Применение гидролитических процессов для получения чистых соединений магния из рассолов морского типа тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.01 ВАК РФ

Сычев, Михаил Иванович АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Одесса МЕСТО ЗАЩИТЫ
1994 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.01 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Применение гидролитических процессов для получения чистых соединений магния из рассолов морского типа»
 
Автореферат диссертации на тему "Применение гидролитических процессов для получения чистых соединений магния из рассолов морского типа"

‘ Національна Академія Наук України ■ їізнко-хімічнііЛ інститут імені О.З.Богатсьяого

ргв .оа

- На правад рунопису

' - : і -• _

УДК 546.46.05 Сичов Михайло Іванович

ЗАСТОСУВАКШ ГІДРОЛІТШШХ ПРОЦЕСІВ ДЩ ОДЕРЖИШ ЧИСТІХ СПСЯУІЇ МАГНІЮ З РОЗСОЛІВ МОРСЬКОГО ТИ2У

G2.0u.0I - неорганічна хімія

• . ' - * • АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступання кандидата хімічнюс неук

Одеса - І£94 '.

Робота виконана у відділі і}ізико-хші«$них основ адакну-тис технологічних циклів бізияо-хімічного інституту ім.О.В.Бе-ганського Неціоначьної Академії Наук України.

Науковий керіенин -доктор хімічних наук, '

* . лроф.Лндріанов А.М. . ■

Офіційні опоненти - доктор хімічних наук, • проф.Скрильов Я.Д. . ‘

доктор технічних наун, • ,

про^Л’огунський В.Д.

Провідна організація-Кауново-дослідшз? інститут

. • ’ основної хімії ,м .Харків

. ' ' * ' * '

Захист відсідаться * " ■'ґЛ&У/'ЛЛ/ 1994

. 'В*** $ " гоп, на засіданні спеціалізованої ради Д 016, &3.0І з хімічних нвук у Фоико-хімічноцу Інституті ш,О.З.Богаі- ‘ ського НАИ України за адресов:2700Ш,0деса^Ш,Чорнсыорська •. дорога,86. ’ _ ' ’ ’ .

З дисертаціє» можна ознайомитися в бібліотеці Фізико-хімічного інституту ім.О.б.Богатського НАИ України. •

Автрреферат розіслано " </ »■ &^/цї'С-#£/.' 1594 р

Вчений секретар спеціалізованої ра, .і, . ’ .•

квядидат хімічних науз» . ^ ' О.І.Ьвліхіка

ч

ЗАГАЛЬНІ ХАРЖГЕРИСТЖА Р0ШТИ, ■. '

Актуальність теми. Необхідність нових засобів одержання спо-лун магнію високої чистоти обумовлена розширенням областей їх застосування, відсутністьа достатньо простих і ефективних методів серед відомій:.взаємозв'язком цієї проблеми з науковім напрямком неорганічної хімії-одержанням матеріалів з заздалегідь заданими фізи-ко-хімічними харая-гзристикеми і молшивістьв реалізації досягнутих результатів в області хімії х технології висскочистих неооганічшіХ сполук,при освоєні мінеральних ресурсів морських розсолів.

Робота.-присвячена встановлення основних закономірностей та механізму утворення разових продуктів сумістного гідролізу та спів-осадаення магнію і ряду мінрокоцпокентіз при луяному осацненні з розчинів широкого діапазону його концентрацій.Талі процеси недостатньо вивчені .особливо в областях, високих'концентрацій магнію.Иеоб-хідно також встановити і умови часткового осадженню гідроксилу магнію як колектора,забезпечуючого високу ступінь звільнення розчинів від ;мійрокомпонентів /Ш/ в сполученні із стабільною кристаліч- , нею струї:туроп ле^гко'іільтруємого осаду.Відомі методи не зодовіль-нявть ^акіїм вимогам із-за великої швидкості утворенння осаду з нестабільними властивостями при ьзгкмодії з мікроншпонентши розчину,

Необхідний поп^.ч нових методтв вивчення,прогнозування і управління процесами 0са,тд0'0!я гідроксиду магнію та співосадження ЇМ з урахуванням чікетичтк Лекторів при формуванні структури і властивостей осаду. .

Виргтання таких питань мокз бути кориснії." при рс.'зп ’язануг схо-дак теоретпгшк і практичних завдань ув’язаних з очистлоа різних вошіо-сольознх мінералізованих розчинів. '

Робота виконувалась по темі йзико-хімічного інституту All ІТСР "Розробка фізико-хімічних основ Вилучення м",нію з ропи Сиватіу та фтору з-промислових стоковіх вод”,, сифр 085.05.060ІТ.0604Т,номер держрегіетраціг 0І8700І7784.термін виконання 1987-89 p.p..відловіц-но Постанови Президії АИ УРСР № 231. від 09.07.1986 по Плану науково-дослідних: та •дослідно-конструкторських робіт по раціональному в®о-ристанко природи»: ресурсів і охороні навколишнього середовища Української РСР на I9S6-I990 p.p..розділ 9.4.Раціопальне використання, відтворення і охорона ресурсів Сивашу. . .

' Метою тюботи було встановлення залежносте? складу.будови та та властивостей гідролізованих форм магнію від умов лужного осадження,основних закономірностей в гідролітичній поведінці та співосадга-ні ряду дпмішкобік елементів утворенні засойів направленої кристалізації гідроксиду магнію з покращеними властивостями для цілей очистки розчинів його солей.При цьому необхідно було вирішити слідуючі часткові завдання:

. -вивчити властивості і склад гетерофазних сполук магнію при ііо-

* т •

го лужно«у гідролізі .всанрвити їх взаємозв’язок .механізм утворення

та вплив на процес кристалізації гідроксиду магнію в межах шісту від 0,05 до 4,5чіоль/jr розчинів його хлоріду; - ' .

-дослідити процеси сумістиого гідролізу та співосадаєння магнію і супутних мінрокомпонентів /заліза (Пі),маргшцр (її) ^кальцію, нреинію.бору /.склад та властирості утворених сполуку '

-встановити оптимальні умови осадження та застосування гідроксиду магнію а якості високоефективного колектору для да.:і::;;'оь х '1\;

-розробити та апробувати методи одержання знсолочксткх еполул магнію із солцовіас розчппіь при и'Тріизннг конлр-гтикч завдань ,реко-меншати застосування результаті в у персікіт ній оолостет.

•«О— • - • ■

Наукова новизна дисертаційної роботи, полягає в обгрунтуван- * ні методу виьчення.пріогнозування та регулювання сорбційних і структурних властивостей гідроксиду магнію в процесах його осадп®. ш та співосагеення з мікрокомпонентами сольових розчинів.

