^, але ах збхдыпенням кенцентраш I пол!ыеру та з ростом ол! зв'язаио! годи рхзгглця мхз величинами змемпуатьел коли вся вода в гел1 ^находиться в сольватимх .оболонкэх

Грунтуючись на отргазнмх дзннх, були розрахованх ькла-и кластеровано! та сояьватно! води з ов'ггану воду. Щ дан! рздетавлен! ::а рпс.б.

. Ыдрно, г,о макай он ди$уз1£ р1дкни з пористому 'Середо- . '"^т салегить в!д ххихчно!. прггроди ргдстш, 11 термод;:г:аг«1ч-¡сг.сг стану, а тапож тополог1чшх особливостей само! пористо! г» триад. Точу тесретичняй ехше пр.оцесхв-саксда^х! молекул ; таких сереловпщах язлгз собог, досить сюшдау проблему. ,

- Згхдно сучасних твердакп», для спасу саиодафуэ! I иола-:ул р!дш1 у порустсс гелях, мссо ггпкористэвузатясь.'1геор1я ' 'ефёотяшего серэдозюза", заоророковаиа Адтенбсргеромг'тз5 Иррслой 1 модц$1япвай»*1£уяером1 "•' .•■•

I ' ■ - ' ■ - • ■ .. -

«8 ««

ох

<?2 ^ И*

Рис.6. Схема розподглу Р1зних стамв води //- В1льна, 2 - кластере вана, 3 - сольватована/ в эалежност1 вхд концент-равд! пол!меру.

\

фундаментально спхввхдношення, яке описуе концентрах^йну за-лежщеть кооф11центу дифузх* в рамках дано! теорП, мае виг-ляд:

Д/А -ар(-кк) = 1ткк

/е/

для /Г£</

де К - константа екранування, яка характеризуе деяку ефектив-ну взасмод1ю дифундуючих молекул радхусом Я з середовищем. Приймаеться, що К мае степеневу залеж^сть Р1д об*екаю! до-Л1 перешкод: де ^ змхнюеться в1д 0,5 до I» Якщо

то обмеження мобхльностг молекул рхдин вхдбуваеться за рахуМо) розС1 яння на перешкодах, а при- №0,5 - характерно для систе1 з ^дродинам1'шою самсвзапмодхею.

Проведет, нами досл1дтення дифузП л1ЕОМ1Цетину в пол!-акрилам1дних гелях рхзно: концентрат I методом кгазпгружного розе:яннл неРтронхЕ, показали, що коефииснт самодифузх! гл-

ющцетина добре описуеться ргвняннда /6/. Тангенс кута на-ялу цхе! залежностх визначае величину 1Г , що дорхвнюс в атому випаДку 0,5. ОтриманИЙ результат показуе, що мсха-!хзм самодифузх! лхвомхцетину в тшакриламхдних гелях 'рчс.7/, под1бний до самодифузх* води в цих гелях 1 еизна-аеться,. головним чином, Гхдродинамхчною вэаемод1ею м!ж р1-,ино», що насичуе гель, та перешкодами /ребрами та вузлами шивок пол!акрилашдного гелю/.

Рис.7. Залеж^сть коеф-Ф1ц1ент1в -самодифузН лхвомхцетину в ПАА гидрогелях: 4 - повчий коефхц1ент; 3 - колек-тивна складова;од-ночасгкова складова.

0,{ <цз Щ

ВИСНОЕКИ

I. Дослхджено механизм формування полхакриламхдних ге-в при сополхмериэащ I акриламхду таЛ{У^метилен-б1с-акрил-1хду. а водних розчинах. Показано, що поведшка модулю асу. • полхакрилам!дного гелп поблиэу точки золь-гель переходу!' • исуеться.скейлхнговим сп1ввхдиоаеннш з критичним хндексом , що дае моалив1с'ть.зробити еиснорок про те, що

процес г ел еу творения мозсс бути описаний .за допомогоо Teopi i, "яка грунтуеться на середньо.польовоцу щдходх.

2. Встановлено, що вода в. пол!акрилам1дних гелях з роэ-

о

, Miрами пор б1лыаими 90 А знаходиться у двох рхзних фгзичних

станах, що в1дпов!дають в!льнхй та зв'язангй вод!; в порах о

ыеипшх 90 А присутня ильки зв'язана вода, яка знаходиться в сольватних оболонках макромолекул та в !моб!л!зовйних кластерах, як! заповншть Енутргпшй об'ем пор.

