Влияние структуры четвертичных соединений аминов, в том числе каменноугольных основ, на их противокоррозионную активность тема автореферата и диссертации по химии, 02.00.03 ВАК РФ

Попов, Виктор Владимирович АВТОР
кандидата химических наук УЧЕНАЯ СТЕПЕНЬ
Донецк МЕСТО ЗАЩИТЫ
1992 ГОД ЗАЩИТЫ
   
02.00.03 КОД ВАК РФ
Автореферат по химии на тему «Влияние структуры четвертичных соединений аминов, в том числе каменноугольных основ, на их противокоррозионную активность»
 
Автореферат диссертации на тему "Влияние структуры четвертичных соединений аминов, в том числе каменноугольных основ, на их противокоррозионную активность"

АШШ1Я НАУК Л(РА11М ШСТИТУТ Ф!ЭЙКО-ОРГАНIЧНОI XIM1I ТА 13УГЛЕХ1М1 ! 1шн1 Л.М.ЛитЁЛНянпа

На правах рунснису

ПОПОВ BlKTOp Володигаровпч

ЕПЛИВ БУДОВЙ ЧЕТВЕРТИШПСС С1ШУК АМ1ШВ, а ТОТ ЧЙСЛI га!'шюш'1лыш ОСНОВ, m IX пгогик0р03!ину лктившсть

02,00.03 - "Орган!Чйа xlNtn"

i D т о р о ®0 р a î циссертацп но здобуття паукового ступени кгиютдатп х'мптятх паук

ДОНРИЬК - I:'??

Робота ышоиыш и ¡¡¡статут! ф!а!ка-орган1Чно1 х!м1! та вугл&им!! ы. Л.М.Литвишнка АкйдвмМ наук Укра1ни.

Иаукопий кер1шик; кандидат х I м I чша наук, старший науковий ошвро01тник Скришик Ю.Г.

(Щ1ц1й!1| онононтк: доктор х1м1чних наук, прс*1есор Оавьолова В.А.;

доктор техн!чних наук, професор БаОай Ю. I,

!!]юв1даа устйнова: Краматорський тдустр1алышй: !нститут.

!>ишст в !дЗудаться » /Л« 199 О у7 ГОДНН1

а а паглданш стац1ал!зовано1 вчвна! ради К 016.21.01 в 1нститут! <£1кико-оргвн1чио1 хШМ та вугдэхшп 1м. Л.М.Литвиненна Академ! 1 наук Укра1ни за адрвсою: 340114, Донацък, вул. Р.Люксембург, 70.

дясертаЩею мохна ознайомитись в О Юл! отец! Шстигуту ф1з(ко-ор'т.ншно! хIм 11 та вугдзИмИ 1м. Л.М.Литвиненка АН УкраПш.

Автореферат роз I слагай ^ Л/_ 199?, р.

/ ^ у ■

йчвний секретер спец!ал!зовано! вчено! рпдя, кпвдидат х I к Iчшгх наук, старший

но.уювий сшвроотмк /П/ ~ Шчндрик О.М.

I. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЛ.

Проблема протикороз Много эахисгу метал!в у нин!шн!й час надзвичайно актуальна. Гак, иор!чниЙ збиток металу по' кр&!ньх СНД складае приблизно 15-20 млн.тон /10-15 % всього вироблено-го чориого металу/. Тгльки прям! збитки в!л-короз!I оц!нено в 14-15 млрд.карб.на р!к. Непрям! збитки,котр! пов'язаи! з а«а-р!ями з короз1йннх причин та супроводжуються забрудиенням навколишнього сергдовкща, набагато перевищують прям! збитки..

Одним !з на(Шлыпе простих та економ!чио ефективних засо-б!в протикороз!йного захиоту с 'застосування 1нг!б!тор!в коро-81т. Незважаючи на велику к!льк!сть речовин, до доел!джупться як {«г1б1тор« яороз!г, багато в мэхан!зм! 1х д!г эалишаеться невяяснеким. Запити практики потребують-таких теоретичных уза-галънень та досл!джень, котр! дозволили б вести цгленаправле-ний пошук !иг!б!тор!в, прогнозувати иаявн!сть !нг!б!торних властивостей у ще мало вивчених сполук.

Найважн!шим аспектом у теор!т та практиц! розробки. !нг!-б!тор!в короэ!г мегал!в е досл!дження впливу х!м!чно! будови сполук на 1х протикороэШн! властивост!, а також створеиня «аукових основ добору сум!шиих композиц!й комплексно! д!Т.

Особливо перспекгивним напрямком в створення ефективиих !нг!б!тор{в короз{1 на основ! використвкия в!цход1в та продук-т!в ! нап!впродукт1в, як! не знаходять широкого застосування, коксох!м!чних та х!м!чних виробництв - 1стотних джерел-я за-брудненн! навколишнього серецовища.