Вивчені склад та властивості .запропонованій механізм та встановлені умови утворення гетерофазнихпр'туктів лунного гідролізу магнію в концентрованих /1-4,5 моль/л/ розчинах його хлоріду.

Встановлено,цо утворення гідроксиду магній при розбавленні лужт них розчинів його хлоріду протіказ в кінетичному, режимі ,при якому зміна структури.складу та властивостей часток осаду відповідав послідовності: ' зародки - первісні частки - кристали. '

Зстановгені основні параметри зародкоутворення ,в яксму приймають участь критичні гідроксокоміцекси магній,а також зв’язок їх концентрації у вигляді узагальнюючого показника -9 коефіцієнту пересичення у розбавленому розчині^з розміром кристалів у осаді гідронси--ду магнію,Його фільтраційними характеристиксми. .

Виявленій переважній вплив сорбційкої взаємодії зародкових форл. гідроксиду магнію та гідролізованих форм .'Я на процес їх яіів-осадження.участь в ньому гідроксильних груп та молекул води зародкової груктури.

Встановлена кореляційна залежність між показниками персих констант гі дролізу /р.-^/ співосадтених матал-іонів та уявноа константно швидкості зародкоутаорення гідржсиду магнію. .

Результати роботи доповнили та розсирили відомості про властивості, будову і методи одержання гідроксосполун магнію,їх 'взаємодію :і гіцролізовашки дорчі ет.:и інших елементів .дозволили палро по кувати 4«:топи тгрогнолу та гюнречення статури і сорбц Іних властивостей гідрат сипного оксиду магнію /ІХ)1'/.- . :

Практична цінність роботи полягав у створенні засобів осадження легкофільтруємого гідронсиду магнію та надійн^о вилучання на тоншу колекторі "домішових елементів з магнійвмісткік розчині в,одержання високочиеткх сполук магнію з мінералізованих сольошк розчинів.

Рішенням трьо^типів практичних завдань підтверджена прогнозуюча адатніст'ь* встановлених запежностей між складам ріднофвзнірс гідролізованих форл магнію і властивостями /структурнши і сорбційними/одержаних з них овсхгідратних осадів. -

■ розроблені та запропоноцані засоби пройшли випробування з пози-

тивними результатами в реальних умовах ряду підприємств з налрацо-' ванняи і’ цільовім застосуванням високоякісних сполук магнію з природ-ньої сольової сировини. .

Показова перспективність застосування одержаних результатів для концентрування Ж з морськіх вод та розсолів,в' аналітичну цілях, для вилучення шкідливих домішок із стокозих та природніх вод,при одержанні високоякісних,з малим вмістом домішок,солей лужних та лужноземельних металів. . ■ • •... - • .

' На захист виносяться слідуючі основні положення-роботи; ' '

1.Пояснення процесу утворення гетерофазних продуктів гідролізу іонів магнію в концентрованих рлзчинах його хлоріду. .

2.Розбавлення лужних розчинів магнію - як засіб регулювання

* - • ‘ •

пррцесіп осадоутворення гідроксиду магнію і співосадження 'інших «лементів,. ‘ : * •

3.Використання знайдених умов гідролізу та осадження магнію в

' формі легкофільтруємого гідроксиду для концентрування та відокремлення дсмішовнх елементів при’пдогаанні чистих сполук магнію із сольо-’ еюс «мінералізованих розчігнів. '

Апосбацгя роботи. Основні матбріали та положення дисертаційної роботи доповідались і обговоровалксь на всесоюзній конференції "Екологічні проблеми Світового океану /Одеса,І977/иа XI,ХІІ Всесоюзних науково-технічних конференціях "Технологія неорганічних речовин та . мінератгьнис до бриз" /Новочеркаськ ,1978; Чімнент,І93І/,на Всесоюзному симпозіумі "Застосування нових злектроно-мікросколічнкс методів в технології .кристалографії та мінералогії /Звенигород,І980/,Х,ХІІ, XIII Українських. республіканських конференціях по неорганічній хі~-мії /Сімферополь, 1381,1589.Уягород, 1992/,на галузевій-нараді, працівників основної хімічної промисловості /Білореченсьх.1983/,Нервій Пізнічно-Ковказській регіональній нараді то хімічним реактивам /Махачкала,1988/,Всесоюзному семінарі "Хімія та технологія нзоргннїчгас сорбентів /.'йнськ ,1991/,загальноміських та регіональних нзуковис конференціях по хімії та хімічній технології /Одеса,1976,1985,1989/ .

. Публікації «Основний зміст дисертації викладений а 3 надрукова^ них статях,II тезах доповідей,2.авторських."свідоцтвах СССР. . .; .

Структура- та обсяг дисертації. Дисертація складаються із вступу ,4 глав,висновку,сг.тепу зкисртатк-гої літератури та додатку /акти про проведення-промислових випровузаяь/.Загальний обсяг дисертації , сторінок копшбпксЁсго тексту .включаючи малюнків, %£? таб--лиць. і до даток. Список літератури складав /$¥ робіт вітчизняних, та зарубіжних азт.сргв. ' ' . . ,

' ' ОСЮЗИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

. У встугіл:г обгрунтовується актуальність роботи,сформульовані ціль та завдання г,осгтдгтак-гя,пзречисяені основні положення,винесені автором на захист. . . : ' .

Глаяа І. Аналізується стан досліджень та гз/іс-т абхк'авих а6^

собі в по опоряаннп вксолоадстг-к сполук ма»-яів .оссйяига упега криці- а ’ • - . -

ЛЯ--:”:>С8 з-аг'бй: Т,УСЬОГО Ое'ПДГСЗНИ?. V. аг НІЛ П ЯСОЧККІ» ,'о ‘V '<’/ 'ІУ-СХГ,

міі- ра ;зованих розсолів морського типу .гідролізу магнію та властивостям утворених сполук .К)зг ляЦут і питання структуроутворення та _ кристалізації гідроксиду магнію .взаємозв'язку даних і їм передуючих гідролітичних процесіє у розчині.

Узагальнені далі про процеси співосадкенш різних елементів а гідрокачдсмй металів,особливу увагу приділего співосадкєнко з гідроксидом магнію.

Показана неоднозначність в питаннях складу .властивостей та механізму утворення гідронсО' ’.олук магнію при його гідролізі і осадженні .особливо в разі значкж :{онцо:ггра^ій кет;.-іонів у розчині.!^ к мокливо віднести і до сумістного гідролізу іонів магнію та інших елементів ,їх слівосад-кення. .