3. Показано, що самодифуз!я води в полгакрилаьпдних Г'е-лях при малих та середах концентра^ ях полiмерло! схтки проходить по мехашзму одночастково! дифузх!. При збхльшекнг концентрах« I пол:меру /аыеншешц пор гели/ в!дбуваетьея по-

■ pexifi одкочасткоБИх дифузнкх мод в колектесщ i при значениях ионцентрагиХ по л i меру У/,>£>Й--ься вода в полхакриламхдага-ту г ел! стае зв'язаною, а П динам!ка - колективною.

4. В результат! поргвншня дослхдаеяь динамки молекул розчинника та полхмеру показано, що при концентрацП полхме-РУ /вся вода пол!акрилам!ркого гелв знаходиться в сол! ватних оболонках/ динам!ка води визначаеться колективною ди-фуз!ео фрагмент!в с!тки гелэ.

б. Встановлено справедлив!сть теорх! ефективного сере-до вшца для опису дафуз! t молекул води та я!вои!цет1П1у в пол! акрнламхднях гелях.

. ОсновгшП зыхст дисертац!йно! роботи викладенЬ в публ!-icauiicci

I. Fcnosmryova T.N., Prix'allto E.G., 'Jlb^rg '2.Я. '/iniclasti oity oX Wat^r-Swollpn Polycaryleaiclp Goia.// X.itrrnotionnl Syup .. siuaAdvencps in Structural and Epfcprogenrous Cohtipua// August 4993.« Moscow, Huscio, p.86

-19- . ...

!. Пономарьова Т.М., Мельниченко С.Б., Клешсо. В;В. Еласти-востх води в пол1акриламхдних гхдрогелях: данх нейтрон-них дйсл1джень /Дези доп.1-о1 УкраХнськоГ конф. Структура та $1зичн1 властивост! невПорядкованих систем. Льв1в. 1993.'с.НО. •

(. Клепко В.В., Мельниченко Ю.Б., Шилов Б.Н., Пономарева Т.К. Протекание жидкости в разупорядоченных пористых средах //Материалы Всероссийского совещания. Физико-химические методы исследования структуры и динамики моле. кулярных систем. Йошкар-Ола. 1994. с.123.

I. Булавин I.A., Клепко В,В., Мельниченко Ю.Б., Пономарева Т.Н. Динамика воды я макромолекул в полимерных гидрогелях //Сборник "Физика'воды" Львов. 1994. с.132-136.

\

' ■ -20-

Пономарева Т.Н. Фазовое состояше и динамические свойства воды в полиакриламидных гелях. Диссерта^я на соискание

# ♦ • '

ученой степени кандидата химических наук.по спефальности 02.00.11 - коллоидна? и мембранная химия, Йн-т биоколлоидной химии НАН Украины, Киев, 1994.

• Защищается 4 научные работы, которые содержат информацию о состоянии воды в гидрогелях и механизм само диффузии растворителя в зависимости от структуры полимерной сетки. Установлено существование следующих типов воды в полнакридамидкых гелях: кристаллизующейся, кластерно-стеклутацейся и соды, образующей солъватные оболочки. Показано справедливость теории "Эффективной среды* для описания диффузии молекул воды и яе-воыицетина.

Ponomariova T.N. Phase State and tne Dynamic Properties of Wat»r in Polyacrylauide Gels. The candidate dissertation on academic degree in chemistry» speciality 02.00.11-Colloidal and ИешЪгапе Chemistry, Institute of 3iocolloidal Chemistry -of National Acadesiy of Sciences of Ukraine, Kiev,199*

Four scientific works are defended, which inolude the infer mation on the state of water inhydrogels as well as on the mechanisms of diffusion of a solvent depending on the structure of the polymer network.. There was established the presence of • , the following kinds of water in polyacrylamide gelsi 'crystallising, cluster glasa-transitting water and water, which forms the solvate shells. The validity of the theory of "effeotive medium" for describing the diffusion of water and leyomioethinum 'was also specified.

Ключов! слова: гель, вода, дифуз!я