Мета роботи,

Мзта робота полягае в з'ясуванн! основнйх эахоком!рноетей !нг!бування короз!йного процесу четеертиннимй сполухачи ам!н!в на баз! досл!дження впливу 1х х!м!чноТ будови на протикороз!й-ну активн!сть. Практичним досягненням роботи е направлений синтез 1нгШтор1в короз!!. Для рвал!зац!г ЩвГивти буди поставлен! наступи! задач!:

- синтезувати розоиреиий ряд азин!евих пох!дних;

, - досл!дити вплив хМчно! будови сиитезоваиих сполук на !яг!б!торну ахтивн!сть у кислих середовищах;

- з'ясувати основн! эаконом!рност! !нг!бування кислотно!

корозЛ стал! та 1нг1б!торноГ зцатносгг пох!дних п! рицину в за-лежност! В1Ц Гх будовя;

- оцIнити внесок в !нг!бування кислотно! короз!! стал! до-нерно-акцепториого, електростатичного та блокованого ефектхв;

- на баз! проведения иосл5:пжень запропонувати нов! виооко-'■•Ц'октивн! Iн^гб{тори короэхт.

Об кги _цо слI дження.

За об'екти дослхпження були взят! четвертинн! сполуки ам!~ ¡¡!ч эагальног форм/ли:

де К - СН^. С2Н5, Сз^, С^Нд, СдНц,' • НаГ, , кг суНг^. »- 0.1....16;

• НаГ = С Г, Вг", Г 8 '

а тэкож вузьк.: фракцИ кам'яновуМльних азотистих основ.

Вибгр. об» ект!в досл1дження <5ув обумовлений персПективнгсг» «иробництва ефективних !нгШторгв короз!! на основ! хам1 янову-гхльних азотовм!стннх гетероцикл!чних сполук.

Дослхвд;ен1 охзобливоотг впливу х!м!чно! будови розширеного ряду четвертинних сполук ам!н!в на |нг!бування корозИ1 стал! в кислому оерегдовищ!. К!лыисно описаний процес !нг!бування коро-зII за допомогоо'двогтараиетрового р!вняння лЫ!йног регрес!!. При цьому оц1нено внесок !ндука1аноТ та сгерично! складаючих в 1нггбувакня короэ^ного процесу. Для поширеного ряду И-алк!«-птрчдинхе вих солей за цопоногог теоретичних розрахунх1в отри-ман!; та сп!вставлен! з експериментешьними даними з !нг!б1тор-ког .активное« елехтронн!, структурн! та термох!м1чн! характеристики Тх хаг!он,гв.' Резульгати розрахунхтв притягнвн! до з'я-сування механгэму хнгхбування короз!! К-алк!лп!ридин1бвимй солями. .

Розроблен! та запропонован1 комплексн! !нг{б!тори хорозН Л-20 i Д-21. на основ!' продухов коксох1м1т - вузьккх фракцгй кам'яновуг!льних азогкстях сполук та в1Дход1в виробницгва алкхл-6рои1д1в фракцП С^-Сд'.-Шдготовлено та затверджено нориативно-тохн!чну документами на виробництво дослхднот парт!1 гмчб^ора д-гэ /тохн1чн! умови га технолог!чний регламент/. На основ! про-

мисдововироблених хлорвШлових емалей роэробленх 1Нгхбоваи{ пол!мерн1 покриття, в тому числх х для захисту вхд короэН ме-талевого обладнанкя на м1жоперац}йний пзр!оц.

Ст£^кт^£а_дисв£тац1 Г.

Дисертац1йну роботу виоацено на ПЬ сторхнках машинописного тексту. Робота складаеться зх вступу, чотирьох глав, п'яти додатк1в, описку л{тератури, що мхстить 154 посилання на роботи вНчизняних та зарубгжних авторгв, 10 малюнкгв, 17 таблиць.

У вступ1 розкрито актуальнготь та важлив1сть питань, що отановлять предмет досягдження, коротко аикладено змгсг роботя, наведено перел{к основных наукових положень, якх захшаае автор.

У першгй глав1 погано анал1з законом!рностей кислотног ко-розгI стал1, П захисту за допоиогсо {«^{йгторхв, механизму за-хисно! д!Г 1нг1б1торами. Проанал1зованх {снуоч! л1тературн{ да-н{ з впливу х?мхчно! сЗудови азотовмгстних гегероциклхчних спо~ лук на Кх хнгпбхториу активность. Обгрунтовано доц1Льн1сть роз-робкк ефективних хнг1бгтор{в корозг! комплексно* дЦ. Поставлено мету та задач! досл^ження.

У другхЯ главх приведено характеристики матерхалхв та се~ редовищ, обгрунтовано виб|р об'ектха досл1дження, описано методики синтез1в, метод« анал1зу сингезованих сполук, а також методи короз1йних дослйжень у рхзних агресианях середоввдах. Коротко описано математичн! засоби обробки результате з проти-короз!йнот активное« сполук.

Третя та четверти глави м1стять результата власннх досл!л-жень впливу х{м1чно! будови четверткнних сполук ам{н!в на Гх {нг1б!торну активность у кислих середовищах. На оонов{ проваде-них дослЦжень та отриманих законом:рносгей обгрунтовано { ои:»-сано направлений синтез нових ефективних 1нг1б1тор1в корозН та {нгчбованих лакофарбових покриттхв.