Нздосте'гньо'відомостей .які дєють змогу забезпечити високу сорбційііу спорідненість до більшості доміиковкх іонів та стабільну кристалічну структуру легк'офільтруемого осаду гідроксиду магнію.

Привертає до себе увагу недостатність методів прогнозування та рргу.адакня сорбційних і структурних властивостей гідрокси‘гу магнію .встановлення залежності цих властивостей від умов попереднього гідролізу. ' . . '

'.Зроблено висновок,що осадження гідроксиду магній та співосад-хення мікрокшпонентів повинно бути забезпечено можливтстью управління «інетикоа теяих процесів і особливо на початкових стадіях.

В кінці глави сформульовані -основні завдання дослідне ніш.

■ І'ггава II присвячена дослід/кеюю закономірностей утворзнш; сполук при лу: чсму гідролізі та осадженні в розчішах хлоріду мш -ніш. .' •

' В шрігс».:у р .чділі глави виплатні оснршіі методи дослідяошці ' уа адіміоу .харлп'орпстиии чнкористаних р^м'ґ.отів ’а мажорі елі в.

В дру тму _озділі.приведені-дані по-досліджений процесів гідролізу та осадження магнію лугом в "озчинек його хлоріду з вмістом 0,05-4,5 моль/л.у.умовс, нопреривного осадження початковій осад являється ; іцроксидом магнію лабільної /активної/ формй.сначенш до-

ТЛ

бутку розчинно і - 2,53’10" ,як «.Я доз початок леиціхяу утворення оксихлорідіо глагнію .кількість та ускладнення яких пат ом о внз при концентраціях І моль/л М^С£-2 .«становлено ,що салал тверда1! азннх . оксгеслорідіз підкоряється, залекності у вигляді формули / де л =І;2;3 ... ,т = 2;4;3 /.

а умовах поетапного осадяення та досягнення вдраної рівноваги

початковий осад позчіїнпеться,угворг"чн розчини, шіііД"очі луг у зв’я-

(('і'с-, І)

за^сгіу ии. і'ЯДІХТакі розчини . зтастабільні ,з часом /л» 24 год./ в них утвориться кп!тстА"огід?атні осади оксихлор^Дів магнію .склад яких підкі яеться рачіие встановленій закономірності і зз’язанйЯ з параученого розчину залежністью виду

' ЦжЛ - о п< ( с™' )

■ ' V си^/рі9ка.^іЗа — ^ р^2.*/те. 'раза

.Утворення оксі«лорідіз магній протікає як кристалізація солі

пзвного складу з шресігаеНіх розчинів.З прикордонній обласїі гетв-ро^тзної динамічно? рівноваг:? ск/ад оксірелорідів иагнів відповідаз складу .чрптичнж Идролізованих фор4 маг кіч у вигляді його лолія-церних гтдроксох"-::геясїв,та.іу склад останніх мояна виразити формулою виду

Запропоновано механізм утворення тверпо-$азнмс і рідких проду:?-тів гідролізу іоні магній в його концентрованих розчиавг я. _дко принципу Сіллена "ядрфляс лази а"1. Таке утворення,при гашу в якості "ядра" ві-ступлс гервіснкй гідрон соя оиплекс магнію о розчг<і /оксі-хлогдд у твердій <$аз і/,а"ланнот" являється активний гікроасид цад*~ нів.протікає по схемш: ' ’ • '

лля гіПГЮ.Чсокомплексіп магнію: ... ’ '

Мг2%0іГ—[МуСН]*; %М$0ІІ*---------^Гм^сону8*.

М^О/Г---------М^ОНке^ ±%£~21*%<»'Ґ .

г'С^онг(оні.

пля оксіулорідів магнію; • ■

М9СЄ^т~^(онІ^+М^С2^ЩОНСЄ-^МІ2(ОИ)2-СЄ2

^м^(он^св2

Рис.І КреЯня’лузніс'. ь розчиніврізної концентрації V при їх гідролізі.

■ У третьому, розді й другої глави обговороюг’ьсп дані дослідження процасу осадоугворення гідроксиду магнію іь застосуванням розведення лухших .гідролізованж розчинів його хлоріду /рис.2/.

..УтБррення гідроксиду магнію в тшкх уловах йде по кінетичному їре:хі«у ооадоутворення в гри основних отапс.:зародки ----*- первісні частки,—і-*-краст»ли. ’ • • •"• ' ■ • •'*

' Порядок реакції зародаоутвоое;іня /-4,0/ відрізняється від

такого для кристалізації /1,8/ та рідп^зідле кількості іонів ипгнів п критичному комплексі зародку; таке н значен-гя було одержано і роз-рахункозими методами з допомогою рівнянь рухомо? хімічної рівнов; и дня гомогенного зароцяоутзорення.Сформовані зародки мають діаметр 0,756 ш,цо відповідає кубічній упачоыи з 24 Драгментів М^-ОН або 32 молекул в 4 паралельних пара,об’єм 0,432*10“^ ,зна-

чвння поверхневої енергії -йГ «50,4 м^/м'.

Зроста:с-гя зародків приводе до творення первісних часток розміром 4С-ЄС &,орієнтозале зркцуванкя останніх ирішоде до '.’творення н ристал і а гідроксиде м'агнію .Характери;?' для обпх процесів являється .•д’вореігнл ассціатів зоди при участі зв’язку Му-0.,,Н* на поверхні зародків та первісних часток і гідроксокомплексів м$ои+ в розчині, шо забезпечує зростання структури. ,

На'оснозі'даних ІЯ-спектрів .термографічних досліджень та-хімічного аналізу осадів зроблено висновок прфаявність активних гідроксильних груп,як і приймають участь у воднево.;}' з в’язну,з енергетич-німи характеристикамиЕнн) = таЕнш а 9,4 яД?/моль,зна,.„е-

н;х розрахунком по методу Г.Ь.Ехнеь’.їча.

Процес кристалізації визначається кількість» первісних часток, а відповідно і зародків,яхц залежить в оваз чергу зід впсідчого пересичення у розбавленому розчині ;яке виражається його кое^іціпігглм

С — (Хкаг*’(ХоН~

' Д Рм^{он)2 •

Коефіцієнт пересичення,5 * принятий за узвгалььмпчий покатк:с< процесу кристу/ГЇЗСЦІТ гідроксилу магнію ,він збільшується з ростом лужності і ст;тання розбавлення. . •

pauifUfi характеристики осадів /ркс.З/

4 (LnKH А

'■ ■ ’,1 і j і 9 ■ с \\

u • 1 - * • т \\ 49 •

—3^- 0,8- 0/2 • % о CD і\\о ■ т

’ *е- 0/0 • 70 80 - \\\ • 0,7 ■

1—\ ' 9,4 • аре- 60 60 ■ \\Nl ■ 0,е ■

J. 9,2 ■ ух- so ко 0,5

to 20 зо %ми„

/0 В 6 4 2

20 40 60 Ви 100 S

Puaji thim параметрів осадоутворення при розбавленні лужного

розчину Mgces .Порядок розбавлення 2!-!—*-0,5 .'•',/v/g££a .

А-Mj^b- осаді,л» від початкової кількості /І/; 2-електропро-

' бідність //■ /, .10— оіГА .см“*.; 3~оптична густкгг.'1 /Д/,4-рН

• Рис.З Залежність властивостей осаду ії$(0н) :І--рощіфу кристалів

/<✓/,2-шлома пбкцність фільтрувшп;я,3-а0еТііцієііту фільтра-

^ • ,-ЦІЇ / Кф/ від величин:] коефіцієнту вихідного перескчс кя /5/

' Одержані рівняння залошостей:£г ; QjT ; Кл=--і-§- ;

■ . . 1,25 ЧР g 0,634 .§Т

ялі деють кожлидість прогнозувати властивості осадів гідроксиду уагнію та проводити їх одержання Ь оптимальних ^овех / S =10-40/.

Trtrtsi глава вміцує результати досліджень закономірностей су-иістного лужного гідролізу та співосадязішя з їй кієм іонів заліза /111/,'и аргпщо /II/, кальцію .крен-цію та бору .вибір як їх зумовлений ВМІСТОМ т&чих елементів б сольових розчинех і мінералізоі^них розеолах іторсьного типу,їх значиш впливом на ячість цільових ‘сполук ноги»;,хімічний та гі,.ролітичнши ьлостйиостяки ЇЧ іонів. .

. Ссобдкзістьх) поведінки заліза /III/‘ являється перехід йог’С в . розчин прк j-H 4-7 із '■'садкених при .Joр.і,шс замітко ігри хет-

. -ІЗ- ■ '

центраціях бг їїьгаеі моль/л MjCtt .Методами дїапізу,хроматографії,

спектроскопії розчинів,розрахугаовши методами вс%овлено утворення Зі¥

мономеру FeOH •внаслідок кислотно-основної ззяетгодіТ гідролізово-них.перевг ю поліядеркіх йор.! иач ро-т а г,і к рск о;.;поненті в. 3d ’яз о: ■ Mj.-0H-Fe в гетрроядернед комплелсгк зберігається і при співосад-кені заліза /III/ з гідроксосполунши лагнія при рК>7.

Прк розбс'злеі'чі лужних розчинів співосадт.еннл кікроксмпоненту проходить в основному на сі дії зародкоутворення та росту перв: ніх-часток; процес відповідеє закономірностям сорбції,в якій беруть участь FeCH2+. Дені ,ШР та lrf-спектрів осадів свідчать лро жорстяо-Обуі.!ОВЛЄНу Езаемо^гю ГІДРОКСИЛЬНИХ І’ГУП і могенул води в структурі осаду з гіДі-олізоваїїжи фор.;амц ІИ,цо при зростанні кристалів приводить до утворення взаз/озеищеиих ламшзеясід-елементіз структури. Лрім зв*язку fe-OH-Mg утворюється і Fe-OH-Fe ,оясоллція останньої зводить де утворення та співоседаенкя СC-FeOOH •Різні харалтери співоса^яекня заліза /111/ на етапас осадоутворення Му(ой}г були підтверджені і аналізам заге;жост9й £ -pH ,Kd.-pH / Є ™Kd -коефіцієнти розподілу заліза Дії/ /.Дуг першого ,основного етап.,, співосадкенкя характерний гомогенний розподіл 'М / Д«73І 0,5/,для кристапізації-гатерогенне /Я. »ІСЗ 22/. .

РОзбавленняvf'tiex розчинів хлоріду магнію до 0,5 моль/л при рЙ £,5-9,8 та виділення 2-5 % магнію в осад його гідроксиду дозволяє знізкти адіст заліза /І1-/ в розчині я 4.10*^ до Ч'ІСГ^ г-ібн/л. .

Марганець /II/ гри сумістно!.!у з магнієм гідролізі переходить u осад при утворенні ^розчинних Jopti м а" рол стл по; і.з “ту. Мат о л ом СІР встаноадєно сїрунтурно-пртусізве кжплексоут вороння ‘Jn в тіонцр.нтро-чанкс розчинах МуСЕг «^'Зика структура зв’язку зі структура: домінанту зберігаються і в спільних гісроксокомхігєксвг иавгомр /ІІ/

та магнію .значення констант зверхтоюої структури /ЗГС/ Л=8б е. 2,001 близькі до таких для іоних кристалів в твердих рол чинах. При розбавленні лужних розчинів співосидоення мврганцо /II/ проходить, в основному на сталії зародаоутворєння гідроксиду магнію та частково при його кристалізації .По характеру розподіл}' та спектри;.!

ЕГ!Р зроблено висновок про сорбцію різних йор,: Ш - полімврізованих

’ Р '

або Лелоїдгак .негативно оаряжених /£ “ ->£/ на пеиопу етапі і у вигляді МпОН+ - на стадії кристалізації.Для співосаджзння характерна стабілізація даохватентної форлі маргаицо при гомогенному розподілі і; і н роком попе нту з /творенням твердих розчигів,а також і при гетерогенна/у,з утворегшя-'. змішаних .чркстогіи.киявність нижньої та верхЛьої концентраційної межі .змішування для ї/арганро /ІІ/.Ефектив-ність вилучання маргащо /11/ з розчинів Мц. Сбг аналогічна,як і . для заііза /111/. _ '

Кальиій /у формі бікарбонату/ при сумістному гідролізі з магнієм на переходить в осад до рК< 9,5 при конце граціях какрокомпо-ьенту ^ І моль/л^о зв*язано з утворенням поліядершк гідроксокомп-

* * • Г З»

лепехо осаннього.Тая ,вміст Са -іонів н розчинах хлоріяу «.агнію . /при їх манешальній лужності без утворення осадів/ зростав з'0,032 мг-іон/л при ,01 молі 'л до 30,2 мг-іон/л лриСл^^,5 моль/л.

Розбавлення тадгос розчинів до 0,5 моль/л при pH 9,5-9,0 приводить до повного осадження кальцію, у вигляді його карбонату .і^гоку числі і за ряхунок взаємодії гідроксиді' магнію ’і а бікарбонату кальцію.Методами хімічного.тердограпіметричного та рентгоно^азового аналізів, М-ОВДКТрОСКОПІЇ та електрошої мікроскопії ЬСТ£НОдЗЛЄНО ,що зміна складі' пвг-сісних рэитгеноаморфних осадів до їх кристалізації лроті-кпе в послідовності: [с« (Щ)(0И)-Ні0]п — Са(0>4

—С&СОз (Ьатернт) --------------*~Сй.С0з (^ШІЦИТ).