Основн! результат« роботи викладенх та обговоренх на У Роо-публ{канськ1й конферекцН "Короз{я металгв п1д напружзнням та методи захисту" /м.Львхв, 1909 р./, «{»народному симпозхум{ "Структура, властивост! та реакц1йиа зпдтн1оть вуг1лля" /м.Гл!-»1це, Польша, 1989 р./, Всесоюзна конференцН "Проблеми короз1г

захисту металхв I конструкцгй в морськочу серадовим!" /«.Владивосток, 1991 р./.

ПублиацЛ.

Основний ам!сг дисертац1йно1 роботи вгдцзвркалено в п'яти отаттях та пев'яти тезах допов^ей на конференцгях * симпоз!у-мах.

н ^пол_ожен ня:

1.Реакц1йними центрами в четвертинних солях п1ридин:в в умовах кислотно( корозгГ е 2-,та 6-положення гетероядра. 1нг1бування зцгйонсеться за рахунок у творения адоорбц1йноро вв'язку "г-Л-.б-атоми вуглецю п1рицин1евого кхльця - метал".

2.Електронодонорнх Н-алк1льн1 заманихи з числом вуглеце-вих атомхв 6-12 надавть п1ридину високу протикороз1йну актив-н^ть. Галоген*и-а(^они пЦсилювгь захисну хаНснгвгириди-н*в,

3.Внесок стерично* окладаючо! Н-алк1льних аам!сник1в при-бдизно в 1.5 рази переб1льшуе внесок Гх 1щукц1йно* складавчо!

в ^г4бування с1рчанокислотно* короз!* стал* Н-алкглп!ридинат.

2.0СН38НИЯ ЗН1СТ РОБОТИ.

2.1.Вплив проти!ону та зам{сник!в aзинieвиx поххдних на ^г^бування хорозх!.

Э нетов з'ясування впливу хЬ*1чно! будови четвертинних ополук амШв на иротикороз1йну активнгсть були синтезован! галоген^и Н-алк1лгцридин1в та И-алкхлхгнолШь.

Вплив галог*ен{д-ан1ок1в на процес гальмування корозИ оц!нввали змйюваннян ковфШенту захисно* дЛ солей // / в за-лажност* в!д типу ан*она, схарактеризованоро електронною поля-ризовн!отв та раМусом ангона Залежност1 } в1д

та подан? на мал. 2.1.

Лри поот1йних умовах прот1кання корозгйного процесу та 1дентичноот1 х!м1чноГ будови азиигйових катгон1в ступЫь прогц-корозхйно! активност! збШшуеться в ряду С1~, Вг", П, досягаючи максимальних эначеиь у солей, протигоном яких е йод. За здатн1е-тв гальмувати короз!йний процео броиЦи кезначно поступавтьоя йодидам. Посилення 1нг1бування в присутносп галорен{д-ан1он1В пояонвсться 8 позиц{й подв1йног*о елехтричного шару, який врахо-»ув специф!чну адсорйц1в анхону. На поверхн1 металу утворветься

моноаар азин1евих KaTtoHÍB, п\о Mas добру адоорбц1йну здат-

______ntoTb, алэ недостатки ек-

J у?" рануючу д1ю. 3 цим пi дша—

рон вэаемод1ють проти1они, KOTpí мчють надоотатмп ад-оорбцгйну здатн1сть по в{д-ношенн» до металевоТ Попер-х н{.

Мал.2Л .Залежкост{ коеф{ц1-енту захиснот д! Т J. bíц ра-fliycy /крива I/ та електрон-hoÍ поляризовност1 /крива 2/ ranoreníд-ан10н1в при íнгt-dynainii корозП И-проп1лх{-HoniHtH галогенЦами/5-10~^

_ моль/л, I М tljSOjj.X °С,Ст20/.

1 s а г 3 Ut 3pícr {нгНування, ио сПОстар1гаеться при введен»! га-лоЦиих foHÍn /е|ект синергизму/, пов'язаний is зм1нениям характеру взаемодН mí» а^сорбованими частинами, який призво-дить до значного вм}цнгння адсарйц!йноТ гШвки та п!двитення отупеня покрягтя поворхн! иэталу ортан!чнои добавкою.

В результат! досл}джвння 1нг1бування кислотноТ корозI Т М-алк{лп{ридик1евими, х!нол!н!евими солями, а також Н-ам{л-п!ридин!й йодидом, який мае ptзmí алк!льи! зам!сиики в 2-по-ложенн! п1ридин!евого к!льця /мал.2.2/, було показано, ио xÍHiwifHfeBf сол1 e$8*THBHÍfflf, иЫ п1ридин{ев{. 1э зб!льшвн-ням довжини ланцога алк!льних caMtoHHKtí /оц{неиа числоч ато-míb вуглецю в зам!снику/ протикороз!йна активн!сть эроотас.