, “ Г*чі)іс»и,П5гп.ті-ши^ парляена стгг’.'нтура оойД” являються сорбція-

но активною о ьідно^енно до вільності МЄТал-ІОНІЕ у розчині. 1л прикладі і-арганцо /II/ показано,40 проходять хемосорбція гідролізо-ванік <5ст*: мікі-Ькомпоненту з утьоргшж/. з:.:іша!ін:к карбонатних сполук Спектри Ш? показуют наявність двох високосилетричніх форі з різними'вкаченкями констант. ЗТС та д -факторів / А^=87 е.А^ =93 е ,^=2,02, дг «2,003/.Гіроцес співосадження .протікаючий на стадії народеоутзо-реннл карбонату кальцію .являет: я гетерогеннш /X =1,9С-0,03/,що характерно для однорідних та зкіааіпя сп.о.’З'к імпу твердих розчинів з частковим ізоморфнім заміщення».!.

■ Кремній при сумістному гідролізі співоеадаусться у йор.!і слабо поліиеризованих тетрр/здріь 5і 0^ на початку утворення продуктів осадження магнію.Уіміииий зз’зом утворюється внаслідок взаємного заміщення атомів крайнії' та магиіл а елементах загальної структури. Подібно цьому проходить і елівосадження в лужних розчинах, магнію /~ за 30хв./ з участью форл[Мд^(0Н)6] Т£ч5і(0Н)е] .Xг..іічі-гу взаємодію підтьард.’іуе і значення коефіцієнту розподілу яремні» /й>ІІ7,

X »7/. .

Процеси співосадження при розбавленні подібні раліш встановлений однак спостерігається значне збільшення етапу зародноугворення.у тому числі і при зростанні вмісту иНІЇ у вихідному розчині .Хімічна взад-моція гідролізовапл фо^м магнію та кремнію проходить з постійною . швидкість*) .утворення спільних сполук в осаді по данім І^-спактроско-пі! протікы при участі деполімеризоа та« силікатних груп та при взаємному заді:;енні атоків в тетраеду ах І$і0/, .Утворення

сполук .подібних твердил розч:мам ашіцення.по складу близьких де силікату магнію М^О'&О^'Н^О -характерна особливість такого спіь-осаггення.

Ог?ті?-&льноп ноцце^трацісю розбавленого розчму являється 0,5 моль/л МдС^.з тю;к і-мовах иа стадії еарод^оугворення габезівчено

повно співосадаеііня мікрокомпоненту.

Боп до початку осадження магнію знаходиться в розчин4 спі^осад-квння протікес по хемосорбційному механізму.Зстановлений значний вішш .водневого зв’язну на процес сорбції бору та складу комплексів. МіС у розчині на процес співосадження.Найбільш благопркемні умови • для співоседнення складаються в розчинах з концентрацією менп як І мрчь/л М^С£«ііколи мікрокомпонент знаходиться в основному у формі МДон^]2' ‘.чому сприяє і діалазон рИ 9,0-10,0.Збільшення вт.іісту магніт в розчині приводить до зміни складу тг протенодонорних вла-, стивостей осадів і утворення вищих .полімерізованйх комплексів бору

о основному пентаборатів,у розчині,що суттего'зменшує величину сорб ції. ’

Гіри розоавленкі розчинів сумістно гідролізованих <рр.: магнію та бору зберігаються особливості постадіїіного осадоутворення та спів-осадчення характерні для кремнію.ІК-спек^ри показують переважну наявність боратних комплексів з гібрідними зв’язкеми, 8чі;~0~С|(У, на етапі зародкоутворення.В цілому проходить гмісана сорбційна взаємодія ,коли зародки реагують р тетраборатниий комплексами при рН 9,5-С ,8. включаючи їх в структуру за рахунок водневого зв’язку та подальшого утворення сполук .подібних боратш магнію.Токування водневого зв’язку затріщує процес пародаоутворення та кртстапізвфї, ,прк участі якого вони проходять.ІК-спектри показують.зниження чаг-тоги ])(ои) Для Мфн)2 /з 3693 до 3675 см-і/ із-за посилення взаємодії метал-кисень під впливем атомів бору.ТегмограМчні.дпкт показують значне збільшення кількості СН-груп,координованих у внутрішні Я сфері боратнік кгмплексів,спільних і дая магній. і

Спіі;?сйдтешія при розбавхеині забезпечує достатнд виділєфк бору з розчинів мргнію /остаточний ш і сі складає % мас.,'

пр' початковому егісг: до 4 г/л/ при уі:ові оездаекня до 5 % магцік

у ВИГЛЯДІ Й0\'0 г і дрок иду.

У шостому розділі третьої глави розглянутий вплив хімічної природи співосадаених кетал-іонів на особливості осадаоутаорення цдроксяду магнію при розбавленні .Встановлена зміна швидкості заг-родкоутворення.при якому і рротінає в основному процес взаємодії та с пі в осадження гідролізованих фор.і елементів.Обробка даних по зміні опитане і густини /змуткення розчину/ дозволила всавовити уявні константи швидкості осадоутвореніи на 1-му еталі.значення яких задовільно, корелоється з показниками перших констант гідрилізу,

, рК^.для співосаджених мєтал-іонів у вигляді залежності К=С,С7рКг^.

Ряд зростання швидкостей зародкоутворення співпадає із зворотним рядом 1рзінга-йілья*»:а ^чп Зс(.-металів,який характеризує збільшення стійкості гідроксоксмплексів та їх кислотних властивостей з роста* числа 2<і-елєктронів.Цз коже бути підтвердженням нислоіно-оо-новної взаємодії спільно гідропі-чованих та спідосаджених иетаг-іонів утвореній більа міцнж гетероядзрних гідроксокомплексів з віддалений по гідролі. лн»? властивостям зід магнію метал-іонами.Різна і структура осаду гідроксиді’’ маг'і:іо-«ругно:<ркстАпічна,з[гемперагурою розкладу 440-4б0°С,в разі Сг/ПІ/,А£ ,Ге Дії/,Ті /ІУ/.та міл-иокристагічна.з температуро® розкладу 36Г-37С°С -в радіМп /11/,

Со /II/.N4. /:і/,2п,Са /II/.

Четверта глаза шічуз дані про оцінку практичних к сдали осте Л одержання зисокочистих сполук уегнію при ьгарріістїлмі ’засобів направленого гідродізу магнію та осадження його гідроксиду.