1нг!бування KoposiT, павно, пов'язане з екрануочоп д1сю, обумовленою иаявн{стю "Мдрофобноро хвоста", а також - э по-силенням 5Г-електронно1 взаснопИ гвтероцикл1чних к{лець з по-зитивними зарядами маталввот повзрхн!. Остання тим вила, чич б!льш1 донорн! властивост! мае зам!еник. Про эм1цненмя такого електростатичного эв'язку та про посилення 1кг!бування св!д-чать лiKinut д!ляики кривих задвжностей, представлених на мал.

'2.2. Зр1ст коеф}ц{енту гальиузання корозН солями, яо наст»

~ в -

эач!сники з чиолом вуглецевих атокив (31 льше '(, пов'яэаний з екрануючою ц1ею 1 можа бути описаний стеричними характеристиками зам1оник1в. Елактронн1 фактори, певно, эабеэпечують зм!ц-неннн електросгатичного зв'язку 1нг1б1тор-метал, а стеричн1 -подають екрануючу Д1с /ефект блокування/.

X

«

го

и

<0

о <

Нал.2.2.Вплив дов-жини ланцюга Н-ал-к!льного зам!сника пс пхридинквих / крив1 1-3 - в!дпо-В1анх йодидам,бро- . мхдам,хлоридам/, х1нолШевих /крив! 4-6 в1дпов!ДН1 йодияам,бромЦам, хлоридам/ солей,та довжини ланцюга алк!льного эамгсни-ка Н-ам1л-2-алк1л-п1ридин!й йодиду

на коеф!ц1ент захисно! дг! сполук $ / I

5 0Л1

5-Ю--7 моль/л/.

30 °С, Ст 20,

2.2.3астосування методу корвляцНного aneuisy для проп-нозування протикороэ1йно! активное^ алк1лп1ридин1евих солен.

У випадку сполук э одним реакц1йним центром эахисна дгя Ix в значнхй Mipi обумовлена комплексная впливом /хндукцШмм, резонансним та стеричним/. Внесок кожного вплиау в tнгтбу-вання корозНного процесу може буги оцхнений вхдпов1дною константою. Загальний вплив можна розгляцати як суму Яого скла- ■ давчих.

В I М розчннг HgiOjj молекули п:ридину практично повнхетш Протонован1 /р«а*5.23/. В приоутноотг лхргдкнхевих катхонхв хнгхбування в?абуваетьоя за рахунок взаемодх! негативно за-ряцжено* металевоТ поверх»! з познтивними зарядами /чисельнх значения tx приведен! в розц.2.3 /, локалхзованими у 2-,4- та б-положеннях п!ридингевого к1льця. Стеричний вплив Ч-алк1ль-ного замгеника виявляеться лише на реакцгйн1 центри, якг локализован! в 2- та б-положеннях. Стеричний вплив замхеника на *+-положения вгдбуваеться,- пвано, через 1ндунц1йний та меземерний ефекти.

3 метою олькхеного описування процесу ^ггбування кислотно! Kopostf стал1 та встановлення закономгрностей Mi« захио-ною здатн1стю пхридин!евих солей та електронними i стерччними характеристиками Н-алкгльних заьйсникхв була вивчвна протикоро-зхйна BKTHBHicTb Н-алк{лпхридинхй хлориц1в /I М H2S04,30 °С,Ст 20.COOJi-5.I0-3 моль/л/.К1пьк1ону оцгнку проводили, вякористо-вуючи ргвняння:

41- Що + ' /2.1/

де j - Koe»i)iniент захисно! д!Т гнгiöiropa; 5б* та Еи /чисельно ргвна Е°/ - В1дпов1дно хндукц1йн1 та стеричнг константи зам{с-HHKiß, js* га 5"- вхдпов^Н! коефхцхенги "чутливостх".

Результат« регрессного аналГзу за ргвнянням 2.1 лредотав-лен1 в таблиц1 2.Г.Для коректного спгветавлвння внеек!в окрвмих парамзтр1в дан* обробляли також у нормованому масштаб*.

Результата регрессного анал!зу показувть, то внесок в riöy вання стерично! складаючо! приблизно'п 1.5 рази перзвигауе анэсок {ндукцхйно* скланавчоХ Н-алк1лышх зам1сник1в.При пврехо-д! вfд saMfoHMKis, цо мапть менш негативна значения f?,по зам!снп-

Таолкця 2,1,

Результат регрессного анал1зу з р!внчння 2.1.

--

! 60 | г

___Щ*_____'—

• Натуральний масштаб '

0,139*0.056 -0 . 945-0.081 ' 0.430*0.0 28 0.064 0.972-

Нормований масштаб

0.135*0.056 -0.407*0.039 0.569*0.031 0.233; 0.972

к!» а б1льше негативними СГ, аевно, зп1йснюеться зменшення ф1зич-ноГ адоорбц{{ ополук.котра внэначаетьоя електростатичним притя-ганням, та з(Шьшення екранувчот здатност4 аасорбованих молекул, яке посилое ?х захионх властивост!.

При обробц1 даних за однопараметровими р1вняннямн 2.2 та

2,3! ц}- чк № м

отримаи! вЦпов! дно/»-0.063*0.006, г* » 0.98; 5» 0.232*0.037, С * 0.96. Залежн{оть в1д2СГ*та Еи представлено на мал.2.3. Обробка даних »а двопараметровим р!ьнякням 2,1

-л ч "В

М&л.2.3.3алежн1сть коефщген-ту захиснот д 1 у [£/ в1д елек-тронних /¿6*, пряма I/ та сте-ричних /Ен, пряма 2/ характера отик Н-алк1льних зам{сник{в п!ридиму,

-V о

Мал.2.4.3алежн1сть захисног эдатност1 Н-алк1лп1ридин1евих солей вхд електронннх /¿О*/ та стеричних /Ен/ характеристик К-алк1льних зам{сник1в п£рици-"У-

призводить до оп1льноТ J!iHfйnot KopsJiflnir мг:< захиснов здатн1оть солей та електронними t стеричними характеристиками замхсникхв /

мал.2.'(/.

Таккк чином, вир1аувальиа роль в сальмуванк! кислотно? короэiТ розглянутим рядом сполук наложить блокуванню частини неталевоГ поверхн! адсорбованими речовинами.

г.З.Эв'язок структурних, електронних га термохЬпчних характеристик й-алк1лп1ридин1евих солей з 1нгхб1торною актив-tiicTO у киолих сареаовищах.

ГетотниЯ внессх у вирхшення проблеми гнрхбуванкя корозгУ можа дати використаннч теоретичннх розрахункхв, що дозволяпть зв'язати структуру сполук з Гх эахисною здатнхстю як fHridiro-

pia.

■ 3 nie» метою були спхвставленх електроннх, структурн1 та термох1м1чн1 характеристики ряду кат1он!в Н-алк1лп1ридин1ю /R—NCgH5, де S » Н, CMH2K+ri и ■ О /R-Н/,i... ,16/, роэрахоэанх за програмою ММРЧ1 /QCPE 395/, що включае розрахунок геометрх! цолекул у силовому пол1 ММ2 та процедуру розрахування if-opöiTa-лей у наблихенн1 Хюккеля, э експеримеитальними даними з inviöi-торно! aKTHBHOCTi и-алк1лп{рицинхсвих солей /I М HpSOj,, 30 °С, Ст 20, Соол1-5'1СГ3 моль/л/.

Залежное« теплот /¿Щ/, еитальп!* /¿НуГВ/ та енгропхТд^^ утворення капон!в Н-алк{лпхридин!ю, а також енергИ напруги

н!д числа атомхв вуглецю в М-алк1льному зам1снику мають л{нЛйн«й характер /кооф1ц£ект кореляцг* стаковить 0.999/.

ГИдвищення електронног рустини, як i eneppi:i збудження дЕ-у кат!он1в Н-алк1лп1рицин1ю, на атомах ароматично? систем« п!риди-нхевого кгльця е злачиим при nepexoai ein Н-мегильноро до Довольного та М-пропгльного зам1сникам /мал.2.5,крива 2/. 3 по-дальшим нарощуванмям вуглецеиого ланцюга замгсштя збгльшення електронноТ рустики й"-сиотеми практично не спостергрпсться, так як 1ндукц1йний ефект иьицко "згасае" 1з збхльизннян чиода зв'яз»-Kis мхж заигсником та реакц!йноо частинов /пхридин1еве к!льце/ молекули.

Понижения потетцалу ioniзацf Т , лке обумовлене наявн1о-тю Н-метильноУ групп /мал.2.5,крива I/, мае приводит« до пЦви-

цення енергН зг'язку ЗГ-комплекса "пгридин-метал" та адсорбоы ноот1 И-метилп1ридинш на зал1зг. 8 переходом до Н-етильного та насл!дуочим за ним зам!сникам пом1тного росту не спостерг-гаеться I адсорбован!сть, як х енергхя зв'язку, таких омплек-о|а задииаегься на р!вн!, характерному для комплекса "протоно-вана форма п!ридкку - кетал". Значить посилен«/? хнпгбування иожна взнести за рахунок аростанмя ефекту адсорбцМного блоку-вання ловерхн1 ыеталу молекулами 1нг1б1тора /мал.2.5,кривх 4-6/.

До цього х лисновку приводить анал1з диполь-дипольно? взае-

мод!Г в молекулах. Наявн1сгь И-метильного та №-етильного за-мгсникгв обумовляе р{зке зростання ципольного момента кат!ону /мал.2.5,крива 3/. Подальше зростання довжини вуглецевого лам-цюга викликае тенденц!ю до энижзнняук: в!дносний внеоок п!ри-дин1евого кхльця у векторну суиу заряд1в в молекул1 зиижуетьы /ивуглецевопод1йна молекула"/. При введенн! в п!рядин1еве кольце б!льше довголанцюгових алкхльних зам!сник!в /Сэд та бЬь-ше/ можна оч!кувати энижування / э причини пйг{ршення розчин-ност! солей у водних розчинах електрол!т1в внасл!док зб!лыяен-ня г!ярофобносг! молекул та погграеиня 1х адсорбовност! на по-верхн! металу.