Встановлені а роботі залежності фізик о-хім. ішк та сорбцілпих властивостей гідроксилу магнію від ^гіоь йогб утворення.виявлені особливості гідролітичної поведінки дозволить оцінити ефективність застосування такого колелтору.

Лранїичнг застосування встановленії* закономірностей представлено в роботі прикладами вирісге.ня чотирьох типі із задач;

І-.ДоСЯГНеНІШ ВИСОКОГО ступеня ОЧИСТКИ рОЗЧЩЙВ солей агнів ПІД ДОМІШКОВИХ сполук. ■

2.Осадження крупнокристалічного«стабільного по властивостя та структурі гідроксиду магнію з високою швидкістьа фільтрації та промивання, осаду. • •

З.Одеркання високочистих сполук магнію з морських розсолів та сольов;к розчинів.

4.Концентрування мікрокільиостей елементів із сольових розчи-. нів простш та економічнім засобом.

Очистка гозчкнів солей магнію від домішок.Проаналізована моглииість очистки розчинів магнію від дсмішок з урахуванням їх здаї ності до гідролізу аа співосадкення з гідроксидом магнію при р^з*» бавленні лужних розчинів його хлорі ду.іістановлена застоссьанність зассдля глибокої очистки інших солей магнію при розбавленні їх луяшкх концентрованих розчинів до 0,5 моль/л.Тек як сорбція при співосадженні змешіується в ряду від маргйіію/ІІ/ до заліза/ІИ/і то якість очистки слід контролювати по останньому.

Для дс-татньо повного виділення кальцію та.бору слід при про- ‘ веденні лужної поліконденсації іонів магнію в його концентрованих розчинах застосовувати крімНаОИ ще й і осадкення магнію

до & від його загальної кількості слід проводити розбавленням до 0,5моль/л остаточної концентрації солі.

Осалт.е>іня легкобільтіусмого осаду гідроксиду маг’Нію.Ііїхшаде-ні досліджена показали,цо найбільш благоприемна структура осаду формується при значеннях коефіцієнту пересиченні! 5 “Ю-40, Найбільш Гіріхсскчк засобом регулювання Ьі.тїрішш пересичення являється перед-укоииа лукна поліконденсація іоніа магнір в розчіиіех його сол«ІІ . іч: і с гш 1-4,5 моль/д і послідуюче розбавлення тедік ,;:узша розч>ніз

~к- . . < .

до 0,5 моль/л.цо дозволяє одержати нарощені кристали гідроксіду

• З

магнію з високою фільтруючою здатністью осалу о/2-6/*Ю~ м/ч

'при звичних засобах луяного осадження ^^=13* 10"^ м/ч/. Нормування і нарощування крупішристалічної структури осаду,як вне відамо,дозволь забезпечити і'високу сорбційну спорідненість його до домішко-вих сполук .Крім того .кристалічний осад в якості затращи /ретуру/ забезпечу з формування подібної структури іфи лужному осадженні магнію з розчинів. . . .

Запропоновані й інші засоби,які підходять для-більа масштабного виробництва чистих сполук магнію з розсолі в.ГІо одному з них , в якості осадаувача застосовується малоактивний гідроксид кальцію у вигляді заморожених гралул ,що забезпечу? збільшення швидкості ' фільтрації в 70-110 разіа;для одержання належної чистоти гідрокси-ї-ду магнію необхідно застосовувати заздалегідь очищенні розсоли та достатньо чистий лугаий реагент. •

• Другш видом малоактивного лужного реагенту може бути оксид кальцію.одержаний в розроблених умовах розкладу карбонатної сировини. При цьому досягається прискорення фільтрації в 50-70 разів, осадаеннк ведеться без передумовної очистки розсолів та реагенту з послі дую ч"и переробкою гідроксиду магнію по схемі згзмкцутого амонійного циклу /див.далі/. .

Одержак-кя вксокочистих сполук магнію з сольових розчинів та морських позсоліз. Застосування методу розбавлення дозволяє достатньо повно вилучити домішки з розчинів ,солей магнію .Подальша їх переробка проводиться відповідно з кінцевоа метою:для одержання кристалогідратів солей мчгніо проводиться їх випарювання та кристалізація відомими засобами;для одержання гідроксид та карбонатів магнію проводиться осадження відповідними реагентами.заздалегідь очкщенши додатком якісних солей магнію /рис.4/.

-ас. о

Засоби рекомендовані та проГшли дослідно-промислову перевірку о нароби ою та застосуванням дослідних партій реактивів .

Сиробиннт М#ЄЄЖ ____Реактивнуи МаОН

—Г~ ШЛГ ‘е°Л*!%сі

Роі6а&лення%<рільтраи, ія <рць /у

Очищении розчин МдСІі ^3(0нк на Переро5к<( І

р.. Очищений розчин Мі ОН

Випарне коии,ентруЬання

Лужна лоліконден&цір л

Осадження, фСльгЬхи, і я " і проми&ка осаду -■'**

Розклад^'м$(ои)г— -*-М$0 ?ис.4Схема одержали високочистих сполук магнію,

* '

Для переробки морських розсолів тг деяких ВІДХОДІВ ВИробНКЦТП /галургійнкх та хімічних/ більш раціональні засоби осадження забрудненого далі шкалі гідроксилу магнію з послідуючим розчиненням його в ‘солях вмонію/хлорід.суль^ат.нітрат/ і відгонкою аміаку та осадженням ним чистого гідроксиду магнію, гбо х карбонатів /у присутності вуглекислого газу/.Така,зсмкцута г,о циклам .схема кого бути скомбінована з содовим виробництвом /вузол регенерації шіаку/.Випробуваїпія покезал». можливість реалізації такого засобу і одержання оксиду магнію високої чистоти /тибл.І/, ■

■ Застосовно до розсолів морської'о тигу.при довоміжиьому вилучанні домішок методом розбавлення на коекторі концентрується такоя і бор /до 3)^ «ас. ■ -

Концентрування мікпокількостей елементів із сольовях розчинів. При ^езбавленні луккк< розчпг-в магнію на утвореному с-аді концентруються катіонні .та аніонні £ор.:и дсмігок .кількість гідроксиду чаг — ніс при цьсну складає 0,1-0 ,3 г/л.Встановленого для морс. раз-

оолів та ирі'н»іх вод,промислових стоків ступінь концентрування складазл/ 2*104 раз.Це даз підставу запропонувати розроблений засіб очистки розчинів солей магнію для концентрування мікроелементів в аналітичній цілях,для вилучення іонів металів та ряду неметалів при очистлі прісних та стокових вод,для глибокої очистки солей лужних та лужно-земельних металів.