РоЗрахован! значения заряц!в /а.о./ на атомах п!ридин!е-вого к!льця свЦчать про локалхзац!о позитивних заряд!в на 2-, та 6-вуглецевих атомах к!льця гетероциклу:

-ш ом -о.о$ а«

-0.12 С. О! -0.09 ОМ

Отже, реакц1йними центрами в умовах кислотноТ корозН мсм-на ввакати 2-,'»- та 6-положення [Нридингсвого кхльця.

Таким чином, азотовмхстн! гетероцикли в умовах кислотноТ короэ!! можуть утримуватися на поверхн! металу як за рахунок адсорбц1йного електростатичного зв'язку ,!2-,'♦-.б-вуглецев! ато-ми п1ридшйев0го к{льця - метал", так 1 внасл!док ¡Г-слектрои-ног взаемоцгГ з паралельнии поверхнI металу розташуванням пло-щини кгльця.

2.Направлений синтез та розробка ефективних !нг1б1тор{в короз!Г та {нг{бованих протикороз!йних покригт!в. *

В результат! проведених досл|джэнь впливу хМчно! будови сполук на Ух захиснг властивост! були модиф1кован{ я1цоч! !н-ггб!тори корозН, поширено спектр Тх дП, а також оинтэзованI нов! 1нг1б!тори корозП комплексно! д!!. . '

Показано, що введения до складу эастосованих у промисловос-т! !нг1б{тор1в с1рчановоднево! короз!! Д-1 та Д-2 четвертинних солей-п!ридинових основ призвоцить до пгдвищення захисних влас-тнвостей !нг1б1тор1в не т!льки в середовищ! с1рководно /з 78 до 98 %/,. але й эабезпечус надНний захиот металу в умовах с!рчано-

кислотно* короз!! /ступень захиоту становить 9'4-90 %/.

Доол|дження процесу бромування коксох1м1чного аценафтиле-ну га реактивност! його продукту - 1,2-дибромаценафтену показало перопекгивн!сть використовування аценафтилеиу для синтезу ефективних !нг!б:тор!в короз!! та можлив1сть застосування 1,2-дибромпценафгену яг. алк! луючого агенту в отриманн! азингевих пох!дних з оисокими протикороз1йними властивостями. Синтез чзт-вертинних солей гприцииу з застосуванням I,2-дибромаценафтену представления схемою:

к О-л*

/2.1/

Показано тонок, що сполуки, отриман! в результат! взаемо-д г К метил1иридин1в та !зопрену:

(Хи -:-— /2'г/

Щ 1ГС»гПа. ЦзС-сСсн^енгГМа

а

ео

2-Оьметилпентен-Э-Ш-п!ридин

^ СЮ

^<АСН(сНгСЧ=С(СН}^)<,

2, 8-циметил-5-С2-П1ридин1л)-нонад!сн-2,7

О-

2, 8-дииетил-5- (2-п1ридин{л)-5~ (3-метилбутен-2-!л)-нонад!ен-

-2,7

маить виооку зохисну эдатн1сть. 1ан1 протикороз!йно1 активное^, отриманих як !нг!б{тори короз!I ополук, приведен! в таблиц! 2.2 у пор!внянн! з протикорозгйнов активн!стю в!домих вгтчизняних та 1мпортних !нг!б!тор!в /I М Н^О^, 30 °С, Ст 20, С4нр=1.0 т/л,

Сс.шл'5'10"3 «мь/д/.-

Особливо перспсктивним напрямком при розробц! ефективних £нг* 1 тор!в короз!! е використання в!дход!в коксох!м!чних та хг-

Таблиця 2.2.

Захисна ефективн1сгь 1нр{б1тор1в корозЛ

т

I

1нг1б!ТОр

!11видкхсть !Ков$1Ц1ент за-!Ступень за-!корозг¥ К,! хисноГ дН !хисту 2 ,% !р/Гм2-р од)! ¿- !

I. >15с0~Д459О~" 2.09 6.6 ' 65

2. 1нкор-3 1.49 9.3 . $

3. 1зох{нол1ноаа фракц1я 0.76 35 97

1* 1-Бром-2-Н-2-метил-П1ридин1йаценафтен брОИ1Д 0.47 80 99

5. /I/ 0.42 69 99

б. /п/ 0.56 70 98.5

7. /41/ 0.78 46 98

м{чних виробництв - одних основних эабруднювач1в навколиш-нього свредовища.

Так, на ocнoвf в!дходгв виробництва алкибромхаДв Фракцг! С^-Сд 1 фракцМ легких та вааких п^ридинових основ були в1дпо-вЦно синтезован{ 1нрШтори Д-20 та Д-21 за охемою:

&

+ Й-Вг (й:С,-с,)

ГЪг

/2.3/

Досл1дження протикороэхЯно! активностг синтезованих хнр1-б^орхв 5-20 та Д-21 в середовищ1 I М ^ та компримова-

норо коксового газу визначило наявн1сть високнх захисних влао-тивостей гнрхбгторгв у вс1х середовивдх /табл.2.3/, а також до-

Таблиця 2.3.

Захисна ефективн1сть 1нр1б1тор1в Д-20 та Д-21 !3 ,%/ у р1эних

середовищах

ТнгГбГтор! I М розчин 'Насичений розчин'Компримований кок! Н2$04 ! Н^/г.О р/л !оовии раз

Д-20 Д-21

93 - 98

94 - 98

94 91

66-91 95

аволило вибрати оптимально эасгб пгдготуваняя в1дход1й виробництва алк^лбромШв до синтезу.

1нг!б!тори Д-20 та Д-21 мохутъ бути застосовак! для за-хиату в!д корозН металевого обладнання у рхзних галуэях про-мисловосп. На !нг!б{тор'Д-20 роэроблено та затверджено тех-н!чн! умови та технолоНчний регламент на виробництво дослано! партИ !нг!б!тора. - '

Поруч з захистом а!д короэ}* за допомогою !нг!б!тор!в вастооовуютьоя лакофарбев! магер!али. Введения !нг!б!торгв у дакофарбову продукц!» - один !зшлях!а вдосконалення ос^анньо! з -метов надания високих эахисних властивостей.

Досл!дження впливу добавок 1нп1б1торхв до окладу лакофар-бовр матер!ал!в дозволило створити опец1альн1 протикорозхйн! покриття на основ! хлорв1н!лових емалей /ХВ-П4, Х8-553М/, в тому числ1 ! для захисту в!д короз!т на м!жопзрац!йниЯ пер!од,

О С Н О В Н 1__В И С Н О В К 'Л

ГЛослЦжен! ооо6мвост1 впливу хМчно! будовк синтззова-них азин1евмх аох!дких на !нггбування короз^ного процзсу в се-редовищ! с!рчано* кислоти.

2.Показано, що для направленого синтезу ефективних 1нгхб!-тор!в кислотно! корозП стал! пох!дн! Х1Иол!ну ефективнШ »¿к Пох!дн! г^ридину, ГалогенЦ-анхони посилюють захисн! властивос-т! аи1н!в в умовах кислотно! короз!Т,

3.1нг{бування кислотноТ короз!т азин!евими пох!дними по-В'язане як з електронними, так !з стеричними характеристиками алк!дьних зам!сник!в. Електронн! фактори обумовлсють зм!цнення електростатичного зв'язку !нг!бггор-метал, а стеричн! подають екранувчу д!о у в!дноше«н! асресивних юомпонентгв короз!йного оередовища.

^.К!льк1сно описаний процес гнгхбування кислотной корозхц стал} за допомогою двопараматрового ргвняння л^йно! регрео11, яке окремо враховуе електронн! та стеричн: характеристики алк!ль-них зам!сник1в. Показано, ио внесок стерично? складавчог М-ал-к!льних замгсник!в в процео !нг!бування в 1.5 рази перевишуе внесок 1х !ндукц!йноТ складаючоТ.

5.В результат! теоретичних розрахунк!в за програмою ММРМ1 /<}СРЕ 395/ отриман! та сл!вставлен! з експериментальними дани-ии з !«г!б!торног активност! М-алк!лл!ридин!евих солей елект-ронн!, структурн! та гермох!ы!чн! характеристики Тх кат!он!в.

6.Досл1д*ен1 продукги та процео бромування-дегхдроброму-вання аценафтилену. Показано мояливхсгь використання 1,2-ди-бромаценафтэну як алк!луючого агенту у синтезах 1нг{б1тор{в : корозН.

У.Введения азин^евих пох1дних до {игШторй с^рчаиоводне-во! короз}т не т!льки П1двищуе IX эахиснх властивост! в сэре-довищ! с{рководн», але й робить здатним 1нг!б1тор значно галь~ мувати короз1ю в серодовищ! схрчано! кислоти.

6.На основ! продуктхв коксох!м1т синтезован! сполуки з высокими протикороз1йними властивостями. Показано перспективность 'отримання 1нг1бхтор!в корозхТ на 1х основЬ

9.Розроблен1 конплексн! 1нг1б{тори корозН Д-20 та Д-21 на основ{ продуктхв коксох!м1Т та вхдход1в х!м1чних виробництв. ГНдготовлено та затверджено нормативно-техн1чну документац!в на виробництво дослЦноТ партН 1иг1б1тора Д-20 /техн1чн1 умови та технолсНчний регламент на виробництво 1нг1б1тора.

10.На основ1 хлорв1нхлових емалей розроблен1 1нг1бован1, покриття для протикороз1йного захисту, в тому числ{ I на м{к-операц!йний пер1:од.

ПЕРЕЛ1К Р0Б1Т. 0ПУБЛ1К0ВАНИХ ЗА ТЕМЭЮ ДИСЕРТАЦП,

1.Скрыпник С.Г.,Попов В.В.,Лящук С.И. К вопросу подбора и разработки эффективных ингибиторов коррозии металлов/ЙнФОУ

АН Украины.-Донецк, 1992.-16 о.-Доп. в ВИНИТИ 27.02.92, » 591Ы39Е.

2.Попов В.В..Скрыпник С.Г. Изучение влияния химического строения каменноугольных азотистых основания на противокоррозионную активность в условиях кислотной коррозии/ИнЮУ АН Укра-ины.-Донецк, 1991.-13 о.-Двп. в ВИНИТИ 26.11.91, » М21-891.