Парспекті'-знім являється застосування засобу для групового концентрування мікроелементів з морських вод та розколів .найбільш реадь-нши з них■являються бор та уран прійх достатньому вмісті :а. запасах у такому виді сирові'.. .гаго джерела. Оцінна сорбційної ємкості запропонованого нолектору показала його достатно еі2ективність-СЄ=45,6 мг урацу/г Мд (0Н)2 •V0 ,69*10'’ мл/г /для гідроксиду титану в тих же ' умовах 1(^0,66*10^ мл/г/. .

‘ . висновки -

І.Зивчензш особливостей гідролізу та осадкення гідроксиду магнію.поведінки при цьому домішкових сполук з аліза/ІІІ/.марганця/ІІ/ ральці» .кремнію та беру дозволило вБановити умови одержання легно-фільтруємих 'осадів та їх застосування для цілий концентрування домішок і очистки розчинів магнію. ’

2.Встановлене взаємозв’язок міл умовами гідролізу іонів магнію і властивостями одержаних сполук ,їх складом,що дозволяє регулювати протікання г.х оцесу,забезпечити одернан«я метастабільних розчинів, вміщуючих поліконденоовані іони магнію у вигляді їх гідроксокомп- • лей сі і- складу [м^п(0НІ ^.Виведена кореляційна залежність с: ладу ь;о-тастабільшк розчинів та утворених з них твдрді'Ч фаз оисихлорідів магнію. -

З.Позіаяано.цо ос звнои .початаобом "лаіг«о»"при і впоротії і-еторо-$05них гідроліз о залік сполук магнію с Його гідроксид лабільної ;ор-ии /величина убутку .роачиммвїі 2,56-іу-Ю />даиП 1фІмда|уеїься до

-аг-

"ядра" - гідроксокаїпленсу /оксихлоріду/ кагніп згідно з ■ принципал Сідлана "ядро плюс ланка". • •

4,Встановлено,що розбавлення розчинів поліконденсованія лугод іонів мапнію приводить до утворення гідроксйду,кеханізи формування', якого та властивості відрізна. -’ься від таких при прямшу лужному ' осадженні .У вивчешк умовас утворення гі дроксиду магнію протікає -по кінетичному режжу ос адке ння, ос но в ним и етапами якого о утворення за родаів.ріст первісних часток та кристалізація. . •

5.Застосування методу розбавлення для вивчення кінетики осадо-утворення.складу і властивостей твердої фаз ’. дозволило встановити, головне значзння зароцкоутворення,визначити його основні параметрич ні характеристики /форму.та склад критичних комплексів,склад зародків,їх будоиу.розмір,поверхневу енергію/. _ • • ' •

б.Запропоноза-ча модель формування кристалічної структури при

• . '■ •. о

участі ^іункціодальних груп первісних часток розміром 40-60 А та

г'-ідроксокомллексіЕ,переважно моноядерких.магнію в розчинах за рахунок утворення водневих зв’язків у.наростаючій структурі з.характеристиками Енн; >2 і Ен(2)а9,42 к&/моль.Показано до величина ш-

• рядку кристаїізації Д,3/ відрізняється від такої для зародкоутво-,Хсння /4,0/. , '

. 7.В якості уоагальизючого. параметру процесу осадоутворення

запропонований коефіцієнт пересичення, £ ,в розбавленому розчині. Виведені рівняння залежності розмірів часток осаду гідроксиду магнію /довкина, б ,мкм .швидкості фільтрації ,мл/хб. .коефіцієнту фільтрації Д^л/год/ зід величини вихідного пересичення,5 » аиг-

г.гогнооузй'ги властивості осадів і провардтги і* одзрканкя в опгшоль*

них умовах / 8 «»І0-40/.Вивчена морфологія асток осару в різних умовах його одержали .всановлена наявнісп» двох різних модіфікацій гідроксилу магній - мілко-та крупнокристалічної ,лкі характеризуються різнили енергетичними показниками їх розкладу при нагріванні.

' 8’.Вивчені процеси сумістного гідролізу та співосадаення магнію і ряду неоргадічнкх іонів / залізр/ІІ1/,марганца /ІІ/,кальцію .кремнію, бору/,встановле.лй вплив основних параметрів процесу /вміст магнію. та лугу в розчині «часу/ на форми та розподіл домішкових. сполук в рідкій та твердій фазах.Зроблено висновок,що утворення розчинних форм Ш являється наслідкам кислотно-основної взаємодії гідролізо-. ваних форм метал-іонів,структурно-прилусового комплзксоутворе і/ня при їх участі та слабко* полімеризації аніонних, фори домівшавмс сполук.

9.Розбавлення лужних розчинів солей магнію та і-И приводить до ї&.співосадаення,в основному з зародковими фзрмеми гідроксиду магнію, за рахунок сорбційної взаємодії при участі функціональніше Ой-грул та молекул води в структурі зароркіа і первісних часток з поелірую-чім утворенням змішану хімічних сполук .твердих розчинів та взаємно-ашіщених елементів гідроксидної структури.

, 10.Встановлено вплив хімічної природи співосаждасмих метал-іо-нів на швидкість осадоутвореі.ля,в основною/ на стадії росту зародив, у вигляді Кореляційної залежності уявної константи швидкості осадженім /К/ гідрок йду магнію від величини першої константи гідролізу /р^/ метал-іонів виду КвО.б? р»їг2

П.Визначені оптшальні умови співосрдаення домішкові^ сполук е гідроксйдем магнію при розбавленні лужних розчинів його солей,

»

встановлена иоялигість допоміжного вилучення МІС на сорбенті у вигляді карбонату <альціг> в кінвтичнюс умовах формування його структури.

' -24’ . * О

12.Запропоновані засоби глибокої очистки сольових розчинів магні'га від більшості домішок ,в яких сполучені ефективність і стабільність колектора,його високі фічьтраційні характеристики .з&іро-г пошивні засоои одержання чистих сполук магнію, з розсолів морського типу .Розроблені засоби апробовані в виробничих умовах.одержані ви-' сокочисті /більш 99,9 % мас./ сполуки магнію,

13.Зроблено висновок про можливість застосування розроблених засобів очистки сольових розчинів магнію. для концентрування мікроелементів в аналітичних цілях,для їх вилучення з морських розсолів, при вилучанні' домішок з прісних, та стокові вод -,а також для глибокої очистки солей лужних та лужно-земельних металів. . ■

, Таблііця І

Основні показники якості М^О .одержаного розроб. яіклі

засобдаи очистки сольових розчинів .а осадження '

■ і . ■ ■ ,

Реагенти ‘ осадження , Й4ІСТ дсмішкового елементу -10^ - % ивг

Ре \ає\ті ;мь;си;мі. ;со :Сґіу \е> іса ;се

М^СС^техн^ . ■ . • ' . • ' ' ■

+ ^он 1 3 2 0,1 0,1 0.,І 0,2 0,1 0,1.0,2 1 І 7

ч ИдБО^техн^

-ЬЇЇ&гС,0і г 5 2 0,2 0,2 0,2 0,5 0,3 0,4 0,4 10 5 • І

Ропа Сивашу,

+МагС0з ї 3 2 1 40,6 І 1,11 48 7

Рола Сивашу,

смсніЯнкй •

цікл(СаО,

і г.' 2‘<гі <гі' «а і і 3 6 5

N Нцгі * ССя (г)

Основні результати дисертації викладень в іублікаціях:

1.Андріїанов А.М. ,Qj43B М.И.Изучение условий получения чистих мегне-зиальнух продуктов/Дурн.пртл.химии.І975.Т.48.№12.С.2?48-27£0.

2.Андрианов А.М. tfyciui И.Ф. ,Шчев iJ.il. п вопросу рационального ис-полвзования ресурсов производстБеншх комплексов на Оиваше/Дез. докладов Всесоюзной конференции "Экономические проблемы Мирового океана".Одесса.!?-15_сентября 1^77 г. ,С. 176-177.

3.Сычев М.И..Андрианов Л.М.Использование продуктов утилизации фос-йогипса для оса’здения из морских рассолов гидроксида ыах'нип и

. возможность переработки его на чистые магнезии по замкнутому циклу/Дез. докладов’XI Всесоюзной научной конференции по технологии неорганических вєцвсті. и минеральных удобрений.Новочеркасск Л973. Т.И.О.142-144. . ’

4.С&чэз М.И..Андрианов А.М.Распределение примесных элементов в про-

цессах взаимодействия гидроксида магния с солями еммония/Двм г.а. С.І44. • .

б. Сычев М. И. ,Аир^ ланов А.М.О взаимодействии гипсо-магнезиальной смеси с хлористым аммонием в растворе//Деп. г ІіНіЖИJ,'-359o-'/6 деп. от I6.II.76r.14 с.

’» ' С

6.Сычев М. И. .Андрианов А.М. .Гусин Н. ф. Вопрсы комплексного исполь-

зования фосфогипса и минеральных ресурсов Сившіо//Ясмііл.кспользод. минер, сырья Л979.іі#.С. 66-71. .

7.Русов В.Д. ,Сичеь М.И.полилляршй метод подготовки препаратов из суспензий дгя электронной микроскопий/Дез.докладов Бссссюзного

- %

симпозиума 'Пршенвние новых элситронно-мияроск-личаских методов в технологии.нриоталлографии и минералогии!Звенигород.Q-10 октября i960 г. .СЛ68.

i.Oi'MB Я.И.,Андрианов А.М.Механизм и кииэтика обрмовгишл гидроксида ...агні'Л.сго свг?стза в условиях вои:шчяиці« рсагентсв/Дез. дон-

ладов XII Всесоюзной научно-технической конференции "Технология неорганических веществ и микералЬшк удобрений".Чщкенг. 1281, ТЛ.С.609-611. ■ . • ' '

9.Сычов М. И.,Андрианов А.М.0 влиянии условий гидролиза ионов магния, на свойства получение осадиов/Дез.докладов X Украинской республиканской конференции по неорганической химии.Симферополь.8-10 сентября 1981 г.-,С. 286. ‘ .

Ю.&чев М.И. .Андрианов А,М.Автор.свидетЛ074821 /СССР/ (^осоо получения гидроксида магнм//Открыгия.ИзобретешьЛ984.Вол.

11.АНдрианов.А. М. ,Гусин Н.й\ „Црйнека Г.й. ,й)чев М.И.Полуг 'ние чисто-

го карбоната кальция и концентрата РЗЗ при комплексной переработка фосфогипсц//Сб.Трудов ЩШЩ*а "Использование фосфогйпса в народном хозяйстве".Ы.1983.алп.243.с.144-151. .

12.С&Ч9В М.И.,Андрианов А.М. Исследование идролитических процессов

пгчучвния осадков гидроксида ыец’Юш//«оыпл.испольэов.минэр.сырья. 198б.Кб.С.бС-70. . . ' -

13.Сичов Ы.И. .Андрианов А.М.Получение чистых С( здишний магния из •рассолов морского типа /Дез.докладов Первого Северо-Кавказского

регионального совещания по хшическш реактивам.Махачнала.19-23 сентября 1988 г.,0.214. ‘ •

14.Сычев М.И. .Иатвейчук 0.И. .Андрианов А.М.Лс ведение магния и ряда ыикроалементов при гидролизе в ресЪорах тиш морскис рассолов

• /Дез.докладов ХП Украинской республиканской кон^ерещии по ноо|ь. ганиче^ой хшии.Симфероп* ль.2-5 октября 1989 г.,Т.1.СЛ137

15.Сичев М.и.. ’ндрианов А.М. .Матвейчук О.И.иомпозициошые колекторы

для выделения микроэлементов из минерализовшшьк растворов Дец жо.Тл1;С.364. •

16.и»'чев М.И.,Андрианов А.М.Автор.свидет.1604759 /CC.JP/ способ получения сульфата магкш//0тк идаш. Язобретения. 1920.Бэл.'<? 41.

- г?-

17.Велтвай А. А.,Андрианов А.М. ,&чев Ы.И Использоваико солей аммония для получения магнеэиапыш продуктов//Дэп.в ВИНИТИ.

' № 3770-BSC от 15.11.90.32.C.

16.й;чев М.И.,Андрианов А. М.Гидролиг ичесое получение сорбентов

■ Для очистки и анализа вод /Дез.XIII Всесозного семинара "Хшия и технология неорганических сорбентов".Минск.февраль 1УУ1 г., С.бб. .

19.Шчев М.И. .Андрианов А,М.Полученда оксида магния особой чистоты из его хлорида /ДЬсокочистые вещества. 1^2. № 2. С.60-83.

• 2Q.Q>iv:9b У. И. .Андрианов А.М.Получение высоночистого оксида магния и концентрата бора из рассолов Сиваша /Aiw.npcw-CTb.I&9<?.tf 4. С.30-32. . .

2I.QJ46B !4.И. .А^ианов А.М.Извлечение неорганических микроэлеивн-

1 тов ю солевых растворов направленна» гидролизом солэй магния /Дез.докладов XIII Украинской конференции по неорганической