3.Скрыпник П.Г..Попов В.В. Использование коксохимического аценафтилена для синтеза эффективных ингибиторов коррозии метал-лов/ИнФЭУ АН'Украины.-Донецк, 1992.-8 о.-Двп. в ВИНИТИ 06.05.92,

» ВД7-В92.

Ц.Васильева Н.В.,Дорояенко Т.#.,Попов В.В.,Скрыпник ¿.Г. Ингибиторы коррозии металлов на: основе продуктов переработки камен-ного угля//£изико-хикичесгие свойства угля: Сб.научн.тр.-Киев: Наук.думка, 1992.-С.^б-бб.

5,.Скакун С.А.,Скрыпник Ю.Г.,Васильева Н.В.,Попов В.В,, Сафонова Л.В. Перспективы использования отходов производства

алкилбромидов для получения ингибиторов коррозии//Броморган. соед. и антипирены. Синтез, свойства, методы анал. и перспективы иопольз.: Сб.научн.тр. Крым. НПО "йодобром".-Черкассы, 1991.-С.55-62.

6.Скрыпник С.Г.,Васильева И.В.,Попов В.В.,Дорошенко Т.Ф. Комплексные ингибиторы коррозии//Тез.докл. У Республиканской конференции "Коррозия металлов под напряжением и методы защиты" /г.Львов, 17-19 октября 1989 г./.-Львов: Б.и,, 1989.-С.275.

7.Попов В.В.Дорошенко Т.Ф. Новые ингибиторные композиции на основе производных азотсодержащих гетероциклических соеди-нений//Теэ.докл.1-й Всесоюзной научно-практической конференции молодых ученых-химиков /Донецк, 6-9 июня 1989 г./.-Донецк: Б.и., 1989.-С.74.

8.Скрыпник О.Г.Довнирчук В.И.Дорошенко Т.Васильева Н.В, Попов В.В. О влиянии строения замещенных азинов на их ингибирую-щую активность//Теэ.докл. П Всесоюзного совещания "$изико-хими-ческие основы действия ингибиторов коррозии металлов" /Звенигород, 16—19 октября 1989 г./.-М.: Б.и., 1989.-С.НО.

9.Попов В.В. Новые прогрессивные средства защиты металлоконструкций и оборудования от коррозии//Тез.докл. Ш-й Всесоюзной научно-практической конференции молодых ученых-химиков/Донецк, 25-29 мая 1991 г./.-Донецк: Б.'г.\I99I.-C.I32.

Ю.Скрыпник D.Г..Васильева Н.Э.,Попов В.В. Противокоррозионная защита металлов посредством ингибиторов на основе продуктов коксохимии//Тез.докд. Всесоюзной конференции "Проблемы коррозии и защиты металлов и конструкций в морской среде"/г.Владивосток, 18-20 сентября 1991 г./.-Владивосток: Б.и.,I99I.-C.I53.

11.Skrypnlk ïu.G.,VàBilyeva H.V.,Popov V.V.,Doroahenko T.F. Coke and Coal Chemistry Produkta as the Corrosion Inhlbltors of Metalâ//Int.Symp."Struoture,Propertlee and Reactlvlty of Coal"( Gllwloe,October,16-18,1989).-Qllwioe,Poland(Institute of Ooal Che-mlatry,1989.-P.118.

12.Skrypnlk Yu.O.,Vaellyeve N.V.,Popov V.V.»Doroahenko T.P. Nltrogenous Bases from Coal and Ihelr Uees//Int.Symp."Structure, Propertles and Reactivity of Coel"(Krakow,Septemt>er,21-23^992).-Gliwloe,Poleuid«InBtltute of Oojal Chemlatry, 1992.-P.70.

1Э.Скрыпник О.Г.Дорошенко Т.Ф.,Попов В.В.,Васильева Н.В. Ингибиторы коррозии на основе каменноугольных оснований. Строе-

нив, эффективность, свойства, прнменвние//Тзз.докл. Г Конгресса Всесосзиой ассоциации киррозисиистов/ Москва, 6-ТГ с^и тября, 199£ г./.-М.: Б.и., 1992.-С. 145-1'(б.

14.Попов В.В.,Лящук С.Н. .Васильева Н.В..Сжрнпник К,Г. Раочет термодинамических и электронных характеристик №-алкид-пиридиниввых оолай и его применение для интерпретации против» коррозионной активнооти//Теэ.докл.ХУ1 Украинской конференции по органической химии /г.Териополь, 29 сентября - I октября, 1952 г./.-Тернополь: Б.п.,1992.-0.3^9.

Пгпп. по цруку 2.12.92. Фррмет £0x04/15 ¡¡«л.роэмнотм .-тер->т1» Офс. арук. Уи.'лрук.^к. Т.О. Зокяя «34. Тиран Ееспляти'

340048, м. Донеиьк, гул. Уп1глргитРтгЫ'я, 7?. Р-т 1ЕП ЛИ 5'крякйи